142 tys. drzew żeby przeżyć
Opublikowano: 7  Marca  2018

Tyle potrzeba, żeby zapewnić roczne zapotrzebowanie na tlen dla wszystkich mieszkańców Stalowej Woli. Ile drzew jest w mieście? Czy będziemy mieć czym oddychać w przyszłości?

Radna Urszula Serafin- Bąk w trosce o los lasku na ulicy Orzeszkowej zaproponowała by nazwać go parkiem i w tej sposób zapobiec dalszej wycince okazałych sosen. Radna, która zajmuje się na co dzień ekologią i na sercu mocno leży jej los zieleni w Stalowej Woli, na podstawie fachowej literatury, obliczyła, że dla miasta takiej wielkości jak nasze, potrzeba tyle tlenu ile wyprodukować zdoła rocznie aż 124 tys. drzew. Ile drzew rośnie w naszym mieście, trudno powiedzieć. Zapewne uchronienie przed wycinką lasku przed hutą pomoże nam swobodniej oddychać w nieco zanieczyszczonym środowisku.

- Ten las nie jest zagrożony, z punktu widzenia projektów nowych bloków- zapewnia prezydent Lucjusz Nadbereżny.- bo wyznaczyliśmy jasną granicę. Podtrzymuję to zobowiązanie w stosunku do mieszkańców. Kwestia wyznaczenia parku miejskiego oznacza tak naprawdę ingerencję w tą przestrzeń lasu. Zmiana lasu w park oznacza infrastrukturę, pewne przycinki, a więc wyjątkowość tego miejsca z punktu widzenia jego charakterystyki mogłaby ulec pogorszeniu. Tamten teren jest zapisany jako las- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Ostatnio w Stalowej Woli często mamy do czynienia z protestami wobec wycinki lub przycinki drzew dokonywanej czy to przez miasto, czy poszczególne spółdzielnie mieszkaniowe. Drzewa wycinane były np. na błoniach, gdzie dokonywana jest rewitalizacja. Kilka usunięto pod budowę nowych bloków, kilka w parku miejskim na potrzeby parku linowego. Przy blokach, przy ulicach dosłownie obrzynane są gałęzie aż do pnia, pozostawione „kikuty drzew” chorują, a czasem nawet usychają, nie wspominając o tym, że wizualnie stanowią obraz nędzy i rozpaczy. Przycinka, jak wielokrotnie nam tłumaczono, jest konieczna ze względów pielęgnacyjnych i bezpieczeństwa. Tymczasem prezydent przekonuje, że w Stalowej Woli wciąż „rządzi” przyroda, a nasze „natlenienie” jest o wiele lepsze niż w większości miast w Polsce.

- Często o tym zapominamy, że patrząc na granice administracyjne Stalowej Woli i patrząc na to, jakie mamy błogosławieństwo z punktu widzenia naszego sąsiedztwa i terenu, to 60% powierzchni miasta nie jest rządzone przez prezydenta miasta, tylko przez nadleśniczego. 60% granic Miasta Stalowej Woli to jest las. Ponad 5 tysięcy hektarów lasu znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Z punktu widzenia statystyki, w Polsce nie ma takiego drugiego miasta, które posiadałoby taką relację zalesienia- mówi prezydent.

Oprócz tego całe miasto otoczone jest lasami co dodatkowo tworzy sprzyjające warunki do życia i tworzy zielone płuca Stalowej Woli. Z drugiej strony, jak mówi prezydent, fakt ten daje samorządowi pewne ograniczenia. „Lasy Państwowe”, które opiekują się terenami zalesionymi nie są skłonne do zbycia nawet kawałka pokrytej sosnami ziemi. A niejeden przecież chętnie widziałby tam swój biznes i halę produkcyjną…

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~dobromir
Przez 3 dni policzyłem wszystkich ludzi w Stalowej Woli i wyszło mi 51689 osób czyli wystarczy nam 103378 drzew.Jutro idę liczyć drzewa
Dodano: 10  Marca  2018  21:38:25
~Witek,Sudoły
Nasi urzednicy sa eko ale na sposób partyjny.Dla nich drzewa sa złe,oprocz tego drzewa na opał.
Dodano: 10  Marca  2018  15:48:05
~gosc
A ile w obszarze zabudowanej powierzchni miasta to parki, skwery, lasy miejskie? Na ile przydatny jest komuś na Jana Pawła las przy hucie - jemu potrzebne są drzewa 100-200m od okien
Dodano: 10  Marca  2018  13:40:36
~Hypia
Święta racja pani radna.
Dodano: 9  Marca  2018  23:48:13
~EKO
CO WY ROBICIE Z ZIELENIĄ W MIEŚCIE!!!!!!!!!!!!1
Wszystkie zachodnie miasta sie zadrzewiają, projektują parki oparte na "dzikiej " naturze - a u nas EKO - DENDRO-RZEŻNIA - i BETON - SZOK.
Dodano: 9  Marca  2018  23:47:51
~kaśka
"Sprzyjające warunki do życia" ... koń by się uśmiał! smród, aluminium i nieustający huk w porze nocnej... nie no przecież to RAJ!!!
Dodano: 9  Marca  2018  15:16:38
to juz jest chyba złośliwość, nie widzę innego uzasadnienia takiej głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 9  Marca  2018  11:09:10
Wczoraj na ulicy Niezłomnych na "łyso ogolono" 27 jesionów.
Dodano: 9  Marca  2018  10:54:55
ale to trzeba ostro pogadać z pracownikami tych pożalsieboże spółdzielni!, oni na forum raczej nie zagladają!, a to ze ktos z sasiadów sobie karze wycięć , to najbardziej szklag trafia, ale dlaczego ich słuchać skoro to nie ich teren prywatny!!!!!Spier.na wieś i tam se wycinać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 9  Marca  2018  09:12:50
~sąsiadka58
Dzisiaj ide sobie na zakupy i widzę znowu drzewo z wszystkimi odcietymi gałeziami,tak zwany,,kikut".Tyle razy pisało sie na forum zeby nie szpecic i znowu to samo.Społdzielnia sama wysyła fachowcow zeby tak szpecili.Wystarczy odciac gorne galezie a dolne zostawic i drzewa beda ładne.Sasiad/blok niedaleko koscioła Opatrznosci/ z parteru nakazał wyciac cztery nie duze drzewa iglaste,bo nie moze podgladac co kto robi.Dodatkowo dotlenia sie palac w oknie papierosy.Jak tu nie dostac nerwicy od takiego ciemniaka.
Dodano: 8  Marca  2018  15:43:20
~jasio
a ztego wychodzi ze kazden pod swoim łoknem powinien posadzic se 3,5 drzewa i wtedy malowani zieloni niecg się odwalom od reszty chwastow
Dodano: 8  Marca  2018  11:49:53
~asdsadsa
Radna znowu wyskoczyła...
Dodano: 8  Marca  2018  07:59:01
~cenzor
Znów słowa, słowa, słowa....jeden bełkot bez sensu, jedno wielkie KŁAMSTWO! Oto przykład: " fakt ten daje samorządowi pewne ograniczenia" .
Dodano: 8  Marca  2018  07:16:32
~Gyy
Drzewko na kartony! Kartony na kartoniadę!
Dodano: 7  Marca  2018  22:07:42
~drzewo
art2deco
Wzrost zalesienia pasu miedzy HSW a dzielnicami mieszkalnymi powinno być priorytetem.


Priorytetem powinny być kontrole aluminiowych fabryk,ale nie w stylu "spodziewamy się niespodziewanej kontroli" ale szczegółowej.

Na tzw.Rondzie jest miejsce na nasadzenia drzew liściastych i krzewów.
Ogólnie trzeba sadzić tak,aby za 10 lat nie było potrzeby kaleczenia drzewa.
Dodano: 7  Marca  2018  21:46:25
Tak, to martwicie się o drzewa, że nie będzie czym oddychać, a innym razem wycinacie jak leci...
Dodano: 7  Marca  2018  21:27:19
Wzrost zalesienia pasu miedzy HSW a dzielnicami mieszkalnymi powinno być priorytetem.
Dodano: 7  Marca  2018  20:47:22
~Wazki
Przeprowadzcie sie do Jastkowic u nas nie brakuje drzew ani dzialek
Dodano: 7  Marca  2018  18:58:57
~@#$
To co zrobiono z błoniami nad Sanem to skandal!!!!! i wytwór ptasich móżdżków. Co jeszcze zniszczą , czym nas będą mamić???????
Chcemy nowych miejsc pracy, szkół uczących a nie otumaniających, przedszkoli, żłobków i domów starców ....a nie pierdoł!
Dodano: 7  Marca  2018  16:41:25
~gajowy
ludiska co za brednie....tysiace drzew aby "przeżyć" . Nie jeden był z was w kurortach np. Hurgada...Marsa Alam...Djerba ...ile tam jest drzew...normalnie ludzie tam jada bo puszcze tam rosna i tlenu co niemiara.Nie dajcie sie ogłupic. Drzewa wiadomo "natura" ale z głowa sadzone .Po co pod blokiem sadzonka jak za pare lat problem bo trzeba podcinac czy wicinac bo brak swiatła czy elewacja brudna itp.Sadzic ozdobne krzewy nie lipy i akacje.Mamy puszcze sandomierska jeszcze jako taka tuz obok i wystarczy. Ale za to trucicieli w miescie w postaci zakładów pracy cała mase jak na takie małe miasto. I nic żadna puszcza nas nie uchroni przed tymi trucicielami.Dlaczego Niemcy likwiduja odlewnie aluminium u siebie???? Bo chca miec czyste powietrze ..jasne co?? .Nie musza sadzic sadzonek bo maja swoje lasy o które dbaja od setek lat a nie unas jeszcze zerdka a juz pod piłe idzie.
Dodano: 7  Marca  2018  16:35:41
~dosycwycinki
Nie mam nic do wycinki pod nowe bloki i parking,ale co z innymi miejscami degradacja-rewitalizacja błoni skarpy.Tam rosły sobie drzewa i wystarczyło chodnik zbudowac ,a nie wycnac wszystkie młode drzewa,ana skarpie to juz nie młode.Na skarpie to juz szczyt głupoty,tam zaden blok nie powstanie.Tam jest teren podmokły i drzewa miały osuszyc ten teren.Ostatnio to tez drzewa świerki wycieli młode ,bo pewnie sasiadka na parterze była za wycinka .Drzewa przy kościele Opatrzności ,w lato ludzie tedy chodza bo jest osłona od słońca.Teraz strasza tam pnie przy chodniku.Duze drzewo przy carrefurze został sam gruby pień,oszpecili bo szybko uschnie i mozna sprzedać na deski.Kikut drzewa przy banku PKO BP wycieli na poczatku roku.Tez usechł z powodu wyciecia wszystkich gałezi.
Dodano: 7  Marca  2018  15:44:55
Szanowni decydenci, mówimy STOP dalszej wycince!,rewitalizujcie tereny z uwzględnieniem obecnych drzew albo nie rewitalizujcie wcale!!,a to ze kilku mieszkańców chce coś wyciąć:niech się przeprowadzą na wieś i tną na własnych posesjach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 7  Marca  2018  14:52:15
~Iskra
Wycina się dużo wieloletnich, wysokich drzew.CZASEM sa jakieś nasadzenia.Tylko co to za drzewa? Wyrosną KIEDYS drzewa o max 3m wysokości, nadajace się bardziej na klomb niż zapewniajace cień,tlen itp.A to wiosenne "przycinanie" do samego pnia? to okaleczanie drzew, które najpierw chorują zanim odrosną...
Dodano: 7  Marca  2018  14:51:58
Prezydent to samo powie o reszcie niezbędnych do życia zagadnień. Drzewa traktuje podobnie jak dobrze płatne etaty - po co się starać? Zatrudnienie z dobrymi zarobkami możemy znaleźć w Rzeszowie czy Mielcu. Po co więcej przedsiębiorstw w mieście - przecież pracować można gdziekolwiek.


Otóż nie. Nikt nie chce mieszkać w betonowej pustyni wśród nowych "nasadzeń" - czytaj patyków wetkniętych w ziemię. Skutek jest następujący: miasto wyludnia się trzykrotnie szybciej, niż przez ostatnie kilkanaście lat. Podobnie jest z miejscami pracy - potencjał rozwoju gospodarczego Stalowej Woli jest marnowany na rzecz drobnych, lecz kosztownych przyjemności.
Dodano: 7  Marca  2018  14:24:31
~aws1
Wystarczy aby miasto zadbało o kilka inwestycji a powietrze w mieście zmieni się o około 80% będzie trzyszcze .
1 .Wystarczy wyprowadzić ruch z miasta (obwodnica )dla przejeżdżających przez miasto tzw. tranzyt. Podobno ma być do 2020r.
2. Dofinansować w 80% do wymiany starych kotłów opalanych węglem i drewnem w domkach jednorodzinnych w granicach miasta tak jak w Krakowie .
3. Sprawdzać okoliczne zakłady pracy co wypuszczają w nocy do atmosfery ? Postawić bardzo blisko czujniki obok tych zakładów i monitorować na bieżąco.
4. Osoby które maja samochody a chcieli by przejechać komunikacją miejską po okazaniu dowodu rejestracyjnego mogli by jeździć za darmo po Stalowej Woli .
5. Dokończyć inwestycję którą Prezydent Miasta zaczął parę lat temu w odnawialne źródła energii z dofinansowaniem 80% .
I to się będzie opłacać nam wszystkim ????
Dodano: 7  Marca  2018  13:49:39
~jade
@ kop

idioto
60% powierzchni miasta to lasy.
Spójrz w mapy i nie pisz głupot.
Dodano: 7  Marca  2018  13:25:18
~kop
Miasto jest otoczone aluminiowymi kołchozami i wkrótce z przeciwnej strony obwodnica hahah to gdzie te lasy ?Bzdury piszecie !!!!!!!ciagle się cos wycina!!!
Dodano: 7  Marca  2018  13:06:02
~Żyłka
Pragnę przypomnieć, że jedno drzewko w 3 osoby posadziła nasza stalowowolska opozycja w asyście 10 dziennikarzy.
Było to rok temu, obecne losy badylka nie są znane... Wie ktoś czy usechł?
Dodano: 7  Marca  2018  12:04:46
~Darek 90%
~Mieszkaniec
Właśnie że dużo jest nasadzeń nowych drzew
Piszesz głupoty nie poparte żadną wiedzą
Dodano: 7  Marca  2018  12:01:48
~aaa
miasto to jedno, ale rabunkowa wycinka okolicznych lasów już wkrótce odbije się czkawką wszystkim mieszkańcom...
Dodano: 7  Marca  2018  10:59:36
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe