Zaloguj się !

Błonia: dewastacja czy modernizacja?

Opublikowano: 10  Stycznia  2018

To, co się dzieje obecnie na błoniach miłośników przyrody przyprawia o zawrót głowy. To, co dla jednych jest modernizacją, dla innych jest dewastacją na obszarze chronionym. Ekolodzy krzyczą NIE.

Natura 2000 to specjalny program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Stalowa Wola w obszarze błoni nadsańskich jest objęta tym właśnie programem. Celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Tymczasem nad Sanem, gdzie powstać ma prawdziwy raj wypoczynkowy dla mieszkańców Stalowej Woli, zniszczona została rodzima roślinność i raj dla ptaków.

Realizacja tej inwestycji będzie kosztować miliony. Zadanie jest dofinansowane w 85% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ten projekt to duma samorządu. Cieszą się również mieszkańcy. Ale od samego początku zmiany nie podobają się tym, którzy znają się na tym temacie lepiej niż przeciętny obywatel. Nieformalna grupa przyrodników „Wolne Rzeki”, która działa przede wszystkim w północnej części Kotliny Sandomierskiej widzi duży problem. Celem grupy jest skuteczna ochrona lokalnej przyrody, w szczególności dolin rzecznych. W jej skład wchodzą fachowcy, absolwenci takich kierunków jak: geografia, biologia, ochrona środowiska, znawcy ptaków, to nie tylko miłośnicy przyrody, lecz doświadczeni przyrodnicy. I to oni właśnie, zaniepokojeni tym, co widać nad Sanem, wysłali wczoraj pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, z prośbą o kontrolę i podjęcie działań w tej sprawie nazywając działania rewitalizacyjne „skandaliczną „rewitalizacją” terasy zalewowej Sanu (błoni) w Stalowej Woli”.

- O tym, że rewitalizacja ta w nieco innym obszarze prowadzona jest skrajnie nieprawidłowo informowaliśmy już w październiku. To co zobaczyliśmy nad Sanem na początku stycznia okazało się jednak jeszcze większym nieporozumieniem. Zniszczony został porośnięty naturalną roślinnością brzeg Sanu. Na 45 ha zupełnie zniszczona została wierzchnia warstwa gleby oraz wycięto wszystkie krzewy i wiele drzew. W miejsce naturalnej roślinności masowo wsadzany jest gatunek obcy – dereń biały Cornus alba, co na terasie zalewowej dużej rzeki jest prawdziwym nieporozumieniem. Całość obszaru pokrywana jest też agrowłókniną – przy wezbraniu spłynie ona wraz z wodą, a póki co skutecznie utrudni odbudowę ekosystemu- piszą na swojej stronie Wolne Rzeki przyrodnicy.

Dokładne informacje na ten temat, wraz ze zdjęciami i informacjami źródłowymi znajdują się na stronie http://wolne(...)ej-woli/

U nas zdjęcia znad Sanu. Tak wyglądają obecnie prace rewitalizacyjne na błoniach. A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Piszcie w komentarzach pod artykułem i na fb. 


Komentarze
« 1 2 3 4 5 6 »

Strona: 5/6 Wyświetlaj po:

~Lekarz
Każdego takiego ekologa niedouczonego posadziłbym gołym tyłkiem na godzinę na mrowisku.
Pewnie by od tego nie zmądrzał, ale przestałby pieprzyć głupoty.
Dodano: 10  Stycznia  2018  21:53:36
~Tadeusz J.
@ mieszkaniec

Ja myślę podobnie jak ty, ale tak mnie już te hejty wystawiane przez opozycyjnego propagandzistę wściekły, że na złość to na PIS zagłosuję! Odpłacę za to chamstwo i obrażanie przy urnie.
Dodano: 10  Stycznia  2018  21:40:52
~Mieszkaniec
Czy opozycja w Stalowej Woli dla mieszkańców i miasta ma do zaproponowania tylko internetowy hejt i pisanie kompletnych bzdur?

Jeśli tak, to dziękuję. Na pewno na was nie zagłosuję, bo jestem za nic obrażany i wyzywany.

Na PIS nie głosowałem, ale nie będę głosował na tych, którzy lżą, wypisują bzdury oraz kalają własne gniazdo - Stalową Wolę.
Dodano: 10  Stycznia  2018  21:37:10
~45+
Kiedyś błonia były przepiękne (tak 30 lat temu) jak pasły się na nich krowy i konie. Trawka była przystrzyżona, było zielono,stokrotki rosły. W wakacje młode dziewczyny chodziły się tam opalać na kocyku (nierzadko nago umiech. Na spacerek z dziewczyną można było sobie pójść,ognisko zapalić,z rodzinką posiedzieć dzieciaki miały gdzie się wyszaleć. Później zlikwidowano Pławo ,nie było krów,koni,wszystko zarosło chaszczami,które nierzadko jakiś znudzony debil podpalił. To o czym Wy mówicie to był burdel nie błonia. A zieloni eko trole teraz o błoniach sobie przypomnieli? A gdzie byli jak te błonia chaszczami zarastały? Kosić nie było komu? Czy z kosą niezaznajomieni?? Teraz sobie o przyrodzie przypomnieli naukowcy??
Dodano: 10  Stycznia  2018  21:36:59
~taki tam
gdzie Ci ekolodzy byli jak stopień wodny budowali na rzece?
Dodano: 10  Stycznia  2018  21:35:58
~Sześć 6 7
No to się troll płatny uruchomił I nadaje z Warszawy...
Naprawdę cyrk i błazenada. Kompletna nieznajomość tematu.
I tacy ludzie chcą rządzić Stalową Wolą.
Dodano: 10  Stycznia  2018  21:31:09
~jasio
cale szczęście ze obwodnica poleci obok za walem a elektrownia ma wysikie kominy to dym i smrut poleca do pysznicy a my polecimy nad son poodychac swierzym powietrzem znad pachnącej wody i oczyszczalni sciekow
Dodano: 10  Stycznia  2018  21:27:14
@remont
Toż to wszyscy piszą o tym, że cały urok błoń polegał na ich naturalności. Czytaj: wytyczamy i utwardzamy trasy spacerowe/rekreacyjne, a rośliny rosną same. Od czasu do czasu przycinka chorych osobników, koszenie zarośli po okresach lęgowych. Tyle.

Tu przetarg pod znajomych królika: znajoma firma z Lublina (!) zaprojektuje, znajoma firma zbuduje, ciemny lud się cieszy, bo "wreście coś dzieje".

Inteligentne osoby widzą, co złego się dzieje: dewastacji ulega unikatowy teren rekreacyjny. Zaorano rośliny, wkrótce ziemię zabetonują, a obok wybudują obwodnicę. Tak właśnie półgłówki z urzędu marnują gigantyczną szansę na piękne tereny zielone. No ale dla nich ważniejsze są słupki poparcia...
Dodano: 10  Stycznia  2018  20:59:51
~ktos
prezydenciku malowany to co robisz2 z błoniami nadsańskimi to DRANSTWO
Dodano: 10  Stycznia  2018  20:58:19
To była dewastacja błoni.Ciekawe czy Lucek będzie rozdawał sadzonki drzewek nie zadowolonym w ramach przeprosin za zniszczone drzewa i krzewy?Po to zeby znowu oddali na niego swój głos w wyborach.
Dodano: 10  Stycznia  2018  20:51:14
Czy były w tej sprawie konsultacje społeczne?

Można było ten projekt zrealizować bez tak dużej dewastacji przyrody.
Dodano: 10  Stycznia  2018  20:47:51
~koala
Korek,popieram fajnie było-spokojnie i były sarenki i bażanty.Piwko w ciszy bez mandatów.Teraz będą się przez rok podniecać a później mało kto tam będzie chodził.Tylko gliny będą mandaty walić.
Dodano: 10  Stycznia  2018  20:34:59
~jan
... pożyjemy zobaczymy.... i jestem pewien że nie wody Sanu dokonają zniszczeń tylko miejscowi wandale, teren jest bardzo duży, z dala od miasta, nie do upilnowania, a przewidziane tam urządzenia nie będą przeciwpancerne. A z tą walka o siedliska ptaków nie należy przesadzać, ptaki sobie poradzą, błonia nadsańskie to nie jest oaza, a teren wokoło to nie Sahara.
@~Hmmm .... ludzie maja prawo do zadawania pytań, dla ciebie to hejt, ale wazelina wcale nie jest lepsza.
Dodano: 10  Stycznia  2018  20:29:59
~rolo
Kto chodził na błoniach ten wie - przy wale był fajny lasek sosnowy ( samosiejki) kto go kazał wyciąć ? Przecież w lecie będzie tam pustynia - słońce wypali te posadzone krzewy . Ogólnie inwestycja jest potrzebna , ale chyba nie potrzeba była tak głeboka dewastacja terenu - wystarczyło zrobić plaże ,chodniki i ścieżki rowerowe , jakieś miejsca na grila , wiaty no i bezwzględny zakaz wjazdu samochodami i motocyklami na błonia . Te wysokie trawy też miały swój urok .
Dodano: 10  Stycznia  2018  20:24:41
~Hmmm
Czy te artykuły pisane są z czystej niewiedzy czy po to żeby hejt wzniecać?
Dodano: 10  Stycznia  2018  19:58:05
Jaka dewastacja, ogarnijcie się ludzie. A dla hejterow pod prąd, patrzcie, niech gul rośnie i zalewajcie się kleksem
Dodano: 10  Stycznia  2018  19:54:34
~korek
Ja mam sentyment do dzikich błoni, można było pójść na spacer, wyciszyć się z dala od cywilizacji, teraz zaleją wszystko betonem, nazłazi się ludu i pewnie policja będzie tam regularnie jeździć, aby wlepiać mandaty za picie piwka umiech
Dodano: 10  Stycznia  2018  19:52:02
jaka natura? Kiedyś to wszystko było zrobione przez człowieka. Kiedyś Błonia wyglądały cudnie, lata zaniedbań (brak ręki człowieka) i rzeczywiście chwasty tak porosły że było jedno wielkie Gówno przez duże G. Poczekajcie do lata, do wiosny a będziecie wszyscy mlaskać z efektu końcowego. Zero wyobraźni
Dodano: 10  Stycznia  2018  19:44:29
~jupi
Za oczyszczalnią sa fajne ścieżki do śmigania rowerem.Przynajmniej kiedyś były 😄
Dodano: 10  Stycznia  2018  19:01:11
~tav
Do dupy z taką "modernizacją" teraz już się nie pośmiga rowerami bo będą tam jakieś gówniaki biegać...
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:57:54
~qest
Wkurzona~ napisz proszę gdzie mieszkasz jeśli to jest dewastacja to pamiętaj ze Stalowa kiedyś to byl piękny las a mieszkasz w bloku albo w domu z cegły i tu ci nie przeszkadza dewastacja.Samochod tez pewnie posiadasz.
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:51:31
~Bronek
To dobry pomysł. Wychowałem się w tych okolicach i rzeczywiscie obawiam się że to wszystko zostanie zniszczone przez nieprzewidywalne wylewy Sanu.
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:48:10
Czekam na pierwszy wiosenny wylewa Sanu, który zmiecie to w dół rzeki.
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:33:46
~wkurzona
W końcu znaleźli się normalni ludzie, którzy widzą problem w zdewastowaniu środowiska naturalnego ! Szkoda tylko, że tak późno i natura została już zniszczona. Mam nadzieję, że powódź zniszczy to badziewie, a może wtedy przyroda odbuduje dawne ekosystemy przyjazne zwierzętom !
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:33:35
~qest
No i bardzo pięknie będzie zamiast na spacer do galerii to na błonie z dziećmi rodziny beda chodzić .W tym kraju zawsze ktoś będzie narzekał ale będzie tam chodził .Moze imprezy z pod wrzosu przejdą na błonie moze jakas scena będzie żeby młodzi mogli prezentować swoje kapele
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:14:52
~@andalski
zanim powstanie obwodnica to ani ty ani twoje prawnuki raczej nie doczekają.
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:10:48
~dają dupy
Dał nam przykład Jasiek Szyszko jak wycinać mamy!
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:09:11
~qwerty
Ja jestem za ,tylko żeby było akieś oświetlenie na wieczór jak będę spacerował z moją panią .
A tych wszystkich którzy są za nie,powiem krótko walcie się ????
Dodano: 10  Stycznia  2018  18:02:29
~memo
Ekolodzy to ściema kiedyś wyłudzali pieniądze z ubezpieczalni a teraz bardziej dochodowe jest wyciągać kasę za niby żabki czy jakies motylki.
Dodano: 10  Stycznia  2018  17:58:13
~Mariostalówka
Jak budując wspaniałe, cudne VIVO ekolodzy jakoś nie protestowali.Wtedy przyrody nie dewastowano.
Dodano: 10  Stycznia  2018  17:47:14
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe