Skarga na działalność Prezydenta Miasta Stalowej Woli. Nadbereżny przeprasza

Image

Do Urzędu Miasta Stalowa Wola corocznie trafia wiele pism i wniosków. Członkowie Stowarzyszenia Nasze Miasto na własnej skórze przekonali się ile trwa opieszałość urzędników, jeśli chodzi o udzielanie odpowiedzi na pisma.

Dużo pytań bez odpowiedzi

Skarżący (Stowarzyszenie Nasze Miasto) zarzuca gminie naruszenie terminów procedowania wniosków składanych do urzędu miasta w trybie udostępnienia danych informacji publicznej, tym samym podkreślając, że zgodnie z przepisami, termin odpowiedzi na wniosek to 14 dni. W sytuacji gdy organ potrzebuje więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi, tym samym zachodzi konieczność przekroczenia regulaminowego czasu odpisania na pismo, ma obowiązek poinformowania o tym wnioskodawcy. Skarżący podkreśla, że taka sytuacja trwa od października 2019 do marca 2020 roku.

Stowarzyszenie Nasze Miasto oczekiwało od magistratu odpowiedzi na kilka pytań. A dotyczyły one:

- Kosztów związanych z organizacją 5.08.2018 roku "koncertu w ramach cyklu Lato, muzyka, zabawa – wakacyjna trasa Dwójki" w zakresie kwoty, na jaką zawarto umowę pomiędzy Telewizją Polską S.A. a Gminą Stalowa Wola.

- Kosztów nagród i jubileuszy wypłaconych pracownikom Urzędu Miasta Stalowej Woli w 2018 roku.

- Rodzaju badań zleconych przez gminę specjalistycznej firmie, całego terenu skarpy objętego rewitalizacją, w ramach zadania ,,Rewitalizacja terenu wzdłuż osiedla Skarpa”, po uszkodzeniu skarpy nadwodnej, brzegowej, co miało miejsce już po realizacji umowy.

- Liczby osób zatrudnionych w magistracie na podstawie umowy o pracę, umowy- zlecenie, w tym również w ramach umów z PUP (rodzaj stanowisk zajmowanych w UM od 1.01.2017 do 26.11.2019 roku).

- Badań drzew i krzewów w ramach planowanej rewitalizacji Placu Piłsudskiego oraz Rynku w Rozwadowie, ilości i kosztów nasadzeń w latach 2014 – 2019.

- Kosztów jakie poniosła Gmina Stalowa Wola w ramach zorganizowanego 7 lipca 2019 roku koncertu pt. „LATO MUZYKA ZABAWA – wakacyjna trasa Dwójki”.

- Kosztów jakie poniosła Gmina Stalowa Wola w ramach organizowanego 9 i 10 sierpnia 2019 roku koncertu pt. „Lato z Radiem Festiwal 2019 w Stalowej Woli”,

- Listy nagród przyznanych pracownikom Urzędu Miasta w Stalowej Woli, z wyłączeniem stanowisk usługowych i technicznych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku, z uwzględnieniem imienia i nazwiska nagrodzonego urzędnika, zajmowanego stanowiska w momencie przyznania nagrody, kwoty nagrody oraz uzasadnienia jej przyznania.

- Udostępnienia pełnej, imiennej listy osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta na wszystkich stanowiskach, w oparciu o wszystkie formy zatrudnienia (tak umowy o pracę, jak i umowy o dzieło czy zlecenie), tak w drodze konkursu, jak i mianowania i bez konkursu (czy powołanych w innej formie – generalnie chodzi o każdą osobę zatrudnioną) od 1.01.2019 do 18.02.2020 roku. Poproszono o listę osób wciąż pracujących, jak i już zwolnionych, niepracujących, z wyszczególnieniem rodzaju stanowiska i daty ewentualnego zwolnienia, obecnie zajmowanego stanowiska i kwoty wynagrodzenia miesięcznego.

Obywatele mają prawo wiedzieć na co idą ich pieniądze

Już po sesji RM poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie prezesa stowarzyszenia Nasze Miasto.

- Nieinformowanie o wydłużeniu terminów odpowiedzi oraz nieprzekazanie skarg do sądu przez organ, jest zupełnie niedopuszczalne. Już w przeszłości zdarzało się nie dotrzymywać terminów przy realizacji wniosków przez prezydenta, ale to co się działo w urzędzie od października, ma naszym zdaniem na celu jedynie zniechęcenie obywateli do zadawania pytań. Obserwując to co się działo, osoby zajmujące się prawami człowieka, tylko potwierdzały w swoich komentarzach, że jest to jawne blokowanie przepływu danych przez organ, co stanowi ograniczanie m.in. pozyskiwania informacji oraz tłumi krytykę i swobodę wypowiedzi- mówi Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenie Nasze Miasto.

Magistrat nie wywiązywał się w terminach

Sprawą zajęła się najpierw komisja Petycji, Skarg i Wniosków Rady Miejskiej, a później już wszyscy radni obecni na ostatniej sesji. Joanna Grobel- Proszowska, która należy do komisji zaznaczyła, że skarga nie była rozpatrywana pod kątem tego, o co wnioskowało stowarzyszenie, lecz skupiła się raczej na szerszym kontekście, czyli dlaczego miasto nie dotrzymywało terminów odpowiedzi.

- Uznaliśmy tę skargę za zasadną, mimo tłumaczeń o trudnościach personalnych, jakie wystąpiły w urzędzie miasta, co nie powinno nikogo interesować, bo ciągłość powinna być zachowana bez względu na perturbacje- mówiła radna Grobel- Proszowska.

Nadbereżny: przepraszam za zaistniałą sytuację

Głos zabrał włodarz miasta.

- Dziękuję za to stanowisko. Ono zwraca nam uwagę, że faktycznie te kwestie były zawalone, tak trzeba powiedzieć. Sekretarz miasta ma tutaj zwróconą uwagę, z punktu widzenia dopilnowania tych spraw. Przepraszam za zaistniałą sytuację z terminami odpowiedzi, zapewniam, że będziemy zwracać uwagę, żeby one były dokonywane w terminie, zgodnie z przepisami- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Radna Renata Butryn w ostrych słowach oceniła całą sytuację.

- Tu jest właśnie ewidentny przykład jak pan prezydent traktuje prawo, a w szczególności przestrzegania tego prawa w stosunku do tych, którzy pozwalają sobie mieć odmienne lub krytyczne zdanie- mówiła radna Porozumienia.

Radny Damian Marczak podkreślił, że takie sytuacje nie mogą w przyszłości mieć miejsca. Osoby składające wnioski nie powinny być informowane np. telefonicznie o losie swoich pism. Prawidłowym obiegiem informacji jest forma pisemna. Radny spytał sekretarza miasta jak wiele wniosków było kierowanych do urzędu w tamtym okresie. Nie otrzymał jednak sprecyzowanej odpowiedzi. Sekretarz zaznaczył jednak, że rocznie do urzędu dociera kilkaset wniosków. Nie podał dokładnej ich liczby.

Problemy kadrowe, wnioski „szły wolniej”

Jak wyjaśnił Marcin Uszyński, z powodów kadrowych wystąpiły problemy związane z opóźnieniami w odpisywaniu na wnioski w terminie. Zaznaczył, że na niektóre pytania odpowiedź może być udzielona „od ręki”, a innym razem wymaga np. wystosowania odpowiednich pism do urzędów i instytucji, przez co termin jest dłuższy. Ale o tym fakcie skarżący powinien być informowany.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że do uchybienia tych terminów dochodziło, było to związane z wieloma czynnikami. Tak jak pan prezydent powiedział, zostałem upomniany. Na ten moment stanowisko jest obsadzone. Wszystkie wnioski są udzielane w terminie, nie dochodzi do opóźnień- mówił Marcin Uszyński, sekretarz miasta.

Sprawą opieszałości urzędu zajmie się sąd.

- Tak naprawdę część zaległych decyzji na wnioski z grudnia czy ze stycznia i lutego, organ wydał dopiero w kwietniu i maju, po złożeniu przez nas wniosków o grzywnę do WSA. Oprócz tych wniosków sąd rozpatrzy jeszcze nasze skargi o bezczynność organu oraz jeśli nie będzie oddalenia - sprawę kosztów jakie zawarła gmina z TVP przy organizacji koncertów "Lato Muzyka Zabawa w 2018 i 2019 roku"- komentuje Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenie Nasze Miasto.

Od początku 2020 roku do stalowowolskiego magistratu wpłynęło 69 wniosków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~olek

A PO kiedy przeprosi? A Butrynowa co takiego dobrego zrobiła, że ma prawo zarzucać coś innym??? Żałosne to....

e2rds

Doktor, ty najpierw wylecz się z głupiego rozumy, później pracuj, rozumiesz pracuj bo ja 13 muszę dostać, aj będziesz zmęczony to lewatywa i do roboty, emeryci czekają na 13 i 14.

~qwe

Butrynowa i reszta hołoty z PO też niech się rozliczy, najpierw oni sami, żeby mieć prawo rozliczania innych!

~Anna

Oferujemy kredyty i fundusze inwestycyjne o niskim oprocentowaniu od 2 do 3%, skontaktuj się teraz, aby uzyskać więcej informacji i pozwolić nam poznać Twoje zapotrzebowanie okoronorbert_(at)_postbox.lt

~Anna

Oferujemy kredyty i fundusze inwestycyjne o niskim oprocentowaniu od 2 do 3%, skontaktuj się teraz, aby uzyskać więcej informacji i pozwolić nam poznać Twoje zapotrzebowanie okoronorbert @postbox.lt

~toto

Odezwa do "Doktor" , nie zapraszaj nikogo na leczenie bowiem z ciebie taki doktor jak koziej d... trąbka! Piszący "e2rds" ujawnia tylko wierzchołek góry lodowej przekrętów dokonywanych przez aferzystów których na razie chroni ułomnie stosowane prawo. Mamy z ostatniego czasu dwie afery z maseczkami od trenera narciarstwa(prywatnie znajomy min. Szumowskiego!) oraz z respiratorami(to samo ministerstwo) i wiele milionów złotych wydanych na zakup czego...? Brawo "erds", dawaj więcej hajcu pod piec. Otwieraj niedowiarkom oczy na to kim jest PAD(on jest z tej drużyny!), by w niedzielę pokazać mu czerwoną kartkę przy urnach. Przez ostatnie pięć lat niczego się nauczył chociaż uczył się! PAD - SPAD!!!

~talala

Panie sekretarzu Marcinie U. czy to jest prawdą, że pryncypał ukarał pana za... swoje przewiny? Przecież od tej kary(o ile to jest prawdą?) powinien się pan odwołać i poinformować kogo trzeba o bezpodstawnym nałożeniu na pana kary. Przecież koronnym argumentem przemawiającym za tym, że to nie pan zawinił jest okoliczność nie wykonywania w tym czasie pracy w magistracie. Po wtóre to nie pana wzywał pan prezes stowarzyszenia "Nasze Miasto" do ujawnienia kwot wydatkowanych na fanaberie LN tylko konkretnego obywatela, celebrytę bawiącego się publicznym pieniądzem i beztrosko wydatkującym je na różne cele nie będące zadaniami samorządu. Kara winna zostać anulowana a ukaranym winien być właściwy funkcjonariusz PiS-u. Chyba, że pan przyjmie na klatę ten rodzaj masochistycznego lania, ale to już pana sprawa.

~Doktor

Zapraszam e2rds pilnie do gabinetu na leczenie

e2rds

13. emerytura, czyli kreatywna księgowość rządu
Przypomnijmy, że sprawa z 13. emeryturą, która miała być asem w rękawie polityków Zjednoczonej Prawicy przed majowymi wyborami do europarlamentu w 2019 r., jest długa i zawiła. Dopiero kilka miesięcy później, już pod koniec 2019 r., okazało się, w jaki sposób rząd rzeczywiście chciał finansować wydatek ok. 10 mld zł na słynne "trzynastki".

Wtedy to Ludwik Kotecki, były główny ekonomista Ministerstwa Finansów i twórca stabilizującej reguły wydatkowej, w głośnej rozmowie z Business Insider Polska mówił, że "trup ws. trzynastki leży w pokoju, a obecnie zacierane są ślady". Dlaczego tak powiedział?

Okazało się, że rząd, aby wypłacić dodatkowe świadczenia emerytom utworzył Fundusz Solidarnościowy, który wcześniej miał jedynie służyć pomocy niepełnosprawnym. Jednak po zmianie w 2019 r. stał się on wehikułem władzy do wypłaty trzynastych emerytur, zasiłków pogrzebowych czy zaprezentowanej w szczegółach w lutym tego roku 14. emerytury.

Warto przypomnieć, że pieniądze na zeszłoroczne trzynastki Fundusz Solidarnościowy otrzymał w ramach nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Ekonomiści zarzucili wtedy rządzącym politykom, że drenują FRD, argumentując, iż został stworzony on po to, aby pomóc ZUS-owi w trudnych czasach.

Jego uruchomienie planowano najwcześniej po 2025 r., kiedy to sytuacja systemu emerytalnego się pogorszy za sprawą niekorzystnej demografii (tzn. ubędzie osób w wieku produkcyjnym utrzymujących osoby na emeryturze).

e2rds

wyborca, czy ty nie masz coś z głową, widzę, że ciebie jeden temat jest bardzo bliski i tylko ten temat masz w głowie, to wymaga leczenia bo to mogą być jakieś zboczone odchyłki, idź do jakiejś poradni, o zgłoś się do tego doktorka co reklamuje się na forum z Wyszyńskiego. Może będziecie mieli obaj frajdę.

~wyborca

Erdees ty świntuszku TY hehe

e2rds

Poczytajcie sobie artykuł na Onet, tak działo i dzieje się w całej Polsce gdzie stanowiska objął Palec i Sznur.
Związany z PiS wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba próbuje wpływać na wyniki kluczowej kontroli — twierdzą urzędnicy NIK, którzy tę kontrolę prowadzą. Chodzi o badanie skuteczności działań Beaty Kempy jako ministra odpowiedzialnego za zagraniczną pomoc humanitarną. Zdaniem kontrolerów w pudrowanie raportu zaangażowana jest także druga wiceprezes NIK związana z PiS — Małgorzata Motylow, koleżanka Marty Kaczyńskiej.

e2rds

Wyborca, cielęciu daj to ci possa, a przy okazji to i elektrownię jądrową ci zrobi, ale tacy jak ty wyborcy to ponoć jaj nie mają jak ten no z kotem, a nieważne. Zadowolony z odpowiedzi.

~Wyborca

Hej erdees-Jak nie possasz to opadnie heh

e2rds

Wyborca, obserwowałem jak wam rura mięknie po I turze wyborczej, po II to całkiem opadnie.

~Wyborca

Erdeesik skarbie gdzie byles

~clorventskep

w︆ww︆.︆kk︆iss︆.︆︆net - niеsаmоwity sеrwis rаndkоwy dla dоrоsłych, którzy chсą znаleźć pаrtnеrа dо seksu

e2rds

takaprawda vel INTELIGENT vel pseudointeligent j jeszcze ponad 50 innych nicków, mnie sympatycy Palca I sznura tyle obchodzą co zeszłoroczny śnieg. Odpowiadam tylko tym którzy mnie wywołują w sposób prostacki i chamski i już pisałem, że tylko będę gnoił na każdym kroku pisowskiego hejtera którego nazywam "pseudointeligent" i szczególnie wtedy, gdy będzie hejtował w służbowym czasie pracy za pieniądze podatników. Ten zadufany w sobie wazeliniarz do dzisiaj mi nie odpowiedział kto kłamał w kosztach stadionu, on, czy pryncypał.
Czy to ważne, nie daj się ponosić, bo im o to chodzi, tu trzeba spokojnie, ale dosadnie punktować, ale myślę, że po 12 lipca już się nie podniosą, a jak jeszcze ludzie dostaną rachunki za energię elektryczną to może się zacząć wesoło i myślę, że po wyborach dowiemy się co nieco o stanie finansów państwa o one wcale nie będą lepsze od stanu finansów Stalowej Woli.

~Czy to ważne

Takaprawda ty Pisowski swoloczu, ty sbeku robiony miękkim Ch, ty psia końcowo co się z Ch na łby zamienił, ty zawszona gnido, pomiocie Kaczynskiego. ty buraku i kultura? Chłopie w gumofilcach z wystająca słom, przeczytaj wpierw te swoje wyrzygowiny gdzie obrażasz każdego kto ma inne zdanie od Ciebie. Dlatego ci napisałem po jednym twoim zdaniu, że poszła się paść kulturalna rozmowa z tobą. Zakłamany jesteś ja te zlodzieje pisowskie nic dziwnego że łykasz tą ich sperme wyborczą tak chętnie. Na rondzie leży kupa Kaczyńskiego więc masz misję przekonać wszystkich że to batonik do dzieła.
normalnie mnie zdenerwował Cham jeden.

~z internetu

Nie chcę się włączać w spory polityczne, bo nie jestem z żadnej partii. Ale uważam, że premier powinien się zajmować dbaniem o obywateli, a nie prowadzeniem kampanii politycznej, bo to chyba jest nieetyczne - mówi prof. Simon - Premier, to brzmi dumnie, ale nie w tym przypadku.Ten facet pod względem intelektualnym to skrzyżowanie byłego posła Pięty z Markiem Suskim, Beatą Mazurek z dodatkiem niejakiego Tarczyńskiego.

~takaprawda

Do e2rds, emerycie to ty hejtujesz wszystkich sympatyków partii PIS ja zawsze piszę komentarze na wysokim poziomie kultury w którym miejscu ja hejtuje i kogo? To ty się stałeś naczelnym hejterem na tym portalu ale zapłata za ten hejt będzie w niedziele.

~takaprawda

Do e2rds, emerycie to ty hejtujesz wszystkich sympatyków partii PIS ja zawsze piszę komentarze na wysokim poziomie kultury w którym miejscu ja hejtuje i kogo? To ty się stałeś naczelnym hejterem na tym portalu ale zapłata za ten hejt będzie w niedziele.

e2rds

INTELIGENT, nie rób z siebie większego kretyna niż jesteś, przypominam ci twoje wcześniejsze wpisy:
3 Marca 2020 13:59:02~wizjoner
Gwarantuje kazdemu ze drugiej tury nie bedzie juz dzis obecny prezydent Polski ma wygrana w kieszeni a kto mysli inaczej to jest po prostu prostakiem.
10 Kwietnia 2020 15:19:26~mądry
Do emeryta a nie mówiłem ci , że wybory na prezydenta POLSKI będą korespondencyjne ale ty jak głupek to prześmiewałeś. Ten się śmeje co ostatni się śmieje, znasz to mądre przysłowie polskie?
To kto został głupkiem i prostakiem, a o moje zdrowie to nie martw się, mam się dobrze i śmieje się z ciebie i czekam na taki " Trzask" i nie ma długoPiSa, już niedługo.
Ty znowu w godzinach urzędowania hejtujesz za pieniądze podatników, nie wstyd ci, więcej zgarniasz grosza podatników niż ośmiorniczki kosztowały, nie wstyd ci.

~takaprawda

dO FCb, cieciu hejterze po co produkujesz takie wypociny z których cala POLSKA się śmieje Nigdy demokracja nie była bardziej niszczona jak w latach nierządu PO i PSL. Pamiętasz jak strtzelano do górników na ŚLĄSKU czy jak napadli na redakcje gazety w celu odebrania laptopów w redakcji tej gazety cała POLSKA to widziała, taka wtedy była demokracja w POLSCE. A obecnie to demokracja nigdy lepiej się nie miała jak za rządów PIS. Śmieciu a pamiętasz jak TARGOWICA chciała wprowadzić ACTA2 w celu CENZUR w polskich mediach, taką demokracje mieliśmy w latach 2007 do 2015.

~takaprawda

dO FCb, cieciu hejterze po co produkujesz takie wypociny z których cala POLSKA się śmieje Nigdy demokracja nie była bardziej niszczona jak w latach nierządu PO i PSL. Pamiętasz jak strtzelano do górników na ŚLĄSKU czy jak napadli na redakcje gazety w celu odebrania laptopów w redakcji tej gazety cała POLSKA to widziała, taka wtedy była demokracja w POLSCE. A obecnie to demokracja nigdy lepiej się nie miała jak za rządów PIS. Śmieciu a pamiętasz jak TARGOWICA chciała wprowadzić ACTA2 w celu CENZUR w polskich mediach, taką demokracje mieliśmy w latach 2007 do 2015.

~INTELIGENT

Do e2rds, gdzie ty byłeś jak cię nie było, mimo tego że wyzywasz mnie od kretynów ja się o ciebie martwiłem bo smutno tu było bez ciebie. Podejrzewałem , że już nie żyjesz na koronawirusa bo łaziłeś i zarażałeś innych w najgorszym etapie tej choroby. Ale też podejrzewałem, że przebywałeś w normalnym szpitalu i martwiłem się o twoje zdrowie. A j23, ma 100 procent racji tylko ty takiego komentatora nie rozumiesz, nie twój poziom. Wszyscy idziemy na wybory w przyszłą niedziele i glosujemy tylko na PANA PREZYDENTA DOKTORA PRAWA ANDRZEJA DUDE.

~INTELIGENT

Do e2rds, gdzie ty byłeś jak cię nie było, mimo tego że wyzywasz mnie od kretynów ja się o ciebie martwiłem bo smutno tu było bez ciebie. Podejrzewałem , że już nie żyjesz na koronawirusa bo łaziłeś i zarażałeś innych w najgorszym etapie tej choroby. Ale też podejrzewałem, że przebywałeś w normalnym szpitalu i martwiłem się o twoje zdrowie. A j23, ma 100 procent racji tylko ty takiego komentatora nie rozumiesz, nie twój poziom. Wszyscy idziemy na wybory w przyszłą niedziele i glosujemy tylko na PANA PREZYDENTA DOKTORA PRAWA ANDRZEJA DUDE.

~olo

A ten Trzask to tak samodzielny, jak ja premierem.... U ha, ha.... a głosujący to ponoć jelta polska ucha, cha, cha... i to stalowowolska...

~olo

A za co przepraszasz super Prezydencie? Za POwską miernotę? Za wstyd PO ich rządach? Za zdewastowaną, niemiecką wyprzedaną gospodarkę? Nigdy nie było tak dobrze niż teraz... Jak się to zmieni, to strach się bać... więcej pójdzie na Jemigrantów niż na 500 plus. GŁOSUJCIE TYLKO NA PIS!!!

e2rds

J23, fajne te twoje wypociny i będę głosował na tego samodzielnego Trzaska, będzie weselej, bo co mi z głosowania na usłużnego nocnego długoPiSa, żadna przyjemność być tylko długoPiSem.