Coraz starsi mieszkańcy Podkarpacia

Image

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, zmniejszyła się liczba ludności w województwie podkarpackim w porównaniu z danymi NSP 2011. Zmalała liczba osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, natomiast znacznie wzrosła w wieku poprodukcyjnym. Jesteśmy coraz starszym społeczeństwem.

Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie w 2021 roku ludność Podkarpacia liczyła 2,1 mln osób (dane NSP 2021 na dzień 31.03). Osób w wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) było 395,2 tys., osób w wieku produkcyjnym (18-59 lat kobiety i 18-64 lata mężczyźni) 1,3 mln i w wieku poprodukcyjnym (60 lat i więcej kobiety i 65 lat i więcej mężczyźni) 440,2 tys.

Porównując wyniki NSP 2021 z wynikami NSP 2011 widać wyraźne starzenie się społeczeństwa na Podkarpaciu na przestrzeni 10 lat. Osób w wieku przedprodukcyjnym w 2021 roku było o 32,5 tys. mniej niż 10 lat wcześniej, a osób w wieku produkcyjnym o 101,0 tys. mniej. Z kolei osób w wieku poprodukcyjnym w 2021 roku było o 99,6 tys. więcej niż w 2011 roku. Nastąpiła wyraźna zmiana proporcji. W 2011 roku osób w wieku przedprodukcyjnym było o 87,0 tys. więcej niż w wieku poprodukcyjnym. Natomiast 10 lat później osób w wieku przedprodukcyjnym było już o 45,0 tys. mniej w porównaniu z osobami w wieku poprodukcyjnym.

Indeks starości

Proces starzenia się społeczeństwa obrazuje m.in. indeks starości. Jest to liczba dziadków (liczba kobiet i mężczyzn w wieku 65 lat i więcej), przypadająca na 100 wnuczków (dzieci w wieku 0-14 lat). Im więcej przypada dziadków na wnuczków, tym społeczeństwo jest starsze.

W 2011 roku na Podkarpaciu przypadało 81 dziadków na 100 wnuczków. W 2021 roku już 111 dziadków na 100 wnuczków.

Mediana wieku

Na Podkarpaciu wyraźnie wzrosła mediana wieku. W 2021 roku wyniosła 41,0 lat, co oznacza, że połowa ludności miała mniej lat, a druga połowa więcej. W 2011 roku mediana wieku na Podkarpaciu wynosiła 36,6 lat. Dla przykładu w 2011 roku osób w wieku 25 lat było 35,9 tys., a w 2021 roku 23,9 tys. Z kolei osób w wieku 80 lat w 2011 roku było 6,0 tys. a 10 lat później 7,7 tys. Najstarszych mieszkańców Podkarpacia, czyli osób w wieku 90 lat i więcej w 2011 roku było 6,4 tys, a w 2021 roku już ponad 2-krotnie więcej (14,5 tys.).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Babcia, widzisz zasrańcu, w tym artykule pierwszy mnie zaczepił ten zasraniec rżący ~he he, dostał po łbie, to natychmiast odezwał się kretyn ~Mieszkaniec, jak kretyn ~Mieszkaniec dostał po ryje, to odezwał się zasraniec ~Babcia, jak babcia kwicząca dostała w łeb, to ujawnił się zasraniec ~Syn erdeesa, dostał po ryju, to znów zakwiczała obleśna ~Babcia i tak w kółko. zasrańce, nie macie szans ze swoimi tępymi rozumkami nawet do 70 letniego dziadka, jesteście jak gó.na które co dzień robię i spuszczam z wodą tam koło VIVO. Co prawda woda się przy tym zabrudzi, ale to jedyna substancja w przyrodzie która sama oczyszcza się, a gó.no pozostaje gó.nem i nikt wam tego nie odbierze.

e2rds

~Babcia, zawsze możesz z siebie robić kretyna i pod każdym nickiem, przecież nikt ci tego nie zabroni, a ze ryja do mnie ciągle wsadzasz, to i po tym kwiczącym ryju zbierasz. Czy ja cokolwiek i kiedykolwiek napisałem pierwszy do zasrańca ukrywającego się pod nicki~Babcia, nigdy pierwszy. To ty obleśny knurze mnie zaczepiasz jak dostaniesz po ryju pisząc do mnie pod innym nickiem i szlag cię trafia, że znów w ten pusty zawszony łeb oberwałeś. Pozdrawiam zasrańca pod nickiem ~Babcia i życzę przes.anego dnia.

~Babcia

Jak ty sie pieknie okreslasz, knurze obsra..ny .Kwiczysz tu znanym tylko sobie swinskim repertuarem. Żenada jak 70 latek w taki prostacki sposob sie zachowuje , ,
, gówniarz pospolity..umiech))

wyborca

A przeprowadzał ktoś badania, czy 500+ faktycznie motywuje do rozmnażania?

Moim zdaniem w niewielkim stopniu. Powodów jest więcej:

- młodzi coraz później się żenią - ślub kosztuje, brak stabilizacji, rosną koszty życia
- przekładają powiększenie rodziny - brak stabilizacji, warunków, sytuacja finansowa
- chcą dłużej żyć bez zobowiązań, imprezować, podróżować po świecie
- uciekają ze Stalowej Woli, bo tu nie ma przyszłości
- rośnie liczba singli - zepsuty rynek matrymonialny

e2rds

Jeszcze jedno zasrańcu, ciebie treść artykuły nie interesuje, ciebie interesuje gryźć i kwiczeć, typowe dla takich kretynów nie mogących się znaleźć w życiu, muszą to robić by dowartościować się, kretyn i psychiczny zboczeniec inaczej nie potrafi.

e2rds

~Syn erdeesa cicho zasrańcu, bo koryto zostanie ci zabrane, mało ci było nicka Babcia, dostałeś po kwiczącym ryju to teraz kwiczysz jako~Syn erdeesa. Ciekawe jak teraz znów w ryja dostałeś to pod jakim nickiem będzie następny wpis, może pomogę, cyt: "Skarbek, Syn, Synek, Becia, Gienia, @e2rds,zuza, amanda, www, Ewa, celineczka, Buba, E2rwpg, Zocha. Mam z tych nicków troszeczkę ubawy zasrańcu, ależ musisz być na mnie wściekły że te twoje kretyńskie wpisy nie mogą mnie uciszyć, ale pozdrawiam zasrańca, kwicz dalej.

~Syn erdeesa

I jak zawsze robisz oborę i z siebie chama a mi obciach.
Kiedy ty stary capie chodz troche przestaniesz bluzgac i szczekac epitetami z pod budki z piwem?

e2rds

~Babcia, przecież ty nie jesteś kobietą, tylko zasrańcem męskim podszywającym się pod damski nick i to już od dawna to robisz kretynie. Ale zasrańcu tyle tylko możesz, kwiczeć, kwiczeć i tyle i nie rób z siebie kretynie tu ~Babci i wielu innych nicków damskich, nikt zasrańcu na to się nie nabierze, a ty kwiczeć musisz, bo taką masz naturę warchlaku, a może nie warchlaku, tylko knurze. Ciebie zawsze zdradza sposób pisania i styl, to jak odcisk kwiczącego ryja, albo palca, więc przede mną kretynie swojej tożsamości nie ukryjesz.

~Babcia

Jedno jest pewne co ty masz,to chamski sposob pisania o innych i samolubny styl bycia.
Poprostu wrak człowieka bez zadnej nadziei na poprawę.
Mity w niczym ci nie pomogą ateisto z wyboru.

e2rds

~Mieszkaniec, zasrańcu, w tym wieku to lepiej na kasę, a mnie tego nie brakuje, ale skąd taki zasraniec ma to wiedzieć jak bez kasy i rozumu.

~Mieszkaniec

Erdeesik próbuje podrywać na swojego małego ale nie wychodzi mu

e2rds

~he he, no widzisz rżący, jak by ciebie sfotografować to by było widać tylko kwiczący ryj i zwinięty w obwarzanek ogon. A jeśli chodzi o ścisłość, to jeszcze 1,5 roku mi brakuje do 73-ch.

~he he

Jak na 73 lata to erdees wyszedl na tej fotce...niczego sobie i podrywa jeszcze nie tylko swe 4 litery ale i dziewczyny ...umiech)))

~Kuku

To 500 plus nie przynosi efektow? Rusza ono tylko patologie? Przyszlegi roku po zimnie w blokach chyba bedzie urodzaj dzieciakow smiech2

~Polak

Dzietność się nie zwiększa bo (w uproszczeniu) lud musi oddawać za dużo kasy na tzw państwo (w postaci opłat, akcyz danin itp.) a za mało odkłada dla siebie. Więc zaczyna kalkulować: skoro koszt posiadania potomstwa to tyle i tyle, a ja zarabiam tyle i tyle (podpowiedź: w rzeczywistości zarabiasz ok 70% więcej, ale jest ci to odbierane w postaci przymusowych opłat typu zusy i inne "różne takie koszty", które tak naprawdę powinny być dobrowolne) to nie stać mnie na dzieci i muszę zarobić (podpowiedź: NIE zarobisz, dopóki socjaliści zabierają ci 70% TWOICH pieniądzy i tylko mamią cię TWOIMI własnymi pieniędzmi w postaci reszty zwanej pincet plus).
Więc czyja to wina: ludzi że nie "chcą" płodzić dzieci, czy komuchów-socjalistów na usługach finansowego pana, którzy ludziom to utrudniają? I jak to lepiej rozwiązać: próbą zmian ekonomicznych czy domaganiem się większego "pincet plusa"?

~łącki

Coś się nie rozmnażają te nasze stalowowolskie platformersy....
Wiceprzewodniczącego stalowowolskich struktur Partii Oszustów z dziewczyną jeszcze nigdy nie widziano.
Czy to w Stalowej Woli czy to w Rzeszowie.

~Buchen

Niestety za PO i Lewicy będzie jeszcze gorzej, bo oni chcą masowych aborcji

~Aga

Do Zenona, ja ani babka, ani z Dps , poprostu ludzie młodzi żyją wygodnie, żyją mamona i bogaceniem się i nie chcą dzieci, słaby wniosek Pana

wyborca

500+ nie działa?

ZielonaHerbata

Jak będę miała stabilne zatrudnienie i stać mnie będzie na mieszkanie, to będę miała dziecko, ale prędzej sama osiągnę wiek babci, niż uczynię rodziców dziadkami.

~Zenon

I dlatego PiS wygrywa na Podkarpaciu pomagają im w tym DPSy

~Zenon

I dlatego PiS wygrywa na Podkarpaciu pomagają im w tym DPSy

~Zenon

I dlatego PiS wygrywa na Podkarpaciu pomagają im w tym DPSy