Koniec protestu policjantów

Image

Minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 r.

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~sasa

oni chcą pracować 15 lat i emerytura.. to jakieś sajens fikszyn. Nieroby.

~Policeman

No i fajnie😀 Polepszyło się,braki kadrowe są to teraz nie ma co narzekać na pracę i namawiać policjantów na zmianę pracy jak im źle,tylko przyjmować się w niebieskie szeregi. Wakatów od groma,a chętnych potrzebują!!! Sytuacja zmieniła się na lepsze to tylko się przyjmować

e2rds

Do Slim, najgorzej jak przygaduje kocioł garnkowi. Przeczytaj co sam napisałeś, to też wstyd i obciach.

~@Mieszkaniec

Jemu już tylko eutanazja może pomóc nic więcej🤣🤣🤣

~Slim

@hloapak, PiS jest tak wieki, jak wielka u ciebie jest znajomość ortografii. Dobrze dla pisu, że potrafisz postawić krzyżyk na karcie wyborczej i krzyżykami się teżpodpisuj będzie mniejszy wstyd i obciach😂

~Hloapak

Policja strajkòję siedzi sobię w dzióżę ale jest spokuj na Stw .
pozdrowienim PiS !!! Jest wielki

~walenty

uspkujcie sie nygusy haha smiech2

~Polak

Panowie policjanci nie przejmuj cie się bo wiadomo kto te komentarze pisze.

~Mieszkaniec

~tylkoPIS trzeba Cie leczyc nawet przymusowo .....

~Biedanasza

.. A kto bedzie robil na ich podwyzki

~kaczysta30

To ja poprosze o pomnik Lecha Kaczynskiego w naszej wsi Stalowej Wóli.Też chetnie pomodliłbym sie przed pomnikiem.

~sokzBuraka

W Kraśniku mężczyzna na klęczkach modlił się pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.🚑
CZY TO JESZCZE NORMALNY KRAJ?

~lola

Jeżeli policjant będący na zwolnieniu lekarskim sam z niego zrezygnuje i podejmie czynności służbowe może być w 100% pewny, że zostanie wydalony ze służby! A więc...?

~emeryt

i tak mi pis podziekowal za wybory i ja mu tez podziekuje

~emeryt

podziękowania dla PIS 47 lat pracy i podwyżka 3,2 % czyli jakies 70 zł minus podatek a dla policji podwyzka 1150 zł i emeryturka po 25 latkach bo taka jast sprawiedliwość i takie jest prawo

~LECHNIN

W sobotę odsłoniencie pomnika LECHNIN WIECZNIE ŻYWY 😜

e2rds

Do "tylkoPIS" ,zmień sobie ten nick i pisz dalej to co piszesz, bo to twoje tylkoPIS wystarczy co można myśleć o twoim rozumie.

e2rds

Prawdę powiedziawszy, jeśli policjant przerwie zwolnienie lekarskie i wstawi się do pracy bo lepiej się poczuje to wyjdzie na idiotę któremu nic się nie należy i winien zostać ukarany za wprowadzenie lekarza w błąd. Rząd i prezydent nadal kompromituje się w kwestii Święta Niepodległości i będzie z tego bardzo wiele zła i ośmieszania Polski w świecie. Poczekamy, zobaczymy, będzie się działo, oj będzie.

~@tylkp PIS

Twój poziom intelektualny jest tylko na poziomie percepcji reżimowi Kurvizji, TVPiS, Info, TRWAMać itp. Te które wymieniasz są dla ludzi intelektualnie rozwiniętych. Podobnie jak wiele stacji zagranicznych których nie kumasz bo z obcych języków znasz tylko dwa - przy butach. Podobnie jak twój poseł przezywany prezesem.

~@tylko PiS

A próbowałeś tak z rozbiegu walnąć w ten swój czerep? Może zobaczysz jakieś gwiazdy i się coś oświeci w oparach smoleńskiej mgły Antosia😆

~tylkoPIS

Do hejterow czy wam juz calkiem ostatki rozumu ta nie polska telewizja odebrala [TVN24 i POLSAT NEWS].Kiedy przy krycie siedziel ci z TOTALNEJ TARGOWICY to bali sie zwyklych POLAKOW i nigdy nie maszerowali razem z polskimi patriotami. A politycy partii PIS pokazali ze beda szli w pierwszym zeregu razem z patriotami, brawo politycy partii PIS. Pokazaliscie wszystkim POLAKOM jak jestescie wielkimi i sznowanymi na calym swiecie.

art2deco

Podniosa podatki! Będzie lament lamentowicza :-)

~tola

To politycy się ośmieszają a nie policjanci. Zakończenie protestu nastąpi z dniem upływu zwolnienia lekarskiego o czasowej niezdolności do służby każdego z nich. Nie ma innego wyjścia. Policjanci i inni mundurowi czekali cierpliwie na rozwiązanie protestu od miesiąca lipca a teraz mamy listopad! Lubiący maszerować politycy wystraszyli się sami prawdziwych patriotów i wola mieć osłonę z żywych tarcz tj. policji. Dopiero teraz przyszła taka refleksja?

~Miś

Wojsko już wyprowadzili na ulice oficjalnie teraz czekam jak wiadomosci w TVPis poprowadzą w mundurach pupile dojnej i dziadowskiej zmiany.

~Smyk

Organizacja i program obchodów 100 lecia niepodległości przypomina organizowanie wiejskiej zabawy w remizie z budżetem 229 milionów i spec urzędnikami którzy się tylko tym zajmują od dwóch lat. Policjantom gratuluje pomysłu i wytrwałości. Czas na nauczycieli, pielęgniarki i pozostałe służby?

~Matołuszek

Tydzień temu mówiłem mojej córce-zobaczysz, wyprowadzą wojsko..stało się..Oby nasze dzieci musiały przeżyć tego samego co my...Wojsko niech pamięta,ze zmienia się władza, ministrowie i prezydenci. Ten cholerny zidiociały ,tchórzliwy papierowy rząd wystawia wojsko, bo przecież ktoś musi osłaniać--prezesa, notariuszka i kłamczuszka. Kiedys na świętach narodowych nikt nie musiał nas bronic , co dzieje sie w Polsce ??? Co oni zrobili z nami, wstyd i hańba .

~jajaJakBerety

Wątpliwe by Duda zbytnio się tym przejął, faktem jednak jest, że jego doradczyni Zofia Romaszewska głośno chwali decyzję prezydent Warszawy zakazującą marszu 11 listopada. I podobnego zdania jest wielu mądrych ludzi.

~@jan

Myślę, że tam pojedziesz i będziesz skakał po drzewach na trasie marszu. Tylko jako że z innej rasy to cię koledzy mogą ustrzelić....

~suweren

Leopardy można by też wziąć. Marszałek Piłsudski nie patyczkował się z narodowcami. Ot taki sobie stan wojenny w polskiej demokracji .

~@z internetu

Coś w tym jest. Wojsko ma nie dopuścić do marszu Narodowców. "Przyjadą rosomaki, nikt nie będzie miał prawa się zbliżyć" Będzie dym, oj będzie się działo. Na zbyt wiele pis pozwalał pseudo patriotom. Teraz będzie czas zbiorów. Departament Stanu USA i Kanada przestrzegła już swoich obywateli przebywających w Warszawie.