Jest takie magiczne miejsce…

Image

Między gwarem miasta a codziennością mieści się pewne magiczne miejsce, gdzie przyroda, przynajmniej na razie, sama decyduje o tym, co się wydarzy.

Mieszkańcy Stalowej Woli zwracają uwagę na las położony między garażami przy ulicy Spacerowej, a kortami tenisowymi przy ul. Energetyków jako kolejne, po dawnym rezerwacie w Sochach, wyjątkowo cenne przyrodniczo miejsce na mapie Stalowej Woli.

- W tym niewielkim lesie żyje ponad 50 gatunków ptaków, w tym aż 8 z 10 polskich gatunków dzięciołów- zaznacza Piotr Bednarek z PTP Wolne Rzeki.

Skąd taka różnorodność biologiczna w tak małym fragmencie lasu "wciśniętym" w miasto? Ma ona parę przyczyn. Las ten zbudowany jest z bardzo zróżnicowanych drzewostanów - znajdziemy tu zarówno sosny, topole, jak i brzozy. Na obszarze tym występują tereny podmokłe - niewielkie zbiorniki porośnięte częściowo szuwarami. To wszystko nie tłumaczy jednak występowania takiej mnogości dzięciołów. Za nią w dużym stopniu odpowiada duża ilość stojących i leżących martwych drzew. Badania przeprowadzone tutaj w 2017 roku wykazały, iż na terenie tego lasu ilość martwego drewna jest porównywalna z tą w Puszczy Białowieskiej - jest go tutaj 16 razy więcej niż w przeciętnym polskim lesie. Warto przypomnieć, że martwe drewno jest siedliskiem dla licznych grzybów, śluzowców i bezkręgowców, ale też małych ssaków i ptaków.

- Wartość przyrodnicza tego miejsca jest więc bardzo duża, a wynika głównie z... braku gospodarowania na tym obszarze od wielu lat. Las ten jest ważny dla miasta także z innego względu - tworzy strefę buforową między miastem a elektrociepłownią. Las redukuje hałas i zanieczyszczenia powietrza dochodzące z ESW. Obraz ten psują jedynie dzikie wysypiska śmieci w okolicach garaży- komentuje Łukasz Banasik z Nasze Miasto.

Wiele osób chciałoby, żeby obszary ten został objęty ochroną i by nadano mu rangę użytku ekologicznego. Warto byłoby zrobić wszystko, by nie zniszczyć tego wyjątkowego miejsca. Powinniśmy czuć się zaszczyceni, że znajduje się ono właśnie u nas.





Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Kaczeniec

Starsza młodzież grała w palanta,a my puszczaliśmy latawce pod blokiem.

~Stalówek1

teren od Spacerowej aż do mostu wraz z ,,technikiem,, tzw.polana dla tubylców z pobliskich osiedli.Tam gdzie stoi hala tenisowa były bagna i zrywało się pałki.W tym lasku ogniska,gitara,dziewczyny,piwo ze starej beczki.Lato na techniku gdzie momentami kąpało się grubo ponad 100 osób w grupkach.Imprezki na betonie ...Jak pani Ania wyrzuciła kogoś z ,,Emki''(powiedzmy za brzydkie zachowanieumiechto solidarnie( kto miał iść to szedł)cisnęło się na polanę.Emka to znów kolejny rozdział ale to dla wtajemniczonychumiech200 metrów dalej a jaki inny świat.Pamiętam jak przy ogrodzeniu przy przychodni szpitalnej od strony ,,manhattanu'' zbierało się wyrzucone strzykawki!Płukało się i póżniej nabierało wody,nawet z kałuży i się lało nawzajem.CO do polany to najpiękniejsza była wiosną,jak się budziła po zimie.Po całym dniu eskapady szło się na zupkę do starego ..Kaprysu' albo do ,,Mostowej' albo na zapiekankę gdzie był póżniej bodajże sklep z firankami przy wjeżdzie na teren ,,dwójki' od strony Mickiewicza.Była jeszcze pani Dyrkaczowa ze swoimi rarytasami których nigdzie indziej się nie kupiło.,,Za ostatni grosz...''

~Heniek

A kto pamięta staw Techniczny obok klubu żeglarskiego i "Omegę", z której skakali się na główkę? Chodziliśmy tam na wagary

~kaczeniec

Pamiętam te czasy jak w śmierdzące moczyłyśmy nogi,zrywałyśmy niezapominajki i stokrotki,oraz podglądałyśmy tabory cygańskie,które tam koczowały co jakiś czas.Żółciły się również mlecze.

~Nikodem

O fajne miejsce żeby nowe bloki tam postawić.

~czesiek

Czy każdy to rozumie ?Im więcej wyciętych drzew tym więcej kasy dla tego kto te drzewa zabierze i sprzeda .Opalacie na wsiach domy drewnem, bo tańsze jak węgiel. Ale jak kupujecie drzewo to płacicie tylko za przywiezienie tego drzewa pod dom ?czy płacicie za całość ,czyli za robote,przywóz plus za drzewo?Może ktoś poda ceny za metr .Jak można nabrać się na bełkot urzędnika że drzewo powiedzmy 40 letnie jest równe sadzonce rocznej.Jak by tak było to rolnik wpada do lasu bierze 5 drzew 60 letnich,wsadza na ich miejsce 5 sadzonek sosny i nic nikomu nie płaci.

~michal33

Jak jest to teren miasta to znaczy że można wyciąć drzewa nie płacąc nic leśniczemu.Drzewo to duża kasa,a kto nie wierzy to po co na terenie całej Polski sadzą lasy ?Ktoś pewnie będzie chciał te drzewa z tego terenu wziąć ,to wystarczy mieć podpis Lucka i już drzewa będą cięte.Takie topole podobnbo nic nie warte można kupić ,bo sam widziałem jakie z tego deski na stoły robili.

e2rds

I znowu wazeliniarz, lizy dupa wiemy się odezwał w obronie "wadzy rządzuncej"

~Rolek

Kiedyś na tym terenie były mokradła ze ściekami z mleczarni płynął kanał- śmierdzonka wyznaczał granice, gdzie po jednej stronie teraz jest stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, tereny rekreacyjne dla wrotkarzy a będzie kolejny park rozrywki a terenami na pół dzikimi gdzie były właśnie mokradła, łąki, podmokłe lasy z kaczeńcami gdzie gnieździły się czajki i kanały wodne to cud ale z przezroczystą wodą, gdzie żyły piżmaki !

Mariusz77

Napisalbym , gdzie są tak zwani " obrońcy przyrody" ???
Ale oni teraz "zawaleni węglem" no i nikt im nie zapłaci za obronę takich miejsc .
A kudlaty z awersja do drzew juz zapewne szuka zbytu na drewno ... a jak wiadomo daleko szukać nie musi .

~obserwator

Dzień dobry. Cieszy mnie że kol. jAŚ nakrył tego głąba od niszczenia żeremi. Z tym baranem nie da się porozmawiaćP przy temperaturach ujemnych właził na moczary i co dziennie niszczył tamy bobrów rozkopując i rozłupując ich konstrukcje. Doprowadził do bardzo znacznego ubytku wody z dwóch stawów. Miejsce to było przygotowywane do planu budowy stawów rybnych zasilanych ciepłą wodą z elektrownianego zrzutu. Jest to obszar źródlisk tzw. zimnej wody.

~blokskarpa

Masz rację ,Lucek wytnie drzewa swoim podpisem tak samo jak na skarpie,błoniach.Dla mnie tak sie osmieszył z tymi wycinkami -rewitalizacjami że nie zagłosuje nigdy na niego.Dość wycinek i kostek betonowych .Niestety motłoch woli trawnik i kostkę betonową bo w krzakach kryja się komary.

~He he he

Tylko patrzeć jak Lucek wytnie wszystko i betonowymi alejkami „ozdobi” tę oazę! Ale wcześniej ustawi banery i weneryczną itp będą przecinać wstęgi!

~tinka

ludzie, stancie przed urzedem miasta, zaproscie telewizje, oprotestujcie to bo inaczej urzedasy beda miec to w doopie. ile juz bezkarnie i bezmyslnie zniszczyli takich miejsc w tym miescie...
a 'wyborca' czy 'mieszkaniec' i inne zryte berety niech zamkna te ryje bo ich glupota i slepota poraza

~@wiemy czyli

...czyli „edziu” powinien iść ze swoim poziomem intelektualnym do jakiegoś ministerstwa. Skoro Weber awansował to nasz edziu tym bardziej ma to zasługuje smiech2

~@wiemy czyli

...czyli „edziu” powinien iść ze swoim poziomem intelektualnym do jakiegoś ministerstwa. Skoro Weber awansował to nasz edziu tym bardziej ma to zasługuje smiech2

~@wiemy czyli

...czyli „edziu” powinien iść ze swoim poziomem intelektualnym do jakiegoś ministerstwa. Skoro Weber awansował to nasz edziu tym bardziej ma to zasługuje smiech2

~csa

Szkoda, że radni pisu są tylko maszynkami do głosowania. Bez refleksji wciskają przycisk jak każe im nadbereżny. Zniszczą taki piękny kawałek przyrody. http://api.e(...)e8/60700 wystarczy wejść na stronę sesji i można zobaczyć komu zależy na mieszkańcach i przyrodzie.

~wiemy

Do jaga, hejterze a ty mnie utwierdzasz ze jestes uzytecznym idiota, pamietaj co o tobie powiedzial twoj guru NEJMAN.

~jAŚ

A JA MAM ZDJĘCIA DLACZEGO TEN TEREN JEST OSUSZONY, TO CZŁOWIEK JEDEN MAJACY 2 GARAZE KOŁO SIEBIE GO ZDEWASTOWAŁ, ZNISZCZYŁ ZEREMIE BOBRÓW.... INTERWENCJE NIC NIE POMOGŁY

~jAŚ

A JA MAM ZDJĘCIA DLACZEGO TEN TEREN JEST OSUSZONY, TO CZŁOWIEK JEDEN MAJACY 2 GARAZE KOŁO SIEBIE GO ZDEWASTOWAŁ, ZNISZCZYŁ ZEREMIE BOBRÓW.... INTERWENCJE NIC NIE POMOGŁY

~lesniczy68

W mieście taki skrawek natury to skarb !Prawda,ale mamy prezydenta,,drwala".Zrobi tam taką rewitalizację że znikną duże drzewa,a nasadzone będą nowe patyki.a tym właśnie polega rewitalizacja.Tylko patrzeć jak urzędnik Lucek pokaże się przy planszach pokazujących rewitalizację.Rewitalizacja to zło.A w takim spróchniałym pni żyje dużo owadów to taki ogromny hotel dla owadów.Niestety głupi urzednicy takie drzewo nakazują wyrzucić,wtedy owady nie mieszkają w tym pniu i ptaki też nie przylatuja bo owady się wyniosły.

~Ewa

Skrecajac w ulice Spacerowa (skrótem ) po lewej stronie w dole byl kiedys staw z pieknymi szuwarami i trawami.Niestety ludzie wrzucali tam smieci ,straz ciągle robila tam czyszczenie tego stawu.Nie wiem wlasciwie czy zostal zasypany czy po prostu"zniknął" naturalnie.Lasek jest bardzo podmokly i lezy tam wiele zwalonych naturalnie drzew.W miescie taki skrawek natury to skarb !

~Jaga

Wyborco@
Utwierdzasz mnie w przekonanou ze wyborca PIS to jednak debil !

~Jaga

Wyborco@
Utwierdzasz mnie w przekonanou ze wyborca PIS to jednak debil !

~Jaga

Wyborco@
Utwierdzasz mnie w przekonanou ze wyborca PIS to jednak debil !

~Jaga

Wyborco@
Utwierdzasz mnie w przekonanou ze wyborca PIS to jednak debil !

~Jaga

Wyborco@
Utwierdzasz mnie w przekonanou ze wyborca PIS to jednak debil !

~Jaga

Wyborco@
Utwierdzasz mnie w przekonanou ze wyborca PIS to jednak debil !

~Jaga

Wyborco@
Utwierdzasz mnie w przekonanou ze wyborca PIS to jednak debil !