Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe

Image

Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe przedstawiło swoich kandydatów startujących w wyborach samorządowych. Omówiono także kolejne punkty programu.

Połączył ich wspólny program wyborczy i wspólna wizja prężnie rozwijającej się silnej Stalowej Woli, a także sprzeciw wobec obecnej polityki prowadzonej przez przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość. Chcą walczyć „o inną Stalową Wolę”. Program podzielony został na XII bloków tematycznych: Polityka Senioralna, Polityka Mieszkaniowa i Instytucjonalna, Ochrona Środowiska, Zdrowie, Bezpieczeństwo, Edukacja Zawodowa, Nauczanie Integracyjne- Szkoła Otwarta dla Wszystkich, Wychowanie przez Wolontariat, Edukacja Obywatelska i Prawna, Kultura jako Element Budujący Wizerunek Miasta, Gospodarka i Finanse, Sport i Rekreacja. Spotkanie poprowadził Waldemar Pawłowski.

Kandydat na prezydenta Andrzej Szymonik podkreślił, że gospodarka dla każdego miasta powinna być priorytetową sprawą.

- Pierwsza rzecz to podatki. W tej kadencji obecne władze miejskie, wraz z prezydentem, podniosły podatek od nieruchomości dla prowadzących działalność gospodarczą o 35%. O 35% podniesiono podatek tym, z których miasto żyje. W tej chwili jego wysokość jest podobna jak np. w Warszawie. Czy ktoś prowadzący działalność gospodarczą będzie chciał otwierać tutaj nowy biznes mając tę wiedzę, że te podatki wzrosły o 35%? Dlatego proponujemy niepodnoszenie tego podatku, a jeżeli budżet na to pozwoli, chcemy obniżyć podatki dla prowadzących działalność gospodarczą w Stalowej Woli- mówił Andrzej Szymonik, kandydat Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego na urząd prezydenta Miasta Stalowa Wola.

Andrzej Szymonik zwrócił także uwagę na problem mieszkaniowy. Skrytykował sposób budowania przez MZB lokali- za pożyczone pieniądze. Kandydat chciałby żeby miasto przekazywało tereny deweloperom, którzy własnymi środkami stawialiby bloki. W zamian dawaliby kilka mieszkań na lokale socjalne gminie. Problemem Stalowej Woli jest znikoma ilość terenów inwestycyjnych. Jedynym rozwiązaniem jest poszerzenie tych obszarów. Kandydat chciałby też dokonać zmian w spółkach miejskich. Mówił o braku wodociągów na niektórych ulicach co w XXI wieku nie powinno mieć miejsca. Środki finansowe przekazywane są na nieodpowiednie cele, a powinny służyć inwestycjom, na które czekają mieszkańcy. Spółki powinny realizować zadania, do których są powołane. Problemem, z którym trzeba będzie się zmierzyć w kolejnej kadencji jest też zadłużenie miasta.

- Jak wiemy Stalowa Wola jest zadłużona tak jak nigdy dotychczas. 4 lata temu ten dług wynosił około 67 mln zł. W tej chwili sięga 200 mln zł. Na dobrą sprawę nie wiemy czy to jest wszystko- mówił Szymonik.

Kandydat jest zdania, że najpierw trzeba zarobić, a dopiero później wydawać na przyjemności i zabawę.

Program Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego ułożyli specjaliści z różnych dziedzin, między innymi: Renat Butryn, Joanna Grobel- Proszowska, Kinga Sołtys i Damian Marczak.

Podczas spotkania o polityce senioralnej mówiła Joanna Grobel- Proszowska. Porozumienie proponuje m.in. powołanie Rzecznika ds. Seniorów, a także: monitorowanie problemów społecznych i potrzeb seniorów, ścisłą współpracę z Radą Seniorów i organizacjami senioralnymi, inicjowanie i partycypowanie, opracowywanie projektów adresowanych do seniorów, wspieranie seniorów w kontaktach z instytucjami społecznymi, załatwianie spraw urzędowych, podejmowanie interwencji w istotnych sprawach seniorów będących we właściwości wydziałów UM lub jednostek organizacyjnych, współpracę z instytucjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów, zabezpieczenie jednakowych warunków korzystania ze wsparcia miasta dla wszystkich organizacji emeryckich, zapewnienie efektywnego funkcjonowania tworzonego Stalowowolskiego Centrum Aktywizacji Seniora w zakresie kierowania jego działalnością przez strukturę organizacyjną Gminy, bezpłatną pomoc prawną itd.

W tym wszystkim nie należy zapominać o potrzebach osób młodych. W mieście brakuje przedszkoli i żłobków. Rodzice zmuszeni są korzystać z płatnych placówek, bo dla ich pociech brakuje miejsca w tych publicznych. Obecnie na terenie Stalowej Woli działa aż 11 placówek prywatnych. Miasto powinno z nimi bardzo ściśle współpracować. Najbardziej odczuwalny jest brak żłobków i ta sytuacja, jak mówił Daniel Marczak, musi się szybko zmienić. Otwarcie nowych placówek umożliwi rodzicom powrót na rynek pracy. Nie może być tak, że rodzic musi zostać w domu z maluchami, bo nie stać go na żłobek czy przedszkole.

- Uważamy, że lepiej wybudować kolejne przedszkole, kolejny żłobek niż imprezować- mówił Damian Marczak.

Kinga Sołtys poruszyła problem bezdomności zwierząt, mówiła też o konieczność utworzenia banku żywności dla zwierząt i schroniska z prawdziwego zdarzenia. O sporcie i aktywności fizycznej opowiadał długoletni prezes Stali Stalowa Wola Jerzy Kałużny. Miasto posiada dużą bazę sportową, ale brakuje jednolitego środowiska sportowego jednoczącego wszystkie sekcje, dyscypliny, brakuje kierownika, który miałby pod swoją pieczą sport amatorski, wyczynowy i rekreacyjny. Przy prezydencie powinna powstać Społeczna Rada Sportu i Sekcja Sportowa Senior. Jak mówił Jerzy Kałużny trzeba by przywrócić dobre relacje na linii szkoła- klub, zawodnik- nauczyciel- trener. Kiedyś Stalowa Wola liczyła się na arenie ogólnopolskiej i to powinno znów mieć miejsce. W magistracie powinien powstać Wydział Sportu i Rekreacji. Jeśli opozycja dojdzie do władzy postara się również, by w mieście funkcjonował Biały Orlik. Jak mówi Kałużny za pieniądze wydane przez kilka lat na wynajem lodowiska moglibyśmy mieć już własny obiekt. Trzeba by również pomyśleć o rozbudowie miejskiej pływalni. Obecnie zainteresowanie basenami jest ogromne.

Opozycja uważa również, że imprezy organizowane obecnie przez Kancelarię Prezydenta Miasta są bardzo kosztowne, nie służą jednak promocji Stalowej Woli, a promocji samego prezydenta. Jak mówił Waldemar Pawłowski pieniądze na imprezy masowe, nazywane imieniem Lucjusza Nadbereżnego, płyną do zewnętrznych firm, a nie zostają „w domu” jak to było wcześniej. Nie doceniamy też tego, co mamy na miejscu.

Opozycja zachęca mieszkańców do pójścia na wybory 21 października 2018 roku i wybranie kandydatów, którzy dobrze będą reprezentować nas w Radzie Miasta i Radzie Powiatu.

Komitet Wyborczy Wyborców Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe

Kandydaci do Rady Miasta

Okręg numer 1

1. Renata Butryn
2. Florek Jerzy
3. Czwarno- Sieroń Małgorzata
4. Hasiak Maria
5. Karbarz- Rypińska Zenobia
6. Szuwalski Wojciech
7. Kozińska- Jajdelska Elżbieta
8. Miler Daniel
9. Marczak Damian

Okręg numer 2

1. Szymonik Andrzej
2. Augustyn Jerzy
3. Sołtys Kinga
4. Korniak Teresa
5. Dec Krystyna
6. Kopyto Jakub
7. Kania- Sobek Małgorzata
8. Kulczuga Artur

Okręg numer 3

1. Przytuła Dariusz
2. Brzeziński Leszek
3. Jurecki Jan
4. Karkut Maria
5. Raszek Martyna
6. Markowska Barbara
7. Bełczowski Robert

Okręg numer 4

1. Grobel- Proszowska Joanna
2. Kukiołka Alina
3. Kardasz Marcin
4. Bajek Krzysztof
5. Bogaczyk Halina[/n 6. Wajs Krzysztof
7. Podkówka Marek

Kandydaci do Rady Powiatu

Okręg numer 1

1. Kłosowski Antoni
2. Wojtala Wiesława
3. Siek Janina
4. Ptasiński Henryk
5. Bołcoń Grażyna
6. Tyburska Bogusława
7. Kamiński Witold

Okręg numer 2

1. Barwiński Andrzej
2. Marzycka Irena
3. Pawłowski Waldemar
4. Tyrała Mariola
5. Bednarowicz Jerzy
6. Dębowiec- Romanów Aleksandra
7. Moskwa Ryszard
8. Lewicka Wanda

Okręg numer 3

1. Żmuda Dariusz
2. Jędryka Paweł
3. Radzik Agnieszka
4. Kowal Maria
5. Karaś Andrzej

Okręg numer 4

1. Stendiuch Mirosław
2. Ostrowska Marzena
3. Choroszy Emil
4. Zając Jolanta
5. Kubicki Cezary
6. Burek Iwona

Przewiń do komentarzy


























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =