Brakuje krwi na Podkarpaciu

Image

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje o oddawanie krwi. Zapasy niektórych grup mocno stopniały.

Sezon letni to okres wyjazdów, urlopów, wycieczek dłuższych czy krótszych. Latem dochodzi do wielu wypadków, bo w okresie wakacyjnym więcej podróżujemy, korzystamy z basenów, akwenów wodnych, zwiedzamy i organizujemy wyprawy. O wypadki nie trudno. Podczas wakacji wyjeżdżają również krwiodawcy, a co za tym idzie, rzadziej zaglądają oni do centrów, by oddać krew. A krwi potrzeba zawsze.

W czasie wakacji, ze względu na wyjazdy, do stacji zgłasza się mniej krwiodawców. Sprawdziliśmy jakich grup jest najmniej, jeśli chodzi o zapasy krwi.

Najbardziej brakuje 0 Rh plus, 0 Rh minus, A Rh plus i B Rh minus. Stan średni odnotowano przy dwóch grupach: A Rh minus i Ab Rh minus. Stan optymalny utrzymuje się przy grupie B Rh plus.

Szacuje się, że corocznie w naszym kraju z banku krwi korzysta ponad 2 mln chorych. Krew nie tylko wykorzystywana jest do operacji czy też przeznaczana dla ofiar wypadków, jest też bazą wielu leków. Bez krwi nie da się ich wyprodukować.

Podczas lata, na różnego rodzaju piknikach, dożynkach, imprezach plenerowych organizowane są akcje zbiórki krwi. Krew mogą oddawać osoby w wieku między 18 a 65 rokiem życia, przy wadze co najmniej 50 kg. Trzeba być także zdrowym, co oznacza, że krew można oddać przynajmniej po 2 tygodniach po przebyciu choroby. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. „Zabieg” trwa zaledwie kilka minut. Chcąc oddać krew należy koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Oddając krew ratujesz życie i zdrowie drugiego człowieka. Każdorazowo, gdy oddajesz krew masz wykonywane badania laboratoryjne. W dniu oddawania krwi przysługuje zwolnienie z pracy.

W terenowym oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Stalowej Woli krew oddawać można od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00– 10.00.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Liljana

Krwi potrzeba zawsze, ale nie zawsze jest przyjmowana. Bo czasem jest za dużo danej grupy i jej nie chcą. Jakoś to źle zorganizowane jest - transportowana powinna być do innych szpitali.

~siwy

a ja mam krew z gorszego sortu i nie wiem czy będą chcieli taką

KRZYSIU

Dziwne tej patriotycznej honorowej na papierze są tu hektolitry,co prawda zanieczyszczonej piwskiem i innymi dopalaczami ale błękitnej nie skalanej żadną pracą.

gryf

w moich żyłach płynie gadzia krew więc nie mogę jej oddać

~wyga

niech pierdzistołki z urzędu z pis oddają krew, ja oddawałem honorowo wiele lat, ale musiałem wyjechać z kraju, już widzę te tłumy umiech

~Abc

Zabieg trwa kilka minut ale czekanoe w kolejce Rejestracja itd to razem ok 2h. Ale i tak warto pomagać. Jakby wszyscy mieli takie pojęcie o oddawaniu krwi jak ziemniak to nikt by nie oddał ani mililitra.

~jasio

i pokarza co som w stanie dac od siebie własnego DLA SPOLECZENSTWA którym RZADZA DLA JEGO DOBRA

~jasio

no to teraz niech władze samorządowe dadzą przykład

~Raziel

Może gdyby w końcu zaczęli płacić za oddanie krwi to skończyłby się problem niedoboru.

ziemniak

pewnie ja odam a oni sprzedadza koncerna kosmetycznym ni hu........ juz sie nie nabiore