Lektury szkolne vs streszczenia
Opublikowano: 4  Grudnia  2017

Lektury szkolne vs streszczenia – co warto czytać?

Czytanie książek jest bardzo rozwijające, dzięki obcowaniu z literaturą i sztuką człowiek pogłębia horyzonty myślowe, kształtuje wyobraźnię i osobowość, a także wzbogaca swoje słownictwo. Książki jednocześnie uczą i bawią, są źródłem wiedzy o życiu, ludziach i świecie. Zwłaszcza lektury szkolne należące do klasyki dzieł literackich niosą ze sobą wiele wartości. Książki te są skarbnicą wiedzy historycznej, swoistym świadectwem epoki, w której powstały. Ukazują szereg istotnych problemów, ludzkich zachowań i emocji, zaszczepiają w czytelnikach patriotyzm i miłość do ojczyzny. Ponadto wskazują wartości moralne i uczą jak odróżniać dobro od zła. Bohaterowie lektur szkolnych mogą być więc doskonałym wzorcem postępowania lub przestrogą dla młodych ludzi.

Młodzież a lektury szkolne

Niestety, w zdecydowanej większości przypadków, współczesna młodzież nie docenia wartości słowa pisanego, a przeważająca część nastolatków po prostu nie lubi czytać, a już w szczególności lektur szkolnych. Na usta, aż samo ciśnie się stwierdzenie - „nic w tym dziwnego!”. Powszechny dostęp do nowoczesnych technologii, takich jak komputer, internet czy smartfon dostarcza młodym ludziom wystarczającej ilości rozrywek. Niestety jest to rozrywka bardzo niskich lotów, która nie wnosi nic pozytywnego w życie młodego człowieka, czasem wręcz przeciwnie. Dla wszystkich tych, dla których przeczytanie lektury szkolnej to uciążliwy obowiązek, które nie są w stanie wykonać doskonałą alternatywa są streszczenia np. Pan Tadeusz streszczenie. Z dwojga złego lepsze okazuje się być przeczytanie streszczenia niż nieznajomość podstawowych dzieł literackich. Jest to szczególnie ważne w obliczu zbliżającego się egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Streszczenia lektur szkolnych

W gruncie rzeczy streszczenia lektur szkolnych nie są niczym złym i nie należy ich demonizować. Jednakże nie powinny one całkowicie zastępować czytania lektur szkolnych. Opracowania te zawierają skondensowane informacje o lekturze i przedstawiają najważniejsze problemy w formie, która jest łatwo i przede wszystkim szybko przyswajalna dla uczniów. Streszczenia pozwalają na zrozumienie sensu lektury, jej przesłania, podpowiadają wątki i motywy, których uczeń samodzielnie nie potrafił dostrzec i systematyzują wiedzę. Dlatego też idealnie nadają się w sytuacji, gdy uczeń nie przeczytał lektury lub oczekuje szybkiej powtórki jej treści przed sprawdzianem bądź maturą.

Lektury szkolne są prawdziwą kopalnią wiedzy i najlepszą szkołą życia, jaką można sobie wyobrazić, dlatego bez wątpienia warto je czytać. Jednakże doskonałą alternatywą w przypadku braku czasu okazują się być streszczenia szkolne, które w szybki sposób, nie tylko pozwalają przyswoić fabułę książki lecz przede wszystkim zrozumieć jej sens i przesłanie.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe