Koniec radości, nastał czas pokuty

Image

Jesteśmy z ciała i kości, kruchość to nasza domena. I choć jesteśmy jak trzcina, którą można złamać na wietrze, jesteśmy też świątynią ducha, co pozwala nam wierzyć w to, że jest w nas jakaś cząstka stałości odróżniająca nas od innych stworzeń. Ciało po śmierci zamieni się w proch. Popielec ma nam o tym przypomnieć.

Posypanie głów popiołem rozpoczyna w kościele katolickim okres wielkiego postu. Popiół pochodzi z palm, które święcone były w roku ubiegłym w Niedzielę Palmową.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku, ale jako święto tradycyjne funkcjonuje dopiero od XI wieku, kiedy to papież Urban II wprowadził go na stałe do kalendarza świąt kościelnych.

W tym roku środa popielcowa wypadła stosunkowo późno, bo dopiero 26 lutego. Od teraz katolicy oczekują wydarzeń, które zmieniły bieg historii. Chrystus, który umrze na krzyżu- zmartwychwstanie dając nam nowe życie. Słowa wypowiadane podczas obrzędu w kościele: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” mówią nie tylko o słabościach i niedoskonałościach ciała ludzkiego, ale także o przemijaniu i śmierci, która nadejdzie kiedyś. Ta zaś nie ominie nikogo, ani biedaka, ani bogacza.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia). Oznacza to, że katolik może tego dnia spożyć jedynie trzy posiłki postne- jeden do syta i dwa lekkie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

jusek, piszesz cyt: "Co było wcześniej?", każesz myśleć, zastanawiać się, to za trudne, wiara nie ma nic wspólnego z logiką i nauką, to jest wiara, zrozum.
RYCHU, z ciebie to prawdziwy chrześcijanin katolik, gratuluję kościołowi takiego wiernego i takiego popierającego PiS.

~zmijka49

moi kochani..sypanie glowy popiolem ani post nie czyni nikogo swietym i, okazcie sobie milosc - bo tej w naszym miescie jak na lekarstwo..nie jest wazna ani opcja polityczna ani majetnosc TYLKO MILOSC DO BLIZNIEGO ..jezeli sasiad ubliza sasiadowi a potem leci do spowiedzi i mysli ze juz jest okay - to jest w bledzie , idz i najpierw pojednaj sie z sasiadem a potem pros Boga o wybaczenie ..to tyle w temacie ..

~pytanie

~xyz a po co mam chrzcić dziecko, do czego mu to potrzebne?

~--xyz

Obciach to ma Lucek z księdzem Chodą i najwyższy czas ,żeby za to przeprosił.Bog to nie demoralizacja i dopuszczanie zboczeńców do szkół.Voto jest prawdziwa trwoga.
Potrzebować chrztu,czy ochrzczony nie ma nic wspólnego z syfem Lucka,domagamy się wyjaśnienia i publicznych przeprosin.Chyba ,że dopadła go trwoga .

~xyz

Wszyscy mądrzy się tu znaleźli. Ale jeden i drugi ochrzczony i zapewne przyjdzie czas ,że będzie potrzebował kościoła. Jeżeli nie na chrzcie swojego dziecka to na łożu śmierci. Wtedy jest to potrzebne. Cwaniactwo a i tak jak trwoga to do Boga. Tylko nikt się nie przyzna bo przecież obciach.

~~---droba

3 ligowej bo to jest 3 poziom rozgrywkowy w Polsce.

~---droba

Jak dopiłes piwo do końca wyśpij się dobrze Ludzie żyją racjonalnymi problemami.Nie obsesją meczu drugoliglowej drużyny walczącej o utrzymanie

~Daj Boże

To Lucek teraz chyba przeprosi za księdza Chodę i narażanie nieletnich w szkole sportowej Przyzna się skąd przyszedł KS.Choda i za co go przeniesiono?
Czas pokuty
Może na rozpoczęciu meczu.

jusek

Do@ Mój Login
Kościół(nie budynek)jak piszesz, jest od 2 tys.lat.
Co było wcześniej?

jusek

Za co mam pokutować?
Jako niewierzący nie popełniam 3 pierwszych grzechów Dekalogu,a jako normalny człowiek pozostałych siedmiu.
Dlaczego mam się modlić za tych ,którzy zgrzeszyli, albo stali się ofiarami grzeszników?
Tym bardziej że Kościół" wybaczył ofiarom" księżej pedofilii za to że ich podkablowali.Wcześniej wodzili ich na pokuszenie biednych księży...Nielaty same wkładały sobie ręce duchownych w majtki.
Jak coś przeskrobię, a nie narusza to kodeksu karnego,ewent.będę rozliczał się z tego"w niebiesiech".
PS.W Dekalogu jest "Nie zabijaj".Jazda po pijaku jest grzechem śmiertelnym,ale i samo picie czy palenie ,też pod to podchodzi.Zabijasz sam/sama siebie.To akurat akceptuję.

~klerr

Allahu Akbar-Allahu Akbar-Allahu Akbar

~okrop

Średniowiecze trwa w najlepsze. Nasze Państwo było i będzie świeckie.

~droba

Sprzedano juz półtora tysiąca karnetów i biletów na mecz Stalówki a kolejki do kas nie maleją oraz kupno przez net nie zmniejsza sie.Zapraszamy na Hutnicza 10A w sobote o 19.38.Tylko wygrana i pniemy sie w tabeli.

~Desmond

Pokuta to sprawa wewnętrzna. Opozycja to sprawa zewnętrzna.

~siwy

czy pokuta powiązana jest z dawaniem na tace?

~Karcerz

Pobito gościa który zbierał podpisy na liście PAD. Czas się opamiętać KODziarzom. To niedemokratycznie i wykluczająco.
Biedroń nie krytykuje takiego hejtu a ma doświadczenia z domu.

~RYCHU

STALOWOWOLSKIE BYDLO ATEISTYCZNE SIE ODZYWA BANDZIORY PATOLOGIA ALKOHOLICY ITEISCI NIECH ZYJE ANDRZEJ DUDA PIS I TYLKO PIS

Lesio_999

Dlaczego taką ciemnotę się uskutecznia na tym portalu?

~Upiór

Dobrze napisali że ich nie dotyczy. Wiara jest dla ludzi.

~Moj login

~Aws1
Ale głupoty wymyślili, takie bajki to w średniowieczu by przeszły.

Uważasz,że w średniowieczu ludzie byli głupsi ?
Scenariusze z krytyką czy wyzywaniem zapewne ciągną się od ponad 2000 lat, a Kościół (nie budynek ) niezmiennie powtarza słowa zapisane w Ewangelii.

~Do iii

Sondaż 50%

~Waldek

Myślałem że tytuł dotyczy budżetu miasta i skutków pisowskiego zarządzania

~Aws1

Ale głupoty wymyślili, takie bajki to w średniowieczu by przeszły.

egyneszen

A dlaczego pokuta przecież nic złego nie zrobiłem .

~iii

Koronawirus zaczął się 29 maja 2001 kiedy powstał PIS a pacjentem ZERO jest jarosław kaczyński.lucek też jest zarażony

~Loki

Na szczęście mnie też to nie dotyczy.

~wdw

Mnie to nie obowiązuje.