Powstanie most na rzece San w Stalowej Woli… w 2025 roku

Image

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zaprezentowali nowy projekt infrastrukturalny dla miasta i województwa podkarpackiego.

W briefingu na ten temat wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta, województwa, państwa, oprócz ministrów wiceminister Rafał Weber, marszałek województwa Władysław Ortyl, wicewojewoda podkarpacka Lucyna Podhalicz i inni. Podczas spotkania zapowiedziano, że w Stalowej Woli na Sanie w Stalowej Woli powstanie kolejny most łączący miasto z gminą Pysznica i Radomyślem nad Sanem. Wybudowany zostanie również nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 855 relacji Stalowa Wola- Zaklików. Zadanie podjęte ma być w ramach programu Mosty dla regionów.

- Posługujemy się taką sentencją Izaaka Newtona, że ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów. I to jest prawda. To było bolączką naszych samorządów przez wiele dziesiątków lat, dlatego, że te inwestycje, to są inwestycje, które przekraczają możliwości pojedynczego samorządu. To jest typowy przykład mostu, który będzie na drodze wojewódzkiej 855, mostu, który nie zostałby udźwignięty sam przez jeden samorząd- mówił minister Jerzy Kwieciński.

Program ma pomóc samorządom, zwłaszcza tym niewielkim rozwijać swoją infrastrukturę przy wsparciu z zewnątrz.

- 36 mld zł w najbliższych latach zostanie przeznaczonych na wsparcie tych przebudów, budów dróg samorządowych. To staje się rzeczywistością. To już jest nasza codzienność. Kolejny projekt związany jest z mostami (…). Fundusz dróg samorządowych, Mosty dla regionów, projekt prowadzony przez ministerstwo rozwoju, to jest to, co nas łączy, ale nie tylko, bo jest przecież wiele innych przedsięwzięć. Dzięki tej dobrej współpracy Polacy w Stalowej Woli, w Sejnach, Suwałkach, Suchej Beskidzkiej czy w Świnoujściu mogą odczuć tą zmianę, która wreszcie odmieni problemy komunikacyjne tam, gdzie na co dzień koncentrujemy swoje życiowe misje- mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny stosowny wniosek dotyczący inwestycji w mieście i drogi został już złożony przez marszałka województwa. Most powstanie za Vivo, w okolicy przyszłej obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Przedstawione są dwie koncepcje, jeszcze nie wiadomo, która z nich zostanie wybrana. Pierwsza zakłada krótszą trasę (przebieg: błonia za Vivo, Brandwica do drogi wojewódzkiej). Odcinek liczyłby niespełna 4 km, z czego połowę stanowiłby obiekt mostowy, a 180 m przęsło nurtowe, które znajduje się bezpośrednio nad rzeką San. Druga opcja, korzystniejsza, mówi o dłuższej trasie. W tej koncepcji zmieniony jest przebieg drogi wojewódzkiej do Rzeczycy Długiej w gminie Radomyśl nad Sanem. Odcinek liczyłby niespełna 5 km. Obiekt mostowy- 1800 m, a przęsło nurtowe 180 m.

- Obiekt mostowy, który będzie się zaczynał przed wałem obejmuje nie tylko i wyłącznie tereny międzywala rzeki San, ale również rzekę Bukową, drogę powiatową i przyszłe skomunikowanie z drogą szybkiego ruchu S74, stąd ten obiekt mostowy jest tak długi. To będzie największa w województwie podkarpackim infrastruktura- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Inwestycja byłaby zrealizowana do 2025 roku. Harmonogram zakłada: I etap- złożenie wniosku do ministerstwa Inwestycji i rozwoju, przygotowanie dokumentacji i uzyskanie zezwoleń na budowę w procesie ZRID. Ta część kosztowałaby 4,5 mln zł. Od sierpnia 2019 roku do końca 2020 powstałaby koncepcja programowa wraz z przygotowaniem decyzji środowiskowych, od roku 2021 do końca 2022 toczyłyby się prace projektowe wraz z uzyskaniem pozwolenia a budowę. Proces trwałby długo ze względu na to, że działania toczyć się mają na obszarze Natura 2000. Jest to również obszar zalewowy. W roku 2023 jest możliwa rzeczowa realizacja, przystąpienie do prac wykonawczych. Zależnie od wybranej technologii będzie określony harmonogram. Jak mówi prezydent finału możemy się spodziewać w 2025 roku. Całość ma kosztować około 360 mln zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
JVM

Zamiescilem mala relacje zdjeciowa z rejonu widel Sanu i Bukowej gdzie bedzie przebiegala droga lub drogo-most niszczac tereny - siedliskowe, rzeke Bukowa zaliczana do krainy lososi, pstraga i lipienia i tereny rekreacyjne. Jak rowniez Chlopska Wole z jej ruralnym charakterem.

https://www.skyscrapercity.com/ showthread.php?p=158392422

manukun

Edziu, daj se siana. Jak zwykle wychodzi twoja niewiedza. Za wiadukt miasto nie płaciło, tylko GDDKIA. Był niezbędny, bo obwodnica odcięła osiedle Dolina i Karnaty od reszty miasta, w szczególności Rozwadowa.

Nagle martwisz się o interes mieszkańców? Stadion za kilkadziesiąt milionów złotych nie zadłuża mieszkańców? Kilkudziesięciu nowych urzędników nie zadłuża mieszkańców? Nowe urzędy nie obciążą mieszkańców?

~preciwmostowi

Do manekin, jeślichcesz wiedziec dlaczego ten most nigdy nie powinin powstac to dam ci jeden z największych argumentów bo prowadzi do nikąd i niczego dla nas mieszkańców nie załatwia a będziemy na ten most bulic majątek każdy mieszkaniec. Ten most przypomina ten widukt który zrobił SZLEZAK , zadłużył mieszkańców na miliony aby zbudowac cos co nigdzie nie prowadzi. A o sądach to lepiej milcz wstydu oszczędź bo dałeś najgorszy przyład jaki można sobie wyobraźic.

~Bibi

Uuu porno i duszno się robi w komentarzach ;)

manukun

@onan
Logika nie podlega zasadom demokracji. Racji tutaj nie ma większość. W sądzie nie wygrywa ten, który głośniej krzyczy.

Oczywiście nie odniesiesz się do meritum, nie podasz wad ani zalet mostu, rachunku zysków i strat nie przedstawisz. Stać cię tylko na "mondryjoła".

JVM

@Wielbiciel
Kocham panią Miśko, /.../

Masz to zagwarantowane, ze jak ruszy sprawa w prokuraturze o dzialanie na szkode miasta tej grupy przestepczej co zapalnowala zniszczenie ternow rekreacyjnych wlacznie z blokada rozbudowy miasta na nieuzytkach po przeciwnej stronie Sanu vis a vic oczyszczalni sciekow - twoje wpisy beda dowodem w sprawie o zlecone dzialnie majace na celu "splugawienie" forum z zamiarem odwiedzenia forumowiczow z wysokim poziomem wiedzy i etyki do zamieszczania sowich merytortcznych wpisow.
Przekonasz sie, o skutecznosci moich slow. Masz taki sam poziom jak ci co dewastuja infrastrukture i mysla, ze sa bezkarni w swoim plugastwie! - smiem twierdzic, ze sie z nich wywodzisz.

~Onan

Okazuje sie ze pokrętna logika manekina ma sie nijak do rzeczywistosci. Kto sie myli ? Sztab ludzi czy jeden mądryjoł ?

~zachwycony

Pieniądze, które mają na ten most powinni teraz dać wójtowi Pysznicy, on je korzystnie zainwestuje i za 4 lata wystarczy na 2 mosty

~jaki

Janku Ty jak na tureckim kazaniu, nie z przyjemności a z... konieczności w tym towarzystwie się znalazłeś? Widać po twarzy że Cię ta ferajna mocno parzy! Nie daj się wkręcić tym wszystkim lanserom bo do budowy mostu to droga jak stąd na Księżyc! W jesieni po nich będzie pozamiatane i most będzie zupełnie gdzie indziej. Za to robi miastu Nadbereżny odpowie kiedyś solidnie gdy nie będzie miał parasola ochronnego! Widziałeś co robili z Tobą w jesieni przed wyborami? Pamiętaj im to, bowiem z nimi to jest jak u Barei w Misiu... cyt. "...Oni potrafią wbijać szpilki, to nie ludzie to są wilki"!

~tola

Kolego "Wielbiciel" która to jest ta pani(na zdjęciu) której tyle zachwytu wydalasz?

manukun

@JVM
Jestem też zdziwiony, że w tym roku wyborczym most na Sanie obok Vivo jest strategicznym projektem. W 2014 nie był i "prowadził donikąd" oraz " niczego nie łączył".

Ciekawe, bo nic poza kilkoma domami jednorodzinnymi tak nie powstało. Cóż takiego zaszło, że nagle most opłaca się budować?

Przejrzałem raz jeszcze grafiki. Nie ma planu na skomunikowanie wspomnianych przez ciebie terenów za pomocą tego mostu. Jest to ci najmniej dziwne, bo pomijany jest główny powód budowy mostu na Sanie. Jeśli.miałby być to tylko łącznik z S74 biegnący 2-kilometrowym mostem w poprzek rzeki - budzi nawet moje wątpliwości. Żeby wykorzystać maksymalnie możliwości nowej infrastruktury, nowa droga powinna przebiegać prostopadle do Sanu w kierunku mostu na Bukowej i łączyć się z ekspresówką na południowym zachodzie Jastkowic. Wtedy funkcję obwodnicy Brandwicy pełni sama S74. Koszty budowy dodatkowego węzła będą niższe, niż 2 km mostu, tym bardziej, że Bukowa będzie przekraczana estakadą - w zasadzie dobudowa węzła ograniczyłaby się do wydłużenia tej estakady, budowę 2 rond i dróg dojazdowych.

~lola

Dla mnie niezrozumiałym jest zaproszenie na to spotkanie wójta Radomyśla i jego późniejszy udział w partycypacji kosztów budowy mostu na wysokości miejscowości Pysznica a nie np. na pograniczu gmin! W ten sposób panie ministrze można tez włączyć gminę Zaklików, Zaleszany, Nisko czy Bojanów. Wówczas koszty rozłożą się na 7 gmin. Po co ten show z budową czegoś na co nie ma nawet koncepcji? Czy wy się nie zastanawiacie, że ludzie odróżniają ziarno od plewy? W 2023 r po was nie będzie śladu!

JVM

@manukun

/.../ Jakby nie rezygnacja z mostu w 2014, dziś bylibyśmy u progu budowy obwodnicy w ciągu S74, a nie bieda-obwodnicy przez środek nowych terenów rekreacyjnych.

To nie tylko te tereny rekreacyjne - zwrocilem jeszcze raz uwage na przebieg drogi za mostem i co sie okazuje - te ciarachy puscily ja przez srodek terenow rekreacyjnych w widlach Sanu i Bukowej .
To byly do lat 80 siatych tereny wypadow mieszkancow Rozwadowa jak dzialala jeszcze przeprawa na Sanie - Jastkowic i okolicy na kapielisko w Bukowej.
Tereny w widlach Sanu i Bukowej mam pod projekt osrodka wedkarsko - wypczynkowego - projekt zaklada szereg domkow - rybaczowek na palach. Oprocz tego stanowiska wedkarskie przy Sanie i Bukowej.

Nawet wiecej te tereny juz za zagospodarowan pod wypoczynek sa tam juz wybudowane domki kempingowe i dzialki wystawione na sprzedaz a opodal na Bukowej sa progi spietrzajace i wodosapdy.
Oni "wala" ta droge miedzy willami na Chlopskiej Woli i domkami letniskowymi - tragedia i triumf skrajnej glupoty.
Te ich dzialania gwaratuje Ci opra sie o Komisje Ochrony Srodowiska przy Parlamencie Europejskim.

A tak na marginesie nic nie pisza o tym , czy ta hucpa skonczyla sie wyzerka na koszt podatnika u radnego Madeja w "kiczu ordynackim" - bo go nie ma na spedzie - piecze "swinie" na roznie?

JVM

JVM
manukun
/.../

Teraz przynajmniej wiem, dlaczego w 2014 zniknęły koncepcje przebiegu nowego przebiegu DW855. Schowali, by wyciągnąć w roku wyborczym jako kiełbasę wyborczą. Fajnie, że jest wola polityczna, ale do 2025 kilka razy władze zmienimy. Jakby nie rezygnacja z mostu w 2014, dziś bylibyśmy u progu budowy obwodnicy w ciągu S74, a nie bieda-obwodnicy przez środek nowych terenów rekreacyjnych.
/.../

Manukun nawet prez. Szlezak nie kierowal sie logika - dla niego most to tez byla robota partyjna - szczegolna uwage poswiecal pierdolom- takim jak zmienic hymn Stalowej Woli, postawic pomnik, uwlaszczyc sie na siedzibie rodowej Lubomirskich - tutaj byl szczegolnie aktywny nawet jezdzil osobiscie w tej sprawie do Warszawy. "Sitwa" Osowskiego te mechanizmy dobrze opisuje.

Mam tylko nadzieje, ze ci dyletanci i lowcy synekur sa tak zaczadzeni robota partyjna i wyziewami z pobliskiej oczyszczalni sciekow, ze w takiej formie i przebiegu tego mostu nie zaczna budowac.
Nam taki lacznik na skroty do S 74 nie jest potrzebny bo nie rozwiazuje problemu dostepu do ternow budowlanych vis a vis Stalowej Woli za rzeka.
Z ta pajeczna sieci drog i autostrad do nikad udali sie nam w ten sposob, ze via carpatie mozna przyjac , za najlepszy lacznik na wczasy do Grecji.

Przy okazji - teraz przy budowie od nowa podskarpowej - "fachmatoly" ujawnili informacje, ze przy budowie tej drogi po raz pierwszy nie usuwano warstwy lessu. Teraz ja usuwaja - taki zmysl praktyczny zmysla o kolesiach na przyszlosc ( jak robilem porzadek z dzialkami parfialnymi to skutki posadowienia drogi na lessie byly odczuwalne w postaci fal podluznych wzdluz calej drogi stad te garby i poprzeczne siegajace pod fare) . Przy Lipowej instalacje elektryczna puscili na nowoczesnych betonowych slupach zostawiajac kolesiom front robot na przyszlosc.

Musze powtorzyc ten post bo jakis @Wierny usuwa glowne watki dyskusji.

~Wierny

antyleming gdzie ty w mojej wypowiedzi widzisz "hejt"?

~Anja

Ludzie po co ten most ?. Kolejne kredyty dla miasta. No chyba tak jak Panu Prezydentowi 3 tyś na rachunku i samochód za 10 nam zostanie (przy zarobkach powyżej 10). Gratuluję

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.

~Wierny

Niech Allah ma w opiece PiS. Ta cudowna partia zbuduje nam nowoczesne państwo, w którym każdy będzie wolny i szczęśliwy.