Kolejny dzień z koleją w tle

Image

W niedzielę mieszkańcy Stalowej Woli kolejny dzień świętowali 130 rocznicę powstania rozwadowskiej kolei.

O godz. 11:00 w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej odprawiona została msza święta.

Później pod pomnikiem Kolejarzy złożono kwiaty.

- Stoimy przed bardzo ważnym pomnikiem, którego nie będziemy zmieniać. 30 lat temu budowany, w 1987 roku. To był jeszcze wtedy PRL. Tacy byli nasi kolejarze. Nie napisali na pomniku jakiś nierealnych sloganów jakie pisano na pomnikach PRL-owskich. To była wielka mądrość tamtych kolejarzy, których przedstawicielem jest tutaj pan naczelnik stacji Eugeniusz Sokalski, który jest przedstawicielem wszystkich kolejarskich zawodów. Na pomniku napisali jeszcze w PRL-u 30 lat temu: „1887 PKP 1987, 100 lat węzła kolejowego Rozwadów, tablica upamiętniająca patriotyzm, czas walki i ofiarną pracę rozwadowskich kolejarzy na przestrzeni 100- letniej historii rozwadowskiego węzła. Tablicę osłonięto w Stalowej Woli- Rozwadowie dnia 1987.09.09”. To jest piękny pomnik, a sam symbol koła to jest symbol niesamowicie ciężkiej pracy- mówiła w niedzielę Maria Rehorowska.

Promowano też akcję Bezpieczny Przejazd – „Szlaban Na Ryzyko!” MDK. Przy ulicy Dąbrowskiego można było obejrzeć Lokomotywę.

Odbył się również pokaz tresury psów służbowych z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu.

Mieszkańcy mogli też zwiedzić stałą wystawę w Muzeum Regionalnym „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”. W muzeum również miało miejsce spotkanie z dr Grażyną Stojak, autorką albumu „Stacja Kolejowa Rozwadów Akta Galicyjskie C.K. Ministerstwa Kolei Żelaznych”. Albumy też rozdawano w prezencie mieszkańcom.

Materiał video

Przewiń do komentarzy










































































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~ssssss

nie mogli tego cyrku w pilchowie zrobić? Tam się zatrzymują entersyty, a nie tylko kible i szynobusy.

manukun

@Maciek
"troska" o Rozwadów wynika ze zbliżających się wyborów samorządowych. Gdyby ktoś miał zamiar przywróć temu miasteczku świetność, zacząłby od zapełnienia jego ulic ludźmi. Tymczasem, oprócz rocznic i wydarzeń partyjnych nic tam się nie dzieje. Stawia się tylko pomniki będące okazją do kolejnych konferencji prasowych.

Nie ma planu skanalizowania osiedla żeby wyeliminować szamba i wychodki. Nie ma planu jego gazyfikacji czy budowy sieci ciepłowniczej w celu wyeliminowania smogu. Zamiast wyprowadzenia ruchu samochodowego z rynku, rezygnacja z budowy alternatywy dla pojazdów. Nie ma nawet wzmianki o pomysłach lokalnych grup działania na zorganizowanie lokali tematycznych, których działalność zacheciłaby do spacerów po Rozwadowie. Nie mówiąc już o barach czy pijalniach.

Jest tylko pomysł zabetonowania rynku i utworzenia urzędu, bo tym można szybko się pochwalić przy najbliższych wyborach. Ale sytuacji Rozwadowa to nie zmieni...

~Maciek

A dla mnie uroczystości były wspaniałe. Nie brałem udziału we wszystkich atrakcjach, ale powiem jedno mieszkańcom wielkiego miasta Stalowa Wola. To Rozwadów ma tradycje historyczne . przychodzi na myśl dowcip pana Jerzego Kryszaka na temat porównania historii Stanów Zjednoczonych w stosunku do Historii Polski w okazji występów w Sopocie pewnej afroamerykańskiej jak to się teraz mówi piosenkarki z Ameryki. Niech cicho siedzą zbitki mieszkańców wsi z których zrobiono miastowych w Stalowej Woli. I bardzo mi się podoba , że w Stalowej Woli jest w końcu Prezydent i członkowie Rady miasta co nie zapominają o historii Rozwadowa i o jego mieszkańcach. Prawda jest taka, że podatki płacą też mieszkańcy tego osiedla i im się od miasta też coś należy. I to prawda, że krytykować w większości postępowanie innych lubią anonimowo tylko ci co nic nie robią i często mają coś za paznokciami. Miasto Wam pięknieje, władze jak mogą się starają sprostać problemom, a Wam jak zwykle nic nie pasuje.
Wstyd. Pokazujecie swoimi krytykami jaki jest wasz stosunek do historii,do ludzi którzy poświęcili życie i siły aby każdy z Was drodzy Państwo z wielkiego miasta mógł lepiej żyć i mieszkać. Zwykli ludzie poświęcali swój czas dla miasta za komuny i teraz jak tylko mogli i mogą. Cóż ,zdarzają się błędy w niektórych koncepcjach i tego nikt nie uniknie , ale w końcu doceńcie to co jest dla Was przez tych ludzi pozostawione. Jak wam nie pasuje to się z miasta wyprowadźcie np. do Niska , gdzie o wiele mniej się robi, albo do stolicy , gdzie afera goni aferę lub za granicę i tam udawajcie , że jesteście Polakami i katolikami dbającymi o własną ojczyznę - bo z dala jest najlepiej krytykować.

~djshd

Bo te koła woziły Polaków do Jeleniej Góry, znaczy się Jasnej a tam leżą kamienie po których pan wie kto po nich stapal

~webershow

Weber to bawil sie kolejka TT dlatego zaprosili go jako gościa specjalnego

~ciuk

chwała "osi" parowozu
To juz Breja nie ma szans do tego co obecnie sie wyprawia

~qwerty

Nawet za komuny nie było takiego cyrku jak obecnie .A składanie kwiatów i salutowanie do kół z parowozu to jeszcze takich głupot nie jak żyję nie widziałem ????????

~STALÓWKA

Miasto tonie w dlugach a tu prosze jakie dobre humory, celebracje, jubileusze.

~przejscie mdk

tego czarnego psa od sokistow nie lubie chcial mnie atakować . dobrze że był w kagancu niedobra bestia haha smiech2

~mariusz

właśnie zamiast się cieszyć z jubileuszu kolei to znów polityka. a co mnie to kto kogo lubi. wybory za rok

~Phone 9

Jeśli te chamskie wpisy wstawia przyszły kandydat na radnego z opozycji, to ja nie mam pytań... Słoma z butów i tylko koryto w głowie

~adam

Pani Rehorowska bez medali,
to tak jak choinka świąteczna bez ozdób,
wystąpienie nieważne.

Czyżby w uroczystościach uczestniczył
I /czytaj: pierwszy/ Rozwadowski Kolejarz - Alfred?

~brawo

I znowu ten hipokryta łeber.Jeszcze się w kościele lansuje wilk w owczej skórze.Niedługo będzie se zdjęcia z kotem robił,że niby kocha zwierzęta.

maszynista

Szkoda ze zabrakło parowozu ktory jezdzi .Bo taki parowoz rozpoczał kolejnictwo w Rozwadowie,a nie jakies pendolino.Mozna robic fotki z lokomotywa na chodzie,bo parowoz juz jest złomem i to zle kojarzy sie .

~Taki jeden

Gdyby Pani Rehorowska byla osoba uczciwa , nigdy nie uczestniczylaby w tego rodzaju uroczystosciach.Gdyby byla osoba inteligentna , przenigdy wypowiedzialaby slowa ,ktore wypowiedziala. Niezaleznie od pogladow politycznych.To kwestia dobrego smaku i podstawowej logiki.Kiedy wiec w Polsce bedzie dobrze ?Kiedy o losach Polski decydowac beda ludzie bezinteresowni i z klasa?

~one

CYRK

~siwy

pomimo takiej pogody impreza się udała. mi sie podobało. szkoda że jubileusz nie ejst w cieplejszym miesiącu

piwniczanka2

Brawo Kolejarze , wszystkiego najlepszego !!!

~Miro

Czoporowa w kosciele??? dobre!

~CFUX

Darek...
... hejtuj!