Miasto wyda obligacje na 86 mln zł
Opublikowano: 6  Marca  2018

Rada Miejska podjęła decyzję o emisji 86 tysięcy obligacji, każda z nich o wartości 1 tys. zł. Samorząd będzie musiał wykupić ten dług do 2030 roku.

Celem emisji obligacji jest sfinansowanie planowanego deficytu budżetu miasta związanego z realizacją wydatków majątkowych, w tym także z budżetu Unii Europejskiej na pokrycie wkładu własnego oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

- Wysokość odsetek jest skalkulowana na WIBOR-ze trzymiesięcznym i marży 2 procentowej. Oczywiście skoryguje to wybór ofert do obsługi obligacji komunalnej, to daje w skali od 2019 roku do 2030 roku kwotę 17 milionów 93 tys. 959 zł- mówi Bogusława Gdula, skarbnik miasta.

Emisja obligacji zostanie przeprowadzona w 2018 r. Wydatki związane z jej przeprowadzeniem zostaną pokryte z dochodów własnych Miasta Stalowa Wola. Obligacje będą wykupywane w latach 2023 - 2030.

W uchwale budżetowej na 2018 rok zostały zaplanowane przychody z tytułu emisji obligacji komunalnych na kwotę 86 mln zł. Ma to na celu spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Procedura pozyskania środków zewnętrznych w formie emisji obligacji jest dla miasta korzystna gdyż jest uproszczona i daje możliwości elastycznego negocjowania warunków przeprowadzenia emisji między innymi w zakresie ustalenia długiej karencji w spłacie kapitału oraz form ich wykupu.

Wielkość emisji oraz ostateczne terminy jej wykupu ustalono biorąc pod uwagę możliwości finansowe miasta oraz obowiązek zachowania ograniczeń wynikających z ustawy. Przeprowadzona analiza finansowa wykazała, iż emisja na kwotę 86 mln zł pozwoli zachować płynność finansową miasta we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę zobowiązania.

Przypomnijmy, że już w lipcu 2017 roku Rada Miejska podjęła decyzję o emisji 40 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda na łączną kwotę 40 mln zł na sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego…

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~z internetu
Duda ze Śniadkiem robią kabaret. Weź się chłopie za stocznie i kopalnie które pracują w niedzielę bez uzasadnienia. Ale co boisz się żeby ciebie ze stołka nie zwalili i przy okazji po pysku nie naprali ?
TY DEBILU SKORO NAWET BASENY RESTAURACJE KINO CHCESZ ZAMKNĄĆ W NIEDZIELE , TO POWIEDZ GDZIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIEĆMI W DNIU WOLNYM W LESIE ???? JAKIM ku.....wa lesie ?? JAK SZYSZKO POŁOWĘ WYCIĄŁ I SPRZEDAŁ. MAM DWOJE DZIECI I WIESZ GDZIE MAM TWÓJ POMYSŁ w du....pie BIORĘ RODZINĘ I JADĘ Z MIŁĄ CHĘCIĄ NA SŁOWACJĘ LUB DO CZECH Z TAM WYDANYCH PIENIĘDZY NIE ZOBACZYSZ CHOĆ GROSZA, ANI CAŁA WASZA HOŁOTA BĘDĄCA TERAZ PRZY KORYCIE
Dodano: 9  Marca  2018  11:25:08
~STALOWKA
Anie można od razu pol miliarda i stać będzie nas na wszystko!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 8  Marca  2018  18:22:05
@hahahaha
Do czasu spłaty zadłużenia możemy jeszcze zdobyć kilku inwestorów, od których wpływy podatkowe uratują miasto przed bankructwem. Niestety, jak dotąd w sprawie nadwyżki finansowej podejmowano jedynie działania prowadzące do jej zmniejszenia - zwiększono ilość infrastruktury, zatrudnienie w administracji czy wydatki na rzeczy przyjemne. Jednocześnie po stronie dochodów coraz większa dziura - maleje liczba podatników.

Klakierzy i tak powiedzą, że miasto się rozwija. Szkoda tylko, że liczby mówią zupełnie inaczej.
Dodano: 8  Marca  2018  17:45:28
~hahaha
Klakierzy Lucka dziwnie zamilkli... (bydło kibicowskie jest usprawiedliwione - od ludzi wątpliwej inteligencji i wątpliwego wykształcenia nie wymagam za wiele)

Chyba jednak świadomość, że Ich wspaniały Lucek, czyli nasz stalowowolski Nikodem Dyzma, utopił miasto w długach i posłał mieszkańców Stalowej Woli na dno (no bo my te długi pospłacamy), okazała się za silna.

Albo brakło partyjnych przekazów dnia...

A i przecież na Tuska, Platformę i Szlęzaka winy już zrzucić się nie da smiech2

Co za Dyzma rządzi tym miastem, ale smutna rzeczywistość...
Dodano: 8  Marca  2018  13:33:59
~memo
I tak Stalowa Wola ma zakończyć swoje istnienie?😥
Dodano: 8  Marca  2018  06:07:45
~Bicz Boży
Nie swoje pieniądze wydaje się łatwo. Prezydent Wrocławia przez kilkanaście lat zadłużał miasto pompując środki w rozwój miasta, które stało się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie Polski. Dziś jest na skraju bankructwa, emituje obligacje żeby spłacać wcześniej wyemitowane obliacje, a sam Dutkiewicz nie mając szans na reelekcję już zapowiedział że w najbliższych wyborach nie wystartuje.

Nasz prezydent "inwestuje" w żłobki, bloki socjalne, modern talking, itp. Rezultat? W zeszłym roku liczba mieszkańców Stalowej znowu spadła. Jak będzie wyglądała sytuacja miasta za kilkanaście lat - łatwo przewidzieć. Ale Lucjusza jako posła albo innego ważnego oficjela to już nie będzie obchodziło.
Dodano: 7  Marca  2018  18:18:10
Proponuję, aby wszyscy chcący korzystać z placu zabaw z brodzikiem - wcześniej musieli wykupić po dziesięć obligacji. Wszyscy chcący korzystać z siłowni polowej - po jednej obligacji. Z lodowiska też niech będzie po jednej. Kibice piłkarscy to już myślę, że conajmniej po pakiecie 50 obligacji i może wtedy zrozumieją, że te pieniądze za które prezydent kupuje ich głosy nie są z nieba.

Ciekawi mnie to kupi te obligacje. Pewnie i tu góra pomoże i może jakieś spółki państwowe się zlitują i kupią po pakieciku.
Dodano: 7  Marca  2018  12:43:17
~rafcio
Nadbereżny idź w geotermię, to jedyna szansa przed finansową katastrofą 🙂
Dodano: 7  Marca  2018  09:15:27
~ekonom
Do redakcji. Nie istnieje takie pojęcie jak "wyda obligacje". Obligacje się emituje, czyli miasto wyemituje obligacje.
Dodano: 7  Marca  2018  08:46:03
~MottodlaElyty
Jak brakuje siana to Lucek biegnie do bociana! Jeśli miastu nie uda się sprzedać obligacji, to Lucek pobiegnie do parabanku po chwilówkę, bo przecież zaciągnął już zobowiązania pod te pieniądze z obligacji. I nic tu nie pomoże postponowanie przez urzędników miejskich nas mieszkańców zatroskanych o losy miasta - w stylu postów o wypłacie kasy z bankomatu dla hejterów. My mieszkańcy zamierzamy tu dłużej zostać niż to jest w planach i chorej ambicji Nadbereżnego, któremu marzy się ogólnopolska kariera. Lucek zostawi zadłużone miasto i ucieknie pod skrzydła kolegi Dudy.
Dodano: 7  Marca  2018  07:41:04
~Hejtmasterka
Dziękuję bardzo za hejt i zapraszam po odbiór gotówki 6 złotych za wpis pod bankomatem w Metalowcu. Piątek 17 godzina.
Dodano: 6  Marca  2018  22:05:57
~exradny
Ilu pseudo radnych zagłosowało za kredycikiem?
Pewnie było jednogłośnie znając możliwość i pojęcie radnych typu nauczyciel chemii, wf czy muzyki oraz poetów i rysowników umiech
Dodano: 6  Marca  2018  21:41:57
~emerytka
Kto te obligacje kupi gdy nie wiadomo kto je wykupi? Oto jest pytanie. Zadłużać się na "igrzyska i zabawki" jest bardzo łatwo ale spłacić długi w sytuacji kiedy one nie przynoszą dochodu a wręcz generują koszty to już znacznie trudniej. Ci co piszą o Grecji mają rację.
Dodano: 6  Marca  2018  20:39:32
Nadbereżny założył miastu przysłowiową pętlę na szyję. Dyżurni aktywiści partyjni zamilkli ze wstydu, choć niedawno piali z zachwytu nad rzekomym rozwojem miasta. Tymczasem okazuje się, że pieniądze z kredytu rozeszły się na zabawki i dekoracje, zaś na strategiczne inwestycje zabrakło.

Do 2030 miasto będzie spłacać ten dług. Wspaniała zabawa socjologów z politologami kosztem podatnika....
Dodano: 6  Marca  2018  19:34:04
Oby ta hossa na rynku jeszcze trwała, bo jak przyjdzie nam się zmierzyć z czasami bez sprzyjającej koniunktury będziemy płakać i to bardzo. Nie wiem czy pocieszy nas wtedy boisko piłkarskie, plac zabaw z brodzikiem czy siłownia polowa.
Dodano: 6  Marca  2018  16:32:24
~jks
Tak właśnie zadłużyła się Grecja. Robiła inwestycje dotowane przez unie ale brała kredyty na swoje udziały w tych inwestycjach. Te wszystkie dotacje są tak pomyślane aby biedne kraje się zadłużały. A później na kolanach słuchały Niemców.
Dodano: 6  Marca  2018  16:14:16
~jasio
bęc
Dodano: 6  Marca  2018  15:57:30
~jasio
no i oczywiście tego co miasto wydało
Dodano: 6  Marca  2018  15:56:26
~jasio
reszty
Dodano: 6  Marca  2018  15:54:22
~jasio
a wtedy nie będzie musial wydawac
Dodano: 6  Marca  2018  15:54:01
~jasio
i będzie wtedy dla miasta czysty zysk a dla posiadacza weksla co najwyżej brudny bo będzie se muc go łuzyc w sraczu zamiast siana
Dodano: 6  Marca  2018  15:52:15
~jasioi
ja polecam weksle bo potem można udawac greka i nie kupować tych trasowanych weskli
Dodano: 6  Marca  2018  15:49:29
~dośćdługów
Masz racje prezydent przez te projekty rewitalizacji/niepotrzebne/zadłuzył miasto.Pewnie bank nie chce udzielic kredytu i dlatego pomysł z obligacjami.Tylko obligacje tez trzeba spłacić i to bedzie kolejny dług.Chyba ze ludzie wezma te obligacje i bedzie ogłoszona upadłosc miasta i mozna bedzie nie spłacic obligacji.
Dodano: 6  Marca  2018  15:38:23
~o rety!
To pan Nadbereżny zawziął się na miasto, które go utrzymuje i jego rodzinę. Chce go utopić i to się mu uda. W minionym roku 40 mln zł(bez tzw. wykupu + odsetki)w tym roku 86 mln. zł(tu wg wyliczeń jednego z banków) odsetki a także cena wykupu jednej obligacji to dodatkowy koszt ok. 30 ml. złotych. Niech pan powie co my mieszkańcy zrobiliśmy panu złego by nas pan skazywał na nędzę i brak rozwoju? ŻADNE TAM TŁUMACZENIA, ŻE CHCE NAM DOBRZE ZROBIĆ! To tak jakby nam chciał pan kupić luksusowe samochody za nasze pieniądze ale my wiemy, że nas nie będzie stać ich potem utrzymać(ceny paliw, napraw, przeglądów, ubezpieczeń itd, itd), brakowac nam będzie najzwyczajniej pieniędzy. Nie chcemy takich prezentów, czy pan tego nie słyszy?
Dodano: 6  Marca  2018  15:27:20
~hahaha
Brawo Lucek. Utopiłeś miasto w bagnie.

Dziękuję wszystkim głąbom oraz kibocowskiemu bydłu, którzy oddali na Lucka głos w ost. wyborach.
Dodano: 6  Marca  2018  15:01:23
~miriam
Dodam tu komentarz ws Męcińskiego bo w jego artykule jest zbyt duże rozpasanie w wolności slowa oczywiście pod nadzorem moderatora🙂
Wolno się tam wypowiadać jak o Kulturę cię w ich setach sponsorowanych.

Dołączam się do aplauzu, dodam że jest to człowiek z takim życiorysem że możnaby nim obdzielić kilkoro ludzi. Prawdziwy bohater nowo pisanej historii.
Jeszcze w tym roku powinien powstać film na kanwie tej postaci o spójnej nazwie: "strzelając wierszem"
Dodano: 6  Marca  2018  14:17:58
~Kgtyjt
To są pożyczki na domki dla jezykow i siłownię w plenerze buhahah! !ale jaja ale jaja !!
Dodano: 6  Marca  2018  14:04:19
~misio
a osoba fizyczna moze kupic takie obligacje? mysle ze to dobra inwestycja...zamiast trzymac kase w banku..czy pchac w jakies fundusze inwestycyjne..chetnie za pieniadze 500+ wykupilbym takich obligacji..i dzieciaki odsprzedalyby sobie za kilka,kilkanascie lat.
Dodano: 6  Marca  2018  13:59:55
~allo - jaką wizję? Wziąć kredyt i kupić sobie zabawkę potrafi każdy, nawet największy tępak. To czego brakuje naszemu obecnemu prezydentowi to jest właśnie wizja. Właśnie wizji mu brakuje. Ma poparcie w województwie, ma poparcie w sejmie, ma poparcie u Prezydenta RP i co z tym robi? Trwoni to na jakieś siłownie terenowe, place zabaw, parki, tereny rekreacyjne czy stadiony zamiast zrobić ze Stalowej ekonomiczną potęgę Polski południowo-wschodniej. No ale żeby to zrobić to trzeba mieć właśnie wizję a naszym prezydentem kieruje głównie strach o stołek.
Dodano: 6  Marca  2018  13:38:16
~jkl
Nie bierzemy kredytu 86 mln tylko zamieniamy te 74 mln kredytów z banków na 74 mln pożyczki od zakupujących obligacje (na mniejszy procent mam nadzieję) i dodatkowo dopożyczamy u nich resztę. Najbardziej zadłużony kraj to Japonia, ale nie w bankach tylko u własnych obywateli dlatego to im nie szkodzi.
Dodano: 6  Marca  2018  13:16:13
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe