Gżegżółkowa rocznica, czyli jak grecka muza namieszała w historii

Image

To było historyczne, bo już X dyktando. Oczywiście najtrudniejsze z trudnych, oczywiście nafaszerowane „michałkami” jak „dobra kasza skwarkami”.

Długopisy w dłoń mieszkańcy Stalowej Woli wzięli o godzinie 11:00. Uczciwie trzeba przyznać, że pokochaliśmy tę formę zabawy i rozrywki, bo pisanie dyktand, które wychodzą spod pióra Anny Garbacz należy do gatunku rozrywki z dużą dozą adrenaliny w tle. Ci, którym wydawało się, że język polski i gramatyka nie jest taka trudna, musieli przyznać, że się mylili. Sama twórczyni językowej łamigłówki przypomniała, że w ciągu 10 letniej historii Gżegżółek nie było takiej osoby, która napisałaby tekst bezbłędnie.

Dyktando 2018 nie należało do łatwych, zwłaszcza młodsze pokolenie nie radziło sobie ze starymi, archaicznymi wyrazami. A i co tu dużo mówić, wielu dorosłych o niektórych słowach nigdy nie słyszało, a co dopiero napisać je poprawnie. Gość specjalny Gżegżółek profesor Jerzy Bralczyk, który wraz z żoną zawitał w nasze stalowowolskie progi sam przyznał ze śmiechem, że zdaje się, że i on nie każdy wyraz napisałby poprawnie. Podobnie Anna Garbacz oświadczyła, że i ona, gdyby nie był autorką tekstu mogłaby w dyktandzie popełnić jakieś błędy.

Uczestnicy Gżegżółek, a tych w tym roku było aż 141, podczas pisania bawili się znakomicie. Nie chodzi tu tylko o cenne nagrody, ale i o sprawdzenie się, zmierzenie z własnymi umiejętnościami i naukę nowych wyrazów. W końcu jest parę takich „michałków”, które po dyktandzie zapamiętuje się na całe życie.

Każdy uczestnik zabawy otrzymał koszulkę okolicznościową z napisem Dni Miasta 2018. Na końcu specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych prof. Jerzy Bralczyk opowiadał o niuansach polskiej pisowni. W niezwykle barwny i sympatyczny sposób, przeplatając swoje wypowiedzi humorystycznymi historyjkami, rozmawiał z Anną Garbacz.

Zwycięzcy:

I miejsce: Piotr Godula ze Zdziar, Gmina Jarocin, nagroda 1500 zł

II miejsce: Barbara Skrzypek ze Stalowej Woli, nagroda 1000 zł

III miejsce: Szymon Sojka ze Stalowej Woli, nagroda 500 zł

Obrazek

Materiał video

Przewiń do komentarzy














































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~jasio

trochę oleum i smacznego

~jasio

powinni ze wstydu zjeść swoje świadectwa z podstawówki gimnazjum sredniej i dyplomy magistrow

~jasio

a mnie siem czepiają ze nie umiem pisać to napiszta ile bledof ortograficznych popełnila ta 130 tka bo zgadujem ze pęk 1000

~jasio

JA PITOLE 130 znafcuw jezyka a mistzunio na 9 zdan napisał asz 19 błedof łortograficznych i jescz dostal za to 1500 zeta

wyborca

Jasiu, na stronie MDK jest protokół z posiedzenia komisji i lista zwycięzców.

~jasio

i co to za jedne te grzegrzułki

~jasio

tyle pisaniny a i tak nie wiadomo kto wygral a miolem nadzieje ze jo

wyborca

Chodzi o to że redakcja znów się pomyliła.

~wert

Jakiś problem? Darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy!!Zawsze coś komuś musi nie pasować!!!

~uczestniczka

Nie wiem, jak inni, ale ja mam na koszulce "80 lat Stalowej Woli".