Centrum Aktywności Seniora w Centrum 4

Image

We wtorek, na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, poinformowano o przystąpieniu do realizacji Stalowowolskiego Centrum Aktywności Seniora.

Spotkanie miało miejsce w budynku Centrum 4, gdzie na ostatniej kondygnacji powstanie centrum senioralne. Uczestniczył w nim prezydent Lucjusz Nadbereżny i przewodniczący Rady Seniorów Józef Górniak. Projekt i koncepcję nowej siedziby opiniowała całą stalowowolska „rada starszych”. Posiedzenie odbyło się dziś na miejscu. Koncepcja przygotowana będzie do końca listopada, później ogłoszony zostanie stosowny przetarg/

- W Stalowej Woli działa 14 klubów senioralnych. Są to stowarzyszenia, kluby. Ci ludzie tułają się po różnych miejscach. Są przy spółdzielniach, są przy kościele, domach kultury- mówił Józef Górniak.

Koniecznym stało się więc zintegrowanie całego środowiska w jednym miejscu. Kluby seniorów liczą od około 25 do 140 osób. Dostatecznie duża siedziba z lokalizacją, która pasowałaby większości była jedynie w Centrum 4, czyli lokalu należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej. Udało się pozyskać niemal 100m2 w porozumieniu z SM. Prace nad przystosowaniem pomieszczeń do celów senioralnych potrwają do 2020 roku. Rada Seniorów koncepcję zaakceptował jednogłośnie.

- W Stalowej Woli środowisko senioralne jest wyjątkowo silne, wyjątkowo prężne. To co cieszy, to to, że Rada Seniorów całym środowiskiem, wspólnie napisała program funkcjonalny tego miejsca. Architekci dobrali odpowiednie rozwiązania techniczne, przestrzeń, aby spełnić oczekiwania naszych seniorów - mówił Lucjusz Nadbereżny.

Jak wyjaśnił prezydent powierzchnia Stalowowolskiego Centrum Aktywności Seniora będzie „mobilna”, dostosowywana na bieżąco do danych potrzeb w zależności od tego, czy będzie to spotkanie, czy zaplanowane wydarzenie. Wejście do budynku zmieni się, bo od strony Al. Jana Pawła II zostanie zainstalowana winda. Obecnie, by dostać się na górę trzeba pokonać niebezpieczne schody.

W środku wydzielona zostanie sala widowiskowo- artystyczna.

- To ukłon w stronę niesamowitych pasji artystycznych, kulturalnych, chóralnych, które możemy podziwiać na Dniach Seniora i na innych wydarzeniach, które są organizowane przy udziale środowiska senioralnego- mówił prezydent.

W Centrum znajdzie się również kawiarenka. Będzie w niej można, głównie do południa, nie tylko napić się czegoś ciepłego, spotkać się, porozmawiać, ale i zagrać w szachy czy brydża. Popołudniami w tym pomieszczeniu będą odbywać się spotkania tematyczne, jubileuszowe. Planowane jest również otworzenie sal: języków obcych, komputerowej (zamienianej na salę bankietową), kuchennej, prac ręcznych, fitnessu, ćwiczeń fizycznych, zajęć wokalnych, a także porad prawnych i medyczna.

Przewidziano również część administracyjną dla osób prowadzących animację, zajęcia i dla stowarzyszeń, które będą tam się mieścić (na dokumentację i sprawy biurowe). Ciekawym pomysłem zaproponowanym przez architektów jest możliwość dobudowania tarasu letniego (zielony dach). Całość ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Seniorzy złożyli w magistracie wniosek, aby Centrum stanowiło odrębną jednostkę organizacyjną miasta. Jak zapowiedział prezydent gmina będzie się starać o pozyskanie środków na to zadanie z programu Senior+ i Dostępność +.

Stalowowolskie Centrum Aktywności Seniora ma powstać za kwotę około 4 mln zł. Comiesięcznie będzie odprowadzany czynsz za użytkową powierzchnię do Spółdzielni Mieszkaniowej.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ano

Dobrze Pan Andzrej Szymonik powiedział w wywiadzie na stw 24 "Od pustych obietnic gorsze są głupie obietnice, które się spełni… Ja chcę być poważny i wiarygodny.".

~informator

Nadberezny bedzie miał gdzie wypowiadac sie jak bedzie na emeryturze.Ludzie nie beda musieli wtedcy słuchac jego bełkotu o placach zabaw i parkingach.

~@usia-siusia

Rzeczywiście te baby to są już "po przejściach", a nawet po dwóch! Więc niech sobie w tym Centrum=4 podśpiewują...

~buhahaaa

opozycyjne trole...nic nie maja do zaproponowania jak i ich mocodawcy...tylko ujadanie. Macie wiadro pomyj na przepitke bo wam wary wyschły....he he...

~Siwy

Za te dykty też zapłacono pieniędzmi z urzędu naszego miasta. Są infantylne i żałosne. Kto wystawia w Polsce tapicerowane meble pod gołym niebem. Który emeryt czułby się bezpiecznie siedząc na takim krzesełku, w dodatku umieszczonym na stopniu?
Uśmialiśmy się, gdy na planszach planowanych przed MDK upiększeń na przestrzeni kilku metrów kwadratowych znalazła się dzika kaczuszka w wodzie, wąchający ją piesek oraz kotek na spacerku z małą dziewczynką. Jakie słodkie to było...
Ktoś sobie jaja robi z Nadbereżnego i nas, ale bierze za to konkretne pieniądze. Na forum dla architektów nasze miasto zasłynęły już nie tylko łabądkiem na rondzie.
Planowane centrum to po prostu dopłacanie 4 milionów Spółdzielni Mieszkaniowej i budowa windy, bo nikt tego nie chciał wynająć!

~szok

Już się nie da czytać tych wypocin hejterskich opozycji w komentarzach. Zachowują się jakby u siebie w domu byli, a nie są

~janek

do usia siusia, hejterze naucz sie szanowac starszych ludzi bo dzieki nim wszystko mamy. Aty jak bedziesz w ich wieku to nawet protez z plastyku nie bedziesz mial. Z taka filozofia to marny twoj zywot.

~usia siusia

Uważam że to bardzo dobre miejsce dla tych wszystkich starych
chórzystek z Lasowiaków by miały gdzie się popisywać i szczerzyć porcelanowe ząbki - usia siusia !

~mieszkaniec

Brawo brawo kolejne inwektywy opozycyjnego trola.
Ale bedzie bum w niedzielę, odechce sie hejtu!

~heniek

Do z internetu [przytula], oszolomie nie kompromituj sie juz na maksa bo mi wsted przynosisz. Zaden emeryt nic z ZUS nie dostal lecz moi informatorzy poinformowali mnie ze od tego przyszlego roku juz zawsze bedzie sprawiedliwy podzial pieniedy z ZUS. A na czym ten sprawiedliwy podzial bedzie polegac, wiec ci co maja male emerytury dostana duze podwyzki a ci co maja duze emerytury dostana mala podwyzke. Ja uwazam ze juz dawno tak powinno byc, dzis nikt by nie pobieral mniej niz tysiac zlotych na reke. Po co placic niektorym POLAKOM wiecej niz 5 tysiecy jak nawet 2 tysiace kazdemu wystarczy [mowa tu o kasie na reke].Jezeli POLACY ciezko pracuja za 1550 zlotych na reke to emerytura 5 tysiecy jest bardzo wysoka.

~Gość

A zauważyliście że jak ktoś merytorycznie i do rzeczy daje komentarz z trafnymi spostrzeżeniami to nikt się do tego nie odnosi? nikt nie chce rozmawiać z mądrymi czy po prostu brak wam zagorzali fani PISu argumentów? bo z waszej strony niema żadnych uwag, żadnego potwierdzenia faktów tylko w kółko gadanie - hejt, opozycja, Po won itd...
I taki jest elektorat PISu - krzykacze, bez wiedzy, ślepo zapatrzeni zajadają pisową kiełbasę...
Bo czy dobrym gospodarzem jest taki który dla miasta generuje same koszta? - czy park linowy, wodny czy błonia, czy klub seniora dadzą przychód miastu? nie- tylko koszta inwestycji oraz utrzymania.
jeżeli pasuje wam gospodarz który na przysłowiowym prowidencie utrzymuje miasto to głosujcie na lucka - ja wole mniej ale z głową!
niestety żadna władza nie ma takiego programu i jak zawsze nie ma na kogo głosować...:/ sami złodzieje i rozpie-lacze żyjący na publiczny koszt :/

~Krzysiek

@manekin
Nie jesteś hejterze ze stalowej woli, oddal się z tego portalu

manukun

@bodo
Wydali kilkadziesiąt milionów złotych na gadżety komunikacji miejskiej i centrum senioralne, zapomnieli zrobić rozkład jazdy.

~bolo

Co za dziadostwo to Centrum Seniora,za dzieci to owszem ładne ale nie dla seniorów,chyba żeby im kręgosłupy już słabe całkiem nawaliły bzdurne projekty bez pojęcia.

~Prawda

Uwiera opozycję Nadbereżny, bo dużo zrobił dla miasta i troll opozycyjny nadaje jakby wścieklicę miał. Jeszcze 2 dni.

~z internetu

Jak co roku tak i w tym ZUS wysłał listy do przyszłych emerytów, z prognozowaną emeryturą. Ci szybko połapali się, że coś jest nie w porządku w porównaniu do otrzymywanych wcześniej informacji. Emerytura mniejsza niż wcześniej z wielu powodów Listy zawierające informacje dotyczące stanu ZUS-owskiego , trafiły już do milionów Polaków, którzy szybko zauważyli, że prognoza jest dużo gorsza niż jeszcze rok temu. Na tę sytuację składa się wiele czynników. Najważniejszym z nich zdaje się jednak obniżenie wieku emerytalnego. To z kolei powoduje następujące zmiany: składki odkładane są przez mniej miesięcy, przez co świadczenie wypłacane jest przez więcej lat, a jego ogólna suma jest mniejsza. Podobne informacje otrzymało już miliony osób, które ukończyły 35 rok życia. Z drugiej strony szykowana na marzec przyszłego roku waloryzacja emerytur i rent będzie najniższa od lat. Zgodnie z tym co powiedziała na antenie TVP minister finansów, Teresa Czerwińska, rząd szykuje z tego tytułu aż 7 miliardów złotych, które zostaną spożytkowane na dofinansowania niskich świadczeń.
Bardzo dobrze tym, co dali się nabrać na obniżenie wieku emerytalnego. Nadal słuchajcie co Wam „obiecują”, a niebawem obudzicie się z ręką w nocniku. Ludzie, Bóg dal wam rozum. Trzeba myśleć; Co wy wszyscy o tym, aby pracować jak najdłużej. Ja pracowałem długo i zarobki miałem dobre i co z tego, że wypracowałem 320% średniej krajowej? Rząd okrada mnie co miesiąc na 500 zł. Nie dajcie się robić w konia, że jak będziesz pracował długo, to wypracujecie sobie wysoką emeryturę. Będzie mieć z czego okradać cię rząd – piszą zbulwersowani internauci.

~Wykopki w PiS

W PiS trwają zakulisowe rozmowy o przyszłości wielu kluczowych polityków. To właśnie Szydło, Adamczyk, Tchórzewski, Zaleska i Kempa mają „przejść” do Europarlamentu. Naturalne jest więc to, że będą musieli zrezygnować z polityki krajowej.
Podobno konflikt między Ziobro i Morawieckim jest tak silny, że premier chciałby przenieść go do Brukseli. Byłby to ogromny cios dla polityka, ponieważ zdaje się być mocno zaangażowany w obecne zmiany w sądownictwie. Decyzja ma leżeć po stronie Kaczyńskiego.

~@dziadek

W Tworkach znowu podłączyli wam Internet?

~maniek10

Manukin dobrze pisze,ale Nadberezny nie czyta jego dobrych rad woli innych doradcow.

~@WYBORCA

Tyt masz ludzi inteligentnych za idiotów? Przecież to nie są oszołomy z PiSekty!

~dziadek

no nie jak czytam te wypociny ..manekina ..pseudo polaka i sus..po sexie to mam tylko jedno pragnienie ..aby ze wstydu chodz jedna morda sie spaliła tych ich wielbicieli. Na początek proponuje morde rudego lisa . Ale czy te kreatury mają wstyd???????????

~Obserwator

Nadbereżny skasował w 3 debatach Szymonika. Wie co zrobić w mieście. Szymonikowi Renia nawet mówić za bardzo nie pozwala.

~@Polak

To i tak masz dobrze bo ja wyobraź sobie podnoszę deskę sedesową i nie uwierzysz .....😳

manukun

@janek
Właśnie taki poziom ignorancji prezentuje tzw. dobra zmiana. Tam mieszkaniec jest potrzebny jedynie do głosowania, emeryt niech sobie kupi okulary, niezadowolony z polityki niech się wyprowadzi, a pracujący niech cichutko siedzi i pokornie płaci na utrzymanie panów...

~Vixen

Tylko Nadbereżny jest gwarancją pozytywnych zmian w Stalowej Woli. Widać to od 4 lat i dlatego opozycja ujada

~POLAK

MASAKRA!!!!!OTWIERAM LODÓWKE A TAM NADBEREŻNY!!!!!!!!!!!CZŁOWIEKU DAJ ODPOCZĄĆ !!!!!!!!!

~@Ewelina

Ewelinko a ty w jakiej pozycji dawałaś i ile zarobiłaś dzisiaj w Metalowcu, Gdzie cię wszyscy doskonale znają na wszystkich piętrach?

~GIGI

Nie mam nic do Lucka (oprócz tego że zadłuża na potęgę i będziemy musieli za jakiś czas prosić Biedronia żeby posprzątał), ale jak na niego patrze to mi się widzi taki mały lucyferek. Tylko różek brakuje umiech

~Ewelina

Hejterze opozycji jeszcze tylko 3 dni a potem będzie z tobą spokój.
Idź już pod Metalowiec bo kasy jeszcze zabraknie dla ciebie!

~michalek

Od 1 stycznie 2019 nie będzie juz użytkowania wieczystego wiec...????