Bycie radnym traktuję jak służbę

Image

21 października 2018 wybierzemy w Stalowej Woli nowych radnych do rady miejskiej, powiatu, sejmiku wojewódzkiego oraz prezydenta miasta. Zapraszamy do rozmowy z kandydatem do Rady Miejskiej Grzegorzem Męcińskim, radnym obecnej kadencji, menedżerem, literatem, prezesem Miejskiego Klubu Strzeleckiego Miłośników i Kolekcjonerów Broni „Ur” oraz rekonstruktorem w Grupie Rekonstrukcji Historycznej "Zakłady Południowe".

Zdecydował się Pan ponownie kandydować do Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Co Pana do tego skłoniło?

Skłoniło mnie do tego wiele rozmów z mieszkańcami, ale i wytężona, skuteczna praca w samorządzie w kadencji 2014-2018. Minione cztery lata uważam za bardzo owocne pod względem zrealizowanych i zapoczątkowanych inwestycji w naszym mieście, ale także z powodu przyjaznej, spokojnej atmosfery, która temu towarzyszyła, a także dobrej współpracy z obecnym prezydentem miasta Lucjuszem Nadbereżnym. Mam też nowe pomysły co do kadencji 2018-2023. Chciałbym także dopilnować zakończenia projektów, które zostały zapoczątkowane.

W jakich komisjach pracuje Pan w Radzie Miejskiej? W której działania są najtrudniejsze?

W mijającej kadencji pracowałem w trzech komisjach stałych Rady Miejskiej: Oświaty, Kultury i Sportu; Rewizyjnej oraz Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, gdzie pełniłem funkcję przewodniczącego komisji. Przez nieco ponad rok pracowałem także w komisji Budżetu i Finansów. Osobiście interweniowałem na wniosek mieszkańców kilkadziesiąt razy, m.in. w instytucjach miasta i powiatu, ale także podczas sesji oraz komisji miejskich. A były to sygnały nie tylko z mojego okręgu, ale z terenu całego miasta, żadnego sygnału nie zlekceważyłem. Bycie radnym traktuję jak służbę.

Najtrudniejsze działania? Każda z wymienionych komisji miała swoją specyfikę. Ale najtrudniejsze działania podejmowała Komisji Rewizyjna. Jest to komisja stała, jako jedyna określona w ustawie o samorządzie gminnym. Powierza się jej kontrolę legalności, rzetelności, celowości i gospodarności działalności prezydenta, podporządkowanych mu jednostek oraz jednostek pomocniczych gminy. W ramach jej działalności rozpatrywaliśmy m.in. skargi mieszkańców i opiniowaliśmy projekt budżetu oraz wykonanie budżetu za dany rok, kontrolowaliśmy jednostki podległe miastu.

Czy jest Pan zadowolony z mijającej kadencji? Co jest największym sukcesem Pana kadencji 2014-2018?

Tak, jestem zadowolony. Uważam że kadencja 2014-2018 była najbardziej udaną kadencją samorządu miasta co najmniej ostatniej dekady. Nie prowadziliśmy na linii Rada Miejska- Prezydent jałowych sporów, tylko konstruktywne dyskusje, które skutkowały pomysłami na polepszenie bytu mieszkańców Stalowej Woli. Dzięki temu bardzo wiele inwestycji zrealizowano w tej kadencji, m.in.: liczne miejskie inwestycje drogowe i podwórkowe, otwarcie bram huty i umożliwienie przedsiębiorcom i mieszkańcom swobodnego przejazdu przez tereny przemysłowe, modernizacja wraz z powiatem ulic Poniatowskiego, Przemysłowej i Klasztornej, wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla emerytów, rencistów i osób na świadczeniach przedemerytalnych, ożywienie Parku Miejskiego przez unikatowe inwestycje- Wodny Plac Zabaw i Park Linowy, wybudowanie drugiego żłobka miejskiego, budowa bloków czynszowych na ul. Orzeszkowej, czy kompleksowe zagospodarowanie błoni nadsańskich. Jest też wiele inwestycji rozpoczętych- w trakcie realizacji, np. budowa Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej. Natomiast jednym z moich osobistych największych sukcesów tej kadencji jest doprowadzenie do ogłoszenie przetargu na Podwórko dla Pława.

No właśnie. Projekt Podwórko dla Pława to Pana „dziecko”. Czy mógłby Pan coś o nim więcej powiedzieć?

O zagospodarowaniu terenu między blokami przy Przedszkolu nr 11 mówiłem już podczas poprzedniej kampanii samorządowej, 4 lata temu. Deklarowałem wówczas, że zainicjuję działania zmierzające do rewitalizacji tego dużego placu. Przy współpracy z prezydentem Lucjuszem Nadbereżnym, ale przede wszystkim z mieszkańcami osiedla zdołaliśmy wypracować koncepcję zagospodarowania tego terenu. I tak na osiedlu Pławo przy Przedszkolu nr 11 powstanie nowoczesny plac zabaw, strefa sportu z boiskiem wielofunkcyjnym oraz rekreacji dla starszych z siłownią terenową. Pojawią się nowe nasadzenia a także fontanna posadzkowa, która szczególnie w upalne dni odświeży powietrze wśród bloków. Cały teren będzie oświetlony i monitorowany. Projekt Podwórko dla Pława otrzymał niemal 600 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Termin zakończenia prac przewidywany jest na czerwiec 2019r.

Co o sobie prywatnie może powiedzieć Grzegorz Męciński, czym się Pan zajmuje w wolnych chwilach?

Mam 41 lat. Wraz z żoną Martą wychowujemy dwie córki w wieku 10 i 15 lat. Ukończyłem studia wyższe z zakresu ekonomii. Jestem absolwentem studiów menedżerskich Executive Master of Business Administration (EMBA) oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Kilkanaście lat pracuję na stanowiskach kierowniczych, m.in. w branżach komercyjnych, aktualnie na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej. Jestem pasjonatem literatury i historii- współzałożycielem i byłym prezesem Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, prezesem Miejskiego Klubu Strzeleckiego „Ur” oraz członkiem Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”. Zostałem powołany także do Rady Muzeum Regionalnego oraz Powiatowej Rady Rynku Pracy w Stalowej Woli. Czasu wolnego zostaje więc niewiele. Jednak w wolnym czasie lubię przeczytać książkę, posłuchać dobrej muzyki czy też spędzać czas z rodziną.

Co chciałby Pan zrobić, gdyby został Pan ponownie wybrany na radnego?

W samorządzie miasta, podobnie jak do tej pory, pragnę się zajmować sprawami związanymi z gospodarką, bezpieczeństwem stalowowolan, ulepszaniem infrastruktury miejskiej, kulturą, historią i wspieraniem pozytywnych inicjatyw mieszkańców. Mam wiele pomysłów na rozwój miasta i polepszanie komfortu życia zamieszkujących go mieszkańców. W nadchodzących wyborach samorządowych proszę o Państwa głos. Na pewno nie zawiodę.

Zainteresowanych po więcej informacji zapraszam na FB www.facebook.com/mecinskiradamiejska/ .

Materiał wyborczy KWW Prawo i Sprawiedliwość

Przewiń do komentarzy
























Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona