Wypłata zasiłków chorobowych na prawie 400 tys. zł zakwestionowana na skutek kontroli zwolnień lekarskich

Image

W pierwszym kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w woj. podkarpackim przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich 2593 osób. W konsekwencji – wobec 199 osób cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 251,8 tys. zł.

Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 321 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 135,9 tys. złotych.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają dana osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia. Przy drugim typie kontroli – mają do niego prawo, zarówno ZUS jak i płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Polega ona na kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem. Oznacza to, że sprawdzane jest czy chory, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy też nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

W I kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy ( wzrost o 26,2 % w stosunku do IV kw.2018 r). W konsekwencji wydanych zostało 10,0 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w I kw. 2019r. osiągnęła 9 247,0 tys. zł.

Kolejnym rozwiązaniem, ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia. Z tego powodu w I kwartale 2019r. obniżono wypłaty o 44 103,0 tys. zł., a dotyczyło to 47,1 tys. osób.

Od 1 grudnia 2018 r. istnieje obowiązek wystawiania przez lekarzy wyłącznie zwolnień elektronicznych. Jednakże w uzasadnionych przypadkach np.: na żądanie ubezpieczonego bądź z braku możliwości wystawienia go w formie dokumentu elektronicznego, wystawiający zaświadczenie lekarskie przekazuje go ubezpieczonemu jako wydruk z systemu teleinformatycznego.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kwartale 2019 r. wyniosła 53 534,6 tys. zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~tylkoPIS

Do idzi, miłośniku Patologii Obywatelskiej gdybyś miał choc odrobine rozumu to mógłbyś się ode mnie bardzo dużo nauczyc ale tobie wystarczy TVN. Opisuje fakty po to żeby lemingi zeszli ze złej drogi bo na końcu tej drogi jest przychodnia na WYSZYŃSKIEGO.

~tylkoPIS

Do idzi, miłośniku Patologii Obywatelskiej gdybyś miał choc odrobine rozumu to mógłbyś się ode mnie bardzo dużo nauczyc ale tobie wystarczy TVN. Opisuje fakty po to żeby lemingi zeszli ze złej drogi bo na końcu tej drogi jest przychodnia na WYSZYŃSKIEGO.

~idzi

"tylkoPiS", to już nie maniak a ciężkie upośledzenie intelektualne dla ktorego wszystko kojarzy się z d...! Myślę, że jest to nadworny dyżurny na kierowniczym stołku ale bez kompetencji, wyposażony jest w upór godny podziwu. Rzeczywiście szkoda słów na jego komentarze.

~buhahaaa

"chłopczyku zza szafy" lepiej tam siedz sobie i nie ubliżaj tu innym.Wyrastasz na pierszego "ubliżacza" regionalnego.Zamiast argumentów tylko ubliżanie ,wokół widzisz tylko idiotów i lemingów a ty kim jesteś????wyrocznia?? Tak ci za peło było cacy ? że tesknisz i bronisz ich? Ideologia ta sama ? Boga niet....to zapewne po twej mysli.

e2rds

tylkoPIS to ty wychodzisz na idiotę i to bardzo niepożytecznego idiotę dla PiS-u, bo swoimi wypowiedziami ośmieszasz PiS i to bardzo. Piszesz brednie i kłamstwa, jedyne przypadki kiedy Polacy pracowali za 4 zł to przy pracach w ochronie i dozorców, natomiast przedsiębiorców dostawali więcej, czasem część tych pieniędzy faktycznie była po stołem dawana, dlatego kłamiesz, perfidnie kłamiesz, ale kłamstwa są wpisane w propagandę PiS-u a ty jesteś pisowskim klakierem, dlatego nic nowego po tobie nie można się spodziewać, zresztą nie tylko ty kłamiesz w PiS-ie, wystarczy posłuchać wypowiedzi twoich idoli ( np. Jarusia, że lepiej zna drogi inż nie jeden kierowca tira, to przecież koń by się uśmiał, róbcie tak dalej).

~tylkoPIS

Do e2rds, to właśnie ciebie mamy wszyscy za leminga z wypranym mózgiem przez TVN24 , chyba nie musze ci przypominac czasów kiey POLACY pracowali za 4 złote czy tego też nie rozumiesz zy udajesz idiote i to użytecznego. Wszyscy mne rozumieą bardzo dobrze tylko leming mają problem ze zrozumieniem faktów i prawdy. A żeby było śmieszniej niby codziennie te zmanipulowane FAKTY oglądają i wierzą w te brednie.[dodam z TVN2] bo zaraz mi napiszą że nie wiedzą o czym ja gadam.

~tylkoPIS

Do e2rds, to właśnie ciebie mamy wszyscy za leminga z wypranym mózgiem przez TVN24 , chyba nie musze ci przypominac czasów kiey POLACY pracowali za 4 złote czy tego też nie rozumiesz zy udajesz idiote i to użytecznego. Wszyscy mne rozumieą bardzo dobrze tylko leming mają problem ze zrozumieniem faktów i prawdy. A żeby było śmieszniej niby codziennie te zmanipulowane FAKTY oglądają i wierzą w te brednie.[dodam z TVN2] bo zaraz mi napiszą że nie wiedzą o czym ja gadam.

~Basik

Braknie na 500.plus to wszyscy ozdrowiejemy

e2rds

tylkoPIS, tak szczeże powiedzieć to nie wiem o czym ty gadasz, bo to ni przyszył ni przyłatał, ale mimo wszystko podziwiam ludzi z tak wypranymi mózgami jak ty, jak się tacy w dzisiejszej dobie uchowali to fenomen .

~tylkoPIS

Wszyscy POLACY pamiętamy jak przy korycie siedziało PEŁO jak pracowaliśmy za 4 złote na godzine.

~tylkoPIS

Do ola, tak za miske rżu to POLACY pracowali przez 8 lat nierządu PEŁO jak oni siedzieli przy korycie [ dosłownie siedzieli i ni nie robili]. My wiemy że tym popaprańcom znowu się marzy powrót do tych czasów ale już tak nigdy nie będzie bo POLACY potrafią wyciągac wnioski z błędów .

~tylkoPIS

Do e2rds, emerycie o czym ty gęgasz według EUROSTATU POLSKA i POLACY dzięki rządom PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI mamją najwyższe PKB w EUROPIE , większe niż się POLACY spodziewali. Nawet NIEMCY nam zazdroszczą bo ich PKB z roku na rok leci na łeb. Ja wiem że tacy debile marzą o kryzysie w POLSCE bo liczą na powrót do koryta bo jak jest wspaniale to wiadom że nikt dobrego rzadu nie zmienia, Tak samo jak ktoś ma doby samochód to po co a go zmieniac, chyba nie po to żeby jeździc szrotem.

ludek

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kwartale 2019 r. wyniosła 53 534,6 tys. zł. Czyli Zasiłki macierzyńskie też cofają ? Bo ? Dziecko okazało się sąsiadki, czy jak ? smiech2

e2rds

he hee jesteś bardzo głupiutki hehehe, może to i dobrze, że takie głupole są, przynajmniej jest zabawnie. A jeśli chodzi głupolu o emerytury, to jeśli ZUS parę lat temu naliczył ją raz, to masz ją dożywotnio, ale głupole o tym nie wiedzą.

~Ktoś

W Polsce partia płaci ludziom za nie pracowanie a ludziom pracującym każe się płacić podatki,żeby było na tych niepracujących.

~he hee

erdeesik...maja sprawdzac coniekturym czy emerytura im sie nalezy....masz dreszcze na skórce????

~komes63

Do Ola ....Złapali cię na lewiżnie i dlatego drzesz paszczu !!!

~Klops

Załóżcie swoje firmy i wtedy komentujcie.

e2rds

Nie narzekajcie tyle, będzie jeszcze gorzej. Kryzys dopiero się zacznie, jeszcze z pół roku.

~Maniek61

Policja brała zwolnienia na czas protestu i nikt nikogo nie kontrolował tylko ten zwykły robił ma ciągnąć nosem po ziemi i chodzić do roboty a na koniec dostanie kopa w tyłem tak jak ja po 39 latach pracy w hsw

~brew

Lekarz kwestionuje decyzje lekarza - to jakaś medyczna patologia

~ola

Robol ma mieć wygaszane ambicje i zapier... za miskę ryżu! Wiecie kto wam taki los gotuje? Sam Mateuszek Kłamczuszek! Sami chcecie 'dojnej zmiany" no to macie!

~Daniel

Z ormowca się nie wyrasta.To się z mlekiem matki wysysa

~kop

Aczy rownie skutecznie ścigali policjantow na psiej grypie ?nic w temacie nie ma?

~Ormo

Piątka niedużego wymaga żywej gotówki i to w coraz większych ilościach

~Hgvv

Polak ma płacić podatki a nie je otrzymywać.