Cały czas rośnie liczba cudzoziemców

Image

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion osób. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na Podkarpaciu składki do ZUS odprowadza prawie 17 tys. obcokrajowców, w tym 13,7 tys. obywateli Ukrainy.

Niemalże 17 tys. osób z zagranicznym paszportem w województwie podkarpackim zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Litwy, Gruzji, Rosji, Mołdawii, Włoch, Turcji, i Słowacji, ale na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli Australii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu czy Brazylii -informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

To dane z końca czerwca br. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie w ciągu 2 lat przybyło 4 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12933 osób), a od końca 2021 – prawie 2 tys. (31.12.2021 – 15 tys. osób).

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Z 16852 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim, 13738 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 339 prowadzi własną działalność gospodarczą – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.

Kolejno, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi – 530, Rumunii –355, Gruzji – 294, Rosji – 126, Słowacji – 108, Turcji – 97, Mołdawii – 89, Włoch – 79.

Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Australii, Tajlandii, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Filipin, Indonezji czy Egiptu.

Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa, gastronomiczna i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Jutrzenko

@obluda PO
Chyba tylko u ciebie jest taka
Blokada na nazwisko radnego, u mjie wszystko działa

~JutrEbnko

Przytuła - sprawdzam teorie o blokadzie

~Joa

Mi się taki stan rzeczy nie podoba

~@Filde

Psi chamie wymień tych co do rządu nie idą dla piniędzy

~Analityk.

Oby nie było jak na Bałkanach.

~oki

Najbezpieczniejszy jest kraj jednorodny narodowościowo. Takim Polska była przed 24 lutego 2022 roku i tak powinno być nadal. Miejsce Ukraińców jest na Ukrainie.

~Grzaniec

Szlęzak to pisał?

~obywatel

Pamiętajmy.
W trakcie rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944 z rąk Ukraińców zginęło ponad 100 tys. Polskich obywateli. Pierwszej masowej zbrodni na Polakach Ukraińcy dokonali w noc z 8 na 9 lutego 1943 r. w kolonii Parośl

~@konkret

Puknij się w ruski łeb.

~konkret

Stop ukraińskim nachoźcom!!!!

~jasio

wszystko rosnie a jak przejsc sdo konkretuf to tyko mulu na dnie pszybywa

~obłuda PO

W ostatnich tygodniach radny Przytulak stara się na siłę udowodnić w internecie, że mieszka w Stalowej Woli, a tak nie jest.
Ukazują się artykuły co to niby nie robi, moderowane, nie ma szans na krytykę i napisanie prawdy o nim, choć on sam hejtuje na potęgę.
(wyleciał jakiś czaś temu za to z pracy, bo mu udowodnili, że hejtował swojego szefa, w pracy właśnie)

Doszło nawet do tego, że nie można komentarza wstawić z poprawnie napisanym nazwiskiem radnego (obecnie trwały mieszkaniec Rzeszowa)
Automat domyślnie sam nie pozwala na dodanie takich komentarzy. Ba, komentarz z samym imieniem, nawet zdrobnieniem imienia też automat odrzuca.
Do czego to doszło: największy podkarpacki hejter boi się krytyki... smiech2 smiech2 smiech2

~dojna zmiana+

A radna od plakatów z Kraśnika to gdzie mieszka?

~Filde

A w tym czasie Marczak na Pysznicy pobudowany, a Przytuła w Rzwszowie na Zalesiu...
Wpada po słoiki tylko i na sesje.

~Aaa

Dlaczego w (cytuje publicznej ) niema ostatnio filmu wołyń?

bzk

Wszystkich jest milion. Na Podkarpaciu 17 tys. Czyli ok 0,6%. Rzeczywiście temat bardzo interesujący całe Podkarpacie a już najbardziej Stalową Wole

~Polak

Ładny artykuł normalizujący niebezpieczeństwo. A co po "wojnie" (to NIE jest wojna bo nikt jej nie wypowiedział, a już na pewno nie aktor Putinowi, poza tym Ukraina oficjalnie NIE nie ma zdefiniowanych granic państwowych)? A co jak będzie akcja łączenia rodzin? A u-chłopaki przyjadą z bronią bo tam ją rozdają każdemu, a oni jedynego słusznego banderowskiego wyznania są. A co jak ich przyjedzie tyle żeby móc wywierać wpływ polityczny np tworzyć samorządy gminne (a to będzie im ułatwiane, bo jakiś pajac powiedział że Polska jest sługą narodu ukraińskiego, więc wszyscy z automatu akceptują bo on rzecznik i powiedział to w TV więc trzeba z automatu uznać to za dogmat, co nie?).
W skrócie: za kilka lat MOŻE nas czekać wołynka, która jak się wydarzy i tak w mediach będzie uciszana bo depopulacja jest dla właścicieli koncernów medialnych i tak na rękę. I "historycznie nam należne podkarpacie będzie nasze". Więc wszystko idzie wg planu, ale niedobra tak o tym mówić.

~Kiker

Sretetete mydlenie oczu egzotyką. To głównie ukropolin powstaje.