Prawosławne kolędowanie
Opublikowano: 21  Stycznia  2018

Za nami I koncert kolęd i hymnów prawosławnych. Takiego wydarzenia jeszcze nie mieliśmy w Stalowej Woli…

21 stycznia 2018 r. w Spółdzielczy Dom Kultury odbył się I Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia. Na deskach SDK wystąpił Chór Państwowej Artystycznej Szkoły Dziecięcej w Parachońsku oraz Męski Chór Wojskowy STRATOS z Warszawy.

To była prawdziwa uczta dla ucha i oka. Dzieciaki ubrane w białoruskie stroje ludowe, to wszechstronnie utalentowani artyści, którzy zachwycili stalowowolską publikę.

- Chór Państwowej Artystycznej Szkoły Dziecięcej w Parachońsku wykonuje muzykę, piosenki i tańce białoruskie. Zespół artystyczny muzyki ludowej składa się z uczniów w wieku od 9 do 16 lat. Zespół dzieli się na grupy wokalne i orkiestrowe. Uczestnicy zespołu grają na następujących instrumentach muzycznych: bajan, akordeon, harmoszka, skrzypki, gitara basowa, bęben, tamburyn, trójkąt oraz inne instrumenty akustyczne. Grupa wokalna wykonuje muzykę ludową wykorzystując barwy melodii lokalnych wywodzących się od babć i dziadków uzupełniając je tańcem i umiejętnościami scenicznymi. Zespół poprzez swoje występy upowszechnia i utrwala tradycję unikalnej kultury Polesia- mówił dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli Józef Sroka.

Bezpośrednio po występie Chóru Państwowej Artystycznej Szkoły Dziecięcej w Parachońsku zaprezentował się Męski Chór Wojskowy STRATOS z Warszawy.

- Chór rozpoczął swoją działalność w grudniu 2015 roku i kontynuuje tradycje swoich poprzedników- Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz Parafialnego Chóru Warszawskiej Kaplicy Wojskowej pw. św. Kapłana i Męczennika Bazylego, patrona ordynariatu. Członkami chóru są oficerowie, żołnierze, studenci wyższych uczelni, w tym słuchacze Wojskowej Akademii oraz osoby świeckie i pasjonaci śpiewu cerkiewnego. Obecnie Męski Chór Wojskowy STRATOS prowadzi aktywną działalność w sferze muzyki cerkiewnej zapewniając liturgiczną oprawę chóralną podczas uroczystości religijnych, wojskowych, patriotycznych z udziałem najwyższych władz państwowych- mówił Józef Sroka.

Koncert kolęd i hymnów prawosławnych zorganizowano w Stalowej Woli po raz pierwszy.
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~AQWE
Do PZPR
mi zależy, bo chcę wiedzieć więcej niż ty.
Dodano: 22  Stycznia  2018  12:42:39
~basia
I co w tym zabawnego,że eleganccy starsi ludzie,tacy są na zdjęciach,mają potrzebę obcowania z żywą sztuką ,ale jednocześnie są nowocześni,bo tu piszą!!!
Dodano: 22  Stycznia  2018  09:55:15
~Mama i tata
Dokladnie biksa . Sa zacofani . Interesuje ich tylko fb i snapchat . Nie ma to jak kiedys
Dodano: 22  Stycznia  2018  08:54:56
Do fajne!
Bo młodzież siedzi na fejsie i snapczacie. I odmóżdża się.
A wrażenia artystyczne mają gdzieś.
A gdzie rodzice ???
Dodano: 21  Stycznia  2018  23:10:12
~starsza pani
Bo się młodym nie chce ruszyć w niedzielę sprzed komputera lub telewizora.
Dodano: 21  Stycznia  2018  22:53:39
~fajne
Fajne, siedzieli rzędem staruszkowie, poczciwe panie i panowie...
Dodano: 21  Stycznia  2018  22:44:44
~basia
Nie zwróciłam uwagi,ale jest fragment tego koncertu,super!!!
Dodano: 21  Stycznia  2018  22:40:15
~basia
Piękny koncert,wspaniałe głosy,prawdziwa radość ze śpiewania,wiecej takich występów,zasklepiane się tylko we własnej kulturze to straszny zaścianek,nawet wstyd o tym pisac,chętnie bym zdobyła nagranie z tego występu,a zwłaszcza wykonanie piosenki Przyjeżdżajcie na Białoruś.
Dodano: 21  Stycznia  2018  22:29:12
~PZPR
Tylko czekać teraz na muzułmańskie występy co? Komu tak zależy na tym multikulti w Stalowej? czyje to pomysły?
Dodano: 21  Stycznia  2018  21:06:16
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe