Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Stalowej Woli

Image

To nie pierwsza wizyta polityka w naszym mieście. Minister Sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego mówił o ministerialnym programie pomocowym dla osób pokrzywdzonych.

Konferencja prasowa zorganizowana została w poniedziałek 20 maja 2019 roku w Ośrodku Pokrzywdzonych Przestępstwem przy ul. Ofiar Katynia 8a (campus KUL). Chodziło o program pomocowy przygotowany przez ministerstwo. Minister podróżuje po Polsce, odwiedza ośrodki takie jak ten w Stalowej Woli chcąc dowiedzieć się jak funkcjonują i jakie mają problemy.

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Fundusz Sprawiedliwości) jest funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości jest Minister Sprawiedliwości. Środki Funduszu przeznaczane są na: pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, zwłaszcza na pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną, pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym, udzielaną przez zawodowych kuratorów sądowych oraz Służbę Więzienną, działalność podejmowaną lub powierzoną przez Dysponenta Funduszu, mającą na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz pomocy postpenitencjarnej, a także przeciwdziałanie przyczynom przestępczości, polegającą w szczególności na: promowaniu i wspieraniu inicjatyw oraz przedsięwzięć służących poprawie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz skutecznej readaptacji skazanych, podejmowaniu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, w tym dotyczących przyczyn i uwarunkowań przestępczości oraz jej zapobiegania.

- Mam nadzieję, że jest to program, który trafi do ogromnej rzeszy Polaków, których nie było stać na taką pomoc i z tej bezpłatnej, profesjonalnej pomocy skorzystają- mówił w Stalowej Woli minister Ziobro.

Sieć Ośrodków Pokrzywdzonych Przestępstwem w całej Polsce powinna skutecznie rozwiązać wiele ludzkich problemów.

- Naszym celem jest tworzenie mapy powiatów, na terenie których te ośrodki będą działać, żeby nie było powiatu, na terenie którego ten ośrodek lub jego filia nie funkcjonował- zapewniał Zbigniew Ziobro.

Ośrodków ma być więcej tak, by dostęp do nich był jak najlepszy. Równocześnie minister zapowiedział kontrolę poprawności działania placówek.

- Mamy złe doświadczenia sprzed lat, kiedy to minister sprawiedliwości przekazywał środki na podobne ośrodki, a nikt nie wiedział co się później z tymi środkami działo. My wprowadziliśmy tu rygorystyczne środki kontroli w wydawaniu tych publicznych pieniędzy i chcemy aby one służyły mieszkańcom, gwarantowały dobre, uczciwe wynagrodzenie tym, którzy pracują, dawało motywację do tej dodatkowej pracy, ale chcemy też mieć pewność, że te ośrodki będą ludziom służyć- mówi Ziobro.

Już wiadomo, że pracownicy placówek skarżą się na nadmierną biurokrację, formalizowanie pracy. Trzeba więc szukać kompromisów i wypracować na przyszłość rozwiązania.

- 11 kwietnia podpisaliśmy z ministerstwem umowę na utworzenie ośrodka i 5 lokalnych punktów w 4 powiatach: stalowowolskim, niżańskim, kolbuszowskim, mieleckim. W tej chwili organizujemy pracę ośrodka i punktów. Zaczęliśmy przyjmować pierwsze osoby zainteresowane wsparciem. Mamy przewidziane na ten rok: 1500 godzin pomocy prawnej, 550 godzin pomocy psychologicznej, 144 godziny pomocy terapeutycznej. Mamy możliwość opłacenia mediacji, wsparcia finansowego m.in. przy zakupie leków, środków służących do rehabilitacji. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby udzielić pomocy każdemu, kto się do nas zgłosi. Z pomocy prawnej, pomocy psychologa może skorzystać każdy pokrzywdzony przestępstwem, jeśli miało ono miejsce na przestrzeni ostatnich 5 lat. Pomagamy także ofiarom wypadków drogowych- mówi Simona Wójtowicz, koordynator programu.

Placówka funkcjonuje w budynku należącym do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, (parter budynku nad parafią akademicką). Jest ona otwarta przez 6 dni w tygodniu.

W Polce ofiarą przestępstw pada w Polsce około 200 tys. osób. Ofiary przemocy, zwłaszcza kobiety i dzieci, skorzystają dzięki programowi nie tylko z porad prawników czy psychologów, ale otrzymają pomoc dostosowaną do konkretnych potrzeb. Będzie to między innymi pokrywanie kosztów leczenia i rehabilitacji, leków nierefundowanych i wyrobów medycznych, szkoleń czy kursów zawodowych. Przewidziane zostało również np. finansowanie dostosowania mieszkania do potrzeb osoby pokrzywdzonej, która w wyniku przestępstwa utraciła sprawność fizyczną.



Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =