Błonia: dewastacja czy modernizacja?

Image

To, co się dzieje obecnie na błoniach miłośników przyrody przyprawia o zawrót głowy. To, co dla jednych jest modernizacją, dla innych jest dewastacją na obszarze chronionym. Ekolodzy krzyczą NIE.

Natura 2000 to specjalny program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Stalowa Wola w obszarze błoni nadsańskich jest objęta tym właśnie programem. Celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Tymczasem nad Sanem, gdzie powstać ma prawdziwy raj wypoczynkowy dla mieszkańców Stalowej Woli, zniszczona została rodzima roślinność i raj dla ptaków.

Realizacja tej inwestycji będzie kosztować miliony. Zadanie jest dofinansowane w 85% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ten projekt to duma samorządu. Cieszą się również mieszkańcy. Ale od samego początku zmiany nie podobają się tym, którzy znają się na tym temacie lepiej niż przeciętny obywatel. Nieformalna grupa przyrodników „Wolne Rzeki”, która działa przede wszystkim w północnej części Kotliny Sandomierskiej widzi duży problem. Celem grupy jest skuteczna ochrona lokalnej przyrody, w szczególności dolin rzecznych. W jej skład wchodzą fachowcy, absolwenci takich kierunków jak: geografia, biologia, ochrona środowiska, znawcy ptaków, to nie tylko miłośnicy przyrody, lecz doświadczeni przyrodnicy. I to oni właśnie, zaniepokojeni tym, co widać nad Sanem, wysłali wczoraj pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, z prośbą o kontrolę i podjęcie działań w tej sprawie nazywając działania rewitalizacyjne „skandaliczną „rewitalizacją” terasy zalewowej Sanu (błoni) w Stalowej Woli”.

- O tym, że rewitalizacja ta w nieco innym obszarze prowadzona jest skrajnie nieprawidłowo informowaliśmy już w październiku. To co zobaczyliśmy nad Sanem na początku stycznia okazało się jednak jeszcze większym nieporozumieniem. Zniszczony został porośnięty naturalną roślinnością brzeg Sanu. Na 45 ha zupełnie zniszczona została wierzchnia warstwa gleby oraz wycięto wszystkie krzewy i wiele drzew. W miejsce naturalnej roślinności masowo wsadzany jest gatunek obcy – dereń biały Cornus alba, co na terasie zalewowej dużej rzeki jest prawdziwym nieporozumieniem. Całość obszaru pokrywana jest też agrowłókniną – przy wezbraniu spłynie ona wraz z wodą, a póki co skutecznie utrudni odbudowę ekosystemu- piszą na swojej stronie Wolne Rzeki przyrodnicy.

Dokładne informacje na ten temat, wraz ze zdjęciami i informacjami źródłowymi znajdują się na stronie http://wolne(...)ej-woli/

U nas zdjęcia znad Sanu. Tak wyglądają obecnie prace rewitalizacyjne na błoniach. A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Piszcie w komentarzach pod artykułem i na fb.

Przewiń do komentarzy































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

~Ree

Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże

maszynista

Oglądałem ten filmik,niezle ośmieszyli tam Nadbereźnego .

~obserwator

Współczuję decydentom ,wybranym przez mieszkańców "nic nie robić - żle , coś zrobić - żle, konsultacje - nikogo to nie interesuje" istne szaleństwo. A wypowiadają się ludzie którzy jak prezes Kaczyński chcą decydować za wszystkich Polaków a oni za mieszkańców,choć nikt ich do tego nie upoważnił.
Prezydent dostał mandat mieszkańców i ze swoich obietnic stara się wywiązać jak najlepiej w/g swojej oceny i tak wszystkim nie dogodzi.Ocena będzie na koniec roku przy urnie.

maszynista

Nasi samorzadowcy chcieli zrobic na błoniach pole z krzakami bez drzew,ale nie pytali co na to mieszkańcy .Wiec wyszła dewastacja,tylko naiwni będą się cieszyć.Kto robi boisko orlik na terenie zalewowym,projektant myslał ze San nie wylewa.Jeszcze za ten bubel samorzadowcy zapłacili.To nie ich kasa wiec wydają jak najwiecej ,bo niedługo wybory .

~fakty

Dzialki byly dziesiatki razy zalewane i jakos nadal istnieją ,,,ba nawet pięknieją.Tu tez tak będzie.Zalanie terenu nie oznacz tragedii.

~miro

~jasnowidz jak sie tu dodaje linki.?Bo za ch......nie wiem.

Feniks

Nadbereżny to taki lokalny nasz Szyszko. Wzoruje się na starszych kolegach.

~Gitek

Taniej bybylo płacić ekipie która by sprzątała błonia przez sto lat po pijakach niż cała ta "inwestycja" wraz. Z kosztami utrzymania tego bubla . A była by dalej naturalnie a nie kupa betonu

~emil

ekoterroryści wypad ze Stalowej Woli!!

jacky108

No proszę Cię Maszynista imprezy na błoniach. Kiedy? Chyba za Rzegockiego predzej.

manukun

@wojtek
Jesteś świadom, że za bubla na błoniach zapłacą mieszkańcy? Tym bardziej, jeśli chodzi o kredyt - do 2030 będzie trwała spłata.

Problem z "rewitalizacją" błoni jest następujący: w miejscu naturalnych zarośli leje się beton. Zaorane zostało wszystko to, co dawało urok temu miejscu. Zamiast pozostawienia unikalnych roślin, sadzimy masówkę używaną przez deweloperów przy niemal każdym projekcie. Do tego duperele generujące jedynie wyższe koszty. Wystarczyło wytyczenie ścieżek i utwardzenie ich nawierzchni drobnym tłuczniem. To mogliśmy zrobić bez dotacji i bez szkód w przyszłości. Przecież przy roztopach ten teren znajdzie się pod wodą. A będzie jeszcze gorzej, bo przez sam środek terenu rekreacyjnego modernizowanego za kilkanaście milionów złotych wkrótce będzie przebiegać obwodnica.

Jaki zatem sens ma wydawanie tylu pieniędzy, skoro do 2020 ten teren utraci obecny spokój?

maszynista

Za Szlezaka były w lato wystepy zespołów i kabaretów .Było fajnie i zielono.Nikt nie potrzebował chodników żeby tam dotrzeć,a teraz Lucek wymyslił sobie ze beda tam chodniki,amfieatr,boisko,plaza,toalety.Załoze sie ze jak to wszystko powstanie to nie bedzie miał kto tam wystepowac oprocz pijanej młodziezy przy ognisku.Kasa wyrzucona w błoto,bo to teren zalewowy.Jedyny plus to chodnik mozna nim bedzie pojezdzic rowerami.Po co ta cala reszta rzeczy,wyciete drzewa,zniszczona warstwa trawy.Boisko mozna było wybudowac troche wyzej przy oczku wodnym zeby woda nie zalała.

~wojtek

EKOLODZY KRZYCZĄ NIE!!! brawo, dobra postawa! dlaczego Ci "ekolodzy" nic nie robili z tym przez te kilkadziesiąt lat tylko teraz ? wystarczyła się przejść tamtymi terenami... przyroda i ekologia to nie tylko wycięte drzewa... to też śmieci, smród, spaliny...mam wrażenie że wiekszość co tutaj pisze nigdy tam nie była... a piszę i robi z siebie wielkich miłośników przyrody... racja owszem ja też jestem za tym żeby coś zieleni w mieście było, ale dajmy sobie spokój te błonia już od kilkanastu lat straszyły... haszcze, krzaki, wariaci jeżdżący na crossach... chcesz być jeden z drugim takim ekologiem... to idź w lecie przejdź się po bloniach i wyłap tych świrów na motorach. Oni nie zanieczyszczają środowiska, nie ? Spaliny, smród, hałas... moim zdaniem inicjatywa jak najbardziej ok... a jak san wyleje to wyleje, trudno. Nie podoba się komuś że Lucek pieniądze wydaje na bzdety? a przepraszam Wasze wydaje ?! ok może i idzie to z naszych podatków... ale lepiej żeby kasa z podatków poszła na coś takiego niżeli na utrzymywanie więźniów. Ostatnio ukazał się artykuł o Panu Mariuszu C. pseud. Penksa. A na utrzymanie takiej ku**y to pieniądze skąd? z podatków a z czego ?! Narzekacie i narzekacie, nie jestem ani za PISEM ani za Luckiem, ale dajcie chłopu spokój, niech robi co chce w tym mieście... moim zdaniem coś się przynajmniej dzieje. Szlęzak nic nie robił źle... Lucek cos robi, źle... Stalowa Wola nie ma miejsc żeby gdzieś spędzić jakoś miło czas... bo niby gdzie? w parku miejskim? gdzie roi się od menelstwa? a przepraszam no jest przecież VIVO, całymi rodzinami tam pewnie chodzicie bo gdzie ? nie ma to jak spacer z rodziną po galerii handlowej ;/ a tak wgl jak Lucek wziął kredyt i zadłuży miasto to co z tego? Wy to będziecie spłacać? niech się miasto wtedy o to martwi, a jak stalowa wola przestanie na mapie istnieć to trudno... są inne miasta, rzeszów, kraków, warszawa..... nie tu to gdzie indziej a i tak będzie każdy narzekał... będzie narzekał a na tych błoniach i tak pojawi się pierwszy bo będzie ciekaw jak tam jest. Amen

~Buldozer

@zadrzewiona
Wiem jak wygląda topla a nie o nich pisalem

jerycho60

Mariusz77 - Od samego początku jak tu pojawiły się projekty pisałem że to dewastacja naturalnego środowiska!!! Wy widzicie tylko miejsce gdzie nie można zobaczyć sąsiada z 30 m. Żenada !!!!

jerycho60

~60latPRL - Każdego którego przyłapię na wyrzucaniu śmieci nad Sanem czy do lasu podkabluję. Piszesz sam o sobie co robiłeś ja zawsze byłem przeciwny tej dewastacji.

~lipi

Moim zdaniem to jest fajnie, bowiem przez dewastację do modernizacji. Czyńcie sobie ziemię poddaną!

maszynista

Na błoniach była dewastacja ,jedynie ściezka jest dobra.Po co wycinali sosnowy lasek przy wale?Po co zniszczyli warstwe trawy,tam teraz nie da sie wejsc,a w poprzednich latach było dobrze,byla trawa i nie trzeba bylo chodzic po glinie.Boisko,,orlik nie potrzebne chyba zeby koszty byly duze to moga jeszcze trybune zrobic.Oby to wszystko zalal San,a urzednicy co zatwierdzili chory projekt niech zaplaca za zniszczoną prace.