Czy inne gminy powiatu wezmą za wzór postawę Stalowej Woli?

Image

Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli otrzyma wsparcie z Gminy Stalowa Wola. Czy inne gminy powiatu wezmą przykład z miasta i również wesprą finansowo szpital?

W piątek Rada Miejska w Stalowej Woli przeznaczyła 300 tys. zł na zakup niezbędnego sprzętu do przeciwdziałania pandemii koronawirusa. Pierwotnie środki te miały być wydane na promocję miasta. Radny Dariusz Przytuła zwrócił uwagę, że kwota ta nie jest wystarczająca. W jego przekonaniu wsparcia szpitalowi powinny udzielić też inne gminy powiatu stalowowolskiego. Powinniśmy dać przynajmniej po 50 tys. zł.

- Czy nie warto przeznaczyć większej kwoty, zwłaszcza, że po wyborach 10 maja zakażonych może być więcej. Czy inne gminy takie jak: Pysznica, Zaklików, Bojanów, Radomyśl nad Sanem czy Zaleszany też przekażą jakieś kwoty ze swoich budżetów? Przypomnę, że szpital stalowowolski służy całemu powiatowi- mówił podczas obrad radny Dariusz Przytuła.

Dariusz Przytuła z trwogą przygląda się przygotowaniom do wyborów. Obawia się o zdrowie i życie mieszkańców powiatu, którzy zarówno będą zasiadać w komisjach wyborczych, jak również pójdą zagłosować.

Prezydent miasta podkreślił, że miasto nie powinno oglądać się na inne gminy tylko robić to, co słuszne i skuteczne.

- To jest pierwsze takie działanie. Jestem przekonany, że w ciągu kolejnych sesji i kolejnych decyzji będziemy przeznaczać kolejne środki na wsparcie dla naszych jednostek zdrowia na terenie miasta Stalowej Woli- mówił Lucjusz Nadbereżny. - Jeśli chodzi o zainteresowanie tą sprawą innych gmin, to rozmawiałem z niektórymi wójtami powiatu stalowowolskiego. Oni również przygotowują taką pomoc dla powiatu. Duża finansowa pomoc dla szpitala jest szykowana również przez duże firmy z terenu miasta.

Włodarz Stalowej Woli wyjaśnił, że rezerwa w budżecie miasta na pomoc dla szpitali, służb mundurowych, założona w planie kryzysowym wynosi milion złotych. Gdyby potrzeby były większe, to miasto ma szukać dodatkowych środków na ten cel.

Głos w dyskusji, w imieniu Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, zabrała radna Renata Butryn.

[i]- W tej chwili jest to bardzo ważne żeby zapewnić to minimum bezpieczeństwa naszym mieszkańcom, tym, którzy korzystają z usług naszej służby zdrowia. Dla nas ta przeznaczona suma jest gestem solidarności z pracownikami szpitala, czyli z tymi, którzy są na pierwszej linii frontu- mówiła Radna Butryn.

W imieniu klubu SPS radna złożyła serdecznie podziękowania pracowników służb medycznych, którzy dbają o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

- Chciałabym zaapelować do radnych powiatowych, a szczególnie do pana Korkowskiego, pana Ujdy i pana Goli o to, żeby zabrali głos, by po prostu powiedzieli czego potrzebują najbardziej, aby jako radni powiatowi razem z nami w razie potrzeby wystosowali apel do rządu o uzupełnienie pewnych zapasów- mówiła Renata Butryn. - 27 lutego miałam okazję rozmawiać z pielęgniarkami ze szpitala. Sygnalizowały pewne rzeczy, które wzbudziły moje zaniepokojenie. Chciałam powiedzieć, że nie mam zaufania do tego, co mówili dziennikarzom pan Dyrektor Surmacz i starosta Zarzeczny. (…) To przemilczanie, bo tak to nazwę delikatnie, przez pana dyrektora i starostę pewnych braków w szpitalu w tej chwili jest czymś, co nie budzi mojego zaufania. Chciałabym ich zmobilizować do tego, aby powiedzieli jak rzeczywiście sprawa wygląda żebyśmy mogli zareagować właściwie. [p]Szefowa SPS poparła słowa Radnego Przytuły, żeby miasto zainicjowało wspólną akcję z innymi samorządami powiatu tak, aby szpital uzyskał odpowiednie wsparcie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =