Czy doszło do nadużyć w ZZ przy HSW?

Image

„Mogę potwierdzić, że zarząd spółki zwrócił uwagę na liczne nieprawidłowości w wykorzystaniu i ewidencjonowaniu środków z funduszu świadczeń socjalnych”- potwierdza rzecznik Huty...

Maciej Woźniak z Agencji Public Relations PRSpot zawiadomił media o nieprawidłowościach do jakich miało dojść za sprawą członków związków zawodowych działających przy spółce Huta Stalowa Wola. Jak informuje PRSpot „są podejrzewani o działania niezgodne z prawem, w tym skarbowym, które mogły narazić na szwank dobro spółki. W związku z tą sprawą wpłynęły zawiadomienia do prokuratury w Stalowej Woli oraz Urzędu Skarbowego w Przemyślu. Związkowcy podejrzewani są o nadużywanie swoich uprawnień wynikających ze statusu członków związków i bezprawne przywłaszczenie sobie dużych sum pieniędzy pochodzących z budżetu spółki, a co za tym idzie z kieszeni polskiego podatnika”.

Jak wynika z dokumentów, do których udało dotrzeć agencji, pierwsze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skarbowego wysłano do naczelnika Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu 16 marca 2018 roku. Zostało złożone przez Spółkę Akcyjną Huta Stalowa Wola. Dotyczyło działań członków związków zawodowych działających przy spółce, w tym NSZZ Solidarność, MZZP HSW S.A i ZZliT HSW S.A.

„Związkowcy mieli wielokrotnie przedkładać spółce zawierające nieprawdę lub zatajające prawdę oświadczenia co do rzeczywistej liczby uczestników imprez turystycznych organizowanych przez związki, tym samym wyzyskując budżet spółki. Składano w tym celu również nierzetelne faktury, które zawierały informację o większej liczbie uczestników wycieczek, niż rzeczywista. Działania związkowców naraziły tym samym na szwank tak spółkę, jak i budżet państwa. Nie są to jednak jedyne zarzuty wobec związkowców. 28 marca tego roku HSW złożyła do prokuratury w Stalowej Woli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z wyłudzeniem świadczeń na wczasy pracownicze. Tu podejrzenie padło na członków Komisji Świadczeń Socjalnych oraz innych związkowców, a sprawa również dotyczyła okresu 2014-2016. Związkowcy mieli w tym okresie przyznawać sobie wbrew przepisom świadczenia w postaci dopłat do wczasów pracowniczych. Sprawa dotyczy 12 wyjazdów w latach 2014-2016, w tym do Włoch, Bułgarii, Czarnogóry, czy Słowenii. Przyznając sobie dopłaty, związkowcy działali wbrew przepisom ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (z 4 marca 1994 r.) oraz wbrew obowiązującemu w tamtym okresie regulaminowi Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych”- informuje agencja Public Relations PRSpot.

Według danych agencji HSW na działalność związkową kosztowała ponad milion złotych.

- Mogę potwierdzić, że zarząd spółki zwrócił uwagę na liczne nieprawidłowości w wykorzystaniu i ewidencjonowaniu środków z funduszu świadczeń socjalnych. Dotyczy to tylko niektórych liderów związkowych. Złożone zostały zawiadomienia do odpowiednich organów. Zależy nam na transparentności w firmie i przejrzystych działaniach wszystkich komórek- mówi Jowita Jajdelska, rzecznik Huty Stalowa Wola.

Warto dodać, że pomimo problemów związanych z podejrzaną działalnością związkowców Huta Stalowa Wola w ostatnim okresie zanotowała znaczące polepszenie wyników. Jak wynika ze sprawozdań finansowych spółki, miniony rok zakończyła z rekordowymi przychodami, a także po raz pierwszy od lat udało jej się wypracować zysk netto.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kocham Bartka

Kocham Bartka i jego kamratów od skoku na stołki ...
Już niedługo nastąpi zmiana, dobra zmiana i zacznie się zmiana na stołkach, panowie bartki, janki, sławki i spółka ...

e2rds

Oj coś mi się wydaje, że ten Maciej Wożniak to nie ma pojęcia o funduszu socjalnym. Ktoś go wpuścił w maliny i biedak bardzo na tym źle wyjdzie, na ale jakiś koziołek musi być.

~PowiatowA

No co nam się po prostu należy !!!!!!!!!!

~driver

przecież grad to wtyka prezia to dlatego go nie podał do prokuratora bo kto mu będzie donosił.

~związkowiec s

a gdzie Grad i S80 w tym wszystkim, ten to lody kręcił

~Jastkowiak

Czas się dobrać do dupy wszystkim "działocom"a szczególnie tym z upadłej HSW Ciągarni. Jak można było pozwolić na rozwalenie takiego zakładu a teraz cieszyć się zatrudnieniem na HSW Z-5!

~aws1

A nad czym tu debatować jak jedni i drudzy po jednych pieniądzach ?. Prokurator powinien zająć się jednymi i drugimi .
JAK SĄ WINNI JEDNI I DRUDZY NADURZYŚĆ I PRZYWŁASZCZENIA KASY , PO USTALENIACH PROKURATYRY .
DO CIUPY NA TRZY MIECHY I SĄD I to było by sprawiedliwe ????

~Zenek

Tak mi się też wydawało. Jak można sobie samemu przyznać świadczenie socjalne. Czy coś ci ludzie wiedzą o produkcji specjalnej ? Czy coś potrafią, oprócz szukania haków ? Z takiej działalności firma nie wyżyje, na co to kolegastwo liczy ? Czy ktoś przerwie tą paranoję ?

~bbb

Agencja Public Relations PRSpot powstała w marcu 2018 r. (wpis do KRS 2018-03-07, adres: Warszawa, Czeska 24/3). HSW SA jest jednym z pierwszych klientów.
Pan Maciej Woźniak, który publicznie oskarża związkowców z HSW nie ma elementarnej wiedzy o trybie przyznawania świadczeń socjalnych i funkcjonowaniu funduszu socjalnego w HSW. Twierdzenie, że "związkowcy przyznawali sobie świadczenia w postaci dopłat do wczasów pracowniczych" to bzdura - takie dopłaty wyliczają pracownicy działu socjalnego, a podpisuje dyrektor, więc to on jako pracodawca przyznaje takie dopłaty.

~kacper

pisowsko-związkowa hołota wzięła sie za łby z hołotą pisowską z Warszawy. Do tego się najbardziej nadają.

~jasio

las widać ze kolononie to cuły twoja punkta

~Cover

A warszawce to my dziękujemy, mieliśmy w Nisku i co zostało - każdy widzi.

~Ekonomista

Znaczące polepszenie wyników i ekstra zyski, najlepsze wyniki od lat 90-tych. A zysk podzielony między kogo ? Bo załoga ujrzała fige z makiem.

las

Brakuje innych związków w tym artykule to chyba są donosiciele na tych wymienionych .Nieuk jasio jak szkaluje innych to niech nauczy się pisać poprawną polszczyzną,bo musiał brać w tym udział skoro wszystko wie.

~kocham Bartka

Światowej sławy "fachowcy" z Zarządu ostro stawiają się związkom w HSW. To znaczy że ich koniec jest bliski, bardzo bliski - nie mają nic do stracenia.
I dobrze im tak ....
Nie będziemy po nich płakać .... baj baj

~emerytka

..."pomimo problemów związanych z podejrzaną działalnością związkowców Huta Stalowa Wola w ostatnim okresie zanotowała znaczące polepszenie wyników..."
A co ma piernik do wiatraka? Fundusz socjalny nie wpływa na wyniki zakładu.

~jasio

co tam wycieczki do biłgarii lepiej niech prokuratura przyjzy się kto podpisywal łumowy np. na kolonie i jaka jest stawka i ile razy wieksza nis przewodnicenie w hucie

~Anna

Teraz próbują odwrócić kota ogonem po tym jak przez związki zostało wysłane oficjalne pismo o nadużyciach zarzadu wobec pracowników .... związki sie postawiły na korzyść pracowników to zarząd od razu chce sie wybielać .... i jeszcze do tego ta nie przedłużona umowa z H.Szostak .... to nie przypadek ale chęć zamknięcia buzi niektórym niewygodnym osobom ....

~jasio

tylko cy jest jakas roznica w utrzymywaniu jich na stołku cy na pryczy

~jasio

a pozatym swietnie przygotowana akcja tera zwolnieni będą w woiezniu utztrzymywac swoich przewodniczacych

~Iop

Oj ta oj tam kierowca tez człowiek kotleta zjeść lubi-stad te rozbieżności 😜

~jasio

ciekawe co tyn szaschstrak nosil w teccze

~Zenek

No ciekawe, zawiadomienie złożone do prokuratury 28 marca, czyli 2 dni po tym, jak związki oburzyły się po akcji w kierunku zwolnień pracowników. A wcześniej było cacy, nikomu z rządzących nie przeszkadzały lata 2014-2016 ? Bo co ? Bo można się było swobodnie pastwić i wyżywać na ludziach, uczciwych, pracowitych i nikomu nic nie winnych. Całkowita kompromitacja !!!

monix

Warto prześwietlić kto dostawał przez wszystkie lata zapomogi,czy na pewno były to przypadki losowe.Jakie nazwiska się powtarzają,członkowie związku płacący składki powinni to wiedzieć.

~Janka

To nie ZZ Huty nakradło tylko konkretne osoby , poprosze o nazwiska!