Na co chorowano w powiecie?

Image

Rotawirusy, salmonella, gruźlica, zapalenie opon mózgowych, WZW typu B i C, borelioza, ospa wietrzna, no i oczywiście grypa. Jak wygląda stan epidemiologiczny powiatu stalowowolskiego?

Od lat w naszym powiecie sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń oceniana jest jako stabilna. Porównując zachorowania zarejestrowane w 2017 roku z tymi z roku 2016 stwierdzono zmniejszenie liczby pojedynczych zatruć pokarmowych spowodowanych salmonellą (z 27 do 22). Jeśli chodzi o zbiorowe zatrucia pokarmowe to w 2016 r. nie odnotowano takowych, natomiast w 2017 już tak. Zatruciu uległo 2 dzieci (mieszkanie prywatne). Zwiększyła się liczba zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez rotawirusy (z 59 do 65). Wśród chorób szerzących się drogą kropelkową zwiększyła się liczba zachorowań na ospę wietrzną (z 96 na 679), na płonicę (z 23 do 31) oraz na świnkę (z 1 na 11). Na WZW (wirusowe zapalenie opon mózgowych) tupu B zachorowała jedna osoba (tak samo było rok wcześniej), na WZW typu C- 7 (w 2016 r.- 6). Zwiększyła się także z 32 do 50 liczba zachorowań na boreliozę. Mniej osób zostało również pogryzionych przez zwierzęta co wiązało się z koniecznością podania szczepionki przeciwko wściekliźnie (pogryzionych został 56 osób, w 2016- 67, szczepionkę podano 26 osobom (w 2016- 29). W 2017 roku wystąpił jeden przypadek posocznicy meningokokowej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli prowadzi nadzór nad zakażeniami wewnątrzszpitalnymi. W 2017 roku wystąpiło jedno ognisko zakażenia wewnątrzszpitalnego w Oddziale Pediatrycznym. Zakażeniu uległo 10 dzieci. Przyczyną zakażenia były Rotawirusy. Dla porównania w 2016 roku wystąpiły dwa ogniska zakażeń wewnątrzszpitalnych: w Oddziale Pediatrycznym (18 dzieci- Rotawirusy) i w Oddziale Neurologicznym (3 pacjentów- bakteria Clostridium difficile). Wzrasta też zachorowalność na gruźlicę. W 2017 roku zarejestrowano 22 osoby chore, w tym aż 16 prątkujących. W 2016 tych chorych było 18 (15 prątkujących). Zachorowania na gruźlicę wystąpiły w gminach: Stalowa Wola: w 2017- 7, w 2016- 12, Zaklików- 5/1, Bojanów- 2/0, Pysznica 4/1, Radomyśl- 2/2, Zaleszany- 2/2.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~klasyk

ja tak sie zastanawiam niezła ludzie muszą miec polewe jak czytają te komentarze nie którzy co mieszkali w stalówce lub inni przybysze sąsiedni z okolic ! przecież co tu sie dzieje na tym portalu i na tym 2 tez to nie ma tego nigdzie . zianie na ch..a hahasmiech2 ja juz nie mam do was sił

~Lizelotta

A ile osób jest z HIV?

~oilita

Co za fantastyczne studium wiedzy o ... schorzeniach mieszkańców powiatu, nie moge ze smiechu sie powstrzymać. Chyba to dopiero poczatek wylicznaek różnych przypadłości a nie koniec? Podajcie jeszcze kilka znanych "chorób" społecznopolitycznych.

~Lek. med.

@lofipa
Dobrze kombinujesz, ale to nie to. Najpowszechniejszym schorzeniem jest sraczka smoleńska, pisowskie zwapienie mózgu (PZM typu naczelnikowskiego) oraz toruńskie liszaje odbytnicy.

~allo

lofipa Byłeś Byłaś na Wyszyńskiego w pewnej lecznicy

~Pielęgniarka

WZW =to wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B.

~lofipa

Głównym i najczęstszym schorzeniem mieszkańców powiatu w minionym roku była jednak pislekcja. Schorzenie siejące spustoszenie u większości tubylczej ludności.

~koniu

Duzo ludzi jest chorych na gruzlice,ale nie wie o tym.Niby zwykły kaszel po papierosach,a to jednak gruzlica.Dobrze ze nic nie ma na temat nowotworów.