Co to jest PIT zerowy?

Image

Każda osoba, która osiągnęła przychody w danym roku podatkowym, ma obowiązek złożyć deklarację PIT. Co jednak należy zrobić, gdy nasz dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku lub w ogóle nie uzyskaliśmy przychodów? W takich sytuacjach powinniśmy przesłać do fiskusa PIT zerowy. Dowiedz się, jak go wypełnić.

!!! PAMIĘTAJ !!! Jeżeli kwota umowy o dzieło lub umowy zlecenie nie przekracza 200 zł brutto, płatnik nie ma obowiązku wystawić pracownikowi druku PIT-11 !!!

Jeżeli podatnik nie uzyskał w ciągu roku żadnych dochodów (pozostawał na utrzymaniu małżonka lub rodziców), w ogóle nie musi wypełniać formularza PIT. Z obowiązku złożenia zeznania podatkowego są również zwolnione osoby, które otrzymały dochód nie większy niż 200 zł brutto na umowie zleceniu lub umowie o dzieło. Warto mieć na uwadze, że wartość 200 zł dotyczy pojedynczej umowy, a nie sumy wynagrodzenia. Oznacza to, że jeśli w ciągu roku podpisaliśmy 10 umów na 200 zł brutto każda, w dalszym ciągu nie musimy rozliczać się z fiskusem, natomiast zamawiający dzieło lub zleceniodawca pobiera i odprowadza zryczałtowany 18-procentowy podatek dochodowy.

Inaczej wygląda sytuacja podatników, którzy otrzymali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty wolnej. W 2018 roku (PIT za 2017 r.) wynosi ona 6 600 zł. Jeśli więc uzyskane przez nas w ciągu roku przychody nie przekroczyły tej sumy, nie zapłacimy podatku, ale musimy złożyć PIT.

Zerowa deklaracja podatkowa składana jest najczęściej przez osoby, które założyły własną działalność gospodarczą, ale w ciągu roku nie uzyskały przychodu (np. z powodu zawieszenia działalności). W związku z tym, że przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczyć się z fiskusem bez względu na wysokość przychodu, muszą w takiej sytuacji złożyć PIT z samymi zerami. Zasada ta obowiązuje przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, opodatkowanych podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dlaczego należy złożyć zeznanie zerowe?

Może się wydawać, że składanie deklaracji z samymi zerami lub takiej, która nie zobowiązuje nas do zapłacenia podatku, jest czynnością niepotrzebną. W praktyce jednak przygotowanie zerowego zeznania pozwala uniknąć kary za niedopełnienie obowiązku podatkowego. PIT zerowy stanowi potwierdzenie, że rozliczyliśmy się z fiskusem w odpowiednim terminie. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie mamy dokładnych danych dotyczących uzyskanych przychodów i kosztów. Warto wówczas złożyć deklarację zerową i dotrzymać terminu rozliczenia PIT, a w późniejszym czasie nanieść korektę zeznania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uniknąć konsekwencji karno-skarbowych.

Wyślij swój PIT przez internet

PIT zerowy należy złożyć dokładnie w ten sam sposób, co inne deklaracje podatkowe. Najprościej więc wysłać zeznanie zerowe przez internet. Dzięki programowi PIT bez problemu wprowadzimy niezbędne dane, a aplikacja wykona za nas wszystkie obliczenia matematyczne. Ryzyko popełnienia błędu jest tym samym minimalne. Jeśli składamy PIT online -> www.podatnik.info/program_do_pit , możemy też szybko i bez zbędnego stresu wprowadzić korektę naszego zeznania. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji opisanej powyżej – gdy nie mamy pewności co do wartości uzyskanych przychodów i kosztów, ale chcemy złożyć PIT na czas.

Termin składania deklaracji podatkowej za 2017 rok (PIT 2018) zbliża się wielkimi krokami. Jeszcze tylko do 30 kwietnie fiskus czeka na nasze zeznania. Biorąc pod uwagę, że rozliczenie PIT przez internet trwa zaledwie kilkanaście minut, nie warto zwlekać z tym obowiązkiem do ostatniej chwili.

Źródło: Podatnik.info - Program PIT Pro 2017/2018

Artykuł sponsoowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.