Jerzyki mają już swoje domki

Opublikowano: 5  Marca  2018

M32 dla jerzyków pojawiło się w kilku miejscach miasta. Te nieduże, pożyteczne ptaki czasem mylone z jaskółkami, zjadają dziennie do 3 tys. komarów! Miasto dba więc o „darmową pomoc”.

Jerzyki uwielbiają mieszkać w stropodachach, wiją gniazda tam, gdzie nie dosięgnie ich ludzka ręka. Często budują swoje „mieszkanka” nad naszymi oknami. Nie pogardzą też budką lęgową.

A że są niezwykle pożyteczne, bo zajadają się wszelakimi fruwającymi owadami, niszcząc przy tym populację komarów, miasto chętnie pomaga im żyć wśród nas wygodnie.

- Obok nowego żłobka na Porębach można zobaczyć już wieżę dla jerzyków. To początek projektu instalacji budek lęgowych dla tych ptaków. Oprócz przydatności tych zwierząt, ich ekologicznego działania dla miasta, trzeba również podkreślić, że projekty termomodernizacyjne, które są prowadzone na terenie Stalowej Woli uniemożliwią funkcjonowanie tych ptaków w ich wcześniejszych miejscach lęgowych. Termomodernizacja powoduje zatykanie pewnych przestrzeni w dachach, w szczelinach międzyblokowych, dlatego miasto musi realizować takie projekty, które umożliwią naszym przyjaciołom, bo tak jerzyki trzeba określać, funkcjonowanie na terenie miasta Stalowej Woli- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Na poprawę bytu jerzyków miasto przeznaczyło 66 tys. 420 zł.

Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~der
Obok szkoły nr 11 na W.P. też stoi taki słup. Super to wygląda. Brawo.
Dodano: 9  Marca  2018  21:04:57
~xyz
A jak będą namawiali jerzyki żeby tam zamieszkały? przymusowe przesiedlenia z nad rzek ? program Jerzyk 500 + ( pięćset gram komarów darmowych do jedzenia na miesiąc ?)
Dodano: 9  Marca  2018  11:23:34
~Ptok
Te domki na palach dla ptactwa to nowa odmiana bloków komunalnych.
Dodano: 8  Marca  2018  11:40:43
Bardzo dobry pomysł!
W końcu ktoś pomyślał o naturze, wieża niekoniecznie musiała być, proponuje też inne rozwiązanie np. rozwieszenie budek dla jerzyków, na blokach, o wiele mniejsze koszty i lepiej wygląda to estetyczniej. Niech zawisną na blokach świeżo wyremontowanych, to będzie można przywrócić im ich siedliska.
A do was gnidy brak mi już słów, nie rozumiem, dlaczego w tym mieście mieszkają takie patałachy, prezydent bardzo dobrze zrobił troszcząc się o przyrodę. Poruszyłabym też sprawę śmieci, które teraz po roztopach są dosłownie wszędzie, sama posprzątałam całe osiedle, bo nie brak tumanów, którzy bezczelnie śmiecą parki. Mówię wam ludzie ogarnijcie się trochę, bo ta stalowa to już ma taką ocenę...
Dodano: 7  Marca  2018  21:23:12
~hehek
jak znam Jurka to po pijaku tam nie wejdzie, ehhh
Dodano: 7  Marca  2018  14:13:18
Ławki ze śmietników, teraz to...
Nasz prezydent urasta do miana świetnego specjalisty od robienia "wielkiego nic".
Dodano: 7  Marca  2018  13:51:36
~Liljana
A dopiero co przechodziłam tamtędy i zastanawiałam się, co to jest, bo na solary nie wygląda umiech Dobry pomysł, na pewno lepsza inwestycja niż coroczne odkomarzanie. A i miejsce koło żłobka też dobre. Tam tych krwiopijców najwięcej.
Dodano: 7  Marca  2018  12:48:05
~Liljana
A dopiero co przechodziłam tamtędy i zastanawiałam się, co to jest, bo na solary nie wygląda umiech Dobry pomysł, na pewno lepsza inwestycja niż coroczne odkomarzanie. A i miejsce koło żłobka też dobre. Tam tych krwiopijców najwięcej.
Dodano: 7  Marca  2018  12:48:00
~prezydent
Prezydent bawi się zabawkami, które dostał od mieszkańców. Stawia sobie domki dla jeżyków i sztuczne drzewka. Jednocześnie toleruje "działalność" na terenie miasta "chłopków roztropków" z przeróżnych administracji budynków. A te "chłopki roztropki" wycinają, co się da i ocieplają, co sie da. A jeżyki, oraz inne zwierzęta, żyjące w mieście, mają w dupie.
Dodano: 7  Marca  2018  10:22:41
@szwed
Przygania kocioł garnkowi. Nadbereżny z Weberem nieźle trzęsą portkami, skoro wynajmują ludzi do pisania przychylnych komentarzy aż z Warszawy
Dodano: 6  Marca  2018  22:25:08
~Szwed
Hejter z Rzeszowa nadaje...
Dodano: 6  Marca  2018  22:08:19
~Rygler
To w końcu ile wyszło za metr kwadratowy tych lokali?
Dodano: 6  Marca  2018  12:04:42
~Można
~takie tam
po mojemu materiał na te budki to jakieś 5-6 tyś. zł,robocizna powiedzmy 1,5tyś.zł,czy można tu jeszcze coś dodać?

Można.Same projekty pewnie kosztowały więcej niż mogło się wydawać,zlecenia z publicznych pieniędzy często kosztują dużo więcej - patrz ławki
Dodano: 6  Marca  2018  09:38:48
~juska
brakuje tylko Ochódzkiego Ryśka
Dodano: 6  Marca  2018  09:04:33
~takie tam
po mojemu materiał na te budki to jakieś 5-6 tyś. zł,robocizna powiedzmy 1,5tyś.zł,czy można tu jeszcze coś dodać?
Dodano: 6  Marca  2018  08:58:44
~florianligl
Czołem Towarzysze.
Piszę tutaj bo z niewiadomych przyczyn odrzuca moje maile jako spam a to forum jest mi znane jako wspierające i możemy się tu czuć jak we własnym gronie.
Centrala zleciła mi konsultacje w sprawie akcji z Jeżykami. NIE WOLNO sprawy zlekceważyć, bo mamy rok wyborczy i taka wpadka mogłaby się zemścić!!!

A więc do konkretów.
Analogiczną akcję prowadziłem w Kulowicach na Dolnym Śląsku podczas wyborów na Wójta. Zapomnijcie że wam na tej pustyni i w dodatku na drąga przylecą jakieś osrajauta. Należy nałapać trochę wróbli, podczepić na grzbietach kapturki w kolorze Jerzyków i przywiązać za nóżki żeby się nie rozlazły. Zrobić uroczyste otwarcie z kamerami, aparatami i księdzem proboszczem. Mieszkańców ustawić trochę dalej żeby się nie połapali. Można dodać jakieś rozpraszacze uwagi, np wystawę zdjęć na kartonach z życia Ojca Dyrektora i darmową degustację. Jakby jakaś zdradziecka opozycja z lornetkami przyszła to trzeba reagować, może jacyś patrioci z lokalnego klubu? To już pewnie sami coś wymyślicie. Tak czy inaczej ma być otwarcie z pompą, fala artykułów i spory szum na mieście ile to się teraz robi. Nawet jeśli trafią się jacyś malkontenci, to temat dusić w zarodku. Obecnie kochamy przyrodę a szczególnie ptaki. Ludzie poszumią a zdjęcia do katalogu wyborczego zostaną.
Pozdrawiam M.
Dodano: 6  Marca  2018  08:54:46
~kyt
do "dobra zmiana" tyle hest mieszkan do sprzedania ze smialo mozesz sobie kupic za swoje poeniadze a nie miec pretensje ze nie dostalas gratis . dostac to mozesz od rodzicow. dlaczego ci nie dali rodzice mieszkania? tylko splodzic potrafili i tyle
Dodano: 6  Marca  2018  08:37:25
~kyt
do "dobra zmiana" tyle hest mieszkan do sprzedania ze smialo mozesz sobie kupic za swoje poeniadze a nie miec pretensje ze nie dostalas gratis . dostac to mozesz od rodzicow. dlaczego ci nie dali rodzice mieszkania? tylko splodzic potrafili i tyle
Dodano: 6  Marca  2018  08:37:23
~Zenon
Pod Męcińskim komenty czekają na moderację. Ciekawe dlaczego?
Dodano: 6  Marca  2018  08:32:57
~lula
Chciałabym się zapytać moderatorów SM - czy pan pseudo-doktor-amfetaminista Trafidło robi Wam zęby za darmochę?????
Zablokowaliście możliwość dodawania komentarzy pod artykułem ... więc chyba TAK umiech)
Dodano: 6  Marca  2018  08:19:51
~felka
~ dobra zmiana - czekać to możesz na autobus a nie na mieszkanie. Na mieszkanie trzeba zarobić, więc zamiast siedzieć i czekać weź się do roboty. ja sobie nie życzę żeby z moich podatków fundowano mieszkania tym co tylko umieją leżeć, czekać i żądać bo im się niby należy.
mieszkań jest na rynku sporo i na sprzedaż i na wynajem.
Dodano: 6  Marca  2018  08:06:42
~didi
to będzie już prawdziwa STALOWA Wola - zamiast drzew stalowe słupy, niedługo będą instalować plastikowe ptaki made in china i będą ćwierkać z mp3.
chore.
Dodano: 6  Marca  2018  08:01:46
Wszystko przemija Nacht, podejmujemy działania wspomagające.
Dodano: 5  Marca  2018  23:11:28
~Licht
No to Madziu zapytaj swoją "dobrą zmianę" dlaczego stare drzewa znikają...
Dodano: 5  Marca  2018  22:38:03
~siwy
a nie lepiej by takie gniazda robiono na drzewach?? te ptaki sie ugotują w lato, typowi polacy, najpierw zrobia a pózniej pomyśla...
Dodano: 5  Marca  2018  21:20:48
A w parku miejskim na sosnach powinny pojawić się budki dla innych drobniejszych ptaków, ptaki w zimie się dokarmia! Gołębie i kawki opanowały całe miasto! Śpiewające szpaki zniknęły, gile i sikorki w zimie są rzadsze od autobusów. Nawet wróble zniknęły. Stare drzewa znikają, strychy i poddasza są zamykane, wszędzie obława na ptaki, wiec należy instalować budki. Co za brak współczucia dla umilających życie stworzeń :-)
Dodano: 5  Marca  2018  21:17:46
~hehek
~cccp ładnie napisane umiech chodowac umiech pisowski debilu do szkoły umiech
Dodano: 5  Marca  2018  21:06:29
~cccp
No w końcu ! Inne miasta już dawno to mają. Ptaszki się najedza, nikt nas nie będzie truć chemią i kasa zostanie w budżecie. A opozycja może sobie komary w domu chodowac jak im zle. Brawo !
Dodano: 5  Marca  2018  20:30:59
Następna trafiona inwestycja Pana Prezydenta i jego świty .Wyciąć drzewa i postawić słupy z budkami i sukces przyfrunie na anielskich skrzydłach a na solarnym drzewie bocian uwije gniazdo żeby 500+ dobrze owocowało i do chrztu daleko nie było .
Dodano: 5  Marca  2018  20:09:52

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe