Nowe możliwości i perspektywy Wydziału Mechaniczno-Technologicznego

Materiał zewnętrzny Image
Obrazek

Przez ostatnie dwa lata Politechnika Rzeszowska uczestniczyła jako partner w projekcie: MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli. W ramach projektu zrealizowano liczne zakupy inwestycyjne, które pozwoliły na doposażenie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w następujące pracownie i stanowiska:

- pracownia rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej,

- pracownia sztucznej inteligencji i obliczeń równoległych,

- pracownia systemów logistyki przemysłowej i robotów autonomicznych,

- pracownia bezzałogowych statków powietrznych (dronów),

- stanowiska zielonej energii.

Dzięki poczynionym inwestycjom Wydział dysponuje wysokiej klasy okularami rzeczywistości rozszerzonej wraz z dedykowaną pracownią komputerową, która daje możliwość pracy z wymagającymi programami graficznymi i programami do tworzenia zaawansowanych aplikacji na takie okulary. Dodatkowo pracownia wyposażona jest w duży (2 x 3.5 m) wyświetlacz segmentowy wykonany w technologii LED. Pracownia pozwala studentom na wygodne testowanie zaawansowanych form prezentowania treści graficznych i daje ogromne możliwości rozwijania swoich zainteresowań w obszarze związanym z nowoczesnymi systemami wizualizacji danych. Na wydziale utworzona została również pracownia sztucznej inteligencji i obliczeń równoległych. W jej skład wchodzą dwa duże węzły obliczeniowe oparte o procesory x86_64 (każdy węzeł wyposażony w 256 GB RAM, 24 wątki obliczeniowe i 7168 rdzeni CUDA) oraz cztery małe węzły obliczeniowe oparte o procesory ARM zintegrowane z procesorami graficznymi NVIDIA (Nvidia Jetson, każdy węzeł wyposażony w 4 wątki obliczeniowe i 384 rdzenie CUDA). Dzięki tak rozbudowanej konfiguracji możliwe jest szkolenie i testowanie zaawansowanych modeli wykorzystujących metody sztucznej inteligencji, a zwłaszcza głębokie uczenie maszynowe. Z kolei pracownia logistyki przemysłowej i robotów autonomicznych zapewnia dostęp do technologii optycznego i radiowego skanowania kodów przemysłowych oraz do pracy z autonomicznym robotem transportowym i robotem kolaboracyjnym wyposażonym w dedykowany system wizyjny. Jedną z najbardziej zaawansowanych i rozbudowanych jest pracownia bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Znajdujące się w jej wyposażeniu profesjonalne drony posiadają takie specjalistyczne systemy, jak: zaawansowana kamera optyczna z dużym powiększeniem, kamera termowizyjna, kamera multispektralna i system monitoringu leśnego. W ramach realizowanego projektu zostało również wyremontowane i przystosowane na cele szkoleniowe pomieszczenie na lotnisku w Turbii. Ostatnim elementem zakupionego wyposażenia są stanowiska zielonej energii, na które składa się: stanowisko fotowoltaiczne, pompa ciepła, stanowisko energii wiatrowej i ogniwo paliwowe. W oparciu o zakupiony sprzęt Wydział Mechaniczno-Technologiczny zrealizował zajęcia warsztatowe dla uczniów i studentów, w których uczestniczyło łącznie ponad 1150 osób. Największą popularnością cieszył się kurs dla operatorów dronów, który obejmował także praktyczne zajęcia na lotnisku w Turbii.

Rozbudowa pracowni Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w sposób znaczący przyczyniła się do uzyskania pozytywnej oceny programowej dla nowego kierunku, który będzie prowadzony w Stalowej Woli pod nazwą Inteligentne Systemy i Technologie Produkcji. Bardzo duża część zajęć oparta jest o nowopowstałe pracownie, a sam kierunek kładzie duży nacisk na wykorzystanie metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w praktyce inżynierskiej. Z całą pewnością jest to nowe otwarcie dla kształcenia w Stalowej Woli, które od strony infrastruktury i innowacyjności programu nauczania można będzie w roku 2024 uznać za jedne z najbardziej pionierskich i nowoczesnych. Technologie związane z dronami i odnawialnymi źródłami energii również w sposób wyraźny wpisują się w ogólnoświatowy trend tematów, które będą stanowiły wiodące kierunki rozwoju w XXI wieku.

Zdjęcia do pracowni rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia do pracowni sztucznej inteligencji i obliczeń równoległych

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia dla pracowni bezzałogowych statków powietrznych (dronów)

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia do stanowisk zielonej energii

Obrazek

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona