Żyje się coraz lepiej, czy coraz gorzej?

Image

Wzrost płacy minimalnej na pewno cieszy mieszkańców Polski, tych zwłaszcza, którzy od stycznia na swoich paskach płacowych będą widzieć większe sumy, ale… Jak to mówią, kij ma dwa końce.

Chcielibyśmy mając ceny zachodnie, a płace wschodnie, w końcu dorównać mieszkańcom tych państw, gdzie za wynagrodzenie za pracę nie dostaje się sumy, która ledwo pozwala (albo i nie) związać koniec z końcem. Wraz ze świadczeniem 500 plus wiele rodzin nieco odetchnęło, bo wreszcie ich stać było na zakup produktów żywnościowych, ubrań czy sprzętu do domu. Tyle tylko, że pieniądze te miały być przeznaczone na rozwój dzieci, a nie łatanie dziur w domowym budżecie. Jak jest, wiadomo. Mimo wzrostu płac nie żyje nam się lepiej, bo w sklepach produkty coraz droższe. Producenci oszukują nas oferując w dawnych opakowaniach mniejsze porcje, ale i tak będą musieli w końcu żądać więcej za mniej. Kwadratura koła? A i owszem.

Jak podaje Platforma Obywatelska, Region Podkarpacki ceny w grudniu 2019 (w porównaniu z grudniem roku wcześniejszego) wzrosły średnio o 3,4% (według Rzeczypospolitej ceny w listopadzie 2019 wzrosły o 7,1%). Dla domowych portfeli Polaków to smutna informacja. Kiedy przyjrzeć się szczegółowym rachunkom, jest niewesoło zwłaszcza na tych polach codziennych wydatków:

- Ceny żywności wzrosły o 7,5%,

- Ceny usług wzrosły o 6,1%,

- Ceny mięsa wzrosły o 12,8%,

- Ceny cukru wzrosły o 20,7%,

- Ceny usług transportowych wzrosły o 7,5%.

Wiele osób mówi, że niektóre podwyżki ich nie dotyczą, bo nie korzystają z transportu publicznego, czy nie używają cukru, ale przecież żywność ktoś musi im dowieźć do sklepu, a cukier jest w składzie wielu gotowych dań. Również gdy idzie w górę alkohol, idą w górę chociażby niektóre leki, słodycze czy przetwory. Podwyżki dotyczą nas wszystkich i skutecznie demolują nasze rodzinne portfele. Za tymi podwyżkami już pędzą inne- za prąd, mieszkanie, śmieci, ścieki itp. Polaków czekają kolejny wzrost cen produktów i usług, bo przecież rosną koszty pracy i energii. Szczególnie trudno od stycznia jest biznesmanom, właścicielom małych firm. Wiele z nich zginie przygniecionych opłatami.

A Wam, czy żyje się lepiej, czy gorzej? Piszcie w komentarzach swoje spostrzeżenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Enolagej

Totalni dostaną kota do następnych wyborów samorządowych. Trzy kadencję murowane umiech

~Sami swoi

..co robi prostak i cham kiedy wie ,że niewiele może i niewiele znaczy...? Tak ,krzyczy...tak robi Dudek długopis, udający prezydenta, tak robi kłamca, Pinokio Matołuszek udający premiera...tak robi europoseł PIS-dzieli nic nie znaczący w PE , bo jak dojdzie do głosowania ,będzie wynik 27:1.. dlaczego..!? Krzyk i chamstwo imponuje wyborcy..chamowi i prostakowi. Mądremu, po tym żenującym wystąpieniu przedstawicieli PIS w PE jest zwyczajnie wstyd !! ŻENADA !

~WYPIERPOL

Europoseł namawiał Polskę by wyszła z Unii jak oni. Wielkie brawa bili PiSmatoły w Europarlamencie. Tylko ślepy nie widzi że POLEXIT juz trwa! PIS teraz czeka na jakiś sankcje ze strony UE, żeby mieć pretekst do ogłoszenia nieposłuszeństwa wobec UE jako obrony suwerenności. Te głupie zagranie wbrew pozorom może im się udać i wielu ludzi da się na to nabrać. Zrozumieją swój błąd jak znowu w sklepach będą puste haki i dyżurny ocet. A wyjazd z Polski tylko za zgodą komisarza PIS.

~Do e2rds

Miałeś dwóch tatusiów czy dwie mamusie? Czy sam z partnerem chcesz zakładać rodzinę?

~Robert

Słoneczko narodu wróciło, cieszycie się? Jak Polska może być demokratyczna kiedy jest łamane prawo UE? W publicznej tvp nie bylo transmisji z odebrania nagrody dla Pani Olgi Tokarczuk. Dziś TVP Kurskiego transmitowało mszę rocznicy śmierci matki kaczora. Co to jest ? Czy kaczor jest władcą naszego państwa? Czy też zwykłym posłem któremu wchodzą w pu.ę

~@he hee

Ile wypiłeś że masz taką pomroczność?

~prof. Killion

Nocna refleksja profesora Killiona #DebataBudżetowa

W minionym tygodniu uczestniczyłem w debacie budżetowej. I do dzisiaj nie mogę wyjść z szoku jako polityk i ekonomista, jaką skalę manipulacji księgowych jest w stanie wprowadzić rząd PiS, żeby wygrać kolejne wybory. Tym razem prezydenckie. Jest to dla mnie, co najmniej, przerażające. Trzeba sobie jasno powiedzieć. Zrównoważony budżet to ściema! Nasze pieniądze są marnotrawione!
cd. na FB

~ekonom

Piewcy sądownie uznanego za kłamcę morawickiego. Skopiujcie swoje wpisy i przeczytajcie za rok jak wam się d * u *pa zapali.

~kuba

Zdjęcia z Dudą w czołowym artykule. Nie ma takiej kasy , którą miałby zapłacić złamaniec Konstytucji za zrobienie sobie zdjęcia ze mną. Prezydentura nie jest dożywotnia. Przyjdzie czas ,że stanie przed Trybunałem Stanu. Wcześniej , czy później , ale przyjdzie.

~Duduś

Hehehe jesteś edkiem błaznem i nikt w twoją sr ake nie wierzy

~he hee

Pard Monia to był żart....mam to w swoim domciu...umiech))

~he hee

Bedziesz na deser.....umiech)))))

~Monika25

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : wyspakobiet.eu/monia25

~he hee

Byłem dzis na zakupach.....wedlina boczek 16,90 bez kosci, schab 14,90 , o.5 żytnia z kłoskiem 22(koniaczek w promocji tez był) , proszki i kostki do prania promocja do 30 %, .Piwko od 2 do 3 lepsze i po 8....cukier za 2.30 poszzedł troche ale cukro mało dawac trza, Telewizory ..wyprzedaże za 2 tysiaki sprzet 4K uhd i super obraz a za peło dałem 2800 za full hd tez samsung. A gdzie ta DROŻYZNA PYTAM SIE?????? popaprancy z z łopozycji i komuszki???? Na koniec zatankowałem w MZK za 4,80 i do domciu ....na drinka he heeeee.

~Rebeliant

Dlaczego oszustów sędziowie nie zamykają tylko stoją pod sądem?

~inteligent

Do brak słów [darusia], hejterze to dlaczego tych podwyżek nie zablokowaleśprzecież jesteśw radziemiasta , to po pierwsze. Po drugie darusiu mieszkasz więcej w RZESZOWIE niż w STALOWEJ a tam za segregowane śmiecie będziesz placił prawie 40 złotych od osoby co miesiąc a za nie segregowane 90 złotych miesięcznie od osoby. Tak że te 13 złote które teraz płace to grosze bo 5 lat temu w czasach gdy przy korycie siedział SZ. to płaciłem 12 złotych co miesiąc a 12 złotych wtedy to dużo więcej niż dziś 13 złotych [inflacja]. Dośc twojej glupoty darusiu.

~Monika25

Cześć panowie, z tej strony Sylwia 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : sexanons.eu/sylwia25

e2rds

@ e2rds, (@) małpo, ty przecież nie potrafisz czytać ze zrozumieniem z natury i nie czytaj, bo to jest dla takiej fałszywej małpy za trudne, teoria Darwina tak szybko nie działa byś rozwinął rozum nawet w parę lat.

~@e2rds

Przecież czytam te twoje hejty, mało się nie obesr@sz z tego hejtu i głupoty!

e2rds

Pukke, ty się puknij w czoło, z czego mamy białej gorączki dostać, że długopis przyjeżdża, a nam to lata koło tylnej części ciała, to ty jesteś w euforii, ale nie przejmujcie się, przejdzie wam to, jeszcze z pół roku, przez kieszenie zmądrzejecie.

kruger

Jeszcze raz ja.
Nie pamiętasz kto w '14 skarżył się z PE na sfałszowane wybory? Już nawet nasi braci Węgrzy mają nas głęboko w poważaniu.

~Banda

Za rządów PO - PSL Polska była krajem mlekiem i miodem płynącym.
Zero afer, Tusk nie likwidowal stoczni, PO nie strzelała do górników, a dzieci miały pół roku wakacji...

kruger

jozek cymbale
2005 -849, 2006 - 899, 2007 - 936, 2008 - 1126, 2009 - 1276, 2010 - 1317, 2011 - 1386, 2012 - 1500, 2013 - 1600, 2014 - 1680, 2015 - 1750, 2016 - 1850, 2017 - 2000, 2018 - 2100, 2019 - 2250
nie rosła płaca minimalna?

~jozek

Za rzadow PO-PSL tez wszystko drozalo a placa min.stala w miejscu.Osobiscie zbieralem podpisy o podniesienie placy min. a potem byly manifestacje w Warszawie ale to nic nie dalo poniewaz ani Tusk ani Kopaczowa tym sie nie przejmowali i wrzucali podpisy do kosza.Dzis nikt nie zbiera podpisow ,nikt nie wychodzi na ulice a rzad sam podnosi place min. i daje wiele pomocy socjalnej dla dzieci,seniorow i niepelnosprawnych.Kraj sie rozwija i byloby zapewne jeszcze lepiej ale POpaprancy juz 5 rok z rzedu przeszkadzaja we wszystkim a w dodatku szukaja pomocy w Brukseli i wszystko neguja.






Za rzadow Po-PSL tez wszystko drozalo a najnizszej placy nikt nie chcial podnosic.Osobiscie zbieralem podpisy o pdniesienie placy minimalnej ale to nic nie dalo bo Tusk i Kopaczowa wrzucali do kosza.

~Pukke

Jak pisałem:
Dzisiaj totalna opozycja dostanie białej gorączki z powodu przyjazdu prezydenta RP do Stalowej Woli.
Jesteśmy zalewani hejtem wstawianym hurtowo.
Król hejterów specjalnie wolne wziął. Reszta trolli też w pogotowiu!

~@LPOK

Ile jeszcze nicków zmienisz hejterze I kłamco?
Klepnela to Kopacz!

~Adolf

Bardzo dobrze że płace rosną ceny ceny też będą rosły, tylko tak dogonimy zachód. Za kilkanascie lat Niemiec przyjedzie i już jego euro nie będzie warte tyle co teraz będzie płacił jak Polacy.

~Fake news

Jak podaje Platforma Obywatelska, Region Podkarpacki
TO ARTYKUŁ SPONSOROWANY I FEJK!

~LPOK

Jak sie okazuje ceny prądu to nie wina Tuska!!! Pakiet energetyczno-klimatyczny był negocjowany w 2007 r. kiedy premierem był Jarosław Kaczyński, a decyzję w imieniu Polski zatwierdził rok później Lech Kaczyński. Czemu milczą na ten temat i ogłupiają ciemnego suwerena?

~@brak słów

Kolejne wklejki Darka....
daj se luz
Te podwyżki to dzięki UE I twoim ekoterrorystom