102 urodziny M. Mireckiej- Loryś
Opublikowano: 7  Lutego  2018

Weteranka ruchu oporu z czasów II wojny światowej, działaczka polonijna i społeczniczka Maria Mirecka- Loryś 7 lutego 2018 roku skończyła 102 lata. Z tej okazji zorganizowano uroczystości…

Obecnie mieszka w Racławicach, wcześniej przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych. Jej życie przepełnione było działalnością patriotyczną. Na urodziny komendantki głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, komendantki na okręg COP Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet Marii Mireckiej- Loryś zaprosił mieszkańców Stalowej Woli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola.

W Miejskim Domu Kultury odbyła się stalowowolska premiera filmu „Narodowe Zjednoczenie Wojskowe – do końca wierni Polsce”. Produkcja powstała ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Na premierowy pokaz zaproszono reżysera Łukasza Korwina oraz kier. produkcji Monikę Korwin.

Maria Mirecka- Loryś urodziła się 7 lutego w Ulanowie jako siódme dziecko z ośmiorga rodzeństwa. Wychowała się w rodzinie o bardzo patriotycznych korzeniach. W 1921 roku rodzina zamieszkała w Racławicach koło Niska. W 1937 r. Maria Mirecka ukończyła gimnazjum w Nisku. Jej marzeniem było zostać adwokatem i posłem. Podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Wojna przerwała jej młodzieńcze plany i marzenia. Śladem starszego rodzeństwa zaangażowała się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej. Od początku okupacji działała w narodowej konspiracji. Należała do ścisłego kierownictwa podziemia narodowego w Centralnym Okręgu Przemysłowym w latach 1939-1945. Wiosną 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. W tym czasie była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK awansowała na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Używała pseudonimu "Marta".

Po wojnie wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana na dworcu kolejowym w Nisku, więziona w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie. 1 września 1945 roku na mocy amnestii została zwolniona. Zagrożona ponownym aresztowaniem, podając się za obywatelkę Luksemburga, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę. Z grupą kilkunastu działaczy narodowych, przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego przyszłego męża, oficera rezerwy Henryka Lorysia. W październiku 1946 roku wyjechali do Anglii, a w styczniu 1952 roku do USA. Aktywnie zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych - działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem "Głosu Polek", organu Związku Polek w Ameryce. W grudniu 1999 roku została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej SN.

Maria Mirecka- Loryś ma na swoim koncie różne publikacje. W 2014 r. powstał reportaż dokumentalny Ewy Szakalickiej z cyklu „Koło historii: szkic do życiorysu” pt. „Maria Mirecka – Loryś”.

Na przestrzeni ostatnich lat brała udział w wielu konferencjach naukowych i patriotycznych wydarzeniach. Została uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi m.in.: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżek Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który 3 maja 2006 roku otrzymała z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 12 lutego 2016 roku została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w styczniu 2016 roku, przez aklamację, zapadła decyzja o przyznaniu Marii Mireckiej- Loryś tytułu „Honorowego Obywatela Stalowej Woli”. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~alfa
na youtube jest film o siostrze p. Loryś- Walerii Mireckiej. "Czy znacie Walerię M." Rok 1977 może ktoś się na nim rozpozna z Racławic i okolicy.Jest kilka minut nagrania festynu okolicznościowego.
Dodano: 15  Lutego  2018  18:01:18
~i_czego
ty durny kacper jej tylu mąk życzysz
Dodano: 9  Lutego  2018  13:46:06
~eutanazja
mam 60 lat i czuję duży dyskomfort życia....co za męki są w wieku 100 lat
współczuję
Dodano: 9  Lutego  2018  13:05:24
~Kacper
Dwieście lat dla Pani Marii i wielki szacunek. A komentarze z pod spodu prawie wszystkie do wywalrnia!
Dodano: 8  Lutego  2018  18:54:24
~szacunek
do MAGDA, ale ty jesteś głupia.... nie wiem czy dożyjesz do 40,zgłoś ten problem swojemu partnerowi lub rodzinie ,a nie pod takim artykułem
Dodano: 8  Lutego  2018  13:33:48
~ALEXIS
"Jej życie przepełnione było działalnością patriotyczną."

WSPÓŁCZUJĘ.
Dodano: 8  Lutego  2018  10:51:44
~Dubpit
Przynajmniej tutaj nie hejtować, hejterzy cisza. Cisza i drugie sto lat, gratulacje.
Dodano: 8  Lutego  2018  09:52:49
~hejka
- do Drona- ciekawy komentarz. O co chodzi z tą lekcją fałszowania historii? Czyżby ....? A może faktycznie ....? Czas leci, świadków naocznych nie ma, więc.... Piszcie co wiecie.
Dodano: 8  Lutego  2018  09:45:17
~ghj
Historia to nigdy była historią...
Dodano: 7  Lutego  2018  22:02:15
~MAGDA
Co mnie to obchodzi, jest parę dni do wypłaty a ja nie mam co do garnka włożyć.Po co komu taka wolność .
Dodano: 7  Lutego  2018  20:16:07
~DRON
To młodzi mają dzisiaj pranie mózgu i lekcję fałszowania historii
Dodano: 7  Lutego  2018  19:36:33
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe