Czy można wziąć kredyt na pesel?
Opublikowano: 8  Sierpnia  2018

Według narzędzia Keyword Planner, czyli po prostu planera słów kluczowych w Google AdWords, 110 osób miesięcznie wpisuje w wyszukiwarce Google zapytanie „czy można wziąć kredyt na pesel?". Można się domyślać, że użytkownicy wyszukiwarki zastanawiają się, czy znajomość numeru PESEL jest wystarczająca do tego, aby zaciągnąć na czyjeś dane kredyt. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista.

Kredyt na PESEL – czy to możliwe?

Numer PESEL nie jest przypadkowym ciągiem cyfr. Można z niego wyczytać m.in. rok urodzenia danej osoby czy też wskazać jej płeć. Czy jednak znajomość samego numeru PESEL jest wystarczająca do zaciągnięcia kredytu? Nie, dopiero kolejne kroki podjęte przez przestępców mogą sprawić, że będzie możliwe zaciągnięcie zobowiązania. Tylko w 2017 roku doszło według informacji opublikowanych na chronpesel.pl do 47 tysięcy prób wyłudzenia kredytu lub pożyczki. Jednak do wyłudzenia złodziej potrzebuje więcej naszych danych niż tylko numeru PESEL. Przyjrzyjmy się kilku głośnym sprawom, do których doszło w Polsce.

1. Urzędniczka skarbowa wyłudziła kredyty na dane 170 osób. Doszło do tego w Łęczycy. Teoretycznie nasze dane powinny być bezpieczne w Urzędzie Skarbowym. Jedna z urzędniczek znalazła jednak metodę na poważne oszustwo w ramach tej instytucji. Zasada działania była dosyć prosta – urzędniczka miała dostęp do wszystkich niezbędnych danych w pracy. Na ich podstawie kupowała dokumenty imitujące dowody osobiste i zakładała przez internet konta w bankach. W ten sposób mogła już zaciągać pożyczki – weryfikacji konta dokonuje się przecież m.in. na podstawie danych z rachunku bankowego. W mediach pojawiła się informacja, że oszustka mogła metodą „na słupa” wyłudzić nawet kilkaset tysięcy złotych. Większość poszkodowanych dowiadywała się o oszustwie od komorników i firm windykacyjnych.

2. 340 tysięcy złotych długu w banku, w którym… się nigdy nie było. Kobieta mieszkająca w Łodzi chciała przedłużyć kredyt odnawialny w swoim banku, jednak otrzymała odmowę. Powód? Okazało się, że jej mąż zaciągnął 200 tysięcy złotych kredytu, a zobowiązanie urosło do kwoty 341 tysięcy ze względu na to, że nie było spłacane. Poszkodowany nigdy nie był w tym banku, nigdy też nie korzystał z jego oferty. Jak doszło do tego oszustwa? Przestępca wykorzystał moment nieuwagi zaprzyjaźnionej recepcjonistki w przychodni i spisał dane poszkodowanego. Później zaciągnął kredyt na podstawie sfałszowanych dokumentów i zaświadczeń.

3. 30 poszkodowanych, na których dane zaciągnięto kredyty w Getin Banku w oddziale w Łomiankach. Poszkodowani nie wiedzieli, w jaki sposób ich dane mogły trafić do oszustów. Doszli do pewnych wspólnych wniosków, że np. wszyscy korzystali z jednej z firm blacharsko-lakierniczych, które działają w Łodzi. Podejrzenia dotyczyły również firmy, która zapewniała samochody zastępcze. Okazało się, że oszuści mieli nie tylko skany dowodów osobistych swoich ofiar, ale również prawa jazdy.

Jak widać, każda sytuacja była inna, jednak zawsze celem było zdobycie dokumentów lub większej liczby danych. Sam numer PESEL jeszcze nie wystarczy przestępcom do wyłudzenia kredytu na dane konkretnej osoby. Największym problemem jest jednak to, że poszkodowani dowiadywali się o wyłudzeniu na długo po tym, kiedy do niego doszło.

Jak się zabezpieczyć przed konsekwencjami wyłudzenia danych?

Nie istnieje sposób na to, aby nasze dane były bezpieczne, gdyż jak łatwo zauważyć, mogą one trafić w przeróżny sposób w ręce przestępców. Możemy jednak zrobić coś, co nas uchroni przed konsekwencjami wyłudzenia tych danych. Platforma chronpesel.pl wyśle nam powiadomienie zawsze wtedy, kiedy ktoś skieruje zapytanie o nasze dane do jednego z biur informacji gospodarczej. Analogicznie taka wiadomość trafi do nas, jeśli ktoś będzie próbował nas do tej bazy dopisać. Co to w praktyce daje? Fakt, że ktoś sprawdza nasze dane, a my o tym nic nie wiemy, prawdopodobnie oznacza, że właśnie ta osoba próbuje wyłudzić na nasze dane kredyt, pożyczkę czy też podpisać umowę z operatorem komórkowym. W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 71 773 78 00, gdzie zostaniemy poinformowani, co mamy dalej robić. Natychmiastowa reakcja może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

Czy można wziąć kredyt na PESEL?

Sam numer PESEL to zbyt mało, aby złodziej mógł wyłudzić kredyt na nasze dane, ale jeśli uzyska on więcej danych osobowych, to wtedy ryzyko oszustwa jest bardzo duże. Nikt z nas nie może mieć pewności, że nasze dane nie zostały już wykradzione bądź nie zostaną w przyszłości z dużych publicznych instytucji jak np. szpital. Dlatego warto zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie przed możliwymi konsekwencjami takiej sytuacji.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Syrena
A teraz chyba połączyli pakiety i wychodzi na to że za 10 zł masz wszystko w pakiecie
Dodano: 27  Września  2018  13:30:34
~Syrena
A teraz chyba połączyli pakiety i wychodzi na to że za 10 zł masz wszystko w pakiecie
Dodano: 27  Września  2018  13:30:29
~Syrena
A teraz chyba połączyli pakiety i wychodzi na to że za 10 zł masz wszystko w pakiecie
Dodano: 27  Września  2018  13:30:22
~Syrena
A teraz chyba połączyli pakiety i wychodzi na to że za 10 zł masz wszystko w pakiecie
Dodano: 27  Września  2018  13:30:11
~Syrena
A teraz chyba połączyli pakiety i wychodzi na to że za 10 zł masz wszystko w pakiecie
Dodano: 27  Września  2018  13:29:59
~kosiarz
Warto wykupić jakąś usługę której zadaniem jest ochrona naszych danych. Ja mam pakiet na chronpesel który nie kosztuje krocie a chroni jak należy smiech2
Dodano: 16  Września  2018  15:03:09
~layla
Kurde, dobrze że takie artykuły powstają bo jeszcze parę lat temu mało osób o tym słyszało. Ja sama dowiedziałam się o takich oszustwach niedawno i nawet nie czekałam dwóch dni, wolałam od razu zabezpieczyć swoje dane (bo nigdy nie wiadomo);)
Dodano: 14  Września  2018  17:45:46
~problem
Kurde, dane w necie do kupienia, dane wszędzie kradną, pesel też sprawia problemy. Chyba bym w nerwicę wpadł jakbym się tym wszystkim przejmował.Można zwariować. Dobrze, że mam tego chronpesela to przynajmniej takie problemy się mnie nie tyczą
Dodano: 3  Września  2018  11:42:33
~Bravo
Na pewno warto skupić się na bezpieczeństwie swoich danych, ponieważ coraz więcej ludzi chce się wzbogacić w nieuczciwy sposób właśnie dzięki wyłudzeniom danych
Dodano: 31  Sierpnia  2018  12:13:01
~Krasnalowa
Ochrona danych jeszcze nigdy nie wymagała takiej uwagi. Mam wrażenie że złodzieje bardziej obecnie cenią nasze dane niż portfele. Wg mnie ani rusz bez pakietu ochronnego w chronpesel czy czymś podobnym.
Dodano: 26  Sierpnia  2018  00:17:18
~Nanek
Kredyt na pesel wydaje się być tak absurdalny i niedorzeczny że szkoda gadać, ale... jednak się da go zaciągnąć. Masakra z naszymi przepisami. Gdyby nie ten chornpesel.pl to bym pewnie miał ze dwa kredyty na koncie bo przesiałem ostatnio dokumenty.
Dodano: 25  Sierpnia  2018  21:53:32
~Piper
Dobrze że chrońpesel się pojawiło na rynku, przynajmniej teraz mam głowę spokojniejszą i nie boję się od tak pozywać mojego dowodu jak muszę
Dodano: 24  Sierpnia  2018  21:34:42
Na moje dane osobowe prezydent mojego miasta wziął kredyt w wysokości 170 baniek.Jak uniknąć spłaty tego kredytu?Ba jak zmusić do płacenia krwiopijce?
Dodano: 21  Sierpnia  2018  13:08:12
~Kuba
@mecenas Dokładnie, niestety w dzisiejszych czasach handel danymi osobowymi to całkiem niezły interes z którego korzysta coraz więcej ludzi :/ Szkoda że ludzie chcą się wzbogacić na czyimś nieszczęściu
Dodano: 21  Sierpnia  2018  10:27:37
~mecenas
dobrze, że powstała taka usługa bo w tych czasach trzeba się zabezpieczać przed tego typu przekrętami
Dodano: 20  Sierpnia  2018  21:04:54
~Krasnalowa
Kredyt na dowód, to niby ułatwienie i przyspieszenie procedury, ale trzeba też pamiętać że to świetna furtka dla oszustów, którzy na pewno z niej korzystają jak "przypadkowo " znajdą cudzy dowód. Trzeba mieć coś w zanadrzu.
Dodano: 20  Sierpnia  2018  19:55:25
~Kisia
Ahh ten dzisiejszy świat. Dobrze że mam wykupiony pakiet ochrony danych, lepiej dmuchać na zimne, a przynajmniej śpie spokojnie
Dodano: 17  Sierpnia  2018  11:55:40
~Marek
Dla mnie ta platforma chronpesel.pl jest super opcją. Brakowało takiego zabezpieczenia dla przeciętnego "Kowalskiego". Teraz mając u nich abonament nie muszę się przejmować jakimiś kredytami bez mojej wiedzy.
Dodano: 16  Sierpnia  2018  20:49:19
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe