Stalowowolski SOWiIK ma już 20 lat

Image

W środę 8 maja w Miejskim Domu Kultury odbyły się obchody 20-lecia działalności Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (SOWiIK) funkcjonuje od 1 lipca 2008 r., jako kontynuacja Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (POIK), który powstał w 1999 r. w Stalowej Woli. Przez ten czas wiele się zmieniło i nie chodzi tu tylko o zmiany bazy lokalowej i ilości terapeutów, ale także o coraz to nowe wyzwania z jakimi muszą radzić sobie pracownicy i problemy, z którymi borykają się mieszkańcy miasta.

- Dynamika w strategiach pomocy zmieniała się na przestrzeni tych 20 lat. Przez ten czas zdobyliśmy wiele doświadczeń. Odpowiadamy obecnie na potrzeby mieszkańców zarówno gminy Stalowa Wola, jak i całego powiatu stalowowolskiego. Staramy się oferować takie formy pomocy, które są adekwatne do osób, które tej pomocy najbardziej potrzebują. Myślę, że to jest takim wyzwaniem dla nas, żeby rzeczywiście nadążać, ale mieć też taką elastyczność żeby stosować te formy pomocy, co wiąże się z ciągłym rozwojem zawodowym i też z rozwojem kompetencji osób pracujących w ośrodku- mówi dyrektor SOWiIK-u Katarzyna Rogala.

Mieszkańcy powiatu zgłaszają się do Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej z różnego rodzaju problemami. Głównie dotyczą one przemocy domowej. Sprawy odnoszą się zarówno do osób doświadczających przemocy, jak i podejrzewanych o jej stosowanie.

- Do ośrodka zgłaszają się osoby w przypadkach sytuacji kryzysowych, w tym są to sytuacje nagłe, incydentalne, jak wypadki. Są to sytuacje, które wiążą się z traumami masowymi, to co doświadczaliśmy w 2010 roku, czy 2017 roku. Osoby, które doświadczają jakiś trudności wychowawczych z dziećmi mogą skorzystać z konsultacji i poradnictwa. Pomoc kierowana jest głównie do osób dorosłych, do rodzin. Te osoby, które dotknięte są sytuacją kryzysową mogą z takiej pomocy skorzystać- mówi Katarzyna Rogala.

Podczas jubileuszowego spotkania mówiono na tematy m.in. pomocy psychologicznej w obszarze interwencji kryzysowej, jak i psychoterapii. Tematy te poruszyli zaproszeni prelegenci.

Kontynuacją obchodów jubileuszowych będzie happening, który odbędzie się 10 maja w siedzibie SOWiIK-u. Został on zatytułowany "Polna Lokomotywa, do której wsiada cała rodzina". W ramach happeningu są przewidziane zabawy i gry rodzinne. Będzie to okazja do propagowania i budowania bezpiecznych więzi w rodzinie. W trakcie happeningu będzie możliwość porozmawiania z terapeutami SOWiIK-u na temat aktualnych ofert pomocowych i edukacyjnych realizowanych w ośrodku.

Przewiń do komentarzy













Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =