W Stalowej Woli składane są wnioski o przyznanie świadczenia Mama+

Image

Do ZUS-u i KURS-u trafiają pierwsze wnioski o przyznanie nowego świadczenia Mama+. Sprawdziliśmy ile ich już złożono w Stalowej Woli.

Od 1 marca 2019 roku osoby, które wychowały co najmniej 4 dzieci mogą ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Ma ono zapewnić niezbędne środki utrzymania tym osobom, które nie pracowały zajmując się opieką i wychowaniem dzieci. [/p]

Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dotychczas nie miały prawa do emerytury lub renty, jak również 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Jak dowiedzieliśmy się na dzień 14 marca br. w stalowowolskim ZUS-ie zarejestrowano 293 wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w KRUS-ie zostały złożone tylko 2. Na wypłatę świadczeń w budżecie państwa na 2019 roku zabezpieczono kwotę około 801 mln złotych.

W sytuacji, gdy osoba starająca się o pozyskanie świadczenia ma niższą emeryturę niż 1100 zł będzie ona uzupełniana do założonej kwoty. Te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń uzyskają dochód równy najniższej emeryturze krajowej w wysokości 1100 zł.

Wniosek o przyznanie świadczenia mogą składać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i które nie posiadają niezbędnych środków utrzymania. W przypadku kobiet, kwalifikujący wiek to 60 lat, w przypadku mężczyzn- 65 lat (mężczyźni mogą starać się oświadczenia wówczas, gdy matka dzieci zmarła, bądź porzuciła co najmniej czwórkę z nich zostawiając je pod opieką ojca).

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć stosowny wniosek do ZUS-u lub KRUS-u. Można go pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać:

- Dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL (lub w przypadku braku należy podać serię i numer dowodu osobistego albo paszportu),

- Adres zamieszkania (jeśli nie ma, adres pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania),

- Adres do korespondencji (jeśli jest inny niż adres zamieszkania),

- Informację o sposobie otrzymywania świadczenia (dane lub nazwę banku i numer konta bankowego),

- Podpis.

.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty uzupełniające, takie jak:

- Akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi,

- Informację o numerach PESEL dzieci,

- Oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,

- Inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Prawo do świadczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~estel

Niektórzy pisze ze dawanie 500+ a teraz mama+ to patologia. Nigdy nie zauważyłem aby pisano ze dawanie 3 tys miesięcznie na utrzymanie jednego więźnia w zakładzie karnym to była patologia. No ale pewnie nie chcecie obrażać swoich bliskich

Ps zapytaj mamy czy wychowanie, poświęcony czas, wstawanie w nocy i dbanie o to abyś miał co zjeść, w czym wyjść to było pikuś czy poniesiony trud?

~gosia

Słuchaj ~wysoki90 myślisz że w dzisiejszych czasach to tak hop siup można sobie zrobić 4 dzieci? Poczytaj trochę o problemie niepłodności. A rząd zamiast proponować 500+ na dzieci lepiej by zrobił jakby dofinansował leczenie niepłodności, bo to że jest niski przyrost naturalny wcale nie jest wynikiem świadomej decyzji małżeństw. Niejeden by chciał a nie może..

~olo

Do e2rds, skoro ten program mama plus jest nie dobry to czemu opozycja w WARSZAWIE tego nie krytykuje, pomysl troche zanim kolejny raz sie osmieszysz.

~bylyradny

Do e2rds, o czym ty czlowieku piszesz to dzieki wlasnie tym mamom plus dzis masz godna emeryture. Bo gdybys nawet miliony zgromadzil na ZUS a nie mial by kto na twoja emeryture pracowac to dzis nic bys nie dostal bo twoje skladki przejdli starsi emeryci chyba wiesz o czym komentuje. A afykanerzy nigdy na twoja emeryture nie beda pracowac bo oni przybyli do EUROPY tylko po zasilki i im wiecej bedzie tych murzynow w POLSCE tym bardziej okroimy ci emeryture, moze tak samo jak SBEKOM. Zamiast sie cieszyc ze PIS wprowadza te emerytury mama plus ty szukasz jakiejs dziury. Czy wiesz ze POLSKA dzieki PIS ma wysokie PKB i ma czym ludziom najbardziej zasluzonym podchlibiac. Bo za pelo tylko ludzie z ukladu kozystali na PKB.

e2rds

To co wyprawia PiS to jest draństwo i obłuda. Owszem, mama+ nie mam nic przeciw temu, ale są mamy które pracowały i wychowywały 4 i więcej i co dostaną tylko mama+, bo ustawa nic na ten temat nie mówi, bodaj wspomniane jest, że mogą dostać tylko tą wypracowaną nadwyżkę powyżej mamy+, a winno być, ile sobie mama wypracowała to dostanie + mama+ i to by było uczciwe. Szereg mam wychowały trójkę dzieci i już z mamy + nic nie dostaną. PiS poszedł na łatwiznę pod wyborców i płaci z pieniędzy podatników kiełbasy wyborcze różnego typu, tę piątkę Kaczyńskiego też.

~Kicia+

Nie popieram PiSu bo obowiązuje mnie klauzula sumienia!

~1+kot

Jeszcze podobno prezes ma wprowadzić 500+ dla każdego kota😺

~Kaiku

@ja2, Pewnie "łopozycja" bo inaczej ich nie nazwę też pewnie ma za uszami wystarczająco dużo by razem ich wszystkich wsadzić.
@polonista, no zasmucę cię ja mam stawkę większą bo zamiast pisać komentarzyki pod dyktando pracuje uczciwie na tych wszystkich darmozjadów z pod znaku +, świetnie się bawię patrząc na to całe społeczeństwo roszczeniowe które wyrośnie.

~wysoki90

Widzę następny super pomysł by na Podkarpaciu nie pracować umiech zrobię sobie 4 dzieci dostanę po 500 na każde z nich, dodatek dla Mama+ i można żyć, tak się tworzy patologię w Polsce

~ja 2

@polonista - takie stawki macie za te wpisy? Tak tanio się sprzedajesz?
@kaiku - spokojnie, jak CBA wejdzie, to napiszą o zatrzymaniach. Prędzej czy później. A swoją drogą gdzie jest opozycja? Ewidentne przekręty z tym budynkiem, działką, remontami, koszeniem, a oni siedzą spokojnie? Dlaczego?

~polonista

kaiku i co zarobiłeś 6 złotych za ten hejterski wpis? Wypłata kiedy w piątek w Metalowcu?

~kaiku

Szybko! Wrzućmy posta o tym jaki PiS jest super żeby odwrócić uwagę od sprawy ulicy Parkowej! uff no to teraz kasa się będzie zgadzać.