Piloci, szybowce i pogoda

Image

W tym roku dla Pilotów Szybowcowych w Europie najważniejsza jest Stalowa Wola.

20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy, otwarte przez Prezydenta Miasta Stalowa Wola oraz zainaugurowane w sobotę na Stalowowolskich Błoniach przelotem zespołu ćwiczebnego samolotów bojowych Orlik z Radomia, będą rozgrywane do 25 maja na lotnisku w Turbi.

Pierwszego dnia, w piękny niedzielny dzień odbyła się pierwsza konkurencja lotna. Piloci pokonali w powietrzu trasę o długości ok. 300 km z bardzo dobrym wynikiem średniej prędkości ok. 130km/h. Kolejne konkurencje uzależnione są od dobrej pogody, która przez pierwsze dni tygodnia, nie należała do najlepszych i typowych w maju. Końcówka tygodnia oraz weekend zapowiada się zdecydowanie lepiej.

Zwycięzcami pierwszej konkurencji Mistrzostw w poszczególnych klasach są: w klasie otwartej– Łukasz Wójcik, Polska; w klasie 18- metrowej Philip Jones, Wielka Brytania oraz w klasie dwumiejscowej- Tomasz Rubaj i Christopf Matkowski, Polska. Najbardziej utytułowany Pilot Sebastian Kawa, startujący na szybowcu polskiej produkcji Diana 3 zajmuje obecnie trzecie miejsce w swojej klasie. Suma punktów we wszystkich konkurencjach wyłoni Mistrzów Europy na kolejne dwa lata. W takich cyklach rozgrywane są Mistrzostwa Europy w Szybownictwie.

Niedzielna konkurencja lotna odbyła się przy dużej liczbie kibiców na lotnisku w Turbi. Gdy odbywają się konkurencje lotne na lotnisku w godzinach przedpołudniowych (pomiędzy godziną 11:00 a 13:00), można obserwować starty zawodników.

W zawodach uczestniczy 74 pilotów z 20 krajów. Lądowania, czyli przyloty z konkurencji odbywającej się na dużych prędkościach i małej wysokości, możemy obserwować pomiędzy 16:00 a 18:00 każdego dnia lotnego. Informacje czy w danym dniu mamy konkurencję lotną, a na lotnisku odbywają się starty i lądowania wszystkich zawodników można odnaleźć na stronie Facebook’a strony zawodów www.egc2019.pl. Informacja ta jest dostępna już około godziny 10:00.

W trakcie złej pogody Organizatorzy zapewniają zawodnikom oraz ich ekipom, których łącznie przyjechało do Stalowej około 200 osób, lokalne atrakcje: zwiedzanie ciekawych miejsc w okolicy, czy korzystanie z lokalnych ośrodków kulturalno – sportowych.

Z ciekawszych wydarzeń, jakie odbyły się już podczas zawodów, był event zorganizowany 12 maja w godzinach wieczornych w odnowionym hangarze Aeroklubu. Była to prezentacja historii powstania, jednego z największych producentów szybowców na świecie, firmy Jonker Sailplanes. Właściciel i założyciel tej firmy uczestniczył osobiście w tym wydarzeniu. Przyleciał do Stalowej Woli z Republiki Południowej Afryki, centrali producenta. Szybowce firmy Jonker Sailplanes, startują w Stalowej i właśnie na takim szybowcu pierwszą konkurencję wygrał reprezentant Polski.

Organizatorzy Mistrzostw: Aeroklub Stalowowolski, Prezydent Miasta Stalowa oraz Wójt Gminy Zaleszany odbierają od zawodników pozytywne opinie na temat dotychczasowego przebiegu i przygotowania zawodów. Mistrzostwa nie udałoby się zorganizować bez ścisłej współpracy nawiązanej z głównymi Sponsorami Mistrzostw jakimi są Grupa PKN Orlen S.A. oraz MZK Stalowa Wola.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~DawidTRB

Lotnisko nie jest w Stalowej Woli A w Turbi Aeroklub jest Stalowowolski Ale w tym roku najważniejszą jest Turbia A nie stalowa Wola. Czy piszący artykuł ma problemy z okolicznym miejscowościamiumiechumiech? Mam nadzieję że odpisze na mój komentarz ...

~Iwo

"Z ciekawszych wydarzeń, jakie odbyły się już podczas zawodów, był event zorganizowany 12 maja w godzinach wieczornych w odnowionym hangarze Aeroklubu. Była to prezentacja historii powstania, jednego z największych producentów szybowców na świecie, firmy Jonker Sailplanes"

To jest zwykły marketing kierowany. Przecież właściciel fabryki szybowcow nie pojedzie opowiadać o nich babciom w sobotę na rynku.

~MottodlaElyty

Dzięki Panie Boże za deszcz i chmury bo jest spokój i cisza zamiast ryku kukuruźników ciągnących szybowce podstarzałych dziadków i niezaspokojonych panienek. Dla nich to zabawa a horror i wściekłość dla mieszkańców Turbii, Pilchowa, osiedli Sochy i Posanie. Jedyna nadzieja że któryś znowu spadnie i zamkną ten kurnik i łąkę w Turbii.

mokasyn

Końcówka tygodnia oraz weekend ... umiech