Prezydent dał premie urzędnikom, bo nie daje podwyżek i nie ma zastępców

Image

Prezydent Lucjusz Nadbereżny, podczas konferencji prasowej, odniósł się do sprawy nagród dla pracowników magistratu.

Prezydent bez nagród i premii

Prezydent miasta hojnie obdarował swoich urzędników premiami. Sam nie otrzymał jednak żadnych nagród, premii ani dodatków za pracę. Rozpętało to burzę w mediach ogólnopolskich, bo kwoty przekazane pracownikom magistratu są wysokie.

- Nie zasiadam w żadnych radach nadzorczych, nie pobieram żadnych dodatkowych wynagrodzeń z tytuły pełnionych różnego rodzaju funkcji. Z punktu widzenia funkcjonowania mojego gabinetu pracuję od początku kadencji bez dwóch zastępców, których zgodnie z przepisami mam prawo- a nawet jestem zobowiązany- powołać- wyjaśnia prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak wylicza włodarz gminy dzięki temu, że nie zostali powołani jego zastępcy w tej kadencji udało się zaoszczędzić blisko 2 mln zł.

Samorządowcy jeżdżą za swoje

Jak podkreśla Lucjusz Nadbereżny w okresie jego rządów nie były kupowane nowe samochody służbowe. On sam czy to po mieście, czy poza nim, również podczas wyjazdów służbowych podróżuje głównie prywatnym samochodem. Włodarz miasta zaznacza, że nie pobiera z tego tytułu żadnej "kilometrówki" czy delegacji. Również Rada Miejska nie generuje dodatkowych kosztów, bo radni nie mieli podwyżek, a i w delegację jadą bez diety.

- Pozyskujemy środki na pracowników, którzy obsługują projekty unijne. Bardzo dużo etatów jest finansowanych ze środków europejskich. Finansujemy także etaty za pośrednictwem środków PUP- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Nagrody dla pracowników wyższe niż w innych miastach

Jak zaznacza prezydent nagrody dla pracowników magistratu były wypłacane w roku 2015, 2016 i 2017. Środki na ten cel były zabezpieczane z funduszu wynagrodzeń (fundusz płac). Włodarz miasta zaprzecza, że środki te zostały zabrane z puli inwestycyjnej. Od początku były one zaplanowane w budżecie miasta.

- Ktoś spyta jak to jest, że w Rzeszowie czy w innych miastach nie ma takich nagród. W wielu samorządach by nie tłumaczyć się z tej sytuacji, w której np. ja jestem w tej chwili, ten fundusz nagród został włączony do comiesięcznych wynagrodzeń, a więc zostały podniesione comiesięczne wynagrodzenia i zapewniam, że są one dużo wyższe niż te, które są w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent uważa, że rozwiązanie, które wybrano w Stalowej Woli pozwala na wypłacanie nagród wtedy, kiedy pozwala na to budżet.

Przypomnijmy, że w 2017 roku suma nagród przyznana dla 225 pracowników magistratu wyniosła aż 1 mln 773 tys. 560 zł brutto.

Prezydencki spadek

Tak ogromnych sum nie wypłacano za poprzednika.

- Prezydent Szlęzak w swoich komentarzach prasowych mówił o tym, że takich wielkich nagród nie było. W momencie, kiedy było zakończenie kadencji w 2014 roku, w okresie przekazywania władzy, kiedy nie powinno się podejmować dużych zobowiązań finansowych tak, aby osoba obejmująca funkcję miała komfort, że są środki finansowe w budżecie miasta, mój poprzednik podjął decyzję o podwyższeniu wynagrodzeń w urzędzie miasta, ale również o wypłaceniu nagród, które były dość znaczące. Łączne nagrody, które były wypłacone w 2014 roku wynosiły ponad 815 tys. zł- mówi włodarz miasta.

Jak wyjaśnia Lucjusz Nadbereżny, gdy on obejmował swój urząd 28 listopada 2014 roku, sytuacja miasta nie należała do komfortowych, bo zastany budżet miał deficyt, a do zapłaty była faktura za projekt unijny. Przesunięcie terminu spłaty groziłoby wysokimi karami finansowymi.

- Musiałem pożyczyć środki z subwencji oświatowej z roku 2015, kwotę 740 tys. zł na zapłatę faktury. Gdyby nie te nagrody, premie to nie trzeba by było pożyczać tych środków z subwencji oświatowej. To, co zostało przeze mnie dokonane w roku 2014 jest czynem o charakterze naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Ja takie postępowanie z tego tytułu miałem prowadzone. Cieszę się, że w opinii rzecznika dyscypliny finansów publicznych zostały zważone okoliczności, że zostałem pozostawiony w sytuacji bez wyjścia- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Słowami: „pozwólcie nam pracować” prezydent zaapelował do opozycji, która we wtorek planuje organizację konferencji prasowej w sprawie m.in. zadłużenia miasta i nagród dla urzędników. O dobre imię samorządu zamierza walczyć tworząc specjalną zakładkę na stronie magistratu, gdzie na bieżąco będą prostowane nieprawdziwe informacje m.in. nt. pracy urzędu i spółek podległych miastu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Mieszkaniec

Fakty są takie, że Pan L N do tej pory nie może nam wyjaśnić dlaczego zatrudniani są tylko lokalni działacze PiS a stare układy polityczno-towarzyskie zostały zastąpione nowymi, biurokracja zamiast się kurczyć ma siędobrze i nadal się rozrasta. Informacje o kolejnych kompromitacjach i chaotycznych działaniach lokalnej Władzy, jej nepotyzmie i kumoterstwie w spółkach miejskich czy wizerunkowych wtopach Pana Prezydenta zdecydowanie przesłaniają wszelkie pozytywne informacje generowane przez ludzi jemu służących. Nie mogą przebić się ze swoimi narracjami, bowiem przegrywają one z kolejnymi sensacjami na temat ich finansowego uprzywilejowania. Prezydent chyba o tym zupełnie zapomniał albo nigdy nie wiedział, że trzeba się liczyć z utratą wiarygodności i poparcia społecznego, gdy wejdzie się w buty ludzi, których sam tak zajadle zwalczał i krytykował. Myślał, że nikt nie zauważy rażącego kumoterstwa, nepotyzmu oraz arogancji w stosunku do ludzi inaczej i trzeźwo myślących. A tak na marginesie: gdzie jest nasz uczulony na takie sprawy ( obecnie już poseł ) Pan Weber ??? Czy już jako poseł nie jest wrażliwy na takie szastanie publiczną kasą, kumoterstwo i wspieranie swoich ???

manukun

@troling
Przed wyborami "zgrana drużyna PiS" pokłóciła się o stołki. Zarzeczny szykuje się na prezydenturę ;)

~Witek

Stalowa Wola co Wy wybraliscie? chcecie stracic miasto za dlugi ?

~Mateusz

Mysle ,ze to zadluzenie beda splacac ci co biora pozyczki.... obecny prezydent i rada....

~troling

Ja również ten sam ton uderzę co Pan "Profesor KUL", dlaczego pan nie zaprosił na uroczystość starosty, jego zastępcy, burmistrza Zaklikowa oraz wójtów z Bojanowa, Pysznicy i Radomyśla Nad Sanem? Czy zrobił to pan świadomie i celowo? Przecież to nie było tylko święto Nadbereżnego, rad. Sobieraja czy wójta Gardego z Zaleszan! Pan już tak w bezczelności okrzepł że nie liczy się tu praktycznie z nikim? Co byli winni panu duchowni biskupi z Sandomierza że ich też nie było? Za samowolę budowlaną tego masztu pan powinien ponieść daleko idące konsekwencje przewidziane w kodeksie karnym. Gdyby premier był facetem z godnością to z pewnością wiedział o skandalu z masztem i na taką skandaliczna imprezę by nie przyjeżdżał. Dał pan plamę, nie pierwszy raz zresztą!

~Ciekawy

Jeżeli jest prawda to co pisze Profesor KUL o niewystosowaniu przez Prezydenta miasta zaproszenia na uroczystości udziałem władz Państwowych tych Patriotycznych i haryzmatycznych Duchownych oraz zasłużonych dla niepodległego Państwa Polskiego duchownych to jest SKANDAL!!!!!!! Zaproszenie lokalnych i znajomych plabanów nie załatwia sprawy.

~Profesor KUL

Mam do Pana Panie Lucjuszu pytanie otwarte i ważne, dlaczego Pan świadomie i celowo nie zaprosił na uroczystość wieszania flagi państwowej z udziałem M.Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów w dniu 2 maja 2018 r. osób u których Pan stracił już zaufanie po tym co Pan zrobił tj. Ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza oraz Ks. Bp. Edwarda Frankowskiego, Biskupa Solidarności oraz Honorowego Obywatela miasta Stalowa Wola? A zaprosił Pan na Uroczystości Doktor Ewę Sęk z KDK Arka i Motosu Sp. z o.o. Żonę Zbyszka S. Znanego ze sprawy WORD w Tarnobrzegu oraz prezeskę--sekretarkę z Fundacji Uniwersyteckiej M. Kobylarzowową. Powinny one odmówić przyjęcia tych zaproszeń na znak solidarności z faktem niezaproszenia i braku udziału w uroczystościach tych ww. Zasłużonych niezwykle dla miasta osób duchownych.

. MKobylarzowej prezesce FUniwersyteckiej i ex długoletniej sekretarce po zaocznej pedagogice katolickiej na Fili KUL w StWoli załatwił Pan ze odbierała od Premiera flagę jako przedstawiciel świata nauki w StWoli. Szkoda gadać........

~Mieszkaniec

~olo, ~jan ........ za jaka kare normalnych ludzi spycha sie w same skrajnosci? PO + PIS = POPIS.

~Mieszkaniec

Hejterzy dojnej zmiany ( - ponieważ propaganda zainfekowała Wasze umysły i nie potraficie wyrobić sobie swojego zdania o cudzych tekstach samodzielnie -) dajecie sobą manipulować. Najwyraźniej widać obecność opłacanego hejtu ( synekury i wszelkie okazjonalne nagrody -) na podstawie Waszych komentarzy. Staracie się każdy niewygodny tekst sprowadzić do absurdu czym bardziej się ośmieszacie a wiarygodność tekstów to 90% ramoty bez znaczenia. Niestety ich poziom nie przystoi Waszej pozycji w społeczeństwie.. Tekstów ważnych niewiele, dobrze że w ogóle się trafiają.

~olo

Akurat w tym tygodniu kupiłem NOWINY gdzie redaktor z tej gazety opisuje że na PODKARPACIU najlepiej się rozwija STALOWA WOLA a obok naszego miasta jeszcze RZESZÓW nam cokolwiek dorównuje . Wszystko to dzięki temu że mamy najlepszego prezydenta w dziejach naszego miasta. Tak trzymać panie prezydencie.

~jan

@ tak jest, oczywiście że masz 100 procent racji ale jest jeszcze jeden troll i bardzo byś się zdziwił skąd wypisuje te swoje wypociny. Pamiętaj że ten portal STALOWE MIASTO to jest portal opozycyjny zero obiektywizmu w tych artykułach . Każdy artykuł to próba plucia na władzę naszego miasta a także plucie na władzę w WARSZAWIE.

umarly

Nie wiem o co ten cały szum z podwyżkami - przecież im się należały. Swoją drogą to głosy dla LN w nadchodzących wyborach, ludzie którzy podwyżki dostali, ich rodziny itd. Tak się zdobywa elektorat. Strach pomyśleć jakie będą nagrody kiedy zadłużenie miasta jeszcze wzrośnie bo patrząc analogicznie, im większe zadłużenie tym większe nagrody dla pracowników w UM.

~tak jest

Istnieją 3 trolle opozycyjne, które non stop wstawiają hejt pod różnymi nickami. Maja tak przeprane mózgi że już nic do nich nie dociera. Jak by na opiatach ciągle byli. A to TVN i Newsweek tylko i GW. Jeden nadaje z Rzeszowa, drugi z Radomia, trzeci z Warszawy. Tacy "trzej przyjaciele z hejterskiego boiska"... Na to tylko stać totalnych. Na plucie, kamstwa i obrażanie?

~Max

Jak Szlęzak wystartuje w wyborach to ministrant zacznie chodzić w pampersie ☺

~Hmmm

Opozycja jak dojdzie do władzy, jako poprawę bezpieczeństwa zaproponowała... park dla piesków (czytaj: wychodek dla psów w środku miasta) smiech2
Serio! To się nam ładnie miasto rozwinie jak taka sralnia... park będzie smiech2

~Pielęgniarka

Ale dla pielęgniarek nigdy nie ma. Choćby paru groszy.

~Marta

Kto jak kto ale Pan Prezydent to pokazal prawdziwe oblicze PIS, ktore w wielu przypadkach przebija PO.

~Beryl

Szlęzak wróć bo nam ta zgraja miasto w strzępy rozniesie.

~Mieszkaniec

Wiem doskonale, że istnieje taki elektorat PiS, który nie przyjmie żadnego słowa krytyki, choćby w najbardziej oczywistej sprawie. Panu Prezydencie L N należą sie podziękowania za pokazanie prawdziwych układów istniejących w PiS i jakie są one w rzeczywistości skorumpowane, chciwe i zachłanne. Jest Pan niczym Wallenrod .......
- Korupcja, nepotyzm i kolesiostwo rozlały się dzisiaj po Stalowej Woli i całej Polsce ......

~gucwa

Niebawem bo juz z końcem tego roku i na początku 2019r. naszą ojczyzne dotknie kryzys gospodarczy. Zwiastuny juz widać, rosna ceny nie tylko artykułów spozywczych ale paliw, energii, gazu a to uruchomi wzrost cen i bryndzę jaką nam populiści zafundowali. Pan prezydent Nadbereżny traktuje urząd miasta jak prezes Cichocki Hutę. Jest różnica. Prezes wypracowuje z załogą zysk pan natomiast jest pożeraczem podatków naszych ale także platnika Cichockiego! Tłumaczenie, że w budżecie były pieniądze "zaplanowane" jest prostackie i ogłupiające czytelnika. Pan po prostu przewartościował swoich urzędników naszym kosztem. Kosztem także podatków od prezesa Cichockiego. Postawił na wzrost niczym nie uzasadniony wynagrodzeń zwiększając wydatki bieżące miasta. Widzę, ze ma pan trudności z odpowiedzią o jaki procent wzrosły wydatki bieżące w stosunku do dochodów budżetu? Ciekawi nas także jakie nagrody pan przyznawał podwładnym w 2015 i 2016 roku? Bardzo źle świadczy o panu tłumaczenie się na konferencji z braku dla siebie nagród i premii!

umarly

Akurat opozycja trafiła w sedno tego czego brakuje miastu więc nie ma się czego czepiać. A że Aborygen potrafi tylko wydawać pieniądze na pierdoły i nie ma pojęcia o zarządzaniu miastem to już inna sprawa.

~mieszkaniec

Żeby opozycja tak stalową zarządzała jak krytyukuje i hejtuje pod tym artykułem.
Czy coś przegapiłem, bo wychodzi, ze dawniej to stalówka była krainą mlekiem i miodem płynącą? smiech2

~EWA

Daje do zrozumienia, ze mogl zadluzyc Mieszkancow na wiele wieksza sume ale litosciwie odpuscil - jakie ma dobre serducho ten prezydent.

~Paw

Ja bym już wolał żeby woził dupsko na koszt państwa ale żeby umiał przy okazji dobrze zarządzać miastem. Tak mamy partyjnego loczka co zaciąga kredyty bez opamiętania i wydaje je na bzdety.
Chwalisz się że nie masz zastępców i te premie są z oszczędności. To ja się pytam gdzie oszczędności jak kasa została wydana na swoich ehkem... podwładnych 🙂 Tak czy inaczej kasa została wydana, więc komu mydlisz oczy?

~Piket

Pozdrawiam hejtera z Rzeszowa. Pracowity dzisiaj dzień ma. No i noc...

~lucik

sklepy się zwijają, ludzi produktywnych ubywa, zarobki słabe, ceny wzrosły, nieliczni przedsiębiorcy w tym mieście narzekają, szkoły na słabym poziomie a wyższe to nawet likwidują...
komu wy te ogródki robicie? polityki dobrej żadnej. Takiej błazenady nie było od kilkudziesięciu lat. Niech balują, ale za swoje

~logi

Panie prezydencie niech się pan nie ośmiesza z nagrodami i premiami dla siebie. Ich nie było i nie ma. Może pan mieć pretensje wyłącznie do prezesa Kaczyńskiego, który jest dawcą i biorcą wszystkiego w tym kraju. Raczej się pan nie odezwie bo sumienie partyjne panu nie pozwala. Wczoraj w tvn pan jasno i zdecydowanie się określił co do obniżenia swoich apanaży jeśli tylko partia tak każe. Jest pan typowym małym kacykiem partyjnym, pionkiem w grze na szachownicy! Zobaczymy co dzisiaj pan powie w tej samej stacji!

manukun

Taka hipokryzja prezydenta: toczył pianę w sprawie 7 ławek za 100 tys. przy deptaku (chociaż z góry było powiedziane, że ten przetarg był celowo przeszacowany), ale sam wydał blisko 40 tys zł za JEDNĄ.

Toczył pianę również z powodu wydania kwoty pół miliona złotych w ciągu 12 lat na promocję miasta poprzez dofinansowanie książek. Sam wydaje kilka milionów złotych rocznie z budżetu na promocję własnej osoby i swoich kolegów z partii.

Toczył pianę z powodu zanieczyszczenia miasta. Oprócz dmuchania balonów i postawnienia nieczynnej stacji pomiarowej - nie zrobił niczego.

Toczył pianę z powodu dopłacania rokrocznie kilku milionów złotych do edukacji w mieście. Sam dopłaca rocznie ponad 20 mln zł. W 2017 - 26 mln.

Toczył pianę z powodu braku inwestycji i nowych terenów. Sam zablokował budowę mostu na Sanie z dofinansowaniem w wysokości 150 mln złotych(który pozwoliłby na dojazd do setek hektarów nieużytków za rzeką). Jednocześnie nie uzbroił jeszcze żadnego nowego terenu, zorganizował jedynie konferencję prasową i zaplanował budowę... kilkudziesięciu metrów ulicy na dawnych stawach osadowych. (Szlęzak oddawał rocznie średnio ponad kilometr)

Toczył pianę z powodu biurka pełnego projektów. Nie dość, że przypisuje sobie ich autorstwo, w dodatku ogłasza kolejne konkursy na kolejne koncepcje zagospodarowania terenu, który takową już posiada. Vide: plac Piłsudskiego, na który mamy już 3 koncepcję za kilkadziesiąt tysięcy złotych i dalej nie ma ostatecznej

~Prawda

Śmieszne te wypociny opozycyjnego trolla... Tylko nicki zmienia. Klawiaturę to chyba co tydzień musi wymieniać, taka ilość wpisów.

~Kaska

Miastu potrzebny jest rozwój. Na razie się nie rozwija.