Zabezpieczenie drzwi garażowych przed włamaniem - jak to zrobić?

Image

Kupujesz drzwi garażowe? Kłódka i najprostszy alarm do garażu to za mało. Zadbaj o skuteczną ochronę przed włamywaczami. Jakie zabezpieczenia wybrać?

Zabezpieczenie drzwi garażowych przed włamaniem warto wybrać już podczas ich zakupu. Zdecydować się możemy na specjalne wzmocnienia, alarmy sterowanie telefonem, mechaniczne rygle do drzwi garażowych i inne nowoczesne rozwiązania.

Wybierając drzwi garażowe należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Nie wpłyną one negatywnie na estetykę drzwi, co jest szczególnie ważne dla osób posiadających garaż przed domem. Zwiększą za to nasze bezpieczeństwo. Jednak wbrew pozorom najprostszy alarm do garażu może nie wystarczyć. Na szczęście w rozsądnych cenach można znaleźć znacznie skuteczniejsze zabezpieczenia drzwi.

Jak wybrać drzwi garażowe antywłamaniowe?

Nie każdy może sobie pozwolić na nowoczesny garaż hydrauliczny, który po naciśnięciu pilota ukryje nasz samochód pod ziemią. Na szczęście standardowe garaże również da się skutecznie zabezpieczyć przed włamywaczami. Najlepszą ochroną są odpowiednie drzwi garażowe. Muszą być one odporne na podważenie, wypchnięcie z prowadnic, a nawet przecięcie szlifierką. Dlatego zamiast drzwi drewnianych warto zdecydować się te wykonane z ocynkowanej stali, która nie poddaje się korozji.

Szczególną uwagę należy zwrócić na solidność mocowań. Zawsze trzeba pamiętać o okresowej konserwacji elementów nośnych drzwi (szyn jezdnych, ościeżnic czy zawiasów). Drzwi warto kupować u sprawdzonych producentów, którzy oferują profesjonalny montaż. Ponadto na życzenie klienta oferują dodatkowe wzmocnienie drzwi. Przy ciężkich drzwiach garażowych konieczny będzie odpowiednio mocny napęd automatyczny z blokadą chroniącą przed nagłym opadnięciem.

Sprawdzone sposoby, jak zabezpieczyć garaż przed włamaniem

Pamiętajmy, że antywłamaniowe drzwi garażowe to nie wszystko. Ościeżnica drzwi jest równie istotna i powinna być solidnie wmontowana w ścianę. Drzwi główne, okna oraz drzwi wejściowe (jeśli posiadamy je w garażu) powinny być wyposażone w czujniki instalacji alarmowej oraz inteligentne systemy zdalnego sterowania.

O wyborze zamków i systemów alarmowych warto zdecydować już na etapie budowania garażu. Poza zamontowaniem kamer, czujników ruchu czy aparatów fotograficznych na podczerwień warto rozważyć inne sposoby na zabezpieczenie drzwi garażowych.

Zamek antywłamaniowy do drzwi garażowych

Zamek do drzwi garażowych warto wybrać już podczas kupowania samych drzwi. Daje to większe pole manewru i ułatwia montaż. Przy niektórych modelach drzwi do garażu zainstalowanie zamka konieczne jest przed zamontowaniem samych drzwi. Zamek antywłamaniowy musi być solidnej jakości. To oznacza, że musi być odporny na wiercenie, dlatego zazwyczaj jest to dość kosztowna inwestycja.

Do wyboru mamy standardowe zamki kluczykowe, zamki na kod, kartę, odcisk palca lub pilot do zdalnego sterowania. Zamek sterowany pilotem powinien mieć niestandardową częstotliwość radiową, która uniemożliwi jego otwarcie przez osoby niepowołane. Warto też zdecydować się na pilot i zamek ze zmiennymi kodami dostępu. Każdy kod jest jednorazowy, zatem złodziej nie będzie miał szans go złamać.

Alarm garażowy z modułem GSM - kontrola drzwi garażowych telefonem

Zdalne sterowanie bramą przez telefon z dowolnego miejsca na świecie jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Jeśli złodziejom uda się złamać zamek antywłamaniowy i otworzyć garaż, zostaniemy o tym natychmiast poinformowani przez SMS, powiadomienie PUSH lub połączenie telefoniczne. Żeby powiadomienia były wysyłane prawidłowo konieczne będzie:

- posiadanie środków na aktywnej karcie SIM,

- odpowiednio wysoka jakość sygnału i dobrze podpięta antena GSM,

- umieszczenie w module karty SIM tradycyjnego operatora sieci komórkowych.

Dzięki modułowi GSM nie tylko dowiemy się, że ktoś dostał się do naszego garażu. Za pomocą smartfonu będziemy mogli na czas zamknąć drzwi garażowe i powiadomić policję o próbie kradzieży. Możemy też zdecydować się na przesyłanie powiadomień bezpośrednio do odpowiednich służb, co jest wygodne szczególnie, jeśli często wyjeżdżamy.

Rygle do drzwi garażowych, czyli zabezpieczenie przed podważeniem drzwi

Zamek garażowy powinien być ryglowany w kilku miejscach. Wiele firm oferujących nowoczesne drzwi garażowe wzbogacają je o mechanizm chroniący drzwi przed ich podważeniem. Działanie mechanizmu jest stosunkowo proste. Po zamknięciu drzwi następuje automatyczne ryglowanie bramy w szynie napędu.

Zaryglowanych w ten sposób drzwi nie da się otworzyć z zewnątrz ani wyważyć. Zastosowanie tego typu zabezpieczeń nie jest problematyczne dla właściciela. W przypadku braku zasilania czy awarii napędu, możliwe jest otwarcie drzwi garażowych od środka.

Odpowiedni montaż drzwi garażowych to najlepsza ochrona przed złodziejami

Montaż drzwi garażowych warto powierzyć specjalistom. Od precyzji wykonania drzwi zależy ich bezawaryjne funkcjonowanie oraz stopień ochrony przed złodziejami. Zbyt duża szczelina u dołu drzwi garażowych umożliwi ich podważenie przez włamywacza. Powodem niedochodzenia drzwi do podłoża może być m.in.:

- nieodpowiedni wymiar drzwi,

- niepoprawne zamontowanie sprężyn wspomagających poruszanie drzwi, przez co nie da się ich szczelnie zamknąć.

Wyważenie drzwi do garażu jest zagrożeniem także wtedy, gdy prowadnice bramy zostaną przymocowanie nierówno lub niewystarczająco stabilnie.

Ochronę przed wyważeniem zapewni napęd drzwi połączony z mechanizmem blokady dociskowej, która przytrzymuje drzwi w pozycji zamkniętej. Niezależnie od tego, jakie drzwi garażowe wybierzemy, konieczna jest ich regularna konserwacja. Korozja czy zużycie napędu do drzwi automatycznych zwiększa szansę na włamanie i kradzież. Zadbane drzwi garażowe mogą nam służyć przez nawet 25 lat.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.