Życie Dominiki zależy od nas. Zostań dawcą szpiku

Image

Pomóż uratować życie Dominice i innym! Dominika ma 19 lat, pochodzi z Bojanowa. Od października 2018 r. choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Od tamtej pory szpital stał się jej drugim domem. Obecnie Dominika przeszła szereg serii chemioterapii, lecz metoda ta nie jest wystarczająca. Choroba nie ustępuje, dlatego konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Ruszył proces poszukiwania odpowiedniego dawcy w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku. Szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla Dominiki, czy też innej osoby, zwiększy się w znacznym stopniu jeśli do rejestru zapisze się jak największa liczba osób. Wraz z fundacja DKMS 30- 31 marca 2019 r. zostanie przeprowadzona akcja wolontariuszy, dzięki której na miejscu będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca.

Wydarzenie to odbędzie się w punktach: galeria Vivo, galeria Stal oraz E-leclerc. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Sama rejestracja to wypełnienie formularza z danymi osobowymi oraz pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Zajmuje to tylko chwilę, a może uratować czyjeś życie.

Istnieją dwie metody przeszczepu szpiku. W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej (po prostu oddanie krwi z łokcia). Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~No name

Bardzo współczuje tej młodej osobie choroby i mam nadzieję że znajdzie się dawca i przeszczep się uda. Ale mój wpis o tym że nasz mózg ma pewne skróty których używa nie miał na celu ataku na tą niewinną dziewczynę. A niestety popatrzcie na mapach Polski gdzie znajdują się szkoły z internatami dla dzieci niepełnosprawnych. Są wyjątki, ale zazwyczaj to miejsca gdzie bociany zawracają.

~Stw

Biedna taka młoda a już po szpitalach i ostra białaczka powrotu do zdrowia życzę

~Gracja

@zmijka49 ma Pani racje. Zycze jak najwiecej zdrowia!

~zmijka49

O czym wy piszecie? ja tez jestem chora na raka z przerzutami i tez wygladam ładnie ..chory nie znaczy zaniedbany i poki rece mam sprawne bede ładną kobietą ..wiec dajcie spokoj dziewczynie ( zdjecie pewnie sprzed diagnozy i tyle )

~kryszek69

Ludzie ,przestańcie pisać takie brednie. Zapisałem się do DKMS i jeżeli dane mi będzie komuś pomóc, a bardzo bym tego chciał.Nie będę miał wpływu na to komu pomogę czy ktoś jest brzydki czy ładny ,młody czy stary.Tu chodzi o zgodność ,piszcie mądrze albo wcale.

~gmerak

jestem z DKMS już sporo czasu ,czekam na kontakt może kiedyś komuś pomogę. może kiedyś ktoś mnie pomoże. zdrowia dziewczynie

~Ninka

Iga i szok brawo lepiej bym tego nie ujęła! Ktoś kto pisze takie komentarze musi być niezwykle sfrustrowany w życiu i nie ma co zwracać uwagi na cos takiego, ktoś takiego pokroju prawdopodobnie nie potrafi nic, a jedyne w jaki sposób może zwrócić na siebie uwagę to wypisując głupoty w necie. Mam nadzieję, że ten artykuł przyczyni się do odnalezienia bliźniaka genetycznego Dominiki i innych chorych! Ja również zgłoszę się do DKMS byc może i mój bliźniak genetyczny jest w potrzebie!

~Iga

@ryszpan fajnie być anonimowym co nie? musisz być bardzo płytki umysłowo oceniając kogoś nieznanego z góry. Nikt cię do niczego nie zmusza wiec zrób przysługę światu i się nie wypowiadaj

~Szok

Jak można wypisywać tak okrutne rzeczy pod wpisem, który może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia?! Zastanówcie się!! Nie macie pojęcia jak to jest żyć na krawędzi będąc totalnie bezradnym! Nie życzę nikomu żeby tak okrutny los spotkał kogokolwiek ale nadal zastanawia mnie jedno... czy ta osoba prosi chociażby o jakieś pieniądze? Po co tyle nienawiści? Chcesz to pomóż, nie? To schowaj te swoje żale w cztery litery. Zdrowia!

~kapcer

jestem w DKMS, chetnie pomoge jezeli bedzie taka potrzeba

~Jaja

Stalowe miasto - cenzorujecie tylko to co dla Was jest wygodne? Nawet jeśli to kwestia życia? Bardzo to przykre.

~Jaja

Dodam jeszcze, że oczywiście będę zarejestrować się. Mój mąż i córka już dawno to zrobili.

~cenzura

@gesior3 - zachorujesz ty albo ktoś tobie bardzo bliski. To kwestia czasu. Przypomnij sobie wtedy ten wpis.

~No name

Bo ładne to dobre. Taki skrypt mamy w mózgu który patrzy schematami😄

~Qwerty

Dlaczego ladnym ludziom łatwiej nam pomagać i jak są chorzy to im się bardziej współczuje?