Szlęzak zajmie się wyjaśnianiem sprawy upadłych banków

Image

Były prezydent Stalowej Woli (2002- 2014), a obecny radny wojewódzki Andrzej Szlęzak tworzy społeczną grupę ekspertów, która zajmie się wyjaśnieniem sprawy upadłości BS z Sanoka. Zrobi to na prośbę Grzegorza Brauna, posła Konfederacji. Praca komisji potrwa maksymalnie 4 miesiące, a zakończy się opracowaniem wniosków. Co da takie opracowanie i czy w ogóle jest potrzebne?

W styczniu 2020 w Podkarpackim Banku Spółdzielczym zlecono przymusową restrukturyzację. Zajął się nią BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Chodziło o około 180 milionowe zadłużenie. Poszkodowanych jest około 30 jednostek samorządowych i osoby prywatne.

Na Facebooku Andrzeja Szlęzaka czytamy, że w skład komisji mają wejść specjaliści. Dzięki ich pracy może uda się dojść przynajmniej do częściowej prawdy co stało się z pieniędzmi. Afera w Grębowie, a teraz w Sanoku nie obeszła się bez echa i stała się tematem z pierwszych stron gazet.

- Znamienne przy tym, że dwie kluczowe instytucje, czyli Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie kwapią się z udzielaniem informacji w tej sprawie. Wiele do myślenia daje fakt, że obie instytucje wręcz lekceważąco potraktowały posła Grzegorza Brauna, który chciał od nich uzyskać informacje w rzeczonej sprawie. I właśnie poseł Braun zwrócił się do mnie z propozycją stworzenia i koordynowania prac zespołu, który spróbowałby przygotować dokument, który w możliwie jasny i zrozumiały sposób wyjaśniłby opinii publicznej co tak na prawdę stało się w tym banku i kto za co jest odpowiedzialny. Przedsięwzięcie jest karkołomne i obarczone ogromnym ryzykiem niepowodzenia, ale zgodziłem się. Nie łudzę się, że uda się dotrzeć do wszystkich osób i instytucji, ale już wiem, że nie brakuje takich, którzy będą chcieli rozmawiać i udostępniać dokumenty. Są również duże szanse na skompletowanie kompetentnego zespołu prawników, ekonomistów i samorządowców. Mam nadzieję, że prace tego zespołu przynajmniej sprawią, że sprawa się nie rozmyje, nie zostanie zagadana ani zamieciona pod dywan. Będzie ciężko- informuje Andrzej Szlęzak.

Czy będzie to możliwe i czy instytucje przekażą radnemu wojewódzkiemu dokumenty, z których jak po nitce do kłębka dojdzie do zaskakujących wniosków i rozwiąże sprawę? W dyskusji, która rozwinęła się na fb wynika, że chyba nie, bo przecież jak sam potwierdził, nie będzie prowadził śledztwa. Nikt mu nie dał do tego też upoważnienia.

- Mam nadzieję, że nie będziemy musieli prowadzić jakichś czynności śledczych. Do tego nie mamy żadnego umocowania prawnego. Chodzi o pokazanie mechanizmu i osób, który spowodował aferę i w zrozumiały sposób przedstawienie tego opinii publicznej. Chcemy dotrzeć do dokumentów i osób, które udzielą potrzebnych do tego informacji i taka możliwość istnieje. Nie sądzę, żeby te najważniejsze instytucje chciały współpracować. Wręcz przeciwnie. Można się spodziewać, ze będą utrudniać. Nie wykluczam na tym tle działań policji i prokuratury- tłumaczy Szlęzak.

Póki co aferą zainteresował się znany artysta i nie wyklucza nakręcenie filmu na podstawie ostatnich wydarzeń na Podkarpaciu.

- Afera nazywana "aferą podkarpacką" chyba prędzej doczeka się sensacyjnego filmu niż dogłębnego ujawnienia i wyjaśnienia wszystkich faktów i osób w nią zamieszanych. Znany reżyser skandalizujących filmów o pseudonimie Patryk Vega, już publicznie "odgraża" się, że swoimi kanałami dotarł do najważniejszych osób zamieszanych w aferę i dostał od nich informacje "na wyłączność". Na tej podstawie ma nakręcić film prawdopodobnie o tytule "Afera podkarpacka"- pisze Szlęzak.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~prośba

czy wie ktoś w ilu,, partiach ,,kanapach,,był szlezak

~Gęgalski

Do qwerty
Jeśli sytuacja wydarzyła by się nie w dzikim kraju to jak najbardziej sprawa dla prokuratury. Tu mamy nadzorcę prokuratora Zbyszka a jednym z sędziów jest mgr Przylebska, towarzyskie odkrycie Napoleona żoliborskiego. Daje to gwarancję wykrycia wszelkich nieprawidłowości smiech2

~bal-wicz

ta Komisja Nasmiechu Finansowego to żałosne gremium co zajmuje sie najczesciem nakładaniem kar na społki publiczne i tworzeniem przepisów o nadzorze ... oczywiscie wraz z opłatami za nadzór ,którego nie wykonuje. Polecam newsletera Komisji. Kazde posiedzenie zakonczlo sie kara dla jednej lub drugiej lub dziesiatej S.A. Tacy to specjalisci, że nie potrafią ludkowi zamknąć piramidy finansowej stworzonej w blaszaku po kiosku Ruchuruchu.

~qwerty

Coś tu nie gra, od tego jest prokuratura. No chyba że chodzi o dużą kasą na konta komisji, bo za darmo to chyba nie będą wyjaśniać

~arno

jestes zlym czlowiekiem nie wiem czy to w ogole do ciebie dociera a powinno idz w cien i sie wiecej nie pokazuj

~Gnók

Hehe a to detektyw umiech

~Adam

San-Domingo_85 - to sie nie rowna z laweczka dla zakochanych Prezydenta L.N. - to dopiero " INWESTYCja " I TO ZA JAKIE PIENIADZE.

~Blat

Dalej nie wiem czego łysy chce od Stalowej.

~rylen

Teraz będzie JANOSIKIEM.

San-Domingo_85

szlęzak co z tymi ławeczkami za tak duże pieniądze???

~Matematyka

Ale skowyt smiech2
o.s.r.a.n.i. po pachy, znaczy że właściwy człowiek na właściwym miejscu smiech2

~wsx

Co to se nie wymyśli ,Zalosneeee

~stalowy

Jak był prezydentem sam doprowadził do upadłośći.

~kompetencje

Kolejny "wyjaśniacz"śmieszne, jeszcze mówi że nie wie czy da radę..

~rdE

~Edr
Mam odmienne zdanie
leniwy, polityczny pieniacz, prostacki język,

~kibic

Ale jaja !!!

~Koko

Andrzejek będzie się bawił w detektywa ha jaja sam sobie komisję nielegalna ustawia. To ja powiem inaczej Endriu nie prowadzi śledztwo w sprawie tych jego słynnych ławek w parku za tyle pieniędzy komu dał zarobić., jesteś jak strażnik Teksasu ha

~Bingo

Zobaczy taki w większości małosprytny wyborca pisu Polską flagę i "jus wie ze nie bedzie niamcowi kabzy nabijoł" ... a później płacz .

~ogrodnik

Tak to jest jak ludzie korzystają z usług banków spółdzielczych, skoków itp tworów zarządzanych przez pociotków, często nieudaczników przyklejonych do stołków. Ja mam konto i kredyt w Nest Banku na bardzo dobrych warunkach (bez pośredników) i śpię spokojnie umiech
Na marginesie, kolegę Kłapcia- byłego dyrektora nadsańskiego banku by poprosił o pomoc. On jest wybitnym specjalistą w tym zakresie.

~rumburak

NIGDY więcej walenizmu !!

~Edr

Kompetentny, uczciwy, niezależny, mądry .
Wszystkich tych cech brakuje wam żałosne partyjne miernoty

~MFW

A cóż za kwalifikacje, poza politycznym mętniactwem,
ma Szlęzak, aby autorytatywnie mógł spłodzić jakiekolwiek wnioski?

~wytacarz

No Nadbereżny daje więcęj na nieudolnych kopaczy i przyszły sezon rozpoczną na 4 poziomie rozrywkowym.

~Maluch

Ale s.r.a.c.i.e. po gaciach pisiory na samo słowo Szlęzak smiech2 smiech2 smiech2

~Olo

zna się na bankachj tyle co nadbereżny na samorzadzie a sagatowska z weberem na tworzeniu prawa umiech

wytacarz

Dał na koszykówkę 1 milion zł z czego trzeba było zapłacić 22% VAT.Tusk ponoć śmiał się 3 DNI.A można było inaczej by nie płacić daniny Tuskowi,która rozdzielil na nagrody dla swoich urzedasow.

~Kursant

A może powinien zrobić im kurs sr...a bez jedzenia jak to kiedyś nam mieszkańcom robił.

~Hyhyhy

Wali mnie to.

~Radzio

A kto zajmie się upadłym Szlęzakiem?

~mariusz

niech odda państwo kase ludziom za kare ze ich przed upadkiem banku nie uprzedzili