Get Adobe Flash player

Hałas i „brudne powietrze”. Co robi w tym temacie miasto?
Opublikowano: 21  Maja  2018

Mieszkańcy pytają o poziom hałasu i zanieczyszczenie powietrza. Samorząd rozkłada ręce.

Na stronie internetowej http://srodowisko.stalowawola.pl/ można na bieżąco sprawdzać poziom natężenia dźwięku, stan zanieczyszczenia powietrza, ciśnienie atmosferyczne czy temperaturę powietrza w Stalowej Woli. Stacja monitoringu pozwala na indywidualne sprawdzenie parametrów.

- Jesteśmy jednym z pierwszych, nielicznych samorządów na terenie nie tylko Podkarpacia, ale i Polski, które wdrożyło i uczy się kwestii zarządzania stacją monitoringu jakości powietrza i hałasu. To jest trudny projekt, zwłaszcza, że brakuje nam otoczenia prawnego dotyczącego instytucji państwa, które mogłoby wykorzystać naszą wiedze czy prowadzone badania do bardziej skutecznej i ostrej akcji w stosunku do przedsiębiorców, którzy są na terenie naszego miasta, a którzy nie do końca stosują odpowiednie standardy ochrony środowiska- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Na terenie miasta wyodrębniono dwie strefy ochrony środowiska naturalnego. Pierwsza dotyczy niskiej emisji (emitują sami mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych, tereny, gdzie nie ma centralnej sieci grzewczej). Ogrzewanie odbywa się na zasadzie indywidualnej, najczęściej przy użyciu piecyków na paliwo stałe. Polskie przepisy nie dają jednak za wiele możliwości reakcji ze strony odpowiednich organów.

- To, co wychodzi z komina sąsiada często jest dużo bardziej niebezpieczne i trujące od tego co może być emitowane ze strefy przemysłowej, natomiast bez wątpienia przemysłowy charakter miasta wymaga żeby miasto posiadało odpowiednie zabezpieczenia dotyczące reakcji na to, co się dzieje w strefie przemysłowej. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że w tej chwili w Ministerstwie Środowiska po uwagach o braku możliwości reakcji na to co się dzieje w ośrodkach przemysłowych, jest opracowywana zmiana ustawy, rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie kontroli ciągłych w zakładach przemysłowych, które mogą być podejrzewane o to, że dokonują niezdrowej emisji, czy to pyłów, czy hałasu- mówi prezydent.

Samorząd miasta nie ma kompetencji do stosowania sankcji wobec instytucji łamiących przepisy środowiskowe. Póki nie zmienią się przepisy w tym temacie zapewne niewiele się zmieni. Również policja wzywana na hasło: sąsiad czymś pali w piecu i z komina lecą gęste kłęby czarnego dymu rozkłada ręce. Funkcjonariusze nie dokonują pomiaru, nie mają odpowiednich narzędzi badawczych i nie mogą stwierdzić, czy ktoś łamie, czy nie łamie prawa, ale mogą interweniować gdy ktoś wypala trawę, pali ognisko w miejscu do tego nieprzystosowanym czy spala śmieci na własnym podwórku.

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~Kermit żaba
olo czy jaki ci tam, dawno cię nie było, najwspanialszy komentatorze-dupowłazie. Dostałeś jakąś przepustkę z psychiatryka?
Dodano: 25  Maja  2018  13:30:24
~Alwin
A co jeśli Malwina B. ma racje a my w to nie chcemy wierzyć bo tu mieszkamy i nie chcemy srać s woje gniazdo ? Co jeśli to aluminium to naprawdę syf na skalę światową i tak naprawdę nikt nam prawdy nie mówi jakie są/będą tego skutki dla naszego zdrowia ?
Dodano: 25  Maja  2018  13:13:18
~Malwina B.
olo bywam w stalowej co najmniej kilka razy w roku, u rodziców i nadal twierdzę że Stalowa Wola, była, jest i będzie zawsze paskudnym i brudnym miastem przemysłowym. Na szczęście już nie długo nie będę musiała tu przyjeżdżać, bo moi rodzice postanowili sprzedać dom i przeprowadzić się tam gdzie ja, a uwierz mi że to jedno z najpiękniejszych i najczystszych miejsc w tym kraju. A wam jako mieszkańcom mogę tylko współczuć, że musicie tu nadal wegetować i wdychać to obrzydliwe aluminium itp. świństwa z okolicznych fabryk. RIP Stalowa Wola!
Dodano: 25  Maja  2018  13:08:16
~olo
Do malwina b, widać że już dawno nie byłaś w STALOWEJ WOLI bo wypociłeś takie pierdoly że wszyscy mieszkańcy się z ciebie śmieją. Nasze miast po 4 latach rządów PANA PREZYDENTA L.N. przypomina metropolię i jest najczyściejszym miastem w POLSCE. A to że mamy smród aluminiowy to możemy podziękować SZLĘZAKOWI bo to on sprowadził do naszego miasta tych śmierdzieli. Zapraszam cię obecnie do naszego miasta i gwarantuję ci że nie poznasz twojego byłego miasta i bedziesz zachwycona kolorowym miastem jakim jest STALOWA WOLA.
Dodano: 25  Maja  2018  12:17:24
~Anna
jan Szlęzaka też nie popierałam więc nie wyzywaj mnie od jakiś lemingów. Chcesz się spotkać na żywo cioto i porozmawiać to zapraszam dzisiaj o godzinie 17 przed dom kultury. A może boisz się kobiety urzędniczy śmieciu.
Dodano: 25  Maja  2018  11:54:52
~jan
@ anna, lemingu to nasz szanowny PAN PREZYDENT L.N. pierwszy raz w historii naszego miasta zainstalował system monitoringu hałasu i smrodu. Czego się bał zrobić poprzednik PANA PREZYDENTA L.N.
Dodano: 25  Maja  2018  11:33:24
~Malwina B.
Ludzie współczuję wam że musicie mieszkać i wychowywać dzieci, w tym obrzydliwym, brudnym i zatrutym mieście. Ja na szczęście już mam to za sobą i teraz mieszkam w pięknym czystym rejonie polski. Gdyby mi przyszło kiedyś wrócić do tej paskudnej, brudnej i śmierdzącej stalowej woli, to wolała bym śmierć.
Dodano: 25  Maja  2018  11:32:55
~olo
@ rumcajs, hejterze nie rób na tym portalu za idiotę. Bo nikt więcej drzew nie wyciął w naszym mieście niż SZLĘZAK kiedy budował ulicę GRABSKIEGO.
Dodano: 25  Maja  2018  11:28:10
~Anna
100 % racji Karol. Dodam tylko że ten wasz prezydencik, powinien od razu powiedzieć na czym stoicie, a nie ściemniać w kampanii 4 lata temu. No ale z drugiej strony polityka to sztuka mówienia ludziom tego, co chcą usłyszeć i nie ważne czy to prawda. Ludzie zresztą jak udowodniono w wielu badaniach uwielbiają się samooszukiwać, nazywa się racjonalizowaniem, zainteresowanych tematem zachęcam do poszukania artykułów w sieci lub przeczytania kilku książek o tematyce psychologicznej.
Dodano: 25  Maja  2018  10:42:16
~Karol
jkl uwierz mi, że może być i świeże powietrze i praca, trzeba tylko chcieć coś z tym zrobić. A nie iść po najsłabszej linii oporu.
Dodano: 25  Maja  2018  10:35:28
~jkl
Przecież Szlęzak powiedział "Albo świeże powietrze albo miejsca pracy". I nikt z tym nic nie zrobi, bo trzeba by było wiele zakładów pozamykać.
Dodano: 25  Maja  2018  07:42:22
~Joa
Niestety sąsiad wypala kable w piecu, żeby mieć grosz na tanie wino. Mimo zgłaszania wszędzie, gdzie tylko można dalej nas zabija toksycznymi spalinami. Ręce opadają, ze nie ma mocnych na takiego.
Dodano: 25  Maja  2018  07:30:11
~Oszukany
CYTAT (Zumba!)
Miasto przeszło gwałtowny proces industrializacji nie oglądając się na jakość życia mieszkańców. Było łatwo zainteresować takich inwestorów szczegolnie że poprzednia władza była otwarcie przeciwna instalacji monitoringu.
Był nawet pomysł Szlezaka wybudowania fabryki płyt klejonych które by nas wykończyły chemia wyjątkowo rakotworcza.
Takie było podejście dzisiejszych obrońców demokracji.

Inicjatywa ustawodawcza kontroli przyznanych limitów nawet gdy były wydane na obszar a nie na poszczególne zakłady pozwoli na obciążanie karami cząstkowymi wszystkich ktorych zanieczyszczenia składowe przekraczają przyznany limit obszaru.
Bez długoterminowych danych pomiarowych niczego nie uzyskalibyśmy.
Było obiecane, że będzie załatwione a nie jest.
Dodano: 24  Maja  2018  22:07:52
,,Nie widać już słońca i ptaków na niebie zasłania to sadza i spada na Ciebie
Pod blokami bawią się brudne chore dzieci, pod nogami mają rozrzucone śmieci.
Brudne ulice zatrute okolice ludność psychicznie chora to Stalowa Wola !
Kominy na horyzoncie oddychać nie ma czym ,nawet do pokoju wkrada mi się dym!
Wokoło rzeki zatrute odpadami ..zastanawiam się co się stanie z nami..,,

tekst z lat 80 -tych

Do dzisiaj zmieniło się w temacie tyle że wybudowali nam nowe odlewnie aluminium..
Dodano: 24  Maja  2018  12:05:25
Projekt trudny bo gdyby Ci co halasuja i truja nas wyniesli sie zmiasta ,licencje by przdynet cofnal to juz by nic nie bylo,,,a to jeszcze trzyma ich przy zyciu
A on ma rece zwiazane
Dodano: 23  Maja  2018  21:53:32
~rumcajs
Własnie ludzie zawiedli sie na radnych z PIS .Nie głosujemy na ta partie i nie idziemy w ogóle głosować.Jedynie wycinka drzew radnym PIS udała sie.Drzewa powycinali, bo miało byc ekologicznie,a teraz na błoniach pustynia bez trawy i błoto,bez gumiaków lepiej tam nie chodzic.
Dodano: 23  Maja  2018  21:41:32
~stalowy
Przed ostatnimi wyborami obecny pan prezydent obiecywał, że stacja monitoringu jakości powietrza i hałasu będzie lekiem na całe to zło. Teraz twierdzi, że jest trudny projekt,po co wiec było wydawać pieniądze na coś co jest zupełnie nieprzydatne, co z tego że stacja dokonuje pomiarów, informuje o przekroczonych normach jak nie ma z tego wymiernych korzyści, pan prezydent twierdzi, że nic nie może.Panie prezydencie, pan okłamał mieszkańców miasta, głosowałem na pana z nadzieją, że będzie lepiej, jest niestety gorzej. Ja, moja rodzina i znajomi w najbliższych wyborach niestety nie oddadzą już na pana swojego głosu, mam nadzieję,że większość mieszkańców Stalowej Woli uczyni podobnie.
Dodano: 23  Maja  2018  19:29:40
~Hutnik
Pewnie tu nie było logiki tylko gruba koperta pod stołem.
Dodano: 23  Maja  2018  14:14:13
~kefir
najświeższe jest koło elektrowni jak wiaterek zawieje z uniwhelsa to ambrozja co za debil dał zezwolenie na budowę odlewni tak blisko mieszkań
Dodano: 23  Maja  2018  13:30:27
~12lat
12lat jak psu w d*pe. Nic poprzednik nie kiwnął palcem. Jeszcze amelinium zafundował.
Dodano: 23  Maja  2018  12:51:30
Nadbereżny po skończonym prawie nie zna uprawnień samorządu, czy kłamał 4 lata temu podczas pompowania balonów?
Dodano: 23  Maja  2018  11:57:33
... zawracanie głowy,przecie nasze miasto nie jest uzdrowiskowe
- kiedy HSW traktowało się za dojną krowę było ok
- a teraz w co byście chcieli zamienić w dom starców
- pobudowali wille w okolicach HSW - zachciało się wiochy a teraz jęczą - to im śmierdzi - a to chałas ... dawniej jakos nikomu to nie przeszkadzało ... a może byście na księżycu znaleźli swoje miejsce jezyk
Dodano: 23  Maja  2018  08:29:08
~prezes
~Nasze_Miasto
-Prezydent zdobył władzę i cos robi dla tego swojego/naszego miasta.Nie musi,ani lać wody,ani nikogo oszukiwać,bo w tych,stalowowolskich,realiach robi naprawdę duzo.
Opozycję w Polsce mamy taką jaką mamy,czyli nieudaczną,krzykliwą,chamską,po prostu zamiast konkretna i rzeczową,z workiem argumentów i pomysłów,to jest z worem beznadziejnych życzeń,żeby PiS odsunąć od władzy.Tyle konkretów.
Aż na tyle ich stać.
A PiSowi rosnie poparcie...i chwała Bogu!
Dodano: 23  Maja  2018  08:25:52
~tadex
całe szczęście zumba że pałeczkę przejął gosteczek co inwestorów nie "umi" sprowadzać. uratował nas przed niechybnym zaklejeniem "piniondzmi"
Dodano: 23  Maja  2018  00:24:38
Miasto przeszło gwałtowny proces industrializacji nie oglądając się na jakość życia mieszkańców. Było łatwo zainteresować takich inwestorów szczegolnie że poprzednia władza była otwarcie przeciwna instalacji monitoringu.
Był nawet pomysł Szlezaka wybudowania fabryki płyt klejonych które by nas wykończyły chemia wyjątkowo rakotworcza.
Takie było podejście dzisiejszych obrońców demokracji.

Inicjatywa ustawodawcza kontroli przyznanych limitów nawet gdy były wydane na obszar a nie na poszczególne zakłady pozwoli na obciążanie karami cząstkowymi wszystkich ktorych zanieczyszczenia składowe przekraczają przyznany limit obszaru.
Bez długoterminowych danych pomiarowych niczego nie uzyskalibyśmy.
Dodano: 23  Maja  2018  00:15:33
CYTAT
~Ostatni
- A co robi w tej sprawie opozycja?
- Protestuje.

uśmiech


Domyślam się, że napisał to zwolennik władzy. Czy naprawdę tak z ręką na sercu jesteś w stanie powiedzieć, że Prezydent w tej sprawie zachował się w porządku? Od kampanii wyborczej do dziś? Czy wg. Ciebie Prezydent w tej sprawie nie kłamał? Czy może nie znał realiów i zwyczajnie lał wodę i manipulował mieszkańcami byle tylko zdobyć władzę?
Dodano: 22  Maja  2018  22:03:01
~zwykly
Zazwyczaj przed wyborami wszystko można a potem ...nic z tego nie wychodzi. I tak jest w tym przypadku. Obiecanki cacanki a ...
No cóż, najwyższy czas na zmianę władz w StW.
Dodano: 22  Maja  2018  15:10:00
~Ostatni
- A co robi w tej sprawie opozycja?
- Protestuje.

uśmiech
Dodano: 22  Maja  2018  12:24:37
~125
chciałyście takiego prezydenta nieudacznika to macie obiecywał gruszki na wierzbie a ludzie z Podkarpacia pisowca uwierzyli tylko lans i igrzyska potrafi robić jak cala partia PIS TYLKO NAGRODY I STOŁKI NALEŻNA DLA SWOICH A RESZTA NIECH WYJEŻDŻAJĄ!!!!!
Dodano: 22  Maja  2018  08:50:29
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe