Waloryzacja emerytur i rent

Image

W 2019 roku waloryzacji w województwie podkarpackim podlegać będzie ponad 285 tys. emerytur, 44,5 tys. rent z tytułu niezdolności do pracy i prawie 64 tys. rent rodzinnych oraz inne świadczenia i dodatki do świadczeń.

Waloryzacji podlegają świadczenia (tj. emerytury i renty), przyznane przed dniem 1 marca 2019 r., jeżeli prawo do świadczenia powstało przed tym dniem.

Tegoroczna waloryzacja zostanie zrealizowana w myśl przepisów ustawy z 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 9 stycznia 2019 r. poz. 39).

Zgodnie z zapisami tej ustawy, waloryzacja polegać będzie na pomnożeniu kwoty świadczenia przysługującego w dniu 28 lutego 2019 r. przez wskaźnik waloryzacji wynoszący 102,86%.

Kwota wzrostu wysokości świadczenia nie może być niższa niż 70 zł (lub 52,50 zł - w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy), ale z pewnymi wyjątkami. Mechanizm tego działania będzie następujący:

• kwota świadczenia przysługującego w dniu 28 lutego 2019 r. mnożona jest przez wskaźnik waloryzacji 102,86% , a następnie badane jest, czy kwota wyliczonej w ten sposób podwyżki nie jest niższa niż kwota określona w ustawie tj. 70 zł. Jeżeli kwota podwyżki jest niższa niż 70 zł, to do kwoty świadczenia obowiązującego w dniu 28 lutego 2019 r. dodaje się kwotę 70 zł. Powyższe rozwiązanie oznacza to, że w świadczeniach, w których w ramach waloryzacji zostanie zagwarantowana kwota minimalnej podwyżki tj. 70 zł, stosuje się zasady waloryzacji „kwotowej”.

• w przypadku emerytur, do których nie ma zastosowania gwarancja wysokości najniższego świadczenia lub które zostały przyznane osobom, które nie mają stażu wymaganego do podwyższenia do kwoty świadczenia najniższego, a świadczenie z wyliczenia przysługiwało w dniu 28 lutego 2019 r. w kwocie niższej od kwoty najniższej emerytury, waloryzacja polega na podwyższeniu świadczenia wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 102,86%.

Kwoty najniższych świadczeń od 1 marca 2019

(dla osób, które udowodniły wymagany staż pracy)

1100,00 zł - emerytura, renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalne.

825,00 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

1320,00 zł - renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa.

990,00 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.

1140,99 zł - kwota ryczałtowa świadczeń przedemerytalnych

222,01 zł - dodatek pielęgnacyjny

Przykład 1:

Emerytura przysługuje w dniu 28 lutego 2019 r. w kwocie 1040 zł. Waloryzacji dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty 1040 zł przez wskaźnik waloryzacji. Po waloryzacji kwota podwyżki wynosi 29,74 zł i jest niższa niż 70 zł. Do kwoty emerytury dodaje się zatem 70 zł. Po waloryzacji emerytura wyniesie 1110 zł.

Przykład 2

Emerytura przysługuje w dniu 28 lutego 2019 r. w kwocie 2450 zł Waloryzacji dokonuje się poprzez pomnożenie kwoty 2450 zł przez wskaźnik waloryzacji. Po waloryzacji kwota podwyżki wynosi 70,07 zł i jest wyższa od kwoty 70 zł. Po waloryzacji emerytura wyniesie 2520,07 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~emeryt

Jeszcze nie slyszalem zeby zarobki czy emerytury ktos podawal netto bo od zarabianych pieniedzy trzeba placic podatki, skladki na sluzbe zdrowia czy na ZUS [emeryture].

~Jan

Ktos zapomnial ze jest emerytura brutto i netto prosze pisac i wyrazac sie scisle i profesjonalnie O.K.

~Jan

Ktos zapomnial ze jest emerytura brutto i netto prosze pisac i wyrazac sie scisle i profesjonalnie O.K.

~komentator

Do www, hejterze mowisz o prezesie partii PIS a nazywasz PANA JAROSLAWA KACZYNSKIEGO PREMIERA POLSKI w latach 2005 do 2007 zwyklym poslem to ja ci powiem ze ty jstes oslem bo powiedzieli ci tak w TVN a ty jak pajac powtarzasz ta propagande. A jaka jest prwda to ja ci wytlumaczylem moim pierwszym zdaniu. Do aaa, lemingu przeczytalem i uwazam moj komentarz za jeden z najbardziej inteligentnych komentarzy na tym portalu co ci sie hejterze w moim komentarzu nie podoba oswiec mnie bo ja za kazdy wyraz recze.

~aaa

"komentator" ty jesteś jak... rycerz średniowieczny ale nie ze względu na męstwo, odwagę i waleczność a zakuty łeb! Przeczytaj to ze zrozumieniem, ok?

~komentator

Do www, hejterze dlaczego o tym nie wypociles jak pelo siedzialo przy korycie a teraz bakasz cos pod nosem. Gdybysmy nie pobierali podatku od twojej emerytuy to zaraz inni hejterzy ktorzy jeszcze nie maja emerytur zaatakowali by PIS ze to czysta dyskryminacja. A dlaczego bo co to za panstwo gdzie jedni placa podatki a inni nie nie ma kraju na swiecie zeby emeryci nie placili podatkow. Od pieniedzy [dochodow] na calym swiecie placi sie podatki bo to mamy zagwarantowane do konca zycia . Ze trzeba umrzec i placic podatki do smierci to nawet mowi nasza konstytucja a ty namawiasz rzad partii PIS aby zlamal konstytucje.

~www

Niech mi nie robią łaski z tzw. waloryzacją tylko proszę by mi drugi raz nie zabierali podatku z tego co już raz było opodatkowane. Moim zdaniem mamy do czynienia ze zwykłym złodziejstwem moich, twoich pieniędzy. A taki poseł stanie przed planszą i mowi, że do tej pory nigdy nikt nie otrzymał podwyżki aż 70 złotych! Taki dobry to jest zwykły poseł z Nowogrodzkiej?

~mariani

Z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych ustaleniem kwoty emerytury netto byłoby
podanie przez ZUS do ogólnej wiadomości sposobu obliczenia tej emerytury od przyznanej kwoty brutto - obejmujący wyliczenia krok po kroku.