Stalowa Wola ma coraz mniej mieszkańców

Image

Liczba mieszkańców na stałe zameldowanych w Stalowej Woli zmniejsza się od lat.

Niż demograficzny dotyka całą Polskę. Wyludniają się zwłaszcza małe miejscowości, gdzie ze świecą szukać dobrych propozycji pracy. Współczesny człowiek chce nie tylko utrzymać swoją rodzinę na godnym poziomie, ale również zapewnić odpowiednie wykształcenie swoim dzieciom, a po trudach pracy i nauki zaznać nieco rozrywki. Liczą się także miejsca kultury, parki, dobrze zaopatrzone centra handlowe i szereg innych czynników wpływających na jakość i komfort życia. W Stalowej Woli pracę znaleźć w handlu czy fabrykach nie jest trudno, ale większość pracodawców oferuje płacę najniższą krajową i niepewne warunku pracy. Przyszłość staje więc pod znakiem zapytania. Wielu uważa, że u nas nie ma perspektyw rozwojowych i woli po studiach pozostać w dużych miastach, gdzie i o zatrudnienie łatwiej, i o mieszkanie. Ceny lokali mieszkalnych z drugiej ręki w Stalowej Woli mogą przyprawić przecież o zawrót głowy. Oprócz tego w Polsce, wobec dużych kosztów utrzymania i mniejszych niż na zachodzie zarobków, trudno zdecydować się na dwoje czy troje dzieci. Świadczenie 500+ sprawiło, że rodzinom żyje się wprawdzie lepiej, ale nie spowodowało, że rodzice powołują na świat więcej niż dwójkę dzieci. Niektórzy też wolą żyć wygodnie i po prostu nie chcą wcale potomstwa. Tendencja ta jest widoczna zwłaszcza w Europie, gdzie powoli osiedla się coraz więcej emigrantów.

W Stalowej Woli wciąż rodzi się mniej dzieci niżby tego oczekiwano. Przyjrzyjmy się statystykom na przestrzeni ostatnich lat. Stan na 31 grudnia:

2014 – 61 603

2015 – 60 844

2016 – 60 101

2017 – 59 381

2018 – 58 588

Czy za 15- 20 lat w Stalowej Woli będzie pusto na ulicach?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Tom

Mieszkania na magnolii to się wyprzedały rok temu a to że nikt nie mieszka to nie znaczy że wolne są.

~rodzic

mieszkaniec - idioto, podpowiesz gdzie dowiedziałeś się, że nie ma obowiązku meldowania???????????? Prosimy bardzo.

~cenzura

@mieszkaniec nawet nie potrafi skorzystać z internetu. Bo tam można się zorientować, że obowiązek zameldowania nadal funkcjonuje. Powtarza biedak to, co mu napisali. W sekcie tak jest. Biedny człowiek i jego najbliżsi. No chyba, że tak zarabia na życie. Pisząc te slogany "lemingi, hejterzy, manipulacja, itp". Ale wtedy można myśleć, ze sprzedał się za pieniądze. A wtedy to zwykła k......

~toż to szok

mieszkaniec - rozumiem, że przekaz z Nowogrodzkiej wyprał mózg. Niemniej jednak prawo się nie zmieniło. Obowiązek meldunkowy nadal istnieje i to, że łamiesz prawo można sprawdzić (zgłoszenie). Za śmieci też pewnie nie płacisz, bo nie zameldowałeś siebie i rodziny, mimo takiego obowiązku. Podam Ci podstawę prawną i zgłoszę łamanie prawa.
- Ustawa z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017 r., poz. 2286).
- Ustawa o ewidencji ludności z dnia 24 września 2010 r. z póź. zm. (Dz. U. Nr 217, poz. 1427).

~mieszkaniec

Do toz to szok, hejterze w jakim swiecie ty zyjesz juz dawno nie ma obowiazku meldowania sie czy ja was lemingi musze wszystkego uczyc.

manukun

@olo
Do niego nie dociera, że w mieście brakuje nowych mieszkań dostępnych bez żadnych idiotycznych komisji i przydziałów.

Ględzi tylko coś o starych mieszkaniach z wielkiej płyty...

manukun

Edziu, ile razy mam ci powtarzać, że trzeba mieszkania nowego, dostępnego z wolnej ręki. Nie wynajmu, nie z drugiej ręki.

A tym tekstem o braku firanek w oknach po raz kolejny pokazujesz, jak bardzo oderwany od rzeczywistości jesteś...

~olo

"Gdyby tam ktos mieszkal to oknach byly by firanki"
no ale zaścianek i wieśniactwo.
poza tym kupili je ludzie bogaci jako kolejna inwestycje, wiec nie musza tam od razu mieszkac

~toż to szok

mieszkaniec - jak na razie to ośmieszasz się tylko ty. To, że łamiesz prawo i nie dopełniłeś obowiązku meldunkowego świadczy o tobie. Zresztą nie tylko to.

~wiemy

Do manekin, hejterze wlasnie wczoraj specjalnie podszedlem pod osiedle MAGNOLIA i sa tam dziesiatki nie sprzedanych mieszkan bo w oknach tych nie ma firanek. Gdyby tam ktos mieszkal to oknach byly by firanki, oczywiscie do srodka tych mieszkan nie wchodzilem bo byly pozamykane. Manekinie pajacu skoncz z propaganda bo nie masz pojecia o czym wypociles nie znasz naszej rzeczywistosci. Po za tym sa setki mieszkan z drugiej reki do sprzedania bo wszyscy ktorzy sie dorobili uciekaja do okolicznych wiosek i sprzedaja swoje mieszkania w bloku.

manukun

Edziu, jakbym mógł kupić nowe mieszkania z wolnej ręki, to bym kupił. Ale tych mieszkań nie ma. To tylko pokazuje twoje oderwanie od rzeczywistości. Głód jest ogromny, ludzie czekają na realizację obietnic Nadbereżnego i klapa. Nie ma nawet przygotowanych terenów inwestycyjnych pod budowę tych bloków, więc nawet obiecywani deweloperzy ich nie zbudują.

Ludzie już nie czekają, tylko się wyprowadzają.

Po co czekać?

Na kolejne obietnice?

JVM

@wiemy ... Do manekin, kolejna twoja kompromitacja na nie spotykana wczesniej skale.
Nie potrzebnie atakujesz Manukuna zdrowego rozsadku na forum nigdy nie za duzo, poza tym argumenty, ktore podnosisz nijak maja sie do rzeczywistosci.
To sa tylko zyczenia, marzenia i przemyslenia.
Okno w kazdym domu nie rozwiazuje problemu z patologia.
Miasto sie wyludnia bo zostalo zasiedlone po wojnie w wiekszosci - chlopo-robotnikami, ktorzy nie widza powodu dalszego w nim mieszkania. Nie takie byly zalozenia COP-skie, wtedy stawiano na fachowa kadre i nikt z okolicznych mieszkancow jezeli nie posiadal wysokiego wyksztalcenia na prace w Zakladach Poludniowych liczyc nie mogl. Stalowa Wola miala byc zamknieta chyba przy ogolnej liczbie mieszkancow okolo 40 tys. Wracaja na wies ale co to z wies, ktora juz swojej funkcji nie spelnia, raczej jest to cos w rodzaju letniska.
Programy osiedli mieszkaniowych - zostaly zlikwidowane po wojnie tzw. Towarzystwa Osiedli Robotniczych, gdzie kazdego, ktory mial prace stac bylo na mieszkanie w bloku czy domek. A nie pozniejsze PRL-skie rozdawnictwo tandety mieszkaniowej obecnie w wiekszosci w fazie pogwarancyjnej.
Jezeli jeszcze jakas inteligencja pozostaje w miescie to stopniowe od 1939 r. deprecionowanie autorytetu Samorzadu, ktore obecnie osiagnelo stan dna - ja tez odrzuci z miasta. Juz widac efekty niewydolnosci i paralizu.

~rozumie

Do doradca, ty nikomu nic nie dradzaj bo kazdy ma swoj rozum.

~doradca

Dobra rada dla wszystkich mlodych ktorzy pracuja probbujcie z kazdej wyplaty odlozyc do banku przynajmniej 500 zlotych bo do poki mieszkacie u mamy i taty to macie takie szanse. Potem jak jeden z drugim bedziecie szli na swoje to te odlozone pieniadze pozwola wam starac sie o pozyczke z banku na kupno wlasnego mieszkania. Bo bank zanim wam pozyczy to najpierw sie zapyta ile macie wlasnego wkladu tak jest na calym swiecie.

~mieszkaniec

Kto to pliczyl ze w STALOWEJ mieszka mniej niz 60 tysiecy mieszkancow. Bo ja mieszkam juz kilka ladnych lat z rodzina i nikt z nas nie jest zameldowany. Kolejna sciema piszcych takie artykuly i osmieszanie sie w oczach wszystkich madrych mieszkancow. Kiedy na tym portalu skoncza sie glupie artykuly co nie maja nic wspolnego z prawda a sa tylko bredniami.

~+×÷

O kurde i kto bedzie spłacał LN wybryki wyborcze ?

~wiem

Do manekin, skoncz z kompromitowaniem sie bo stajesz sie juz pierwszym blaznem w STALOWEJ. Jezeli masz pieniadze to dlaczego nie kupiles sobie mieszkania na osiedlu MAGNOLIA. Z tego co slyszalem dalej mozna tam kupic mieszkanie.

~tom

Ja prace mam i znajomi też.

manukun

@wiemy
Nic nie wiesz, edziu. Żal ci tyłek ściska, że mogę sobie pozwolić na pisanie komentarzy. Tyle.

Za to zapytam raz jeszcze - gdzie są te tysiące nowych mieszkań? Przecież nawet mając dzieci nie dostanę przydziału, bo chora komisja mnie wykluczy ze względu na dochody. Gdzie te nowe bloki? Mieszkanie w wielkiej płycie mam, nie potrzeba mi kolejnego. Chcę kupić nowe. Ile razy mam powtarzać, że nie ma możliwości w Stalowej Woli na spełnienie mojego chciejstwa, bo ostatnie nowe mieszkania dostępne z wolnej ręki poszły na pniu. Miasto nie ma przygotowanych nowych terenów inwestycyjnych. Za każdym razem gdy o tym piszę, ty bredzisz coś o ukraincach. Co mają Ukraińcy do braku działek pod budowę bloków w Stalowej Woli?

Teraz pytanie na logikę - po jaką cholerę jakiś urzędas ma decydować o przydziale mieszkania? Mam gotówkę lub zdolności kredytową - kupuję. Jakie ma znaczenie, czy jestem panną czy kawalerem?

manukun

@tom
Jakim cudem chcesz budować bloki w cenie poniżej 4 tys. /m2? Nawet budując dom jednorodzinny ciężko zbić cenę poniżej tej kwoty, wliczając wszystkie koszty działki, przyłącza i wykończenia. Rzecz jasna mówię o rozsądnym budowaniu, czyli bez korzystania z najtańszego badziewia i wykonawców-partaczy.

~wiemy

Do manekin, ty z tym edziem to nabawiles sie takich kompleksow ze az mi cie szoda ale ja nie mam nic wsponego z tym twoim edziem. A teraz do rzeczy dlaczego znowu klamiesz i manipulujesz piszac ze masz pieniadze na mieszkanie a nie mozesz kupic. Po pierwsze ty zadnych pieniedzy nie masz bo skad siedzisz caly dzien przy kompie i piszesz wypociny, chyba ze za te wypociny ktos ci placi. Po drugie nikt sie nie buduje po za STALOWA bo u nas nie ma mieszkan w bloku , bo wlasnie buduja sie ci co od wielu lat mieszkali w blokach a po dorobieniu se chca mieszkac we wlasnym domu.Za komuny ludzie uciekali ze wsi a teraz wsyscy by chcieli tam wrocic. A mieszkan w naszym miescie do sprzedania jest tysiace wystarczy sie wybrac do pierwszego lepszego biura nieruchomosci. Skoncz z pajacowaniem i swoimi bredniami bo w naszy miescie glpich nie ma co mieszkancy wielokrotnie udowodnili podczas wyborow. Co do przydzialow mieszkan w tych blokach kolo stadionu to ja nigdy o zadnyej sytuacji finansowej nic nie komentowalem. A piszac o komisji to mialem a mysli ze kazdy ma inna sytuacje rodzinna i najpierw musi dostac przydzial ktos z malymi dziecmi tloczacy sie z rodzicami czy tesciami. A potem jakis kawaler czy panna bo kawaler moze z rodzicami mieszkac co bardzo czesto sie dzieje na calym swiecie. Skoncz z bajdurzeniem bo cale miasto sie z ciebie smieje.

~windows

@ TOM

A po co nowe mieszkania, skoro brakuje pracy ?
W Niemczech, młodzi ludzie ewakuują się z dawnych Niemiec wschodnich do Niemiec zachodnich (zwłaszcza landu Nadrenia Północna - Westfalia), bo tam jest przemysł i praca.
Po zjednoczeniu Niemiec, rząd federalny w Berlinie zainwestował w rozwój infrastruktury w zapóźnionych Niemczech wschodnich - drogi, tory, mosty, lotniska i te sprawy... ale przemysłu tam nie stworzono i pracy brakuje.
Drezno, Berlin czy Hamburg, to są typowe miasteczka turystyczne.
Można se tam zrobić zdjęcie przed Bramą Brandenburską, ale pracy nie ma.

~TOM

Jedyna szansa na nowe mieszkania w akceptowalne cenie to zmuszenie spółdzielni mieszkaniowych do budowy bloków po kosztach i sprzedaż z małym zyskiem w cenie 3400-3800 to jest jeszcze cena do zaakceptowania za nowe mieszkanie. Powyżej tej ceny to lepiej dobrać kredyt i mały domek wybudować za miastem tylko wtedy miasto traci bo osoba będzie rozliczać podatek w innym miejscu.

~windows

Sam wyjechałem ze Stalowej Woli w 2017 roku i obecnie mieszkam w okolicy miasta Jarosław, pod granicą z Ukrainą.
Historia miasta Stalowa Wola zaczęła się w ten sposób, że powstała huta, powstała elektrownia (bo huta potrzebowała prądu) i do pracy w hucie ściągała ludność z okolicznych wsi.
Powstało więc osiedle hotelów robotniczych (takich małych, 2-piętrowych bloków), później zaczęły powstawać większe 4-piętrowe bloki, w 1973 roku przyłączono Rozwadów, w 1977 roku przyłączono Charzewice i tak to wszystko się rozkręcało aż do załamania gospodarczego na przełomie lat 80-tych i 90-tych.
Później było już tylko gorzej. Rozpoczęła się redukcja produkcji przemysłowej, zaczęło ubywać pracy, zaczęło przybywać alkoholików i bezdomnych, ludzie zaczęli Stalową Wolę opuszczać... i opuszczają do dzisiaj.

~juan

WITAM. MAM PYTANKO? WYBIERA SIE KTOS MOZE NA POGRZEB SP.PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO? PROSZE PISAC.

~wiki

też mam kase a nie ma gdzie kupić mieszkania.

manukun

Edziu, nie mierz ludzi własną miarą. Ja nie chcę mieszkania komunalnego. Komisja z urzedasów łaskawie musi się zgodzić na zakup przeze mnie mieszkania - to jakaś postpeerelowska mentalność. Mam gotówkę, chcę kupić nowe mieszkanie w Stalowej Woli - nie ma. Pytam, gdzie do cholery są te obiecane nowe mieszkania? Gdzie deweloperzy? Ty zaś pieprzysz coś o różnej sytuacji finansowej chętnych a mieszkania. Co ma piernik do wiatraka?

Teraz sobie policz, ilu ludzi z powyższego powodu stąd się wyprowadzoło. Ile rodzin wybudowało dom w okolicy, bo nie było mieszkań dostępnych z wolnej ręki? Nikt nie będzie czekać, bo miasto nie ma nawet przygotowanych gruntów pod budownictwo. Osiedle Leśna, o ile powstanie, szybko wyczerpie możliwości. Co dalej?

~Lobo

A 500+ to nie rozdawnictwo, pedziu urzędnicza dziwko?

~prawica

~wiemy pEdziu to nadbereżny rozdawał mieszkania za darmo, normalni ludzie musieli wziąść kredyt

~prawica

~wiemy pEdziu to nadbereżny rozdawał mieszkania za darmo, normalni ludzie musieli wziąść kredyt