Szybowcowe Mistrzostwa Polski
Opublikowano: 8  Maja  2018

Po rocznej przerwie w tym roku na lotnisku w Turbi odbędą się Szybowcowe Mistrzostwa Polski (12-19 maja 2018). Dzięki zaangażowaniu oraz wieloletniemu doświadczeniu w organizacji takich zawodów (organizowane przy współudziale Prezydenta Miasta Stalowa Lucjusza Nadbereżnego oraz Wójta Gminy Zaleszany Pawła Gardego), możemy rozgrywać na Lotnisku w Turbii najwyżej punktowane zawody szybowcowe w Polsce. Dla części pilotów szybowcowych, zawody te traktowane są jako trening do przyszłorocznych Szybowcowych Mistrz Europy, które zostaną rozegrane również w Stalowej Woli, z tego też powodu w tegorocznych zawodach uczestniczą piloci z Niemiec, Szwajcarii, Austrii oraz Finlandii.

Sport Szybowcowy nie jest sportem zawodowym tz. startujący w nim zawodnicy pokrywają prawie wszystkie koszty uczestnictwa w zawodach, odstępstwem od reguły są starty w zawodach klasy Mistrzostw Europy oraz Mistrz Świata, wówczas koszty startu w zawodach pokrywane są przez Narodowe organizacje Lotnicze. Zawody szybowcowe polegają na rozgrywaniu konkurencji prędkościowych. Każdego dnia w godzinach porannych Zespół Sędziowski analizując sytuację pogodową z uwzględnieniem dostępnej przestrzeni powietrznej wyznacza warunki do rozegrania konkurencji lotnej na dany dzień. Kierownik Sportowy Zawodów wyznacza zadania w formie przelotu po trasie w kształcie wieloboku o długościach od 200 do 600 km. Kształt i wielkość wieloboku dopasowywana jest w zależności od prognozowanych warunków pogodowych w danym dniu. Zwykle o godzinie 10-tej rano organizowana jest odprawa, na której wszyscy piloci zostają zapoznani z trasą przelotu, warunkami pogodowymi, ograniczeniami w zakresie przestrzeni powietrznej, procedurami w zakresie startu oraz lądowania po konkurencji, obecność dużej liczby szybowców oraz samolotów w ograniczonej przestrzeni powietrznej wymaga wdrożenia ścisłych zasad latania w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników. Następnie zawodnicy oblatują wyznaczone trasy ze średnimi prędkościami, które również w zależności od warunków pogodowych wynoszą od 80 do 150 km/h, to właśnie średnia prędkość przelotu decyduje o ilości punków uzyskanych w danym dniu lotnym i końcowo w całych zawodach.

Dzienne zadania lotne rozgrywane są w najlepszych warunkach pogodowych, więc konkurencję rozgrywane są zwykle w godzinach od 11 do 17-stej w każdym dniu zawodów. Ponieważ trasy zawodów rozciągają się od południowo wschodniej granicy Polski, następnie prowadzą w kierunku np. Piotrkowa Trybunalskiego lub Częstochowy , a piloci pokonują je na wysokościach rzędu 1000 do 3000 metrów, jedyną okazją do obserwacji poczynań zawodników są starty do konkurencji (zwykle pomiędzy godziną 11 a 13 każdego dnia) oraz bardzo widowiskowe powroty z konkurencji (w godzinach od 15 do 17-stej), na te właśnie etapy konkurencji, lokalny Aeroklub Stalowowolski serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków tego sportu. W bieżącym roku w tym celu wzdłuż drogi prowadzącej do portu, Aeroklub przygotował teren dla kibiców, do dyspozycji sympatyków lotnictwa jest również całe zaplecze i otoczenie charakterystycznego i ciekawego budynku portu lotniska w Turbi. W trakcie zawodów można skorzystać z bufetu z posiłkami i napojami, ponadto w budynku portu znajduje się sala tradycji lotnictwa, gdzie zebrano pamiątki z ponad 70 letniej historii funkcjonowania Lotniska w Turbi.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie zawodów zawody2018.aeroklubstalowowolski.pl, natomiast informacje na temat działalności sportowej oraz szkoleniowej ośrodka pod numerem 15 844 0118 oraz na stronie Aeroklubu.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Radek
Panie pani junkers

Lotnisko ponić było sponsorowane przez HSW w jej latach świetności jak i wiele innych atrakcji
Stalowa Wola jak najbardziej
Dodano: 11  Maja  2018  14:12:30
~Junkers
To ja się pytam jaki współudział ma w organizacji tych zawodów wódz naczelny tego miasta . Chyba chce pokazać swoją mordę i się lansować . Ci za człowiek . Nic nie robi a chce wszędzie ze jest pod jego patronatem . Do dymisji człowieku czas się podać
Dodano: 10  Maja  2018  23:57:10
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe