Okna aluminiowe w nowoczesnym budownictwie

Image

Jeszcze do niedawna okna aluminiowe były jedynie tanim zamiennikiem stosowanym w halach przemysłowych lub budynkach gospodarczych. Od pewnego jednak czasu, głównie przez wzgląd na postępującą technologię produkcji, coraz atrakcyjniejszy design oraz parametry użytkowe, zyskują one coraz większą popularność. Szczególne znaczenie zdobyły sobie okna aluminiowe w budownictwie nowoczesnym, gdzie z powodzeniem zastąpiły stolarkę PCV oraz tradycyjną, drewnianą.

Okna aluminiowe – parametry użytkowe

Aluminium to materiał o nieocenionych walorach użytkowych. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie lekki. Dzięki temu realne stają się okna aluminiowe z wąską ramą o szerokości nawet 5-6 metrów bez dodatkowych słupków wzmacniających. Cecha ta czyni je idealnym wyborem do tak popularnych obecnie budynków nowoczesnych z dużymi przeszkleniami.

Ponadto, wbrew ciągle pokutującej opinii, okna aluminiowe nie są zimne. Obecnie produkowane modele posiadają wypełnienie z materiałów izolacyjnych najwyższej jakości i nie tylko w niczym nie ustępują stolarce PCV i drewnianej, ale często nawet ją przewyższają. W profilach najczęściej stosowane są przekładki termiczne wykonane z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym o szerokości do 6 cm, a w przestrzeniach między nimi dodatkowo stosuje się wypełnienia ze spienionego polietylenu lub aerożelu. Taka izolacja wspaniale zapobiega stratom ciepła i pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła w granicach 0,8-1,0 W/(m2K).

Jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, okna aluminiowe mogą być z powodzeniem stosowane w budownictwie energooszczędnym. Co niemniej istotne, wykorzystany w ich produkcji materiał jest w pełni odporny na wpływ czynników atmosferycznych, w tym wilgoci, wiatru czy śniegu, a także biologicznych. Profile aluminiowe nie blakną z upływem czasu, nie ulegają przebarwieniom ani odkształceniom. Czyni je to bardzo łatwymi w pielęgnacji i konserwacji, a tym samym pozwala zaoszczędzić czas i środki.

Okna aluminiowe – nowoczesny design

Aluminium bardzo łatwo poddaje się barwieniu na dowolny kolor, dzięki czemu wykonaną z niego stolarkę można bez trudu zakupić w niemal każdym odcieniu. Co więcej, z myślą o zwolennikach nieco bardziej tradycyjnego wzornictwa, powstają modele pokryte powłoką drewnopodobną. Okna aluminiowe, dzięki wąskim profilom oraz możliwości zainstalowania obszernych przeszkleń, odznaczają się minimalizmem i prostotą, cechami bardzo pożądanymi przez współczesnych architektów, projektantów oraz inwestorów. Warto jeszcze wspomnieć, że aluminium bardzo łatwo poddaje się modelowaniu, co umożliwia uzyskanie dowolnych kształtów oraz wzorów.

Konserwacja okien aluminiowych

Okna aluminiowe nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych czy renowacyjnych. W zupełności wystarczy utrzymywanie ich w czystości za pomocą takich samych środków, jakie stosuje się w przypadku stolarki PCV, czyli powszechnie dostępnych detergentów. Za pewną ich wadę można uznać jedynie niemożność naprawy w przypadku wgnieceń lub zarysowań, z drugiej jednak strony, produkty te bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom.

Inwestycja na lata

Za jedyną wadę stolarki aluminiowej można uznać cenę, która jest zauważalnie wyższa niż w przypadku produktów PCV. Z drugiej jednak strony, aluminium jest dużo odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, co gwarantuje dużo korzystniejszą żywotność produktu. Ponadto, powłoki zastosowane w tych oknach są dużo wytrzymalsze, co sprawia, że możemy potraktować je jako inwestycję, która zwróci się pod postacią długiego i bezawaryjnego użytkowania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.