Powstanie most na rzece San w Stalowej Woli… w 2025 roku

Image

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zaprezentowali nowy projekt infrastrukturalny dla miasta i województwa podkarpackiego.

W briefingu na ten temat wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta, województwa, państwa, oprócz ministrów wiceminister Rafał Weber, marszałek województwa Władysław Ortyl, wicewojewoda podkarpacka Lucyna Podhalicz i inni. Podczas spotkania zapowiedziano, że w Stalowej Woli na Sanie w Stalowej Woli powstanie kolejny most łączący miasto z gminą Pysznica i Radomyślem nad Sanem. Wybudowany zostanie również nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 855 relacji Stalowa Wola- Zaklików. Zadanie podjęte ma być w ramach programu Mosty dla regionów.

- Posługujemy się taką sentencją Izaaka Newtona, że ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów. I to jest prawda. To było bolączką naszych samorządów przez wiele dziesiątków lat, dlatego, że te inwestycje, to są inwestycje, które przekraczają możliwości pojedynczego samorządu. To jest typowy przykład mostu, który będzie na drodze wojewódzkiej 855, mostu, który nie zostałby udźwignięty sam przez jeden samorząd- mówił minister Jerzy Kwieciński.

Program ma pomóc samorządom, zwłaszcza tym niewielkim rozwijać swoją infrastrukturę przy wsparciu z zewnątrz.

- 36 mld zł w najbliższych latach zostanie przeznaczonych na wsparcie tych przebudów, budów dróg samorządowych. To staje się rzeczywistością. To już jest nasza codzienność. Kolejny projekt związany jest z mostami (…). Fundusz dróg samorządowych, Mosty dla regionów, projekt prowadzony przez ministerstwo rozwoju, to jest to, co nas łączy, ale nie tylko, bo jest przecież wiele innych przedsięwzięć. Dzięki tej dobrej współpracy Polacy w Stalowej Woli, w Sejnach, Suwałkach, Suchej Beskidzkiej czy w Świnoujściu mogą odczuć tą zmianę, która wreszcie odmieni problemy komunikacyjne tam, gdzie na co dzień koncentrujemy swoje życiowe misje- mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny stosowny wniosek dotyczący inwestycji w mieście i drogi został już złożony przez marszałka województwa. Most powstanie za Vivo, w okolicy przyszłej obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Przedstawione są dwie koncepcje, jeszcze nie wiadomo, która z nich zostanie wybrana. Pierwsza zakłada krótszą trasę (przebieg: błonia za Vivo, Brandwica do drogi wojewódzkiej). Odcinek liczyłby niespełna 4 km, z czego połowę stanowiłby obiekt mostowy, a 180 m przęsło nurtowe, które znajduje się bezpośrednio nad rzeką San. Druga opcja, korzystniejsza, mówi o dłuższej trasie. W tej koncepcji zmieniony jest przebieg drogi wojewódzkiej do Rzeczycy Długiej w gminie Radomyśl nad Sanem. Odcinek liczyłby niespełna 5 km. Obiekt mostowy- 1800 m, a przęsło nurtowe 180 m.

- Obiekt mostowy, który będzie się zaczynał przed wałem obejmuje nie tylko i wyłącznie tereny międzywala rzeki San, ale również rzekę Bukową, drogę powiatową i przyszłe skomunikowanie z drogą szybkiego ruchu S74, stąd ten obiekt mostowy jest tak długi. To będzie największa w województwie podkarpackim infrastruktura- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Inwestycja byłaby zrealizowana do 2025 roku. Harmonogram zakłada: I etap- złożenie wniosku do ministerstwa Inwestycji i rozwoju, przygotowanie dokumentacji i uzyskanie zezwoleń na budowę w procesie ZRID. Ta część kosztowałaby 4,5 mln zł. Od sierpnia 2019 roku do końca 2020 powstałaby koncepcja programowa wraz z przygotowaniem decyzji środowiskowych, od roku 2021 do końca 2022 toczyłyby się prace projektowe wraz z uzyskaniem pozwolenia a budowę. Proces trwałby długo ze względu na to, że działania toczyć się mają na obszarze Natura 2000. Jest to również obszar zalewowy. W roku 2023 jest możliwa rzeczowa realizacja, przystąpienie do prac wykonawczych. Zależnie od wybranej technologii będzie określony harmonogram. Jak mówi prezydent finału możemy się spodziewać w 2025 roku. Całość ma kosztować około 360 mln zł.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.