Delegacja z Gruzji odwiedziła miasto
Opublikowano: 29  Stycznia  2018

Piętnastoosobowa grupa przedstawicieli instytucji biznesu z miasta Rustavi w Gruzji odwiedziła w czwartek Stalową Wolę. Delegację powitał Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj.

– Miasto Stalowa Wola jest młodym miastem, jednym z najmłodszych w Polsce. W tym roku obchodzimy 80-lecie powstania. Jesteśmy prężnym, szybko rozwijającym się ośrodkiem, przyjaznym dla przedsiębiorców. Będziecie Państwo wizytować Hutę Stalowa Wola, która jest liderem w produkcji sprzętu wojskowego w Polsce. Cieszę się, że jesteście Państwo w Stalowej Woli, mam nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie i będzie ich więcej. Myślę, że nawiążemy kontakt, który zaowocuje dobrą współpracą. Witam w Stalowej Woli – mówił Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej.

Podczas oficjalnego spotkania w budynku Urzędu Miasta przy ul. Kwiatkowskiego 1, goście z Gruzji mogli dowiedzieć się, iż stalowowolskie przedsiębiorstwa są jednymi z prężniej rozwijających się firm w naszym regionie. Powstają tutaj produkty finalne, które całościowo są wytarzane w Stalowej Woli, np. maszyny budowlane czy sprzęt wojskowy. W Stalowej Woli mieści się również przemysł felg aluminiowych czy przemysł farmaceutyczny. Stalowa Wola jest też dobrze skomunikowana, w Rzeszowie znajduje się lotnisko oraz połączenie z autostradą A4.

Ryszard Sęczyk Kierownik Biura Obsługi Inwestora i Promocji Gospodarczej Urzędu Miasta w Stalowej Woli krótko przedstawił nasze miasto w kontekście gospodarki. – Podstawowym mechanizmem była specjalna strefa ekonomiczna, która dawała zwolnienie od podatku. Dla części przedsiębiorców było to dobre rozwiązanie. Należy podkreślić rolę władz samorządowych, gdyż bez dobrego klimatu wewnątrz miasta nie da się nic zrobić. Ważnym elementem jest również edukacja, zaczynając od szkół podstawowych poprzez średnie i branżowe techniczne, po uczelnie wyższe – to cały system, który jest dedykowany rozwojowi – mówił Ryszard Sęczyk. Gruzini mieli możliwość obejrzenia dwóch filmów przedstawiających Stalową Wolę. Następnie przyszedł czas na pytania. Goście pytali między innymi o to, ilu studentów studiuje w Stalowej Woli oraz jakie kierunki są oferowane na stalowowolskich uczelniach.

Zdaniem Irakli Tabaghua Mera Rustavi, Stalowa Wola i Rustavi mają ze sobą wiele wspólnego. Rustavi i Stalowa Wola są jak lustrzane odbicia. Miasto w Gruzji obchodzi w tym roku 70-lecie powstania, jednak jego historia sięga ponad 2000 lat, gdyż w pewnym momencie znikło z powierzchni ziemi i odrodziło się jako nowe miasto przemysłowe. – Bardzo cieszymy się na współpracę i na możliwość wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania miastem i planowania rozwoju miasta, w tym celu przyjechaliśmy do Polski. Chcemy poznać doświadczenia miast w tym zakresie. Mamy atuty, aby rozwijać działalność gospodarczą i przemysł. Również jesteśmy zlokalizowani niedaleko lotniska, bo w odległości 20 km, a nasze położenie na przecięciu dróg z sąsiadującą Armenią i Azerbejdżanem dają nam możliwości rozwoju – mówił Irakli Tabaghua Mer Rustavi.

Po zakończonej prezentacji dotyczącej kierunków rozwoju Stalowej Woli, goście odwiedzili Hutę Stalowa Wola, Miejski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe