A co na to Piłkarska Spółka?
Opublikowano: 4  Listopada  2017

Z osiągnięciami naszych piłkarzy różnie bywa. Radni miejscy do tablicy wywołali Piłkarską Spółkę Akcyjną. Ile kto zarabia i jak pracuje i dlaczego mamy tak słabe wyniki?

W piątek 3 listopada w Bibliotece Międzyuczelnianej odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu dotyczące działalności Piłkarskiej Spółki Akcyjnej.

Podczas spotkania radni kierowali wiele pytań do prezesa Piłkarskiej Spółki Akcyjnej Stal Stalowa Wola Mariusza Szymańskiego dotyczących szkolenia młodzieży, finansów klubu, zmiany na stanowisku trenera, wynagrodzenia piłkarzy, słabych wyników drużyny.

Wynik finansowy na plusie

Prezes PSA Mariusz Szymański podkreślił, że aktualny wynik finansowy jest na plusie i wynosi 105 tys. zł.

- Jeśli chodzi o wynik finansowy to nie jest tak, że my funkcjonujemy w oderwaniu od jakiejś rzeczywistości finansowej. Co roku jesteśmy zobligowani przepisami do audytu. Opinia niezależnego biegłego rewidenta jest dołączana do sprawozdania i co roku takie dokumenty przedstawiamy do procesu licencyjnego. W przypadku złego wyniku finansowego przepisami bylibyśmy zobligowani do ogłoszenia upadłości spółki. Przez te 8 lat, kiedy jesteśmy w klubie, bywało takie ryzyko. Balansowaliśmy na granicy, bo to nie jest spółka nastawiona na zysk- mówi Mariusz Szymański.

Prezes Piłkarskiej Spółki Akcyjnej w odpowiedzi na pytania radnych mówił także o zarobkach piłkarzy oraz jak to jest z systemem nagród i premii dla zawodników. Wynagrodzenie piłkarzy waha się między 500 zł a 5 tys. zł „na rękę”. Na to ile kto zarabia duży wpływ mają wyniki drużyny.

Dlaczego mamy tak słaby sezon?

Podczas spotkania dużo mówiono na temat kiepskich wyników Stali. Analizowano co się na nie złożyło.

Radny Mariusz Bajek porównał piłkarzy do aktorów, a mecz do widowiska sportowego i stwierdził, że skoro przedstawienie jest kiepskie, trzeba zmienić albo reżysera, albo aktorów.

Radny Jan Sibiga zaproponował aby tak jak to się robiło przed laty brać pod uwagę również opinie zawodników co do składu drużyny.

Prezes PSA podkreślił, że na wynik składa się wiele czynników.

- Jeżeli drużynę zasila 7 zawodników z lig wyższych (czyli z pierwszej ligi), 2 czy 3 z epizodem w ekstraklasie mamy prawo oczekiwać, że w porównaniu do poprzedniego roku, jakość widowiska się podniesie. Niestety, na to wszystko składa się wiele rzeczy, bo to jest 11 zawodników, którzy muszą ze sobą współpracować żeby stworzyć to widowisko. Być może tu coś nie zagrało. Pierwszą reakcją, gdy coś nie idzie są zmiany w sztabie szkoleniowej, choćby dlatego żeby pobudzić zawodników do nowego otwarcia, do walki, dać im szansę jakiegoś świeżego spojrzenia. Niestety, nie zawsze to pomaga, bo mamy do czynienia z materiałem ludzkim. Mamy 11 zawodników na boisku, 28 w kadrze, oprócz trenera, który jest kreatorem i pomysłodawcą tego, co się dzieje na boisku, są jeszcze wykonawcy, którzy mniej lub bardziej udolnie realizują to, co im nakreśla trener- mówi Mariusz Szymański.

Trzeba wziąć również pod uwagę to, że nasza drużyna nie gra u siebie, dlatego każdy mecz jest dla nich wyjazdowy. Jak wyjaśnił Mariusz Szymański zanim została podjęta decyzja, że mecze będą rozgrywane w Rzeszowie przeanalizowano również inne możliwości.

Dezaprobatę co do wyników drużyny w tym sezonie wyraził także prezydent miasta.

- Objęliśmy udziały- a więc jest to nasza współodpowiedzialność- aby zespół zawodowy, aby ten podmiot, który zarządza zawodową piłką, był na jak najwyższym poziomie. Nie będę ukrywał- jestem rozczarowany z obecnego wyniku sportowego. Nie takie były oczekiwania, nie takie były nadzieje. Jest to kluczowy moment, nastąpiła zmiana trenera, mamy przed sobą 4 ostatnie, dość trudne mecze. Myślę, że po tym okresie będziemy rozmawiać dalej- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Nie będzie dalszego zakupu akcji

We wrześniu 2017 roku miasto zakupiło 300 akcji Piłkarskiej Spółki Akcyjnej. W planach było dokupienie kolejnych.

- Intencją władz samorządowych Miasta Stalowej Woli jest przejęciu udziałów w wysokości 50 plus 1 tak, aby samorząd Miasta Stalowej Woli miał samodzielność decyzyjną do wszystkich spraw, które będą prowadzone przez Piłkarską Spółkę Akcyjną- mówił jeszcze we wrześniu 2017 roku prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Podczas piątkowego spotkania włodarz Stalowej Woli zapowiedział, że ze względu na słabe wyniki drużyny na razie miasto nie będzie kupowało kolejnych akcji. Uczyni to dopiero wtedy, gdy sytuacja znacząco się poprawi.

- Będziemy oczywiście wspierać, pomagać, ale nie będzie kolejnych decyzji dotyczących objęcia akcji PSA przez miasto- zapewnił Lucjusz Nadbereżny.

Równocześnie prezydent skierował do radnych prośbę, by zastanowili się kogo spośród siebie wydelegują do zarządu spółki. Chodzi o to, by miasto miało nadzór nad funkcjonowaniem spółki na co dzień. Lucjusz Nadbereżny zapowiedział, że w tej kwestii ma odbyć się kolejne spotkanie radnych poświęcony wyłącznie temu tematowi.
 


Komentarze
1 2 3 »

Strona: 1/3 Wyświetlaj po:

~rst
Jak wesoło to wesoło. Może to był kabaret
Dodano: 10  Listopada  2017  18:46:06
@stalówka
Dzień bez wazeliny to dzień stracony? 😂
Trzy lata temu miastem zarządzał Szlęzak, Nadbereżny dopiero uczył się rączki składać przed kamerami.

Międzygalaktyczne centrum piłki nożnej będzie samo szkolić piłkarzy i biegać za nich po murawie? Nie ośmieszaj się człowieku. Ten projekt pogrąży finansowo miasto na lata. Rozsądny prezydent nie wydaje trzyletnich przychodów miasta na centrum szkoleniowe...
Dodano: 10  Listopada  2017  13:22:05
~ja1
~uspot - 100%. Nigdy z NIMI STAL nie będzie normalna.
Dodano: 10  Listopada  2017  12:23:57
~uspot
Jakie anonimowo.Ja i wielu innych ludzi prosto w twarz mowilem Szymanskiemu aby odszedl z honorem.Ale on nie wie co to honor wiec ...pustak w glowie i w zarzadzaniu tego nie zrozumie.Wlasciwie tu chodzi nie tylko o Szymanskiego ale o cala te kolesiowska spolke.A niech tam gdyby zyli ze swoich dochodow.Ale oni zyja na cudzy koszt.Dlatego ci ktorzy placa maja prawo egzekwowac wyniki i sposob zarzadzania.A ci kolesie nie nadaja sie.I nigdy nie beda sie nadawac.
Dodano: 10  Listopada  2017  11:51:57
~leon
Dlaczego oni wszyscy na zdjęciach się śmieją ? Ktoś z trójki powiedział coś śmiesznego ? Czy może z "nadwyżki STALI" ?
Dodano: 10  Listopada  2017  08:33:38
~Sports
To jak, wszystko jest OK w STALI ? Taki był plan na ten rok hihihi
Dodano: 9  Listopada  2017  14:46:46
@doppio
Ile PiS płaci za komentarze? Cały czas klepiecie na forum o totalnej opozycji w radzie miasta, chociaż NIGDY nie mieli oni niczego do powiedzenia w mieście. Wmawiacie mieszkańcom, że opozycja to kilku działaczy PO. Nieważne, że niczego nie mogą i niczego konstruktywnego zrobią. Ale może to i lepiej? Półgłówki z partii politycznych będą żreć się między sobą, a gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.
Dodano: 7  Listopada  2017  15:08:14
~doppio
Kolejny kwik totalnych opozycjonistów ze Stalowej Woli.
Nic nie potrafią tylko hejtować i obrażać. Oczywiście anonimowo.

Takich ludzi mamy wybrać do Rady Miejskiej? Wolne żarty...
Dodano: 7  Listopada  2017  14:52:26
~jazda
Ten cały śmieszny klubik to strup przyklejony nam przez płezydęta. Kosztuje miliony i przynosi hańbę i antyreklamę. Szlęzak ich trzymał od budżetu na odległość kopa i ta amatorka lepiej wtedy grała.
Dodano: 7  Listopada  2017  14:47:18
~Maciej
Mają w STALI niezłą polewkę z naszego szanownego Prezydenta LN. Wodzą go za nos jak chcą. Jak małego chłopca. Chłopiec czasami się rozzłości, napisze wpis na Facebooku "że jest wykurzony" albo zwoła jakieś zebranie, pogrozi, po tupie nóżkami i tyle. Nic więcej STALI nie może zrobić nasz wielki prezydent LN. Mogą mu w twarz się śmiać i lać na niego z góry. Wsadili go na minę PCPN, teraz będzie za to bulił. Ciekawe skąd weźmie. Mam nadzieje, że jak się zmieni władza to rozliczą naszego LN za niegospodarność.
Dodano: 7  Listopada  2017  12:01:01
~szwagier
Jakby cię stalówka posadzili na innym krześle to byś jak przedszkolak machał nóżkami w powietrzu 😁
Dodano: 7  Listopada  2017  10:10:35
~Patryk
Byle tylko wygrywali...
Dodano: 7  Listopada  2017  06:57:39
~cccc
Czy dane o wsparciu finansowym spółki posiada redakcja?
Dodano: 6  Listopada  2017  21:01:22
~ROZWADOW
aktualny wynik finansowy jest na plusie i wynosi 105 tys. zł tak mówi Pan Szymański.
Aby była pełna jasność to prosimy o wpływy i wydatki które na ten wynik się składają.
Pilnie
Dodano: 6  Listopada  2017  17:09:08
~żarówa
Dream mop wierzy w potęgę małej grupki osiedlowych patusow którzy wmawiają mu że bazgroły na przescieradlach w ich wykonaniu to potężna broń wyborcza 😂

Aborygen znalazł się gdzie się znalazł fuksem. Niska frekwencja "bo i tak Szlęzak wygra" zadecydowała.
Dodano: 6  Listopada  2017  16:15:31
Szlęzak dał 10 mln Stali w 12 lat, ale wymagał efektów, przez co byliśmy blisko awansu do wyższej ligi. Nadbereżny da Stali tyle samo w ciągu 4 lat w zamian za pomoc w wyborach, przez co byliśmy blisko "awansu" do niższej ligi.

Pytanie na logikę: który z prezydentów miasta lepiej wpłynął na szanse i wizerunek Stali. Odpowiedź uzasadnij.
Dodano: 6  Listopada  2017  16:02:46
~luiz
~STALÓWKA . Szlęzak przez 12 lat wyłożył 10 mln złotych i Stal jakoś grała a LN wyłożył za 2 lata 10 mln złotych i STAL walczy o utrzymanie umiech Ot logika. Szlęzak dobrze robił, że trzymał tego pasożyta z dala od miejskich pieniędzy. Niech to sobie znajdzie sponsora. No tak, sponsora hahaha. Kto by dał kasę i nie wymagał niczego w zamian ... no tylko głupi. Wiadomo, że jak by sponsor przyszedł normalny to zarazy by ten zarząd poleciał. Lepiej ciągnąć kasę od Lucka bo on nigdy nie wpadnie na to, że go w balona robią.
Dodano: 6  Listopada  2017  14:06:34
~STALÓWKA
@ waldi, człowieku niedorozwinięty umysłowo a czy rozliczyłeś SZLĘZAKA za sponsorowanie STALÓWKI przez 12 lat. Wyłożył przez te 12 lat minimum 10 milionów złotych, także nie pisz wypocin bo całe miasto się z ciebie śmieje.
Dodano: 6  Listopada  2017  12:15:12
~waldi
Tobie się wszystko pier.oli cwelu. Od pieniędzy publicznych won dziadu. Rozliczymy was wszystkich odpowiedzialnych za ten dojny bajzel
Dodano: 6  Listopada  2017  12:01:46
~antystal
debilu stalufkowy wypuścili cie z wariatkowa po ostatnim wyczynie??????i od razu głupoty wypisujesz takie dziadostwo w wykonaniu pseudodziałaczy pseudoplikarzy mamy co najmniej 5 lat wywalić to dziadostwo ze stalowej bez możliwości powrotu taki jest przepis no odnowe sportu !!!!!!!!!!!
Dodano: 6  Listopada  2017  12:00:54
~STALÓWKA
Wydaje się że ci radni nie znają się za bardzo na piłce nożnej a dlaczego toi wyjaśnię to wszystkim kibicom. W tej rundzie zresztą jak w całym sezonie nasza STALÓWKA gra wszystkie mecze na wyjeździe. Już samo to mówi dlaczego w tym roku tak ciężko o punkty bo wiadomo że własny stadion to 12 zawodnik w drużynie. Po za tym po co nam lepsza drużyna skoro wiadomo że gramy o utrzymanie. Jeśli radni chcą lepszych wyników to niech zatrudnią piłkarzy z wypłatą 5 z przodu na rękę. Bo żeby dużo wymagać trzeba dużo płacić w sporcie i to nie gwarantuje sukcesu.
Dodano: 6  Listopada  2017  11:20:53
~vox
Pamiętajcie WSZYSCY. LN wspiera ten chłam jakim jest obecna STAL i finansuje to z MASZYCH podatków. LN = Kibole oraz marna drużyna !!!
PAMIĘTAJCIE to wszyscy !!!
Dodano: 6  Listopada  2017  11:14:35
~Waleń
Wali mnie to!
Dodano: 6  Listopada  2017  05:46:25
~Turtol
Do yes

Moze gole, ladne i mlode dziewczyny?
Dodano: 6  Listopada  2017  00:06:02
~Zizu
To nie tylko ten sezon jest slaby, pare ostatnich w ktorych utrzymywalismy sie w ostatniej chwilialbo dzieki komus ( raków)
Dodano: 5  Listopada  2017  20:38:23
~Yes
Może Pan Prezes ma jakiś cudowny środek jak ściągnąć ludzi na stadion ?
Dodano: 5  Listopada  2017  20:10:56
~znawca
Jan Sibiga zaproponował aby o tym, kto wyjdzie na murawę, współdecydowała jak to było dawniej Rada Drużyny.
Panie Sibiga Pan na Prezesa. Super pomysł.
Przy Pana różnorodnych doświadczeniach i na tej "pozycji" dałby Pan radę
Dodano: 5  Listopada  2017  18:59:14
"prosto" i Spory" gratuluję wiedzy o subwencjach i proszę płacić podatki na czas żeby nie brakło na wypłaty dla pseudo trenerów tworzących klasy sportowe - nie żałójcie dzieciom.Może jakieś liczby , kwoty ? Ilość dzieci w Stalowej Woli biorących udział w szkoleniu specjalistycznym z piłki nożnej w szkołach ,klubach i stowarzyszeniach
jest kosmiczna ! Można sprawdzić.
Dodano: 5  Listopada  2017  18:54:02
~myszkin
To jest nic.Jak powstanie Akademia Piłkarska to dopiero będą szanowni panowie lody lizać,a My podatnicy będziemy za to płacić.Przy okazji chciałbym podziękować Panu Prezydentowi za to,że fantastycznie rozplanował remonty wszystkich ulic w mieście i drogi do Niska.Dzięki temu mój czas pracy do pracy skrucił się z 20min do 1,5godz.
Dodano: 5  Listopada  2017  17:27:35
~siwy
inwestować w młodych !!! miasto się wyludnia...
Dodano: 5  Listopada  2017  16:41:59
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe