Rewaloryzacja Zabytkowego parku w Nisku

Image

Gmina Nisko przystąpiła do realizacji zadania pn. „Rewaloryzacja Zabytkowego Parku Miejskiego w Nisku z uwzględnieniem ochrony miejsc różnorodności biologicznej”. W poniedziałek 8 lipca odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wykonanie inwestycji.

W podpisaniu umowy uczestniczyli Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko oraz wykonawca z firmy z Niska.

Na realizację projektu niżański samorząd otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Wartość całkowita projektu to 2 976 783 zł. Dofinansowanie zadania wynosi 85 procent wartości ogólnej i stanowi kwotę ponad 2 529 262 zł. Wkład własny Gminy to 447 521 zł.

Projekt obejmuje odnowienie Parku Miejskiego w Nisku, ochronę znajdujących się w nim siedlisk i gatunków, pielęgnację drzewostanu, w tym częściową wycinkę drzew i krzewów obumarłych oraz wycinkę drzew i krzewów młodych tzw. samosiejek, które kolidują z najcenniejszym starodrzewem. Wycinka samosiewów pozwoli odtworzyć pierwotny stan parku. W ramach pielęgnacji drzewostanu przewiduje się konserwację istniejących drzew w parku, w tym pomników przyrody. Przewiduje się również nasadzenie nowych drzew, krzewów i roślin zielonych. W ramach projektu zostanie usunięty gatunek inwazyjny tj. rdestowiec ostrokończysty. W odtworzonych wnętrzach parkowych zostaną wykonane murawy ozdobne i łąki kwietne. Wzdłuż granic parku zostaną nasadzone krzewy stanowiące strefę buforową od strony ulicy, muru i granic parku oraz będące jednocześnie bazą żerową i lęgową dla ptaków. Krzewy zapewnią ptakom również schronienie przed drapieżnikami. Projekt obejmuje również nasadzenia bylin, bylin cebulowych, pnączy oraz uzupełnienie runa parkowego.

Dodatkowo w ramach odrębnego zadania będą realizowane działania w zakresie infrastruktury – wyznaczenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wzdłuż której zostaną zamontowane tablice informacyjne i stanowiska do obserwacji roślin, miejsc gniazdowych oraz schronień dla zwierząt, a także elementy edukacyjno-zabawowe, ławki, kosze, stojaki na rowery. Zamontowane zostaną budki lęgowe, hotele dla owadów i skrzynki gniazdowe dla trzmieli. Planowana jest też lokalizacja punktu widokowego oraz wymiana nawierzchni żwirowej na kostkę betonową.

Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2021r.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~guciu

Kolejny przekrecik.My tu wam wymienimy kostke betonowa na inna w lepszym kolorzeWytniemy tak z pol parku drzew i milionik zabierzemy.

~Ewa

Czy jest juz droga reymonta i chodnik zrobioný bo na wsi ludzie maja piekniejsze drogi niz w nisko chyba czas w tym miescie zrobic ulice a nie robicie inne pomysly a droga jak pamietam 65 lat z dziurami i bez chodnika

~Lol

Analfabeci ze stalowego to rewitalizacja.

art2deco

",,,wymiana nawierzchni żwirowej na kostkę betonową."

Wystarczy już tej kostki, płyty chodnikowe są ładniejsze.

~Nizanin

po co nam zakłady pracy jak są w Stalowej zastanówcie się

~wek

Przydał się by końcu jakiś ZAKŁAD PRACY w Nisku bo od lat nic nic nie ma a ławeczka fontanna super - ale z czego mamy żyć ?????????????????????/

~Bzk

Rewaloryzacja czy rewitalizacja?

~tadek

Tak teraz nazywa sie przekrecik na wyciecie drzew plus zarobek na wymianie jednej koski na inna.Zupelnie to wszystko jest nie potrzebne.Po to zeby zagarnac dofinansowanie.