Stalowa Wola doczekała się sekundników

Image

We wtorek 17 kwietnia 2018 roku na skrzyżowaniu obok Patrioty zostały zainstalowane sekundniki. Teraz kierowcy będą wiedzieli ile czasu pozostało do zmiany świateł.

Historia związana z sekundnikami na dużym skrzyżowaniu jest długa. Jako pierwszy wnioskował o ich instalację (podczas obrad sesji Rady Miejskiej) Daniel Hausner. Niestety, wówczas jego pomysł nie spotkał się z aprobatą. Kiedy za jakiś czas radny Łukasz Durek złożył podobny wniosek, również na sesji, włodarz Stalowej Woli tym razem do tematu podszedł nie tylko entuzjastycznie, ale i obiecał, że będzie i wspierał realizację tego projektu, i go także sfinansuje z budżetu miasta.

- Jeżeli będzie wola Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad żeby zmienić system detekcji, która teraz jest zastosowana i która się nie sprawdza i będzie kwestia możliwości zainstalowania tych liczników, to ja będę to wspierał nie tylko osobowo, ale również finansowo z budżetu- mówił podczas obrad Rady Miejskiej we wrześniu 2015 roku prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jeszcze tego samego miesiąca radni Łukasz Durek, Marcin Siembida oraz Daniel Hausner spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej, po której zbierali podpisy pod wnioskiem do GDDKiA w sprawie montażu liczników świateł.

Powołując się na rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała pismo do urzędu miasta wyjaśniając, dlaczego sekundniki nie mogą zostać zainstalowane.

Zastosowanie wyświetlaczy nie poprawia bezpieczeństwa ruchu, a wręcz przeciwnie, bezpieczeństwo może zostać pogorszone ze względu na to, że wyświetlacz nie jest standardowo nadzorowany przez sterownik sygnalizacji, nie jest, więc spełniony wymóg nadzoru sygnału świetlnego (a takim niewątpliwie jest informacja pokazywana na wyświetlaczu przez dwa niezależne układy. W przypadku wyświetlania czasu pozostającego do zakończenia światła zielonego, wyświetlanie tego sygnału w ostatnich sekundach trwania sygnału zielonego w grupie, może powodować u wielu kierowców reakcję przyspieszenia i przejazd przez skrzyżowanie z przekroczoną prędkością dozwoloną, co jest sprzeczne z warunkiem "zachowania szczególnej ostrożności"- czytamy w piśmie GDDKiA z listopada 2015 roku, pod którym podpisał się z- ca dyrektora rzeszowskiego oddziału Mariusz Byskal.

Przełom w tej sprawie nastąpił w maju 2017 roku. Wtedy też na mocy rozporządzenia wydanego przez ministerstwo infrastruktury liczniki czasu na skrzyżowaniach stały się legalne. Przepisy weszły w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Na początku października 2017 roku odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział Zastępca Dyrektora Oddziału GDDKiA ds. Zarządzania Drogami i Mostami Mariusz Błyskal, prezydent Lucjusz Nadbereżny, poseł Rafał Weber i radny Łukasz Durek. Podczas niej ogłoszono, że GDDKiA podjęto decyzję, że w Stalowej Woli dokona się rewolucja komunikacyjna za około 2,5 mln zł w zakresie montażu sekundników oraz instalacji „zielonej fali”.

17 kwietnia 2018 sekundniki zostały wreszcie zainstalowane i włączone. Przy „zielonej fali” prace w dalszym ciągu trwają. Po zakończeniu wszystkich robót będzie można płynnie przejechać miasto DK 77 bez konieczności przystawania na „światłach”. System będzie działać w 5 miejscach:

1) Al. Jana Pawła II/ ul. Komisji Edukacji Narodowej,
2) Al. Jana Pawła II/ ul. Floriańska (Lotos),
3) ul. Staszica/ ul. Ks. J. Popiełuszki,
4) przejście dla pieszych przy ul. Staszica (obok Delikatesów),
5) ul. Staszica i ul. Mickiewicza.

Materiał video

Przewiń do komentarzy







Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ecodriver

warunki skuteczności odmierzaczy : 1 dobra czytelność z kilkuset metrów, 2 uspokojenie ruchu przed światłami, tak jak to pokazałem na filmie https://youtu.be/3H00n561Ws8

~Tump rajder

Teraz dla katolików uruchomcie w niedzielę godzin oki dla pieszych.

~Tump rajder

Teraz dla katolików uruchomcie w niedzielę godzin oki dla pieszych.

~Tump rajder

Teraz dla katolików uruchomcie w niedzielę godzin oki dla pieszych.

~Edek

No widocznosc tych sekundnikow to porazka

~ogorek

Pisowcy to oszusci.Mialy zniknac kamery a to zalozyli sekundniki.Chca dalej zabierac kase kierowcom ktorych zlapie czerwone swiatlo.

~ogorek

Pisowcy to oszusci.Mialy zniknac kamery a to zalozyli sekundniki.Chca dalej zabierac kase kierowcom ktorych zlapie czerwone swiatlo.

~ogorek

Pisowcy to oszusci.Mialy zniknac kamery a to zalozyli sekundniki.Chca dalej zabierac kase kierowcom ktorych zlapie czerwone swiatlo.

iOS

Słabo widoczne te sekundniki , żadnej poprawy nie ma, zielonej fali brak, dalej trzeba sie zatrzymywać na każdym skrzyżowaniu.

~ggg

Wydarzenie na miarę XXI wieku. Dziw, że TVP1 tego nie zauważyło.

Cudny Lolo

Jechałem dzisiaj z Rozwadowa do skrzyżowania z ul. Mickiewicza. Godz. 20. Na "Górce" wystartowałem z zielonym światłem, jadąc dalej z prędkością 50 km/h do "ronda" dojechałem i w tym momencie włączył mi się czerwony sygnał. Same liczniki to porażka. Kiedy jest ciemno ledwo widać co wskazują- nie myślę nawet jak wygląda to w słoneczny dzień. Stanowczo są za małe!. Jadąc dalej z prędkością 50 km/h musiałem zatrzymywać się na każdym skrzyżowaniu na czerwonym sygnale. Gdzie jest pytam się ta zielona fala???

~Edek

Tylko ta zielona strzałka jak się zapaliła, a gdy ja ruszyłem ona znikła to co będzie mandat?

~ja 2

Nie było przecinania wstęgi? Korek na Żwirki zatrzymał?

~kierowca

co do korków na Żwirki i Wigury- kiedyś tam był zakaz wjazdu dużych samochodów, a ciężarówki tam śmigają. Już można? Nie ma znaków?

~Jestę Doktorę

A co te cyferki niby odliczają ?

~cenzura

A od Żwirki jadąc do Niska tak źle nigdy nie było. Zawsze były ogromne korki, ale teraz to armagedon. Dziękujemy władzo. Szczególnie za karetki jadące pod prąd. Może kiedyś i do was nie dojedzie, "bo był korek".

Pepsi

Mniejszych nie było? umiech

~J 23

Kolejne progi zwalniające ustawiono. Miały zniknąć te na poniatowskiego, są nadal a ustawiono kolejne na Niezłomnych ze znakami ograniczającymi prędkość do 30km/h. One nie nadają się do takich prędkości. Kto dopuścił tak wysokie progi? Tam kierowcy zwalniają do 5km/h, a nie do 30km/h. Czy urzędnicy wiedzą co robią? Dlaczego nie ustawią znaku 20km/h? ;) albo 10km/h? ;) Bo nie można na tej drodze!! Ale próg wymuszający jazdę 5km/h to można. Nie jestem przeciwnikiem spowolnienia ruchu w newralgicznych miejscach, ale spowolnienia rozsądnego i zgodnego z prawem. Dało się zrobić "wyniesione" skrzyżowanie na poniatowskiego? To rozwiązanie jest ok.

lebron

Wczoraj o 14 nie działały.

~Loki

Super, tylko sekundniki powinny być większe. Kto widział kilka lat temu w Rzeszowie ten wie o czym mówię. Z dalszej odległości powinni byc widac cyfry, wtedy jest dużo bezpieczniej.

~ziuta

ciekawe co na to buraki z tarnobrzega. pewnie będą się mocno dziwować, jak to czereśniaki.....

kotek5891

Wreszcie

lebron

Dziś sekundniki nie działają.

lebron

Dziś sekundniki nie działają.

lebron

Dziś sekundniki nie działają.

lebron

Dziś sekundniki nie działają.

~hehek

~jkl głupoty opowiadasz, ja wiem kto wnioskował o kamery ze względów bezpieczeństwa, zapytaj nadbereżnego umiech

~sofik

Sukces przedwczesny. Na pierwszych światłach od strony Rozwadowa i Niska, sekundników nie ma...natomiast w ciągu KEN są. Może mi ktoś ten cudowny pomysł wytłumaczy.

~sofik

Sukces przedwczesny. Na pierwszych światłach od strony Rozwadowa i Niska, sekundników nie ma...natomiast w ciągu KEN są. Może mi ktoś ten cudowny pomysł wytłumaczy.

Maurito

No to teraz się zacznie płacz że sekundy za szybko lecą.