Wybór i montaż listew do zabudowy karnisza - zrób to sam

Image

Każdy remont składa się z wielu etapów. Część z nich bezsprzecznie wymaga fachowej pomocy, gdyż jedynie doświadczone i wykwalifikowane oko eksperta jest w stanie należycie je zaplanować i zadbać o wszystkie detale. Są jednakże i takie elementy, o które - oczywiście po odpowiednim przygotowaniu - możesz zadbać sam. Należy do nich wybór i montaż listew do zabudowy karnisza. Aby umożliwić Ci ich samodzielny zakup oraz przymocowanie, stworzyliśmy dla Ciebie poniższy przewodnik. Jego celem jest wyposażenie Cię w odpowiednią wiedzę, dzięki której sam staniesz się fachowcem od maskujących karnisz listew przypodłogowych!

Każdy remont składa się z wielu etapów. Część z nich bezsprzecznie wymaga fachowej pomocy, gdyż jedynie doświadczone i wykwalifikowane oko eksperta jest w stanie należycie je zaplanować i zadbać o wszystkie detale. Są jednakże i takie elementy, o które - oczywiście po odpowiednim przygotowaniu - możesz zadbać sam. Należy do nich wybór i montaż listew do zabudowy karnisza. Aby umożliwić Ci ich samodzielny zakup oraz przymocowanie, stworzyliśmy dla Ciebie poniższy przewodnik. Jego celem jest wyposażenie Cię w odpowiednią wiedzę, dzięki której sam staniesz się fachowcem od maskujących karnisz listew przypodłogowych! Pomogli nam w tym specjaliści ze sklepu online www.DekorPlanet.pl

Przysufitowe listwy do zabudowy karnisza - czym się kierować podczas wyboru?

Listwy do zabudowy karnisza to specyficzna odmiana listew przyfusitowych wyprofilowanych tak, aby po przymocowaniu ich do sufitu maskowały szyny karniszowe. Ich najbliższymi krewnymi są rzecz jasna klasyczne listwy przypodłogowe i jeżeli miałeś okazję kupować na własną rękę właśnie je, to zapewne pamiętasz, z jak wielu rozmaitych tworzyw są ona produkowane i jak różnymi cechami charakteryzuje się każde z nich. Tutaj sprawa jest znacznie prostsza - większość listew do zabudowy karnisza wyprodukowana jest z podobnych materiałów, które wyróżnia zbliżona odporność na wilgoć i lekkość. Nie muszę to być sztywne tworzywa, dobrze znoszące uszkodzenia mechaniczne, gdyż raczej nie szkodzi im to pod sufitem. Dlatego pierwszy problem - szczegółowe zapoznawanie się poszczególnymi surowcami - masz z głowy!

Listwy do zabudowy karnisza - z czego mogą wynikać wyższe ceny?

Oczywiście może się zdarzyć, że spotkasz model znacznie droższy, niż pozostałe. Zwykle jest to skutkiem wielopoziomowości i specjalistycznego profilowania, dającego efekt wielopłaszczyznowości i przestronności. Czasami posiadają dodatkowe elementy, jeszcze bardziej ułatwiające samodzielny montaż bądź wyjątkowy kształt, umożliwiający zamontowanie listwy oświetleniowej LED. Wyższa cena może być również podyktowana wykorzystaniem specjalistycznego materiału, odpornego na skrajne temperatury lub naprawdę wysoki poziom wilgotności - nie są to jednak warunki występujące na co dzień w naszych domach. Inwestując więcej w listwy do zabudowy karnisza zyskujesz gwarancję, że przetrwają one wiele lat, nie oznacza to jednak, że tańsze modele odpadną po kilkunastu miesiącach.

Montaż listew maskujących karnisz - dwa sposoby

Jeżeli dokonałeś już wyboru i zakupiłeś listwy maskujące karnisz, pora przystąpić do ich montażu. W tej kwestii istnieją dwa rozwiązania - spoiwo mocujące lub gotowy system montażu. Czym one się różnią?

Jak samodzielnie przykleić listwy do zabudowy karnisza?

Wykorzystanie specjalnego, dedykowanego właśnie takim listwom kleju to opcja znacznie prostsza, niewymagająca wiercenia w ścianie. Nie musisz posiadać praktycznie żadnego sprzętu (oprócz drabiny, linijki, piłki i ołówka, ale o tym później) i możesz zrobić to właściwie bez większych przygotowań. Istnieje jednak ryzyko, że jeżeli w przypadku remontu nastąpi konieczność odklejenia listew, mogą zostać one zniszczone i niemożliwe będzie ich ponowne wykorzystanie.

Samodzielny montaż listew przysufitowych do zabudowy karnisza

Druga opcja umożliwia co prawda wielokrotne zdejmowanie i zakładanie listew bez żadnej szkody, wymaga jednak dokładnego i precyzyjnego zaplanowania rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu montażu, a także przymocowania ich do ściany. To opcja dla bardziej wprawionych majsterkowiczów, dysponujących odpowiednim sprzętem.

O czym pamiętać, przyklejając listwy do zabudowy karnisza

Jeżeli zdecydowałeś się na przyklejenie listew do sufitu (pamiętaj - zawsze do sufitu, nigdy do ściany), mamy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek. Po pierwsze - najlepiej zrobić to od razu po malowaniu pomieszczenia. Farba jest wtedy najczystsza, niepokryta żadnymi zabrudzeniami, dzięki czemu spoiwo będzie działać najbardziej efektywnie. Po drugie - daj klejowi minimum 24h na wyschnięcie i dopiero potem przystąp do dalszych działań. Po trzecie - jeżeli wybrane przez Ciebie listwy do zabudowy karnisza są również modelem oświetleniowym, nie przyklejaj listwy LED od razu. Przeprowadź najpierw próbę „na sucho” z listwą LED jedynie położoną w dedykowanym jej miejscu. W ten sposób skontrolujesz sposób i jakość oświetlenia, by zweryfikować, że właśnie o taki efekt Ci chodziło.

Jeden etap montażu listew pozostaje niezmiennie, niezależnie od sposobu, na jaki się zdecydowałeś - jest to docięcie listew i dopasowanie ich długości do ścian pomieszczenia. Pamiętaj, by nie robić tego zbyt nadgorliwie. Za długie listwy możesz skrócić, ale te zbyt krótkie ciężko Ci będzie sensownie wykorzystać.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.