Brakuje krwi. Kto odda?

Image

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie potrzebuje krwi. Sytuacja jest poważna.

„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia.”- powiedział św. Jan Paweł II. Takie motto przyświeca RCKiK. Centrum zwróciło się z prośbą do mieszkańców Podkarpacia o oddawania krwi. Obecnie pilnie potrzebna jest krew grupy: 0 Rh (-) minus, 0 Rh (+) plus, A Rh (+) plus, B Rh (-). Odnotowano stan średni AB Rh (-). Pozostałe grupy- stan optymalny lub wysoki.

Krew można oddać nie tylko w Rzeszowie, ale i Terenowych Oddziałach. Jeden z nich znajduje się w Stalowej Woli, w szpitalu.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 - 65 lat.

Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Powinna być:

- wypoczęta,
- przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek,
- wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie,
- nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie,
- ograniczyć palenie papierosów,
- ważyć co najmniej 50kg (dysproporcja pomiędzy wagą a wzrostem może być przyczyną dyskwalifikacji),
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go.

Zabieg pobrania krwi lub jej składników musi być całkowicie bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie uzyskanej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy.

O czym musisz wiedzieć przed oddawaniem krwi.

Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS (HIV), żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi jeśli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Rena

Moj mąż oddaje krew od lat ALE chyba zrezygnuje. Powód: nieprzyjemne babska niemal obrażające wprost darczyńców krwi. Sama bylam świadkiem. Prosze aby przełożony zareagował na negatywne zachowanie pracownic wobec ludzi bezinteresownie pomagających

Polisowy

Do Andski:
Drogi Panie. Oddane mam niespełna 40 L, również oddawalem w kilku ośrodkach. Atmosfera w punkcie krwiodawstwa jest jak najbardziej ok. Pani przy rejestracji jest od niedawna, co może powodować negatywne wrażenie. Jest jednak jak najbardziej kompetentna i rzeczowa - moim skromnym zdaniem. Lekarz tak samo, nie rozumiem narzekań. Wiem że niektórym tęskni się po Nieradce - taka jest jednak kolej rzeczy. Jak komuś brakuje pogadanek to niech idzie na targ w sobotę. Tam idzie się w konkretnym celu i przynajmniej ja, lubię jak jest to zrobione rzeczowo i profesjonalnie.

~Ola

A doktorek też nie lepszy ciągle ma jakiegoś focha, doktor Nieradka to co innego to był gość!!

~Tytus

Tak to prawda pani która pobiera krew na hemoglobinę zawsze zmęczona. Sprawia wrażenie ze pracuje za karę. Pozdrowienia dla miłych Pań od pobierania krwi.

~Aga

Dokładnie pani w analizie jest okropna burczy coś pod nosem nie wiadomo czy wchodzić czy uciekać. Wstyd bo ludzie przychodzą aby pomagać.

~Wojna

Dajcie numer do ordynator to zadzwonię i powiadomię go

zibiboom

To dziwne , ponieważ dwa dni temu jadąc z roboty słyszałem w radiu, że na Podkarpaciu mamy nadmiar krwi, który Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa w Rzeszowie oddaje do sąsiednich województw tj. Mazowieckie i Małopolskie. Zwróciłem na tą informację szczególną uwagę ponieważ sam jestem z woj. Lubelskiego a tam Rzeszów nie przekazuje jakoś krwi.

cdn

Tak gorąco namawiają do oddawania krwi a raptem pracują do 14 godz.Gdyby tak bardzo zależało szpitalowi na krwi to punk czynny byłby 24 godz na dobę albo co najemnie na dwie zmiany.Nie wspomnę juz o obsłudze która nadaje sie rzeczywiście do wymiany za arogancje i brak profesjonalizmu.Właściwie dotyczy to całego szpitala.Przy najbliższych strajkach jakie będą pielęgniarek czy lekarzy poparcie dla tych grup powinno byc ZEROWE!!!!!

~Jutrzenko

Andski zgadzam się z tobą odnośnie Pani która sprawdza hemoglobinę, jeśli siedzi tam za karę niech idzie do biedronki albo skaremu na sprzątanie.

andski

Przepraszam na wstępie jeśli kogoś obrażę ale: mam oddane ponad 23 litry krwi, oddawałem ze względu na zmianę miejsca pracy we wielu ośrodkach zaczynając w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Nigdzie nie spotkałem się z taką ignorancją i "łaską" że przyjmują krew jak w Stalowej. Pani gdzie sprawdzana jest hemoglobina wydaje się być tak zmęczona i sfrustrowana że lepiej się nie odzywać cokolwiek. O paniach pobierających krew to nawet nie chce mi się pisać bo żałość. Proponował bym Dyrekcji przeniesienie tych Pań na wewnętrzny lub chirurgię to docenią to co mają. Ale hit to jak ostatnio usłyszałem że jest Pan już w takim wieku że oddawanie krwi to nie jest całkiem dobre dla organizmu - i jak to ma się do artykułu że nie jest to szkodliwe?