Jubileusz 90- lecia Ekonomika

Image

W sobotę 18 maja 2019 roku w ZSP nr 3 w Stalowej Woli odbyła się uroczystość z okazji 90- lecia szkoły. Impreza była okazją dla wielu absolwentów tej placówki do przypomnienia sobie młodzieńczych lat oraz spotkania się po latach.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły odprawionej w rozwadowskiej Farze. Później w murach ZSP nr 3 odbyła się gala jubileuszowa. Uroczystość zgromadziła wielu absolwentów oraz zaproszonych gości. Podczas spotkania został wyświetlony film opowiadający historię szkoły, przeplatany występami artystycznymi młodzieży. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień. Osoby, przedstawiciele firm i instytucji, które wspierają i wspierały placówkę otrzymały pamiątkowe statuetki. Wśród nich znalazł się także nasz portal. Jubileuszowi towarzyszyła okolicznościowa wystawa, gdzie można było podziwiać zdjęcia sprzed lat. Fotografie przysporzyły wiele wzruszeń.

W sierpniu 1928 r., w Rozwadowie, z inicjatywy Nestora Dobrzańskiego, księgowego, któremu w sposób szczególny leżało na sercu szerzenie oświaty na tutejszym terenie, powstało Towarzystwo Szkół Zawodowych. Dostrzegał on przede wszystkim potrzebę założenia szkoły typu handlowego. Inicjatywę tę poparły miejscowe władze. 13 listopada 1928 roku, na mocy aktu koncesyjnego Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie, powstała więc Trzyklasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa T.S.Z w Rozwadowie.

- Szkoła założona przez Nestora Dobrzańskiego działała nieprzerwanie do okresu wojny. Na okres wojny działalność szkoły była zawieszona, chociaż odbywały się tutaj, na terenie Rozwadowa, kursy handlowe. Niemcy zezwolili na to, żeby te kursy handlowe mogły się odbyć. Po zakończeniu wojny szkoła została reaktywowana i prowadziła swoją dalszą działalność w różnych miejscach w Rozwadowie, aż docelowo, w latach 70- tych, został wybudowany budynek szkolny. Dużo przekształceń tu było, bo zmieniały się nazwy, ale do lat 90- tych była to szkoła, która głównie kształciła w kierunkach ekonomicznych. Obecnie, mimo, że mówią o nas potocznie „Ekonomik”, to tych zawodów, w których kształcimy jest bardzo dużo- mówi Paweł Ciołkosz, dyrektor ZSP nr 3.

Rozmawialiśmy z wieloma absolwentami Ekonomika. Wszyscy zgodnie bardzo dobrze wspominają zarówno kadrę nauczycielską, jak również lata młodości, które spędzili w szkolnych ławkach.

- Szkołę wspominam bardzo sympatycznie. U nas w klasie była przewaga dziewcząt. Było nas tylko 3 chłopaków. Nie było rywalizacji między nami, tzw. wyścigu szczurów. Mieliśmy doskonałych profesorów. Wtedy dyrektorem był Edward Geissler, taki postawny mężczyzna. Bardzo wszyscy się go baliśmy, ale nie był to zły człowiek, miał po prostu taką posturę. Sprawiał wrażenie takiego energicznego, trzymał wszystko w ryzach. Bardzo miło wspominam Józefa Raka, który uczył nas księgowości. Księgowość była przedmiotem wiodącym w naszej szkole. Wiele osób nie dawało sobie z nią rady. Wprowadzał dobrą i sympatyczną atmosferę, potrafił wyłożyć ten trudny przedmiot, że wszyscy go lubili. Całe życie później pracowałem w zawodach ekonomicznych m.in. w księgowości. Te podstawy wiedzy, jaką uzyskaliśmy w szkole procentowały i procentuje nadal- mówi Mieczysław Walec, który w 1959 roku ukończył naukę w Ekonomiku.

Kolejną naszą rozmówczynią była Barbara Nabrzeska, która od wielu lat jest dyrektorem Zespołu Szkół Nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli.

- Przez 4 lata uczyłam się w liceum ekonomicznym, dzisiaj jest to Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Stalowej Woli. Jest to wyjątkowa szkoła. Przeżyłam tutaj wspaniałe lata. Moja wychowawczyni, Grażyna Janik, nauczyła mnie tego, że jeżeli nawet człowiek upadnie, to powstaje znacznie silniejszy. Uczyła nas odwagi, prawdomówności, odpowiedzialności. Wychowała wiele pokoleń bardzo wartościowych ludzi- mówiła Barbara Nabrzeska.

Ciepłe wspomina na temat uczniów mają także jej nauczyciele, których również nie zabrakło na jubileuszu 90- lecia szkoły.

- Miałem przyjemność uczyć historii, wiedzy o społeczeństwie i języka niemieckiego. Zawsze wspominałem młodzież tej szkoły jako bardzo dobrą, chętną do nauki, bardzo uczynną, wzór młodzieży polskiej. Trzeba podkreślić także taką ciepłą atmosferę w gronie pedagogicznym. Co prawda dużo nas wtedy nie było, bo szkoła była mniejsza, ale mieliśmy bardzo dobre koleżeńskie stosunki, nieśliśmy wzajemna pomoc w razie jakiś tam sytuacji. Mieliśmy także wspaniałego dyrektora Edwarda Geisslera, który był więźniem obozu w Oświęcimiu. Ja zawsze mówię, że to był mój najlepszy dyrektor, z tych, których miałem- wspominał Marian Biernachowski, który uczył w szkole od 1969 do 1981 roku.

Życzymy kolejnych, wspaniałych jubileuszów i rzeszy absolwentów, którzy po latach będą równie ciepło wspominać chwile spędzone w swojej szkole.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
vjm

@Renata
Takie uroczystości mają na celu okazanie szacunku historii, naukę patriotyzmu, docenienie dorobku wcześniejszych pokoleń....

Jak 100 lecie "odzyskania" niepodleglosci pod samowola budowlana, ktora sie pozniej zawalila.
Tak jak komuchy docenili dorobek wczesniejszych pokolen - skutecznie je likwidujac - chcecie robic sobie "uroczystosci" to robcie sobie ale odnoscie sie do swoich osiagniec a nie do cudzych bo Ci co byli ich Tworcami moga sobie tego nie zyczyc. Ten PRL jest tak beszczelny, ze owinal sie w II Rzeczypospolita i mysli ze nikt tej hipokryzji nie widzi.
Gdzie na uroczystosci ciaglosc historyczna gdzie elity II Rzeczypospolitej po twarzach widac, ze to PRL na jej trupie swietuje.

Jasne powinny teraz powstac departamenty nauki patriotyzmu i odpowiednie wydzialy w szkolach.

Jaki dorobek wczesniejszych pokolen zostal doceniony, raczej uwlaszczony u siebie trzeba bylo zrobic bal a nie w ukradzionym Lubomirskim majatku.

Wy naprawde nie czujecie tego falszu?

~Miky

Szkoła gastronomiczna już od 10 lat nie istnieje.

~Żal

Wspólna historia liczy się od połączenia????Kiedy będzie jubileusz szkoły gastronomicznej?

~Absolwent

Nie słyszałaś, była dyrektor szkoły gastronomicznej dostała statuetkę. To był jubileusz ekonomika, więc dziwnym byłoby wspominać historię szkoły gastronomicznej. Wspólna historia liczy się od połączenia. W tej chwili nie ma żadnego podziału, wszyscy się wzajemnie uzupełniają. Dzięki połączeniu szkoła gastronomiczna zyskała bogatą bazę lokalową, bez której już by pewnie nie istniała. Pozdrawiam serdecznie

~Żal

Czy "Ekonomik" istniałby dzisiaj gdyby nie połączyli go ze szkołą gastronomiczną? Może warto było wspomnieć przynajmniej o dyrektorach tamtej szkoły? Przykre.

~Maria

A i jeszcze jedno. Skąd tylu smutnych ludzi, muszą być bardzo nieszczęśliwi. Piszą, obrażają a zapewne szkoły nie widzieli na oczy. I nie zdają sobie sprawy z tego że jest to karalne. Wydaje się im że są anonimowi, ale można sprawdzić kto kryje się pod tymi komentarzami. Miłego, dobrego dnia wam życzę, zajrzyjcie do swojego serca i pomyślcie co warte jest obrażanie innych.

~Maria

Bardzo dobra szkoła, kończyłam kilka lat temu. Widać jak na przestrzeni lat zmieniło się jej otoczenie. Brawo! byłam, widziałam i jestem dumna z tego że lata temu wybrałam tą właśnie szkołę.

~Jimi

Swego czasu lubiłem przyjeżdżać do ekonomika na wagary z niska. Było w roku 2000 parę fajnych lasek co robiły nam dobrze za grama trawy lub amfy. Teraz też pewnie są tam takie szmatki co lubią wciągnąć białko nosem. Piękne to były czasy, wiele bym dał żeby wróciły.

~Renata

Takie uroczystości mają na celu okazanie szacunku historii, naukę patriotyzmu, docenienie dorobku wcześniejszych pokoleń.... Jednak te okropne, niskie, wstrętne komentarze sprawiają, że ogromny wysiłek i praca zostają umniejszone i zlekceważone... Po prostu niektórzy ludzie, korzystając z anonimowości, poprawiają sobie nastrój, ubliżając i obrażając innych.... Naprawdę jesteście z siebie dumni? Nie czujecie, że to jednak nie jest w porządku?

~ooo psik

Do Jimi
A na kogo one wyrosły wiesz chociaż- jak były takie sprawne w tym i w tamtym.Potrafiły liczyć z tego wynika.!!!

~look

Dziewczęta ekonomika są urocze a przy tym mają też konkretne wykształcenie. Wcześniej to była kuźnia księgowych, sklepowych a teraz zawody przyszłości a głównie trafianie do serca przez żołądek! Brawo Wy!

~fikiu

Dziwnie smutny siedzi na ławie "kolegialny organ" prowadzący szkołę. Dlaczego się nie cieszy? Może ma nieczyste sumienie i coś go gryzie? Jeśli mamy zgadywać to nie wykluczone, że całkowita obojętność na akcję strajkową nauczycieli w kwietniu i brak wsparcia(może 'organ" był u strajkujących a nawet wpłacił kasę na konto Popieram Nauczycieli?) i teraz tak trochę nieswojo się czuje u swoich? Organie rozchmurz się bo to przecież majowe święto szkoły!

~ktr

Gratulujemy pięknego jubileuszu !!!!!!!Brawa dla Dyrekcji szkoły i wszystkich , którzy przyczynili się do tej uroczystości.Pozdrawiamy

~ktr

Gratulujemy pięknego jubileuszu !!!!!!!Brawa dla Dyrekcji szkoły i wszystkich , którzy przyczynili się do tej uroczystości.Pozdrawiamy

~baeko

"eko" - najwyraźniej rżniesz głupa i rób tak dalej! Mówimy o tu i teraz a ty nie wciskaj kitu na uszczelnienie pęknięcia między oderwaną władzą a nauczycielami. Takiego lekceważenia nikt nie widział od 1990 roku. Po niepełnosprawnych, nauczyciele są drugim sortem zwisajacym tej niby wladzy obojętnie.

~huhu

Nadbereznego nie ma, bo juz calkiem politycznie poplynal i ma w czterech literach to miasto. Na tliterku zajmuje sie polityka partyjna. Knapowa bedzie miala pelne rece dziadostwa do sprzatania po tym niekompetentnym cwaniaczku.

vjm

Nalezy przez to rozumiec, ze 100 lecia juz nie bedzie i szkoly rowniez dlatego dyskontuje sie 90 lecie !!! i bardzo dobrze nalezy szkole porozdzielac na handlowa - gastronomiczna i rolnicza - po co takie wszystko w jednym - czyli nic.

Mielismy z p. dyrektorem i starosta na Jagiellonskiej otwierac Instytut Kuchni Staropolskiej ale starosta dal za "darmo" budyenk "Sciekom Polskim" bo w starostwie to spia na kasie a po co komu Instytut lepiej promowac kuchnie wloska w Rimini niz wlasna Staropolska - po kiczowatych doniczkach przed wejsciem glownym widac, kto stal jeszcze za dywersja tej idei - pomysl ministranta - gdzie sie pojawi tam wszystko spieprzy pozostawiaja za soba wyrazne slady obecnosci.

Ciagle mam nadzieje, ze dyrektor w koncu ukruci picie alkoholu przez mlodziez vis a vis okien dyrektorskich na schodach wiaduktu oczywisce zglaszajac to do KPP i syf na trawnikach przed szkola i pod wiaduktem zmuszajc WGO do wykonywania statutowych powinnosci - moze p. Kochan wesprze ten pomysl oprocz bywania i zaszczycania swoja obecnoscia iventy miejskie zajmie sie pijanstwem, dzikimi wysypiskami smieci - nieopodal wlasnego domu - w koncu tak ciezko wywalczona funkcja radnego byla by czyms tworczym w karierze. No i nalezalo by zrezygnowac z zarzadzaniem dzialkami proboszcza bo sobie nie radzi.

Nic nie pisza, o balu u ordynata radnego Madeja - takie byly piekne zdjecia z balu sportowca z p. dyrektorka jako "diablicy" - moze portal zamiesci fotorelacje?

~kibic

po pierwsze prezydent nie miał obowiązku być na tej uroczystości też ma wiele wyjazdów zwiazanych z pracą

~eko

lekceważyło miało być

~eko~do tola

po chyba bardziej lekcewarzyło nauczycieli ale tego jakoś tego nie pamiętacie - hipokryci

~tola

Bardzo miła chwila wspomnień i współczesności. Wiele znajomych twarzy, nie wiem czy mi się zdaje czy też nie ale b. pani dyrektor Polańska niosła mocno "wychudzonego" balonika(może to tylko powietrze zeszło?). Gratulacje dla organizatorów imprezy. Jak zwykle dyrektor okazał się super man(to chyba rodzinna tradycja chociaż p. Paweł zdecydowanie przewyższa!) Spotkajcie się za 10 lat, to będzie impreza, ale już dzisiaj trzeba zacząć przygotowania. Czas bardzo szybko upływa! Szkoda tylko, że świętowanie zostało naznaczone piętnem lekceważenia nauczycieli przez... rząd.! Macie teraz możliwość odwdzięczyć się pięknym za nadobne już w najbliższą niedzielę podczas głosowania do europarlamentu. Żaden kandydat z pis-u nie powinien otrzymać Waszego wsparcia. Tak Wy i Wasze Rodziny powinny odwdzięczyć się za poniżanie Was na każdym kroku! Im się pieniądze należały a Wam już "NIE"?

~Jimi

Fajne te młode lafiryndy z ekonomika. umiech Tam zawsze chodziły ładne lodziary. Pamiętam jak przyjeżdżaliśmy tam z kolegą, do młodych dziewczyn. Nie było jeszcze wtedy drogi. Było wtedy w tej szkole kilka dziwek co robiły laskę w krzakach za szkołą.

~jan

.... @maciek22 .... bo organem prowadzącym szkoły ponadgimnazjalnej jest stałosta a nie płezydent .... organ prowadzący widać ( ze zdjęć ) zadowolony, pewnie przekazał nauczycielom życzenia ,,zadowolenia z pracy i zarobków" od samego Naczelnika Państwa.

maciek22

Co to się stało, że nie było płezydenta na tym jubileuszu?

~uczestnik

Gratuluję Panie Dyrektorze,świetnie zorganizowana impreza i doceniona przez środowisko lokalne oraz władze , życzę dalszych sukcesów !!

~siwy

piękny jubileusz. umiech wszystkiego najlepszego umiech