B這nia: dewastacja czy modernizacja?
Opublikowano: 10  Stycznia  2018

To, co si dzieje obecnie na b這niach mi這郾ik闚 przyrody przyprawia o zawr鏒 g這wy. To, co dla jednych jest modernizacj, dla innych jest dewastacj na obszarze chronionym. Ekolodzy krzycz NIE.

Natura 2000 to specjalny program sieci obszar闚 obj皻ych ochron przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Stalowa Wola w obszarze b這ni nadsa雟kich jest obj皻a tym w豉郾ie programem. Celem jest zachowanie okre郵onych typ闚 siedlisk przyrodniczych oraz gatunk闚, kt鏎e uwa瘸ne s za cenne i zagro穎ne w skali ca貫j Europy. Tymczasem nad Sanem, gdzie powsta ma prawdziwy raj wypoczynkowy dla mieszka鎍闚 Stalowej Woli, zniszczona zosta豉 rodzima ro郵inno嗆 i raj dla ptak闚.

Realizacja tej inwestycji b璠zie kosztowa miliony. Zadanie jest dofinansowane w 85% z Narodowego Funduszu Ochrony 字odowiska i Gospodarki Wodnej. Ten projekt to duma samorz康u. Ciesz si r闚nie mieszka鎍y. Ale od samego pocz徠ku zmiany nie podobaj si tym, kt鏎zy znaj si na tym temacie lepiej ni przeci皻ny obywatel. Nieformalna grupa przyrodnik闚 „Wolne Rzeki”, kt鏎a dzia豉 przede wszystkim w p馧nocnej cz窷ci Kotliny Sandomierskiej widzi du篡 problem. Celem grupy jest skuteczna ochrona lokalnej przyrody, w szczeg鏊no軼i dolin rzecznych. W jej sk豉d wchodz fachowcy, absolwenci takich kierunk闚 jak: geografia, biologia, ochrona 鈔odowiska, znawcy ptak闚, to nie tylko mi這郾icy przyrody, lecz do鈍iadczeni przyrodnicy. I to oni w豉郾ie, zaniepokojeni tym, co wida nad Sanem, wys豉li wczoraj pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony 字odowiska w Rzeszowie, z pro軸 o kontrol i podj璚ie dzia豉 w tej sprawie nazywaj帷 dzia豉nia rewitalizacyjne „skandaliczn „rewitalizacj” terasy zalewowej Sanu (b這ni) w Stalowej Woli”.

- O tym, 瞠 rewitalizacja ta w nieco innym obszarze prowadzona jest skrajnie nieprawid這wo informowali鄉y ju w pa寮zierniku. To co zobaczyli鄉y nad Sanem na pocz徠ku stycznia okaza這 si jednak jeszcze wi瘯szym nieporozumieniem. Zniszczony zosta poro郾i皻y naturaln ro郵inno軼i brzeg Sanu. Na 45 ha zupe軟ie zniszczona zosta豉 wierzchnia warstwa gleby oraz wyci皻o wszystkie krzewy i wiele drzew. W miejsce naturalnej ro郵inno軼i masowo wsadzany jest gatunek obcy – dere bia造 Cornus alba, co na terasie zalewowej du瞠j rzeki jest prawdziwym nieporozumieniem. Ca這嗆 obszaru pokrywana jest te agrow堯knin – przy wezbraniu sp造nie ona wraz z wod, a p鏦i co skutecznie utrudni odbudow ekosystemu- pisz na swojej stronie Wolne Rzeki przyrodnicy.

Dok豉dne informacje na ten temat, wraz ze zdj璚iami i informacjami 廝鏚這wymi znajduj si na stronie http://wolne(...)ej-woli/

U nas zdj璚ia znad Sanu. Tak wygl康aj obecnie prace rewitalizacyjne na b這niach. A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Piszcie w komentarzach pod artyku貫m i na fb.

Komentarze
« 1 2 3 4 5 6 »

Strona: 2/6 Wy鈍ietlaj po:

~Ree
Wszystkim pierdolom m闚i do嗆 waszej krytyki to 幢e to 幢e co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to buduj a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz si wiesza za brak wk豉du w nasze miasto jakie jest to jest wol si zas逝篡 w tym pa雟twie ju je寮zi opowiada przy w鏚ce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robi wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Bo瞠
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:57
~Ree
Wszystkim pierdolom m闚i do嗆 waszej krytyki to 幢e to 幢e co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to buduj a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz si wiesza za brak wk豉du w nasze miasto jakie jest to jest wol si zas逝篡 w tym pa雟twie ju je寮zi opowiada przy w鏚ce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robi wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Bo瞠
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:48
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:42
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:37
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:31
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:26
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:17
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:15
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:10
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:24:03
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:23:54
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:23:50
~Ree
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:22:51
Ogl康a貫m ten filmik,niezle o鄉ieszyli tam Nadbere幡ego .
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:20:33
~jasnowidz
do miro-tak si to robi
www.youtube.com/watch?v=0CklW2hRneA
Dodano: 13  Stycznia  2018  17:44:22
~obserwator
Wsp馧czuj decydentom ,wybranym przez mieszka鎍闚 "nic nie robi - 磧e , co zrobi - 磧e, konsultacje - nikogo to nie interesuje" istne szale雟two. A wypowiadaj si ludzie kt鏎zy jak prezes Kaczy雟ki chc decydowa za wszystkich Polak闚 a oni za mieszka鎍闚,cho nikt ich do tego nie upowa積i.
Prezydent dosta mandat mieszka鎍闚 i ze swoich obietnic stara si wywi您a jak najlepiej w/g swojej oceny i tak wszystkim nie dogodzi.Ocena b璠zie na koniec roku przy urnie.
Dodano: 13  Stycznia  2018  12:12:18
Nasi samorzadowcy chcieli zrobic na b這niach pole z krzakami bez drzew,ale nie pytali co na to mieszka鎍y .Wiec wysz豉 dewastacja,tylko naiwni b璠 si cieszy.Kto robi boisko orlik na terenie zalewowym,projektant mysla ze San nie wylewa.Jeszcze za ten bubel samorzadowcy zap豉cili.To nie ich kasa wiec wydaj jak najwiecej ,bo nied逝go wybory .
Dodano: 13  Stycznia  2018  11:07:29
~fakty
Dzialki byly dziesiatki razy zalewane i jakos nadal istniej ,,,ba nawet pi瘯niej.Tu tez tak b璠zie.Zalanie terenu nie oznacz tragedii.
Dodano: 13  Stycznia  2018  10:24:30
~miro
~jasnowidz jak sie tu dodaje linki.?Bo za ch......nie wiem.
Dodano: 13  Stycznia  2018  10:20:05
Nadbere積y to taki lokalny nasz Szyszko. Wzoruje si na starszych kolegach.
Dodano: 13  Stycznia  2018  09:58:33
~Gitek
Taniej bybylo p豉ci ekipie kt鏎a by sprz徠a豉 b這nia przez sto lat po pijakach ni ca豉 ta "inwestycja" wraz. Z kosztami utrzymania tego bubla . A by豉 by dalej naturalnie a nie kupa betonu
Dodano: 13  Stycznia  2018  07:31:59
~emil
ekoterrory軼i wypad ze Stalowej Woli!!
Dodano: 13  Stycznia  2018  01:41:29
No prosz Ci Maszynista imprezy na b這niach. Kiedy? Chyba za Rzegockiego predzej.
Dodano: 12  Stycznia  2018  21:38:00
@wojtek
Jeste 鈍iadom, 瞠 za bubla na b這niach zap豉c mieszka鎍y? Tym bardziej, je郵i chodzi o kredyt - do 2030 b璠zie trwa豉 sp豉ta.

Problem z "rewitalizacj" b這ni jest nast瘼uj帷y: w miejscu naturalnych zaro郵i leje si beton. Zaorane zosta這 wszystko to, co dawa這 urok temu miejscu. Zamiast pozostawienia unikalnych ro郵in, sadzimy mas闚k u篡wan przez deweloper闚 przy niemal ka盥ym projekcie. Do tego duperele generuj帷e jedynie wy窺ze koszty. Wystarczy這 wytyczenie 軼ie瞠k i utwardzenie ich nawierzchni drobnym t逝czniem. To mogli鄉y zrobi bez dotacji i bez szk鏚 w przysz這軼i. Przecie przy roztopach ten teren znajdzie si pod wod. A b璠zie jeszcze gorzej, bo przez sam 鈔odek terenu rekreacyjnego modernizowanego za kilkana軼ie milion闚 z這tych wkr鏒ce b璠zie przebiega obwodnica.

Jaki zatem sens ma wydawanie tylu pieni璠zy, skoro do 2020 ten teren utraci obecny spok鎩?
Dodano: 12  Stycznia  2018  20:58:54
Za Szlezaka by造 w lato wystepy zespo堯w i kabaret闚 .By這 fajnie i zielono.Nikt nie potrzebowa chodnik闚 瞠by tam dotrze,a teraz Lucek wymysli sobie ze beda tam chodniki,amfieatr,boisko,plaza,toalety.Za這ze sie ze jak to wszystko powstanie to nie bedzie mia kto tam wystepowac oprocz pijanej m這dziezy przy ognisku.Kasa wyrzucona w b這to,bo to teren zalewowy.Jedyny plus to chodnik mozna nim bedzie pojezdzic rowerami.Po co ta cala reszta rzeczy,wyciete drzewa,zniszczona warstwa trawy.Boisko mozna by這 wybudowac troche wyzej przy oczku wodnym zeby woda nie zala豉.
Dodano: 12  Stycznia  2018  20:55:55
~wojtek
EKOLODZY KRZYCZ NIE!!! brawo, dobra postawa! dlaczego Ci "ekolodzy" nic nie robili z tym przez te kilkadziesi徠 lat tylko teraz ? wystarczy豉 si przej嗆 tamtymi terenami... przyroda i ekologia to nie tylko wyci皻e drzewa... to te 鄉ieci, smr鏚, spaliny...mam wra瞠nie 瞠 wiekszo嗆 co tutaj pisze nigdy tam nie by豉... a pisz i robi z siebie wielkich mi這郾ik闚 przyrody... racja owszem ja te jestem za tym 瞠by co zieleni w mie軼ie by這, ale dajmy sobie spok鎩 te b這nia ju od kilkanastu lat straszy造... haszcze, krzaki, wariaci je盥膨cy na crossach... chcesz by jeden z drugim takim ekologiem... to id w lecie przejd si po bloniach i wy豉p tych 鈍ir闚 na motorach. Oni nie zanieczyszczaj 鈔odowiska, nie ? Spaliny, smr鏚, ha豉s... moim zdaniem inicjatywa jak najbardziej ok... a jak san wyleje to wyleje, trudno. Nie podoba si komu 瞠 Lucek pieni康ze wydaje na bzdety? a przepraszam Wasze wydaje ?! ok mo瞠 i idzie to z naszych podatk闚... ale lepiej 瞠by kasa z podatk闚 posz豉 na co takiego ni瞠li na utrzymywanie wi篥ni闚. Ostatnio ukaza si artyku o Panu Mariuszu C. pseud. Penksa. A na utrzymanie takiej ku**y to pieni康ze sk康? z podatk闚 a z czego ?! Narzekacie i narzekacie, nie jestem ani za PISEM ani za Luckiem, ale dajcie ch這pu spok鎩, niech robi co chce w tym mie軼ie... moim zdaniem co si przynajmniej dzieje. Szl瞛ak nic nie robi 幢e... Lucek cos robi, 幢e... Stalowa Wola nie ma miejsc 瞠by gdzie sp璠zi jako mi這 czas... bo niby gdzie? w parku miejskim? gdzie roi si od menelstwa? a przepraszam no jest przecie VIVO, ca造mi rodzinami tam pewnie chodzicie bo gdzie ? nie ma to jak spacer z rodzin po galerii handlowej ;/ a tak wgl jak Lucek wzi掖 kredyt i zad逝篡 miasto to co z tego? Wy to b璠ziecie sp豉ca? niech si miasto wtedy o to martwi, a jak stalowa wola przestanie na mapie istnie to trudno... s inne miasta, rzesz闚, krak闚, warszawa..... nie tu to gdzie indziej a i tak b璠zie ka盥y narzeka... b璠zie narzeka a na tych b這niach i tak pojawi si pierwszy bo b璠zie ciekaw jak tam jest. Amen
Dodano: 12  Stycznia  2018  19:42:10
~Buldozer
@zadrzewiona
Wiem jak wygl康a topla a nie o nich pisalem
Dodano: 12  Stycznia  2018  18:34:36
Mariusz77 - Od samego pocz徠ku jak tu pojawi造 si projekty pisa貫m 瞠 to dewastacja naturalnego 鈔odowiska!!! Wy widzicie tylko miejsce gdzie nie mo積a zobaczy s御iada z 30 m. 疾nada !!!!
Dodano: 12  Stycznia  2018  17:57:50
~60latPRL - Ka盥ego kt鏎ego przy豉pi na wyrzucaniu 鄉ieci nad Sanem czy do lasu podkabluj. Piszesz sam o sobie co robi貫 ja zawsze by貫m przeciwny tej dewastacji.
Dodano: 12  Stycznia  2018  17:53:03
~lipi
Moim zdaniem to jest fajnie, bowiem przez dewastacj do modernizacji. Czy鎍ie sobie ziemi poddan!
Dodano: 12  Stycznia  2018  15:51:21

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozosta貫