Bank Spółdzielczy w Grębowie pod nadzorem zarządu komisarycznego

Image

Od kilku dni napływają do nas informacje w sprawie problemów w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Klienci mieli problemy z wybraniem gotówki i przelewem środków, ludzie koczowali przed placówką.

10 lipca 2019 r. doręczono podjętą jednogłośnie na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2019 r. decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o ustanowieniu zarządu komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Decyzja KNF weszła w życie z dniem 10 lipca 2019 r.

Skład zarządu komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Grębowie ma skład: Zbigniew Leszek Górniak (przewodniczący zarządu komisarycznego), Joanna Mandla (członek zarządu komisarycznego), Edyta Maria Glajcar (członek zarządu komisarycznego). Są to osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiednie do sprawowania funkcji w zarządzie komisarycznym.

Jak czytamy na stronie KNF „Komisja, biorąc pod uwagę analizę stanu faktycznego oraz obowiązujący stan prawny, stwierdziła spełnienie przesłanek wynikających z art. 145 ust. 1 ustawy Prawo bankowe i zasadność ustanowienia w Banku zarządu komisarycznego w celu zapewnienia efektywności wdrażanego planu naprawy. Zarząd komisaryczny został zobowiązany m.in. do sporządzenia sprawozdania finansowego Banku na dzień poprzedzający dzień ustanowienia zarządu komisarycznego oraz poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta”.

Ustanowienie zarządu komisarycznego nie wpływa na organizację i sposób działania banku spółdzielczego, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą Prawo bankowe. Klienci banku od kilku dni próbują wybrać swoje środki lub dokonać przelewów. Pieniądze wybierane z bankomatów ograniczane były do 2 tys. zł, mimo, że limity dzienne były wyższe. Korzystano bowiem z „obcych” bankomatów. Przed bankiem przez całą noc koczowali ludzie przerażeni utratą środków, często oszczędności życia.

„Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi klientów Banku Spółdzielczego w Grębowie. Bank spółdzielczy nadal będzie świadczył usługi w dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące Bank Spółdzielczy w Grębowie z klientami. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami Banku Spółdzielczego w Grębowie. Z dniem 10 lipca 2019 r., stosownie do art. 145 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, rada nadzorcza zostaje zawieszona, członkowie dotychczasowego zarządu banku zostają odwołani z mocy prawa, a ustanowione wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Od decyzji KNF rada nadzorcza może wnieść skargę do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od daty doręczenia decyzji. Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji”- zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Teraz to na zarząd komisaryczny przeszło prawo podejmowania uchwał i decyzji we wszystkich sprawach zastrzeżonych w ustawie Prawo bankowe i statucie do właściwych władz i organów banku. Na czas trwania zarządu komisarycznego kompetencje innych organów banku zostały zawieszone.[/p]

Jak podano suma bilansowa banku na dzień 31 maja 2019 r. wynosiła 60.208.213 zł. Depozyty zgromadzone w bankach spółdzielczych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG.

Przewiń do komentarzy








Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =